Manželka známého kuchaře, spisovatelka a chovatelka koní onemocněla zhoubnou nemocí. Změnila životní styl, uzdravila se a našla smysl života. Zdeňka Pohlreichová, pětačtyřicetiletá koňařka, koučka, manželka známého kuchaře Zdeňka Pohlreicha a autorka knihy o svém životním zlomu a přerodu se rozhodla odkrýt svou 13. komnatu z téhož důvodu, proč napsala knihu, jež rychle zmizela z prodejních pultů. Dává jí smysl, když může pomoci lidem, kteří se trápí životem. K tomuto poznání a poslání však vedla poměrně bolestná cesta. Zdeňka chtěla být ve všem úspěšná – jako chovatelka koní, manželka a matka, jako kamarádka svých přátel. Na svět se dívala optikou zúženou na konzum, poslouchala své ego a soupeřila s ním, toužila být oblíbená, milovaná, krásná, schopná a obdivovaná, zkrátka superžena, která se netrápí, nehroutí ani nepláče. Přitom ji trápily nevyřešené vztahy s matkou, v osmi letech jí zemřel otec. A pak přišel rok 2014 a šokující diagnóza: rakovina prsu. Až ta ji přiměla od základů změnit sebe i své vnímání světa. Přežila. A dnes říká, že ví, proč onemocněla. Myslí si, že nemoc byla jen impulsem k tomu, aby začala pracovat sama na sobě a našla svůj smysl života.
Dříve než podstoupila konvenční onkologickou léčbu a zároveň začala využívat alternativní metody léčby, změnila stravovací a pohybové návyky i životní styl, prošla si tísnivými okamžiky, kdy ji strach z budoucnosti a smrti paralyzoval. Nedokázala se vyrovnat s faktem, že právě ona onemocněla smrtelnou chorobou. Nebyla schopna žádného rozhodnutí, upadla do depresí a apatie, zmítala se v bezmoci a nechala se trýznit úzkostí. Teprve stav totálního zmaru a ztráty smyslu života ji přiměl zprvu nejprve intuitivně přijmout přítomnost jako fakt. Navzdory chemoterapiím děsivá budoucnost ztratila své démonické rozměry a nemoc na ni přestala mít tak mocný vliv. Za pomoci konvenční léčby se Zdeňka zbavila metastáz i nádoru, ale je přesvědčena, že se uzdravila především díky práci sama se sebou. Vyrovnala se se svou minulostí, přestala negativně nahlížet na svět, zbavila se záští, vzteků a žárlivostí, odpustila blízkým, naučila se poslouchat vlastní tělo a vnímat své potřeby a tužby. Prošla jakousi katarzí a dnes je vnitřně jiným člověkem. Žije přítomností, nelpí na minulosti ani budoucnosti, nepodléhá negacím, nesoupeří s okolím, ani se sebou. Pořádá úspěšné kurzy osobnostního rozvoje na svém ranči, při nichž využívá koní, tedy bytostí, které i jí samotné pomohly, když jí nastavily zrcadlo. Medituje, cvičí jógu, stará se o svou rodinu, kterou nesmírně miluje, a píše druhou knihu. Tvrdí: „Za třicet procent ozdravení děkuji lékařům. Sedmdesát procent byla práce s mou duší." (Česká televize)

anitae

Vážná nemoc člověku změní hodnoty, o tom žádná, ale tento životní příběh mě zcela míjel a hodně tomu napomohla nesympatická potetovaná moderátorka v kulichu Radka Červinková. ()

majky19

Po určité odmlce jsem se podíval na 13. komnatu a musím se přiznat, že příběh pí. Zdeňky Pohlreichové na mě zapůsobil velmi silně. Na pořad jsem se podíval ze dvou důvodů. Tím prvním byl vcelku pochopitelně fakt, že se jedná o manželku jednoho z nejznámějších českých šéfkuchařů Zdeňka Pohlreicha, jehož pořady velmi rád sleduji a také proto, že se o její nemoci mnoho napsalo i namluvilo a zajímalo mě, jak to opravdu všechno bylo. Musím se přiznat, že pí. Pohlreichová má můj hluboký obdiv za to, jak se dokázala s touto zákeřnou nemocí popasovat a jakým způsobem nahlíží nejen na svůj život, ale i na svět kolem nás jako takový. Člověk si najednou uvědomí, že na světě nejsou nejdůležitější jenom peníze, majetek a všelijaké věci, které postupem času ani nepotřebujete.To, co je na světě nejdůležitější,jsou především lidé, které máte rádi, se kterými Vám je dobře, kterým věříte, kterých si vážíte a na které se můžete ve všem spolehnout v dobrém i zlém. Divák si při zhlédnutí tohoto pořadu uvědomí, že i Zdeněk Pohlreich, který v TV působí jako nekompromisní tvrďák, je ve skutečnosti také jenom obyčejný člověk z masa a kostí, který je citlivý a má mnoho pozitivních lidských vlastností, které naopak nemají ti, o nichž si to třeba myslíme. Můj respekt tedy nepatří pouze pí. Zdeňce Pohlreichové, ale i jejímu manželovi, který jí byl a je v nejtěžších životních situací velkou oporou. ()

Benigni

Nemohu posoudit práci dokumentaristů, asi to není jednoduché někoho takhle "portrétovat", ale sofistikované vyprávění mě vždy nutí dát plný počet hvězd, i když by se dal dokument podle mě natočit i mnohem atraktivněji. Škoda, že "jen" televize. Citlivé zpracování s atraktivními lidmi. ()