Svět podle termitů

Ivan Acher

Miroslav Táborský (vyp.)

Ilona Malá
  • nascendi

Keď som sa dostal k dokumentu, mal na ČSFD 100 %. Bol som primerane zvedavý. A film je to nesmierne zaujímavý, pretože, povedzme si to úprimne, kto z nás vie o termitoch o niečo viac, ako to, že si stavajú termitiská. Film nám o termitoch povie oveľa viac, všetko je mimoriadne zaujímavé a viackrát demonštruje úžasnú schopnosť evolúcie harmonizovať celý systém. Film sa bohužiaľ dotýka aj toho, ako tento milióny rokov harmonizovaný systém likviduje rozpínavá koruna tvorstva, kvôli neustále rastúcim nárokom. Veľké uznanie doc. Šobotníkovi, ktorý skúma organizmy nevyskytujúce sa na našom území a pri výskume obdivuhodne kombinuje terénnu prácu s laboratórnymi pokusmi. Som rád, že nehodnotím dokumenty, pretože by som s týmto dokumentom mal trochu problém.(7.2.2018)

Dalsi nahled do mikrokosmu s dulezitym poslanim v zaveru. Preji si jenom vice takovych dokumentu...(12.2.2018)

Úžasné!(6.2.2018)

4* tak jsem se dostal k momentálně opěvovanému dokumentu (93%), kde jsem se dozvěděl toho hodně o termitech i mravencích. Určitě je prospěšný a poučný, ale forma mi nepřišla zase tak kvalitní, abych dal svých 5 hvězd, ale čtyři si zaslouží. Na české poměry je to však nadprůměr a doporučuji těm, kdo se chce o termitech, jejich společenství a vlivu na ekosystém, dozvědět víc. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ](12.3.2018)

Termity sú drobný hmyz s ďalekosiahlym významom pre rastlinné spoločenstvá a možno aj pre život na planéte. Všetko ešte nechápeme, ale už to, čo vieme, je dosť. K poznaniu veľkou mierou prispievajú aj českí vedci na Francúzskej Guayane, ktorí urobili veľký kus práce. Vo výskume aj miestnej osvete, a zostáva len zaplakať, ako sa tropický prales nenávratne stráca. Veselosmutné je to, že tam natočili aj štart rakety Ariane. Málokedy sa na čsfd vidí priemer hodnotenia 100%, ako práve tu (čas 21:55). –––– Je to jako by 10000 slepých dělníků stavělo mrakodrap bez architektů, bez plánů a bez stavbyvedoucího.(6.2.2018)