Pokémon: Detektiv Pikachu

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Mysteriózní / Sci-Fi / Fantasy

USA / Japonsko, 2019, 104 min

Značku netreba predstavovať. Potenciál má obrovský, viď boom spôsobený tri roky dozadu s Pokemon Go. Pustiť sa však do filmu, uff... poďme však postupne. Samotný svet je úžasný. Súlad ľudí a ich pokémonov, rovnako rozmanitosť a schopnosti tých malých bastardov. Herci naopak žalostní. Watanabe a Nighy nemajú čo hrať, keďže prakticky nedostanú priestor. Najlepším hereckým výkonom sa teda stáva samotný hlas Reynoldsa, pretože jeho Pikachu je úplná pecka. Roztomilý malý plyšák, avšak s hlasom dospelého chlapa, volajúci hlavného hrdinu "mladý" alebo "chlapče", so sarkastickými poznámkami a komentujúci všetko, skutočne som si ho užil. Príbeh s mnohými zbytočnými odbočkami pôsobí navrstvene a bohato, je však úplne mimo. Máme tu teda parádny (stále však nie naplno využitý) svet pokémonov, ktorí sú to najhlavnejšie, čo drzí tento snímok pohromade. Pôjdem do podobného projektu aj nabudúce, chcelo by to však niečo údernejšie (lovenie pokémonov, bitky - veci, ktoré poznáme so seriálu).(16.6.2019)

• Chrustyn

Přiznávám, že fenomén Pokémonů jde mimo mě po všech směrech (ať je to kultovní seriál, nebo "reálné" lovení pomocí mobilu) a tak rozhodně nejsem cílovka. Na druhou stranu mi nijak nevadí vysokorozpočtové filmy, plné digitálních triků a s dětskou tématikou. Film mě ale musí bavit, musí mít zajímavý příběh a sympatické postavy, kterým budu fandit. Bohužel Detektiv Pikachu nemá nic z toho,detektivní příběh je nudný, postavy mě nijak nezajímaly a po celou dobu jsem měl pocit, že se ve filmu nic neděje, ani ve chvíli, kdy by měl nějak gradovat. Trikově film nijak nepřekvapí a jediná zajímavá scéna byla útěk lesem. Ne, že bych něco očekával, ale i tak jsem docela zklamaný.(3.10.2019)

Tvůrci si dali záležet, aby nostalgické vzpomínky na devadesátkový fenomén decentně vypluly na povrch, a nezasažená část publika by neměla utrpět psychickou újmu. Ve výsledku se Pokémon nažral a Ryan Reynolds zůstal celý. Ač je z 95% přítomen jen po hlase, je hlavní hvězdou filmu. Rodiče jistě trnuli hrůzou, že by jeho účast nějak mohla ohrozit mravní výchovu jejich dětí, vždyť po všehoschopném Deadpoolovi je nemožné, aby tento herec zůstal umírněný a vyvaroval se nejapným humorům. Jejich jemnocit však klidně zkoušku odvahy ustojí, Reynolds jen naznačí, kam by film případně nasměroval, kdyby se tvůrčím způsobem na něm podílel. V produkční a ani ve scenáristické sekci jeho jméno nefiguruje, tudíž máme před sebou čistý komerční a nezávadný výplach, který je opatřen skvělou technickou složkou, kdy se fandům zhmotnil jejich sen o tom, že jejich hrdinové z dětství také nalezli cestu do hraného filmu. A vedou si náramně zábavně, určitě ve všem předčí své lidské protějšky, kteří přes všechnu vynaloženou snahu zůstávají v jejich stínu. Detektivní pátrání s Justicem Smithem a Kathryn Newton má sympatický ráz i spád. A Bill Nighy a Suki Waterhouse jistě nezatížili rozpočet natolik, aby nebylo na patřičně vyladěnou interakci s Pokémony. Pikachu zde vystupuje coby bývalý parťák ztraceného tatíka našeho čoko mladíka, ten jako jediný s ním může rozmlouvat, což tyhle dva výtečníky vrhá do rozličných verbálních eskapád. Akční prostor je poměrně dobře rozložen, ve finále se akce nahustilo nejvíc. Ani emoční stránka nezůstane stranou, jsou přítomny sekvence, které citlivým divákům budou svědčit. Struktura příběhu působí svěže a neotřele, ovšem naivní vyznění se tak úplně odbourat nepodařilo. Rob Letterman měl k ruce hned několik zkušených scenáristů, jedním z nich byl i Derek Connolly, (p)ověřený specialista na komerční hity, a režijně předvádí osvědčené divácké postupy, které v různě přetvořených útvarech stále patřičně fungují, ale určitě nepředvedl výjimečný a nezapomenutelný režijní rukopis. Případné pokračování bych si sice hned tak nedal, ten fenomén mě prostě nikdy nezasáhl. Jelikož ale před takovými dvaceti lety by z technického hlediska film s pokémony nevypadal vůbec dobře, je nutno uznat, že nový nábor fandů by měl následovat. 8/10(29.6.2019)

Vždy sa snažím hodnotiť objektívne a Detective Pikachu má vynikajúce triky, pokémoni sú spravení dokonale, a (malé) deti si to určite užijú. Preto zvyšujem na 3*. Pre dospelého je to ale ubíjajúca nuda (a to som prvú vlnu Pokémonu zažil ešte ako decko a seriál mám furt celkom rád). Scenár má viac klišé, než hlavný hrdina nepodarených hereckých kreácií, o charizme nehovoriac. Vedlajšie postavy akoby ani neboli, humor a hlášky žiadne, Reynolds totálne nevyužitý. Ohratejšiu story tento rok neuvidíte.(10.6.2019)

• Flego

Prvý hraný film o pokémonoch má vcelku dobre vykreslený svoj svet a určite jej vlajkovou loďou je postavička ukecaného Pikachu-a. Je to však žalostne málo. Neoriginálny dej, slabé efekty napriek množstvu digitálnej animácii, živý herci nemajú vskutku čo hrať. Milovníci seriálu sa určite potešia, ja som tomu dal šancu, ale nedopadlo to dobre.(22.6.2019)

• - Ryan Reynolds si mimo dabovaného hlasu Pikachua střihl i roli Timova otce. (TaNya_)

• - První zmínka o mluvících Pokémonech se objevila už v roce 1996, ale Game Freak nebyl spokojen s mluvícími pokémony. (petr.koca)

• - Natáčelo se od 15. ledna do 1. května 2018 v Coloradu a v Anglii (Surrey, Herfordshitre a Hampshire). (Varan)