Jedna z těch Burianových komedií, která je sice fajn, ale byly lepší.(5.8.2005)

Burianovy "uniformové" komedie mě nikdy moc nenadchly. Přijdou mi všechny takové podobné.(4.8.2003)

• Radyo

Klasika mezi komediemi s V. Burianem. Ale jelikož se mi jiné jeho filmy líbily mnohem více (Anton Špelec ostrostřelec, Když Burian Prášil. Přednosta stanice aj.), tak dávám jen dvě hvězdičky.(24.7.2002)

První zvukový víceméně ateliérový film s Vlastou Burianem,rozhodně nedosahuje kvalit "Burianovského" humoru jako v následujících filmech s Burianem.(12.6.2006)

Burian urcite natocil povedenejsi komedie - tato je mistami opravdu dosti "hlucha", ale v ramci dobove produkce se urcite neztrati.(27.7.2002)

• Oskar

Tahle komedie jako by se nemohla rozhodnout, jestli bude jěště němá, nebo už zvuková, dokonce si myslím, že scénář byl ještě napsán jako pro němý film a dialogy narychlo doplněny. Jen tak si to dovedu vysvětlit. 40%(23.2.2003)

C. a. K polní maršalek, vyzkoušená a osvědčená to role už na prknech Burianova divadla, to muselo tedy vyjít. Teď stačilo jen otřepat smysl pro situační komiku, mimické nadání a improvizaci..To všechno dávno už uměl, ale film dosud ještě nepromluvil, až to jednou muselo přijít. Vlasta Burian ve svém prvním zvukovém filmu a třetím filmu téhož roku, zcela oslnil, náhle se z téměř neznámého pražského komika-kabaretiéra, stala filmová hvězda takřka přes noc, jeho sláva s ním šla až za naše hranice, konkrétně do Rakouska a Německa. Za jeho úspěchem stál hlavně Karel Lamač, který ho pro zvukový film objevil. Film vypráví o jednom vysloužilém setníkovi který využije té správné příležitosti kdy si nasadí maršálskou uniformu. Posléze ale sám zjistí že mu natolik sluší a padne že je v ní náhle považován za vrchního velitele C. a. K rakouské armády:-) On sám měl uniformy tolik rád a měl doma i pořádnou sbírku a sám kolikrát veřejně přiznal že kdyby se nestal hercem tak by byl určitě mužem v uniformě. Film splnil veškerá očekávání a kritéria a celkové výnosy z filmu přesvědčily tehdejší producenty že se vyplatí investovat nemalé peníze dále do českých filmů! A to hlavně pokud v nich bude hrát V. Burian. V kinech se tenkrát hrál po rekordních 22. týdnů a stal se tak komerčně nejúspěšnějším snímkem předválečné československé kinematografie.(21.5.2006)

• Kulmon

Je mýtem, že tento film je nejstarším československým zvukovým, ve skutečnosti je nejstarším Když struny lkají. Čím víckrát tento film vidím, tím víc mi připadá, že to je hrozná pitomost. Burianovy vtipy jsou tak trapné, že se mi protiví, přestože v jiných filmech ho mám dost rád. Ale je to jediný, který alespoň hraje. Ti ostatní tam jen nezdatně sekundují.(31.12.2007)

Musel jsem sice překonat nudný a neumělý začátek naší první filmové zvukové veselohry, ale od chvíle, kdy si penzionovaný setník Vlasta Burian oblékl maršálskou uniformu, začal film běžet jako hodinky. Krásný příklad, jak může film povznést jeden famózní komik a také jeden chytlavý hit. V závěru už byl film tak rozběhnutý, že ho nezbrzdila ani přeskakující hudba, ani černá obrazovka místo chybějících titulků. Ukázka: https://www.youtube.com/watch?v=COSSfG4UmJI(19.7.2013)

Film využívá již "klasické" zápletky z Gogolova Revizora. Vlasta Burian představuje penzionovaného vojáka, který přijede navštívit svého synovce a je tam mylně pokládán za polního maršálka provádějícího vizitu. Jedná se o jeden z prvních československých zvukových filmů, zvuk včetně hudby byl natáčen kontaktně. Zároveň vznikaly dvě další jazykové verze - francouzská a německá. Z filmu mám dojem hrozného amatérismu, je vidět, že se zvukovým natáčením neměl štáb žádné zkušenosti. Film je zásadní dílo naší filmové historie, ale jinak se mi nelíbil, Vlasta Burian mi svým projevem nikdy moc nesedl.(20.6.2010)

Kategoricky nesouhlasím s tím, že je zde Máňa s Hronem navíc. Nejen jako pár měli své fandy. Dále je tu pěkná Olga Augustová jako pikantní Pavla Garbo. K Burianovi se vyjadřovat nemusím, ale Karel Lamač to tímhle filmem vyhrál na všech frontách. Kdyby ne, tak český film by měl mnohem větší problémy se zvukem a v Berlíně by musel opustit Anny Ondrákovou pro údajnou neschopnost mnohem dříve. Tehdy se ovšem ještě nevědělo, že na to bude potřebovat Magdu Schneider a Pepu Goebbelse.(15.2.2009)

Jsem si vědom, že mezi Burianovými veselohrami existuje jakási obecná kvalitativní stupnice poměřovaná tím, jak úspěšně odolaly jednotlivé tituly zubu času. Zároveň se však domnívám, že fenomén Burian funguje na principech vymykajících se běžným hodnotícím kritériím. Pokud je možné zahrnout Burianův film superlativy, je to většinou zásluhou vyzkoušené předlohy, případně vhodného filmového námětu, a přiměřeného režijního vedení. V případě, že nejsou splněny tyto podmínky, a film je mizerný, nic to nemění na tom, že Burian je takřka bez viny. Typickým příkladem Buriana "ve formě" je pro mne právě C. a k. polní maršálek. A to hned z několika důvodů. Předně je Maršálek první stoprocentní zvukovou veselohrou a také prvním filmem, který udělal z Buriana filmovou hvězdu. Pominu mimořádný divácký úspěch, který vyvolal famózní nástup mluvícího Buriana na stříbrné plátno, podstatné je, že Vlasta Burian, v té době již osobnost českého divadla, představil, co od něj mohou čeští režiséři a diváci do budoucna čekat. Slovní ekvilibratistiku využívající zkomolenin, dokonalé mimické i hlasové schopnosti, narážkový humor, a také to, že nejlépe se cítí v adaptacích her vlastního divadla. Jinými slovy nabízel svůj standard, který mohl být využíván jak v dobově nadprůměrných komediích, tak v lidových veselohrách. - "Feldtrunk, klášterní tajemství... Poslušně hlásím, že jsme měli k obědu šunknflekle, takže asi budeme mít plný břicho čtverečků. Paní obrstová si objednala jelito, a to bude jako štucel... Taky musím nahlásit, že nám chcípnul kanár. On měl místo jedný nohy sirku, ergo protézu, chudák přiletěl nad kamna, škrtnul o plát a uhořel..." To, že film je natočen z dnešního pohledu jednoduchými prostředky, je způsobeno po technické stránce možnostmi doby a financemi, které se vydávaly na spotřební žánr, jakým veselohra bezpochyby byla, a také neochotou riskovat přesun z komorního prostředí, takže Maršálek může místy působit opravdu příliš divadelně (komorní prostředí zůstávalo zachováno i v jiných Burianových filmech, ale především zásluhou Martina Friče se s ním začalo pracovat více filmově). To, že herci a herečky až na vzácné výjimky (Pištěk, Šlégl) selhávají, je vzhledem k přechodu ke zvuku pochopitelné, ale příliš to nevadí, protože Burianův sólový výstup přihrávače nepotřebuje. V neburianovských scénách je nepochybně vidět tradici české němé veselohry a nadbíhání diváckému vkusu (nezbytné milenecké duo, za každou cenu komická postava sluhy Sepla, rázná manželka a bojácný manžel, jednoduchý slovní humor - "Místo Medák řeknu Bábrle...eeEbrle"). Oproti pozdější praxi, kdy se v ději znenádání objeví hudba a hrdina začne zpívat, je zde ještě prostor pro píseň připraven, např. když chce pravý maršálek zazpívat píseň, pro kterou byl Procházka poslán do penze, zrovna přichází polní kapela, kterou si Procházka již předtím objednal, aby ho touto písní vzbudila. U mě tento film vyhrává mimo jiné i dokonalým vystižením rakouské armády, na jedné straně zesměšňujícím, ale přitom v podstatě vycházejícím z pohledu rakouského důstojníka (nutno říct, že Burian hraje za sebe i za uniformu). "Škyt. To si asi na mě vzpomněl pan Kriegsminister ve Vídni. - V celý armádě byli dva vynikající vojáci, to byl Evžen Savojský, ten umřel...mě penzionýrovali... a teď tam nemají nikoho!" To, že se Maršálek stal první zvukovou veselohrou a že jím Karel Lamač "objevil" Vlastu Buriana, lze považovat za štědrý dar dějin. A fenomén Burian pak způsobuje, že tuto veselohru lze sledovat neustále, aniž bychom si připouštěli takové detaily, jako že uniforma, která Burianovi tak perfektně sekne, by na svém původním nositeli - pravém maršálkovi, představovaném Josefem Hořánkem, mírně visela.(17.2.2005)

Vďaka titulnej piesni a následnému interaktívnemu prepojeniu s internetom som zase o čosi múdrejší. Pohľad do googlu prezradil, že es šálek v refréne pesničky je vlastne vojenský plechový ešus. V s vyznením piesne i filmu si myslím, že hranatý tvar tohto ešusu "zdobí" nielen hlavu poľného maršála, ale všetkých mocibažných, veliacich uniformistov strpčujúcich každodenný život väčšiny z nás tisíckami nezmyselných príkazov a zákazov - a rozhodujúcich spravidla kdesi v teple svojich prekúrených, zaprdených úkrytov.(13.12.2011)

Není to to nejlepší z Buriana, ale pořád je to Burian.(21.10.2014)

Někdy uspí, někdy baví, ale místní král komiků to je!(7.8.2010)

• bassator

Jedna ze základních (jen bohužel z těch méně povedených) burianovek... - Viděno 2x cca - 30%(30.12.2011)

Svým prvním zvukovým filmem Vlasta Burian ukázal, kam se bude jeho mistrovství v dalších letech ubírat...skvělý začátek Krále(22.3.2005)

V roce 1930 explodovala v pražských biografech bomba v podobě filmu C. a k. polní maršálek, natočeného podle jedné z nejúspěšnějších divadelních her E. A. Longena. Lamačův snímek byl v premiérových kinech promítán celkem dvaadvacet týdnů a překonal tak všechny rekordy návštěvnosti nejúspěšnějších zahraničních filmů. Zaznamenal kromě mohutného uměleckého úspěchu také úspěch komerční. Dokázal totiž, že výroba českého zvukového filmu může přinést i nemalý zisk. Film překypuje slovním vtipem, situační komikou, hýří originálními režijními nápady. Do doby vzniku tohoto veleúspěšného snímku natočil představitel titulní role, již tehdy populární Vlasta Burian, čtyři němé nevýrazné tituly. Teprve na postavě setníka Procházky předvedl Král komiků celou škálu svého hereckého umění. Od čistě kabaretní komiky až po ukázky mimické pantomimy. Burian se stal doslova přes noc mezinárodní hvězdou. Díky jeho skvělé liberecké němčině mohl režisér Lamač natočit současně i německou verzi pod názvem Der falsche Feldmarschall, která v německy mluvících oblastech Evropy sklízela zasloužené úspěchy, podpořené partnerstvím populárního německého komika Alexandera Rody-Rody. A i když většina herců (s výjimkou Čeňka Šlégla a Theodora Pištěka) svůj přechod z němého filmu do zvukového viditelně nezvládla, celek tak jako tak stojí a padá s Burianovým fenomenálním výkonem. MARŠÁLEK triumfálně otevřel druhou etapu domácí kinematografie a pro všechny zúčastněné znamenal rozhodný okamžik na rozcestí kariér i životů. --- "Haló, feldruf klášterní tajemství . . . Musím oznámit, že nám chcípnul kanár, poněvadž měl nohu udělanou ze sirky, ergo protézu, vlítnul nám na kamna, škrtnul si vo plát a uhořel . Poklona uctivá, poroučím se. Jdu bumbat."(5.10.2008)

"Vy tady čumíte jak zmrzlá jitrnice v průjezdu!" Zhruba do poloviny velmi průměrné a unylé, ale jakmile se Burian převleče do maršálkovy uniformy a roztočí svůj téměř surrealistický humor, je to skvělá zábava až do konce. "Abtreten! Ty ksichte...!"(9.1.2015)

"No, já vám povím, já jsem Feldmaršál jak bouchačka !! Až mě takhle uvidí Růdy, vylezou mu voči z důlků, že se mu budou moct ustřihnout.." ;)(23.12.2014)

Tohle byl první film, který jsem s Vlastou Burianem viděl a proto k němu mám sentimentální vztah. Ale pravda je, že Burian později natočil lepší filmy :)(4.7.2008)

Nebylo to tak strašný jako Hadimrška, ale taky se nejedná p vůbec nic zásadního. Prostě řadový Burianův film, který je jenom na jedno shlédnutí a víckrát už ne.(15.7.2010)

Opět zápletka založená na záměně osob. Vlasta Burian byl co by voják penzionován kvůli posměšné písničce, která se týkala polního maršálka. V hospodě ji přezpívá svým přátelům. V civilu se necítí dobře a tak navštíví svého synovce Rudiho, který slouží na ruských hranicích. Od této chvíle se rozjede kolotoč komických událostí zapříčiněných Burianem, který se převlekne do uniformy polního maršálka, protože jí prostě nedokázal odolat. Krásně působí atmosféra starého Rakouska.(30.9.2009)

Burian to pěkně rozjel, coby František Procházka (přezdívka Franze Josefa I.). Je pravda, že natočil lepší filmy, ale i tento patří k mým velmi oblíbeným.(13.6.2004)

Další film s Vlastou Burianem, který jsem viděla. Doháním skluz. Burian je tak typický pro filmy pro pamětníky, že ať se podíváte téměř na cokoli, máte skoro jistotu, že ho uvidíte. Tento film měl pomalejší rozjezd a líbil se mi méně než Anton Špelec, kterého jsem viděla předtím. Ještě stále na tu burianovskou srdcovku čekám a doufám, že brzy přijde. Ovšem i přes pomalý rozjezd, kdy jsem se o osud filmu málem bála, přišly vtipnější momenty, hlášky a Burianovo pitvoření, které vám vykouzlí úsměv na rtech, takže nakonec slušných sedmdesát.(4.5.2013)

"Připijme našemu milému poručíkovi Eberlovi na štěstí a zdraví! Na shledanou pod stolem!" "Není nad to, když je strava domácí...a z které hospody to berete? " "Abtreten, ty ksichte!" "Váš muž má být dávno tady a ne někde vyřezávat pimprlata!!" Nesmrtelná klasika!!!(22.12.2018)

Trochu mě překvapilo, jak nízké hodnocení tahle komedie s Vlastou Burianem má, hlavně proto, že je to alespoň podle jména jeden z těch filmů, které si s Vlastou člověk obecně spojí. Osobně se mi ale film zamlouval, protože Vlasta tu má zase jednou parádní hlášky, nemluvě o tom, že ta titulní písnička je prostě nakažlivá.(13.5.2016)

Vlasta Burian neni uplne muj oblibeny herec, v mnoha filmech se mi jeho humor zda byt prilis vtiravy. To vsak neplati o polnim marsalkovi, ktereho ( narozdil od jinych uzivatelu ) povazuji za jeden z jeho nejlepsich filmu. Hezky je i scenar, kdyz jeste vezmu v potaz rok nataceni, neni co resit... Poctive ctyri hvezdicky.(28.9.2010)

Klasická komedie s Vlastou Burianem, která vás určitě pobaví.(13.3.2005)

Jak to dopadne, když si penzionovaný c.k. důstojník oblékne náhodou maršálskou uniformu? Nepochybně jedna z horších komedií krále komiků, ale přesto koukatelná. Scéna zneškodnění špióna je parádní. Zbytek průměr na neděli tak akorát. 60%(11.2.2013)

Jak už bylo zmíněno, jde opravdu o slabší kousek Vlasty Buriana. 60%(3.9.2010)

Vlasta Burian si dvanáct let po smrti monarchie odvážně tropí šprťouchlata z poměrů v rakousko-uherské armádě, ostatní postavy vyrábějí humor pro hospodyňky (paní Monczáková terorizuje uťápnutého manžela, důstojnický sluha omdlévá při spatření špiona etc.), k tomu jedna povinná romance a několik pěveckých čísel, mezi tím spousta vaty – a první česká zvuková komedie byla na světě a byl to panečku sukces. Ukoukat to celé je dneska spíš za trest, ale dávám tři hvězdičky z respektu k tomu, jak se autoři statečně poprali s možnostmi nového média (dokonce je tam i pár neumělých zvukově-obrazových gagů – a pak ovšem ten dojemný zvukařův výkřik „Pššt, ticho!“ zapomenutý uprostřed milostné scény).(20.5.2018)

"Nejvetsi chybu u Moskvy, udelal Napoleon v tom, ze nevzal s sebou regiment hasicu."(29.12.2012)

Vtipná zábavná komedie, která vychází ze záměny identity vysloužilého ritmistra Procházky (dobrý Vlasta Burian) za vrchního velitele armády, C. a k. polního maršálka. Procházka se ujme role nejdříve pro ukojení vlastních choutek a poté, aby se neprovalila pravá identita a získali se výhody pro jeho synovce, poručíka Rudiho Eberleho (Jiří Hron). A čiperná zábava začíná. Další zajímavé postavy: podpantoflácký plukovník Přecechtěl (Theodor Pištěk), velitel garnizóny, jeho panovačná žena (Helena Monczáková), skutečný velitel, ritmistr Géza von Medák (Čeněk Šlégl), špion, kterého jen tak náhodou odhalí Procházka, úlisný sluha Sepl (Jan W. Speerger) a Gustav Jennings (Eman Fiala) při obtížném zvaní na svoje vystoupení. Je to příjemně svižná komedie, kde všechno dobře dopadne, a nejlépe pro Procházku, který je navíc povýšen.(19.4.2010)

Vlasta Burian bol určite jeden z najlepších komikov minulého storočia. Tento film je postavený na jeho gegoch. Film je celkom dobrý ale kvalita utrpela rokmi. Dávam 60%(17.10.2005)

"Generál Girard hlásí 8900 zajatců, dvě děla, 110 felt flašek, jednu polní kuchyň s gilášem a jednu kapelu." -důstojník-(13.9.2015)

Vlasta Burian se vší dokonalostí "supluje" polního maršáleka.Příjemná zábava,ale od klasiky bych čekal možná trochu víc.(2.8.2003)

Kromě nehynoucí zásluhy, že obohatil sbírku prapodivných figurek československé kinematografie o postavu Sepla, tak nějak tenhle film nic nepřináší. Pravda, ještě hláška "tady je taková tma, že kdyby mi někdo dal facku, nevěděl bych, na koho si stěžovat" stojí za to.(14.6.2015)

Osobně znám lepší filmy s Vlastou Burianem než tento se záměnou lidí, kterých bylo (samozřejmě, že tehdy ne), natočeno spousta.(12.6.2012)

• Autogram

Zámena postáv ako obľúbená zápletka tej doby vo filme jedného muža, ako to už u Buriana býva zvykom. Svojimi dlhými výstupmi a grimasami nedá veľkú šancu ostatným na pritiahnutie pozornosti. Keďže je to jeden z prvých zvukových ČS-filmov, tak netreba celkom odsúdiť slaboduché dialógy, ale nedá sa povedať, že by som sa bavil.(19.7.2013)

Místy hodně povedená komedie se skvělým Burianem, pěknou písničkou a dobrými vtipy ("co tu stojíte jako zmrzlé jelito v průjezdu"). Aby jste si film užili, musíte ale vypnout a ani chvíli nad ním nepřemýšlet.(11.12.2011)

parádá, smál jsem se dost, děj, asi jako každý u těchto starých filmů...(31.8.2010)

I když se sešli vynikající herci a Burian byl génius, přišlo mi, jak kdyby to celé stihli vymyslet a natočit za jedno odpoledne. Rozhodně už se dnes nebudeme za břicho popadat.(28.9.2010)

Miluju filmy s Vlastou Burianem. A C. a K. patří mezi velice oblíbené.(16.10.2010)

Průměr v Burianově filmografii, hluchá místa střídají lepší a nakonec to samozřejmě všechno dobře dopadne. Několik scének se po zásluze stalo nesmrtelnými, zejména ta s vínem v kabaretu stojí za to. :-)(30.3.2011)

Již v tomto snímku, jednom z prvních zvukových, se objevily prvky humoru postavené na mluveném slově, kterou pak později české komedie prosluly. Film má navíc, zejména v tehdejší době, vděčné téma, vojenskou mašinérii Rakousko-Uherska. Film je dalším důkazem toho, že jsme národ Švejků a uniforma nám vůbec není svatá. Burian byl báječný a celý film v podstatě stál na něm, jako ostatně i většina dalších jeho snímků.(18.4.2012)

"Co čumíte jako zmrzlá jitrnice v průjezdě!" A spoust dalších výborných hlášek z úst Vlasty Buriana v téhle sice moc neoriginální, ale pořád hodně zábavné komedii.(18.3.2011)

Burian opět skvělý, děj už tolik ne. S chutí jsem se na to podíval, ale musím se přiznat, že pokud na to náhodou nenatrefím v televizi, už se na to nepodívám. Ale jinak pohodový film. 55%.(6.5.2012)

Prvý zo série filmov tejto legendy, ktoré mám v pláne zhliadnuť. Určite to nebolo dokonalé, ale napriek tomu bol humor jedinečný a niektoré hlášky nezabudnuteľné. 75 %(16.10.2010)

• patrikus

Tento film odstartoval slavnou éru českých zvukových veseloher. Burian však ještě zdaleka není tam, kam se později dostal v dalších mnohem zdařilejších komediích. Tohle je jen první vánek. I přesto místy celkem zábavný.(5.10.2014)

Další z komedií krále českého humoru Vlasty Buriana..(18.12.2006)

Je to fajn film nejlepší tam je jak zpívá tu písničku "C a K Polní maršálek má hlavu jak exšálek" .(15.10.2011)

Shlédl jsem a byl jsem spokojen, nad míru co jsem očekával. Proč? Pan Burian opět předvedl pořádek, jak jsem již předznamenal v To neznáte Hadimršku. Tentokrát to snad bylo ještě silnější stylem výhružek, typu: Jestli to prozradíte, tak vás nechám zastřelit kanonem. V dnešní době již můžeme závidět procesí, jaké se vytvořilo kolem polního maršálka. Všechny ženy si vzali to nejlepší oblečení, protože to byla kulturní událost. Všimněte si a podívejte se na místa narození herců. Všichni se narodili v Rakousku-Uhersku. A právě tak skvěle nám zdokumentovali svoji dobu, nám jejich potomkům. Snad i my se dobře zhostíme podané ruky a dál poneseme číši, kterou nám tak skvěle vymodelovali a připravili ve světě filmové kultury první a nejlepší čeští herci v čele s panem Burianem, Plachtou a dalšími. Tento film mě závěrem velmi potěšil, neboť dopadl shovívavě a přiměřeně. Obludný a podlý špion byl nalezen. 4 hvězdy a klobou dolů...(30.9.2008)

Příběh záměny s vyšší autoritou, která je v podstatě stejná v případech Hrdinného kapitán Korkorána a Revizora, opět oživuje přirozeně komediální Burianův výstup a jeho úžasné výrazové schopnosti, které si tak často notovaly s Lamačovou režií a Wassermannovým scénářem.(13.12.2011)

Tak berme to jako rozjezd...je poněkud slabší, ale což, komik sám to pak mnohokrát odčinil...(21.9.2008)

Milý průkopnický film české kinematografie, jehož nedokonalosti vůbec nesnižuji kvalitu z požitku. I oko nepříliš pozorného diváka pozná znatelný přechod mezi němým a zvukovým filmem. Ze "studijního" hlediska to je však zajímavé pozorování. Stejně jako ranné výkony hvězd českého prvorepublikového filmu - Theodor Pištěk, Čeněk Šlégl, Jaroslav Marvan, Vlasta Burian aj. - tedy výborně poskládaná skupina herců, která se později potká ještě v mnoha filmech.(27.12.2008)

S porovnáním s jiným Burianovými filmy je tenhle malinko slabší.Ale pořád si na něj ráda udělám čas.Jo ten ,,c. a .k polní maršálek má hlavu jako esšálek"...(27.12.2008)

• Kragujevac

Na jeden z prvních Filmů Vlasty Buriana jsem se velmi těšil. Bohužel to nedopadlo podle mých představ. Vůbec mi nevadí staré komedie, ale tohle byla ohromná nuda. Když si vezmu, že z tématu C. a K. si dá krásně střílet, např.Švejk. Tak je to prostě zklamání. Vlasta Burian sice dělá co může, zpívá, blbne, ale ani jeho přísný pohled nedokáže zvýšit mé hodnocení.(4.9.2012)

Tradiční Vlasta v záměnové roli. Komedie nepostrádá skvělé písničky, ale celkově se nejedná o jednu z nejpodařenějších Burianových komedií.(24.12.2014)

• Rodin

Tento kousek je pro mě jedním z nejslabších filmů Vlasty Buriana. Kdyby tam nehrál Čeněk Šlégl, snad bych jednu dokonce i ubral. Nedokážu pochopit, jak je možné, že popularita tohoto kousku vedla ještě k natočení samostatné polské verze, s totožným dějem v totožných kulisách... Přiblblý prvoplánový humor korunovaný nebetyčně pitomou postavou pucfleka Cepla.(2.4.2010)

** Vlasta Burian ** polní maršálek na inšpekční ceste, špión a vojenské cvičenie, kabaret * Československá komédia z roku 1930, ktorú natočil Karel Lamač, je príbehom inšpekcie vo vojenskom útvare. František Procházka (Vlasta Burian) je penzionovaný vojak, prichádza za synovcom Rudym Ebrlem (Jiří Hron). František Procházka, srdcom stále vojak, nájde uniformu c. a k. polného maršálka a uskutoční plánovanú inšpekciu - vyhlási vojenské cvičenie, vedie reč k dôstojníkom, odhalí špióna, ale aj povečeria s veliteľom Přecechtělom (Theodor Pištěk) a jeho rodinou - manželkou (Helena Monczáková) a dcérou Lili (Máňa Ženíšková) a pomôže synovcovi k zasnúbeniu s Lili. Film je skvelá komédia s brilantným vtipom a komikou geniálneho Vlastu Buriana.(1.2.2011)

Těžko porovnávat tuto komedii s dalšími, protože je to první zvukový film krále komiků v prvním zvukovém roce české kinematografie. Samozřejmě, že trpí dětskými nemocemi režijně i herecky, ale už zde je Burian opravdovým mistrem, takže nemohu dát méně než čtyři hvězdičky, protože ten film vždycky rád zhlédnu. Máňa Ženíšková se tu objevuje jako dcera svého manžela Theodora Pištěka, výraznou roli má Helena Monczáková, zajímavou roli Sepla, jednu z největších ve své bohaté filmografii má Jan W. Speerger. Slaboučký Jiří Hron toho moc v životě nenahrál a nebylo divu. Trvale se mi vrývají do paměti některé scény: zkouška písně se zvedajícím lustrem (vejš), šle velitele garnizóny, stoletý abstinent a stoosmnáctiletý ožrala a k obědu budou šunknfechtle.(1.7.2015)

• Pitryx

Pan Burian ve svém prvním zvukovém filmu skvělý, ostatní také. Středně těžkotonážní komedie se zajímavou zápletkou.(23.5.2016)

Burian řádí "dělá vojákům nohy" v roli C. a k. polního maršálka :). Navíc v prvním českém mluveném filmu.(13.9.2008)

Příjemná komedie s prostinkým dějem, kde hlavním tahounem je především Vlasta Burian. S tímto očekáváním jsem se do filmu pustil a dostal jsem přesně to, co jsem očekával. Burianovy exhibiční výstupy, byť proti jeho dalším filmům kratší, nicméně neméně zábavné. Líbila se mi i vděčná linie s manželskou tématikou - manželka hlava rodiny a manžel - excelentní Theodor Pištěk - pod pantoflem. Zkrátka a dobře film na oddech. Jen škoda, že zde nebylo více dialogů a komediálně vypjatých výstupů. Nesmíme zapomenout na titulní skladbu, která se stala pro tento film charakteristickou hymnou a pro milovníky starých písní a Vlasty Buriana klasikou.(5.9.2010)

Tento film s Vlastou Burianem byl dobrý ale je průměrný.(14.12.2010)

Lamač se od začátku filmu satiricky pouští do vojenské vrchnosti a celého vojenského systému. Zobrazuje člověka, který vyšoupnut z celého sytému rozkazů a nařízení prožívá "životní krizi, ze které se může dostat jenom návratem k vojenské službě. Ve své kůži se cítí jenom sám ve svém poslušném světě nebo mezi kumpány v hospodě, kde se zachovává určitý systém, ve kterém je nahoře. Poté se mu naskytne se mu příležitost ještě jednou obléct uniformu a splnit si své sny... Film ukazuje určitou hloupost celého vojenského systému, ukazuje neupřímnost a pouhou formální stránku mezi vojáky. Nejvíce se pouští do samotného velení, a to už titulní písní, nebo třeba hláškou : "Diť nemůžu mít rozum když jsem polní maršálek." Snímku samozřejmě převažuje humorná stránka, a tak veškeré rýpání a odsuzování je zobrazeno humornou formou. Tím chtěl podle mě autor ukázat, jak přílišná snaha o podbízení nadřízeným působí humorně. Motiv záměny není u Buriana ničím novým (Přednosta stanice, Revizor), jeho herectví je opět skvělé. 75%(23.1.2011)

Burianův pozvolný rozjezd, zábavný film, pak ale natočil spoustu lepšího materiálu.(7.9.2012)

Velmi povedná komedie, která však nedosahuje kvalit pozdějších komedií. Hodnocení: 55 %(1.1.2011)

Ucházející film. Ale více humoru je v jiných Burianových filmech.(10.1.2010)

Mám rád všechny filmy s Vlastou Burianem, tahle patří k těm více průměrným.(9.12.2010)

první československý zvukový film, tento přelom spoustě herců zlomil vaz. Burian díky zvuku nastartoval kariéru.(11.12.2011)

Dalsi usmevna komedie s Vlastou Burianem.. Jenom ten konec mi prisel trochu naivni - polni marsalek se ani nerozlobil.. Ackoli proc ne, ma to byt odlehcena komedie.. Druha vec, kterou bych ve scenari trochu omezila, jsou pisnicky. Ano, cely film byl zalozen na jedne pisnicce, ale kdyz co 10 minut nekdo zpiva (vsemozne pisnicky, ne jen tu ustredni).. Stare filmy mam rada, jen tem pisnickam asi nikdy neprijdu na chut..(4.2.2012)

• Tsuki003

Nu. Nemůžu říct, že by to bylo úplně nejhorší. Nicméně jsem se několikrát přistihla, že se nudím. Dlouhou dobu mi nebylo jasné, co je hlavní pointa filmu... a po tom, co mi to došlo, jsem byla poněkud zklamaná. Rozhodně po takovémto druhu filmu nežádám spletité osudy a dramatické zápletky, ale stejně se mi to tady zdálo málo... Lili a Rudi mi přišli jako umělá nahrážka, kterou byla doplněná chybějící romantická část - čili, měli velice málo prostoru a pro zápletku pramalý význam. I když, znovu podotýkám, to nebylo nejhorší, pokud budu chtít v budoucnu vidět Buriana, šáhnu stoprocentně jinam.(21.8.2013)

Česká filmová klasika - Burian ve svém živlu a vždy skvělý :-)(23.10.2013)

Ve své době to byla velká švanda , kterou my už nechápeme!!(29.7.2017)

Za hlášku: "Abtreten, ty ksichte!" dávám * navíc.(24.4.2012)

Sice má Burian lepší filmy ale i tento nemá chybu. Bavil jsem se a to je hlavní. Určitě patří do zlaté síně československé kinematografie.(26.4.2016)

Ve svém prvním zvukovém filmu Burian exceloval. Ostatní herci se bohužel moc nepředvedli a scény s nimi kazí celkový dojem.(17.11.2016)

První zvuková komedie z V.Burianem a hned plno skvělých vtipných scén,skečů a hlavně hlášek.První polovina slabší ale jen co oblékne maršálkovu uniformu začne skvělá zábava.(29.1.2017)

Taky žádný šlágr, ale jde to, pár scén je výborných. Akorát nevím, kam strčili toho Marvana, sotva se zjevil, už se neobjevil.(6.1.2013)

To je nějaká společenská hra ? Burian jako vždy exkluzivní a jako c. & k. důstojník je přesvědčivý.(17.1.2014)

„Honem ještě jednoho chytit!“ Pusinky… Zakázaná? Dyť je super. Chudák céééra. Ženská a šéf? To to dotáhnou daleko… Aspoň začlo jít o užitečnej barák. Ááá – pan velitel! Copak lidi sou kapři(…)? Hehe. Skrejvačka tak-tak. „To je pro nějákýho břichomluvce?“ Nejhorší smrt je z vyděšení. Žádnej strejček z Ameriky – to už tu bylo. Zase si hrajou… Letci. Uniforma byla hezká. „Inspekční maršálek na polní cestě.“ Fousy. To je střelec. „Teď nemůžu mít rozum, když jsem polní maršálek!“ Obrácená žena. „Dobytek?“ „Tam prosim.“ Index-neindex, super písnička je tu. „Vlítnul nám na kamna, škrtnul si vo plát a uhořel.“ Konkurencéé. A sakráááá… Epes konec.(5.1.2018)

Nebýt Vlasty Buriana asi bych šel s hodnocením níže. Kromě chytlavé písničky, která film provází, totiž chybí více komediálních scén. Vzhledem k tomu, že se film odehrává ve vojenském prostředí se tomu nelze ani příliš divit. Nicméně V. Burian film silně táhne. Ne, že by tomu snad v jeho jiných filmech bylo jinak, v lepších filmech, ve kterých hrál, mu ale značně sekundovali i další velké herecké hvězdy. Zde je na veškerou práci sám.(30.12.2018)