Musel jsem sice překonat nudný a neumělý začátek naší první filmové zvukové veselohry, ale od chvíle, kdy si penzionovaný setník Vlasta Burian oblékl maršálskou uniformu, začal film běžet jako hodinky. Krásný příklad, jak může film povznést jeden famózní komik a také jeden chytlavý hit. V závěru už byl film tak rozběhnutý, že ho nezbrzdila ani přeskakující hudba, ani černá obrazovka místo chybějících titulků. Ukázka: https://www.youtube.com/watch?v=COSSfG4UmJI(19.7.2013)

** Vlasta Burian ** polní maršálek na inšpekční ceste, špión a vojenské cvičenie, kabaret * Československá komédia z roku 1930, ktorú natočil Karel Lamač, je príbehom inšpekcie vo vojenskom útvare. František Procházka (Vlasta Burian) je penzionovaný vojak, prichádza za synovcom Rudym Ebrlem (Jiří Hron). František Procházka, srdcom stále vojak, nájde uniformu c. a k. polného maršálka a uskutoční plánovanú inšpekciu - vyhlási vojenské cvičenie, vedie reč k dôstojníkom, odhalí špióna, ale aj povečeria s veliteľom Přecechtělom (Theodor Pištěk) a jeho rodinou - manželkou (Helena Monczáková) a dcérou Lili (Máňa Ženíšková) a pomôže synovcovi k zasnúbeniu s Lili. Film je skvelá komédia s brilantným vtipom a komikou geniálneho Vlastu Buriana.(1.2.2011)

• Pitryx

Pan Burian ve svém prvním zvukovém filmu skvělý, ostatní také. Středně těžkotonážní komedie se zajímavou zápletkou.(23.5.2016)

Burian řádí "dělá vojákům nohy" v roli C. a k. polního maršálka :). Navíc v prvním českém mluveném filmu.(13.9.2008)

Příjemná komedie s prostinkým dějem, kde hlavním tahounem je především Vlasta Burian. S tímto očekáváním jsem se do filmu pustil a dostal jsem přesně to, co jsem očekával. Burianovy exhibiční výstupy, byť proti jeho dalším filmům kratší, nicméně neméně zábavné. Líbila se mi i vděčná linie s manželskou tématikou - manželka hlava rodiny a manžel - excelentní Theodor Pištěk - pod pantoflem. Zkrátka a dobře film na oddech. Jen škoda, že zde nebylo více dialogů a komediálně vypjatých výstupů. Nesmíme zapomenout na titulní skladbu, která se stala pro tento film charakteristickou hymnou a pro milovníky starých písní a Vlasty Buriana klasikou.(5.9.2010)

Tento film s Vlastou Burianem byl dobrý ale je průměrný.(14.12.2010)

Lamač se od začátku filmu satiricky pouští do vojenské vrchnosti a celého vojenského systému. Zobrazuje člověka, který vyšoupnut z celého sytému rozkazů a nařízení prožívá "životní krizi, ze které se může dostat jenom návratem k vojenské službě. Ve své kůži se cítí jenom sám ve svém poslušném světě nebo mezi kumpány v hospodě, kde se zachovává určitý systém, ve kterém je nahoře. Poté se mu naskytne se mu příležitost ještě jednou obléct uniformu a splnit si své sny... Film ukazuje určitou hloupost celého vojenského systému, ukazuje neupřímnost a pouhou formální stránku mezi vojáky. Nejvíce se pouští do samotného velení, a to už titulní písní, nebo třeba hláškou : "Diť nemůžu mít rozum když jsem polní maršálek." Snímku samozřejmě převažuje humorná stránka, a tak veškeré rýpání a odsuzování je zobrazeno humornou formou. Tím chtěl podle mě autor ukázat, jak přílišná snaha o podbízení nadřízeným působí humorně. Motiv záměny není u Buriana ničím novým (Přednosta stanice, Revizor), jeho herectví je opět skvělé. 75%(23.1.2011)

Burianův pozvolný rozjezd, zábavný film, pak ale natočil spoustu lepšího materiálu.(7.9.2012)

Velmi povedná komedie, která však nedosahuje kvalit pozdějších komedií. Hodnocení: 55 %(1.1.2011)

Ucházející film. Ale více humoru je v jiných Burianových filmech.(10.1.2010)

Mám rád všechny filmy s Vlastou Burianem, tahle patří k těm více průměrným.(9.12.2010)

první československý zvukový film, tento přelom spoustě herců zlomil vaz. Burian díky zvuku nastartoval kariéru.(11.12.2011)

Dalsi usmevna komedie s Vlastou Burianem.. Jenom ten konec mi prisel trochu naivni - polni marsalek se ani nerozlobil.. Ackoli proc ne, ma to byt odlehcena komedie.. Druha vec, kterou bych ve scenari trochu omezila, jsou pisnicky. Ano, cely film byl zalozen na jedne pisnicce, ale kdyz co 10 minut nekdo zpiva (vsemozne pisnicky, ne jen tu ustredni).. Stare filmy mam rada, jen tem pisnickam asi nikdy neprijdu na chut..(4.2.2012)

• Tsuki003

Nu. Nemůžu říct, že by to bylo úplně nejhorší. Nicméně jsem se několikrát přistihla, že se nudím. Dlouhou dobu mi nebylo jasné, co je hlavní pointa filmu... a po tom, co mi to došlo, jsem byla poněkud zklamaná. Rozhodně po takovémto druhu filmu nežádám spletité osudy a dramatické zápletky, ale stejně se mi to tady zdálo málo... Lili a Rudi mi přišli jako umělá nahrážka, kterou byla doplněná chybějící romantická část - čili, měli velice málo prostoru a pro zápletku pramalý význam. I když, znovu podotýkám, to nebylo nejhorší, pokud budu chtít v budoucnu vidět Buriana, šáhnu stoprocentně jinam.(21.8.2013)

Česká filmová klasika - Burian ve svém živlu a vždy skvělý :-)(23.10.2013)

Ve svém prvním zvukovém filmu Burian exceloval. Ostatní herci se bohužel moc nepředvedli a scény s nimi kazí celkový dojem.(17.11.2016)

Ve své době to byla velká švanda , kterou my už nechápeme!!(29.7.2017)

Za hlášku: "Abtreten, ty ksichte!" dávám * navíc.(24.4.2012)

Sice má Burian lepší filmy ale i tento nemá chybu. Bavil jsem se a to je hlavní. Určitě patří do zlaté síně československé kinematografie.(26.4.2016)

První zvuková komedie z V.Burianem a hned plno skvělých vtipných scén,skečů a hlavně hlášek.První polovina slabší ale jen co oblékne maršálkovu uniformu začne skvělá zábava.(29.1.2017)

Taky žádný šlágr, ale jde to, pár scén je výborných. Akorát nevím, kam strčili toho Marvana, sotva se zjevil, už se neobjevil.(6.1.2013)