Reklama

Reklama

Alžběta I. a její nepřátelé

(TV seriál)
Drama / Historický / Dokumentární
Velká Británie, 2017, 2 h 15 min (Minutáž: 45 min)

Epizody(3)

Obsahy(1)

Herečka a supermodelka Lily Coleová hraje roli Alžběty I. po celou dobu její vlády, od mladé princezny po vyzrálou královnu. Dr. Suzannah Lipscombová a Dan Jones, oba mladí a dynamičtí historikové, vyprávějí příběh o žárlivosti, zradě, ambicích a tragédii prostřednictvím okázalých dramatizací, které vás vrátí do doby zásadních konfliktů, jež ovlivnily Alžbětu i samotnou Anglii. Od narození po smrt Alžbětu obklopovali nepřátelé, kteří ohrožovali její vládu i život. Podrobně zanalyzujeme Alžbětiny snahy, nepřátelství a pokusy o její vraždu, od její sestry Marie Tudorovny po odmítnutého milence krále Filipa Španělského. (Viasat)

(více)

Recenze (3)

anatheman 

všechny recenze uživatele

Celkem slušná dokumentární série o jedné z největších světových panovnic. Gender-pošukové tedy mohou pocítit satisfakci, jelikož se tvůrci zaměřili na osudy jedné silné a nezávislé ženy. ;-) Nicméně i mně, šovinistickému bílému mužskému utlačovateli, se tento dokument velice líbil. Velice mě potěšila koncepce díla, kde je Alžbětin život promítnut do několika samostatných kapitol. Sice zdejší průvodci tvrdí, že diváky seznámí z dosud neznámými událostmi, nicméně pokud o Alžbětě něco znáte a máte načteno, nemůže být ničím příliš překvapeni. Jsme zkrátka svědky toho, jak to na malou Bětku zkoušel strýček Seymour, dále toho, jak se měla ráda se svou sestrou Marií, jak se dostala na trůn, jak se měla ráda pro změnu se svojí sestřenicí Marií... Prostor získá i Filip II. se svojí Armadou a na konec tu máme proradného Essexe. Jsem docela rád, že se tvůrci zaměřili na veškeré intriky a vynechali tím kulturní vývoj v renesanční Anglii. Díky tomu vzniklo poměrně ucelené dílo s jasnou výpovědní hodnotou. Jediný zápor směřuje k místním průvodcům, kteří veškeré informace podávali s těžko uvěřitelným patosem. Už jsem měl pomalu pocit, že tato dikce nesměřuje ke vznešenému evropskému divákovi... Nicméně mě potěšilo, že žádného z Alžbětiných dvořanů nehrál herec černé pleti, jak to bývá dneska zvykem. Což mě vede k tomu, že oceňuji vzhled postav, který odpovídá dobovému anglickému (a evropskému) standardu. To je možné říci i o kostýmech. Každopádně jsem měl pocit, že při "rekonstrukcích" irského povstání z konce 16. století byly použity záběry z jiného dokumentu. Zdejší zobrazovanou výzbroj by si na sebe mohl navléknout pouze těžký konzervativec, neboť se používala na konci století patnáctého... Každopádně - jak je vidět, převažují u mě kladné myšlenky. Jsem tedy rád, že jsem mohl vidět další počin, který se zaměřuje na mnou oblíbené tudorovské období. Ty čtyři hvězdičky jsou nepochybně zasloužené... ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Veľmi silný dokument, tu si opäť Briti a zvlášť Chris Holt dali opäť záležať. V britskej histórii a nakrúcaní takýchto zaujímavých dokumentov asi nemá konkurenciu. Podáva ju totiž zaujímavým až moderným spôsobom, aby zaujal široké spektrum divákov, čo v Británii ani nie je problém, tam je záujem o vlastné dejiny niekde úplne inde ako napríklad u nás na Slovensku. Tento dokument ide do veľkej hĺbky. Ukáže veci, ktoré nie sú v žiadnom filme o Alžbete. Podrobnosti, výroky, výsluchy, všetko tak ako sa stalo alebo zrejme stalo. Dozvieme sa veľa pikošiek ale aj to, že Alžbeta do prevzatia trónu minimálne dvakrát takmer v politických intrigách prišla o život, raz ju zachránila dokonca len jedna prezieravo vyslovená veta. Pre znalcov ale aj fanúšikov dejín veľmi obohacujúci dokument. ()

Reklama

Reklama

Reklama