Než přišla bouře

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Drama / Thriller / Romantický

USA, 2018, 99 min

Zajímavý film, ale čekala jsem trošku víc, doposud ve mně všechny filmy, kde byl Sam Claflin, zanechaly něco víc (snad kromě Hunger Games), tenhle však postupně vyprchává... Velice tragický příběh, vlastně až na konci si člověk uvědomí, co se stalo. Nelíbí se mi, že se prolínají stále dokola 2 linie - před bouří a po bouři, je to tam tak moc propletené, že jsem si neužila pořádně ani jednu a mám v hlavě chaos.(6.7.2018)

• poz3n

Začínám mít pocit, že Baltasar Kormákur opravdu není dobrý režisér. Podobně jako v Everestu se snaží vyprávět film z prostředí, v jehož reálných lokacích by se obtížně natáčelo. Volí proto cestu nekončících greenscreenů, jež jsou na první pohled patrné a ničí tak pocit realistického nebezpečí, který se za pomoci jiných výrazových prostředků snaží divákovi předat. Druhým zásadním problémem filmu je pak podle mě jeho zvolená narativní struktura. Adrift od samého počátku střídá 2 časové linie. Linie A začíná na samém počátku příběhu a během filmu doputuje do jeho středu. Linie B ve zmíněném středu začíná a během filmu doputuje do konce příběhu. Koncept, který se možná zdá zajímavý na papíře, Kormákur vůbec nezvládá a střídá obě linie tak rychle, jako kdyby se bál, že divák na jednu z nich zapomene. Logickým vyústěním je tím pádem absence diváckých emocí, kdy divák prostě nemá čas na to, začít se emočně jedné z linií příběhu věnovat. Vrcholem scenáristické neschopnosti a tvůrčí rezignace je pak závěr filmu a jeho doslovné vysvětlení "překvapivého twistu". Adrift je tak více než průměrný survival film, jehož nejsilnější stránkou je romantika, která by ale při zpětném pohledu měla být spíše podporujícím motivem, než jediným funkčním apsektem snímku. 4/10(14.7.2018)

Tak Kormakur si našiel podobný námet ako v Hlboko,aj medzi Američanmi a mohol tak aj za ich prachy natočiť niečo tematicky príbuzné. Samozrejme, Everest je trochu iný, megalomansklejší prípad. No a osobne mám dojem, že svojou novinkou z tejto kvázi trilógie o prežití vyšiel na tretí krát asi aj najlepšie. Ale ono to asi bude platiť najmä v prípade, ak si skutočne o skutočných udalostiach nič vopred nenaštudujete, inak sa Adrift môže stať predvídateľnou nudou s fajn zábermi a sympatickými postavami. Inými slovami nás čaká pred záverom zásadný zvrat, ktorý zmotivuje rozhodnutie natočiť film v dvoch časových líniách, pričom minulosť, smerujúca k druhému bodu obratu, ktorým film začína, sa zdala byť navyše. Ale nakoniec je to všetko predsa len trochu inak... 70%(12.7.2018)

Koukalo se na to hezky, ale žádný zázrak. Oceňuji střídání dějových linek a také délku filmu. Oba herce znám a mám relativně ráda, ale po tomto filmu pochybuji o hereckých schopnostech obou. Plus to ke konci šíleně hrálo na city. Možná by i slzička ukápla, ale byla jsem rozptýlená faktem, že ta pipka střílela ty světlice někam do pr**** než aby mířila nad sebe... Asi se na to už znovu nepodívám, ale vzpomínat ve zlém snad nebudu. 3*(29.6.2018)

Docela jsem se těšil. Everest se mi moc líbil a Adrift měl fajn obsazení a slušný trailer. Výsledek už tak dobrý není. Rozjezd se mi líbil moc, ale flashbacky už tak zajímavé nebyli a celkově tohle všechno už jsem viděl iks krát a i lépe. Ač mám moc rád filmy na moři tak více jak 6/10 dát nemohu. Kormákur po Everestu vcelku zklamal.(8.7.2018)

• L_A_D_A_S

Nešťastnej styl vyprávění, lacinej a od začátku prokouknutelnej twist a hlavní hrdinka kr***, která odmítá zabít rybu protože nechce aby trpěla.(11.7.2018)

Snaha natočit příběh v přírodních podmínkách, ve kterých by se obtížně natáčelo je těžký úkol. A ani v tomto případě to nedopadlo dobře. Znázornění bouře bylo dle mého názoru nevěrohodné, a vůbec to na mě nepůsobilo dobře. Hlavní hrdinka mě ze začátku byla opravdu nesympatická, ale později se tam nějaké sympatie vynořily. Mužský protějšek byl v pohodě.. No nic, příběh byl určitě zajímavý a to, že se inspiroval skutečnými událostmi ho ještě podtrhlo. Zajímavé bylo také prolínání mezi přítomností a minulostí, díky tomu to nebylo tak stereotypní a jednotvárné. Za to dávám velký plus. Kdyby se příběh vyprávěl od minulosti k přítomnosti, asi bych usnula, jelikož některé pasáže byly opravdu dlouhé. Ve finále to byl hezký, příjemný, byť průměrný příběh. Hodnotím lehce nad 50%.(16.7.2018)

Poměrně solidní zpracování "dle reálné události", což může znamenat v podstatě cokoliv co se nějak točí ohledně baby co přežila. Doporučil bych negooglovat jak to vlastně dopadlo, protože film celý staví napětí a lovestory na tom, že člověk neví jak to skončilo a zvratem to pak vygraduje. Byla tam spousta hrozného kýče a klišé, ale díky dobře prostřídaným flashbackům a flashforwardům to funguje vcelku dobře. O to víc mě dostalo, když jsem den poté na jakémsi českém rádiu, myslím Frekvence jedna slyšel odvyprávěný trailer nějakou moderátorkou, která hned natvrdo vyzradila celou pointu a lákala tím, ať jdou lidi do kina. Pro člověka, který to ještě neviděl je to vyloženě na ránu. Obecně se na to koukalo vcelku dobře a nenudil jsem se. Jediné co mě asi fest sralo byla neschopnost Tami střelit světlici nahoru, jak už tady někdo psal. Ale vynahradila mi to tím, jak se celý film prsila a nakonec se ukázala nahá celá. Má pubertální nadšenost mi pobyt v kině zpříjemnila.(8.7.2018)

Silný a vyloženě dojemný příběh, ale lehce zapomenutelné a místy i nešťastné filmové provedení. Trochu netradiční vyprávění, sympatičtí herci i jeden docela chytrý zvrat sice potěší, ale ve výsledném dojmu se to všechno ztratí pod tíživou expozicí a netvůrčím přístupem. Ve srovnání s nedávnými příspěvky žánru (třeba i Everestem stejného režiséra) to je ošklivý průměr.(11.7.2018)

• Trilobitter

Iritující, nesnesitelná hlavní hrdinka, naprosto hloupý a kýčovitý hlavní hrdina. Scény ze života před bouří jsou přehled těch nejtrapnějších klišé. Po scéně s žádostí o ruku už divák snad ani nemůže mít k postavám kladný vztah. Dvě hvězdy dávám alespoň za zábavné scény s plachtěním a krásné lodě. Zbytek je ale na odpad. PS: V popisku filmu je chyba. Hurikán Raymond nebyl ani zdaleka jeden z nejhorších zaznamenaných hurikánu. Jeho jedinou obětí byl podle dostupných zdrojů vlastně "jen" Richard Shaw že zmíněného příběhu.(7.7.2018)

• Gregor_Samsa

Trošku drama na moři, promíchat to srdíčkovým příběhem, prostříhat současnost s minulostí, trochu sunsetů v barvě granátových jablek a samozřejmě ozvláštnit to tím, že jde o příběh podle skutečné události – a máme TV drama pro nedělní propršený podzimní večer jako vyšité. Akorát že tohle nebyla neděla, ale sobota, ne podzim, ale léto, ale ne TV nebo torrent, ale Slováč, a sladkobolného kýče za 4 kila pro dva tam bylo prostě moc; nebylo to úplně value for money aneb můj-dříve-oblíbený Baltasar Kormákur co mě rozsekal Mýrinem nyní na nejlepší cestě k bezpohlavní všepřístupné řemeslné dokonalosti. Příště asi vynechám nebo nevim. [40%; 2018-07-07 Cinema City Slovanský dům](8.7.2018)

Na to že se děj odehrává v roce 1983, tak to z filmu vůbec nešlo poznat. Několikrát jsem si za film řekla "proč to jako dělá" nebo "to tam jako neproletělo ani jedno letadlo/vrtulník/žádná loď" atp. Musela mi vždy připomenout kamarádka, že je to vlastně z toho roku 83, tudíž to nebylo, jako dnes. Štvalo mě střídání se děje před/po bouři. Herci mi nijak nevadili, ale ani neoslnili. Nejlepší pasáž asi ze samotné bouře.(12.7.2018)

Dost dobře koukatelné survival drama. Kterému nevadí ani rozházená časová posloupnost ani celkem výrazná romantická linka. za mě moc dobrý!(17.7.2018)