Tady Lamače pár let před jeho vrcholnými opusy v éře zvukového filmu brzdila jen potřeba titulkování dialogů, která méně či více ubírá spádu děje, občas zadrhne střihová návaznost. Samozřejmě vadí zjevná nekompletnost, zvyšující se od zastávky v Táboře s blízkostí konce, ale stylizací i výběrem hereckých typů nasadilo toto provedení vysokou laťku pro všechny následující pokusy, přičemž Steklého verze by určitě bez nepokrytého kopírování (prolínačka ne-/obrazu mocnáře ad.) Lamače (+Trnky a Lady) měla daleko těžší pozici. Noll, Nedošínská, Kysilková jako herecké hvězdy světových kvalit, lokace staré Prahy, kamera O.Heller. Bez uzardění i dnes divácké 4*(6.3.2013)

No jéje, klasika jak bič. Výstižný koment od Kuny27 80%(27.12.2010)

Jestli se nepletu, tak je to jedna z prvních rolí Jindřicha Plachty - a navíc mě to jako fanouška pražské galerky naprosto dostalo, neboť jsem poprvé ve filmu viděl originál Jedovou chýši - kdo ví, jestli je i v jiném filmu? http://www.youtube.com/watch?v=Zes3m7zVsDg(6.10.2013)

no, česká klasika, co dodat? kam se na takovéto filmy hrabou americké komedie(31.8.2010)

Nikdy jsem tuhle němou verzi neviděl, a tak jsem byl docela zvědavý, jak se to povedlo. A musím uznat, že tenhle první díl, který má něco okolo půl hodiny, se Karlovi Lamačovi povedl. Vtipy se zde neztrácí, a to i přesto, že většina jich je primárně podána v mezititulcích. Karel Noll se pro tu roli narodil.(27.12.2014)

• - Dochovala se jen část filmu. V roce 1930 režisér Martin Frič sestavil ze tří filmů o Švejkovi (Dobrý voják Švejk, Švejk na frontě a Švejk v ruském zajetí) střihový film (3 200 m), který měl pod názvem Osudy dobrého vojáka Švejka premiéru 20. 6. 1930. Zdroj: Český hraný film 1898-1930, NFA 1995. (NFA.cz)

• - Jaroslav Marvan hrál v tomto filmu uniformovaného železničního zřízence kontrolujícího jízdenky. Po natočení jedné scény ho "přepadl" jeden z pomocníků štábu, který ho zatáhl k jakési dřevěné budce u kolejí v té železničářské uniformě, vrazil mu do ruky červený praporek a řekl, ať čeká než natočí záběr. Aniž by to tušil, stal se statistou ve filmu Pantáta Bezoušek. Že se ve filmu objevil zjistil až při zhlédnutí tohoto filmu v kině. Honorář za něj nikdy nedostal. (Kulmon)

• - Poslední němé pokračování Švejk v civilu (1927) existuje samostatně. (NinadeL)