poster

Skandál Bulworth

 • USA

  Bulworth

 • Slovensko

  Bulworth

 • Slovensko

  Škandál

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1998, 103 min

 • da-a
  **

  Rapem se vyzpíval ze hříchů svých i společenských. Je na vině krize osobnosti, působení středního věku, duševního stavu nebo zákeřné kocoviny? Warren Beatty způsobuje bolehlav svrchovaným i porobeným... a kdyby jenom jim. Námět. Byl to překrásný námět. Ta myšlenka, že by si žraločí senátor, využívající různých skulin vládního systému k prosazení své vlastí hamižné (z)vůle, najednou protrpěl syndrom vyhoření a následně začal mluvit pravdu, byla k nezaplacení. A pro Beattyho k neurežírování. Jaká škoda, že po slibném úvodu (který sice nic nepředvádí, ale ledacos nadějně naznačuje) se všechno zmarní ve snaze freneticky tepat do protirytmů červavého establishmentu prostřednictvím nekorektních výlevů a skandálních proslovů. VELMI odrazujícím způsobem, sluší se dodat. Čí byl nápad poslat Bulwortha do barů, aby zde podchytil dialekt a rytmus hip-hoperských songů, v jejichž stylu začně později rapovat své zásadní myšlenky světu. Bohužel jsou takto podávané kritiky nejen zcela neúčinné, ale na mnoha místech i nesrozumitelné a tak rychlopalné, že jakákoliv jejich pravdivost a síla zcela zaniká. Hloupost se postupně stupňuje, když je senátor navléknut do ohozu padnoucím teenagerskému potěru a jako takový už působí dojmem kompletního exota s pouhou těžkou krizí středního věku, což už zcela ničí jakékoliv ambice na sžíravou kritiku poměrů ve společnosti. A mimo té Skandál Bulworth už nemá co nabídnout, je nenápaditý, ukuňkaný, zdlouhavý a ke konci vysloveně otravný. Je to škoda, v podtextu mi pořád zní chytrost dílčích myšlenek, ubitých hloupou dramaturgií a směřováním. K celkově nesmyslné cestě tohoto senátora budiž poznámka, že ve skutečnosti by jej při první příležitosti příslušní činitelé urychleně chytli za flígr a jeho tah skončil dřívě, než by vůbec začal. To by bylo asi vůbec nejlepší.(6.10.2009)

 • Djkoma
  ***

  Zajímavý pokus, ne tolik zajímavý výsledek. Nejde o Warrena Beattyho ani o Olivera Platta, ale spíše o celkové provedení, které mohlo být ještě o dost výše. Vtipy nemají příliš velkou kadenci a jeden dva si ještě teď pamatuji, ale to je tak vše. je to škoda, protože právě námět působí dobře a dobrý ve výsledku stále je i přes rapujícího Beattyho (originál musí být krutý ...). Osobně bych takového senátor s chutí volil, ale takový blázen se v reálném světě stěží najde a když, tak dopadne jako ve filmu...(10.8.2009)

 • dr.fish
  ***

  Je vtipné pozorovat Warrena Beattyho, jak se pokouší překročit svůj stín a nehrát svou obvyklou roli kravaťáka, mafiána nebo gentlemana. Místy se mu docela daří. Myšlenka, že korporace platí všecky politiky bez rozdílu příslušnosti, pohlaví i vyznání, ta není nijak objevná. Politika je vlastně jen prostředek bohatých k ovládnutí davů. Iluze demokracie musí být ale zachována za každou cenu. A to je senátorův největší problém, jelikož začal nekontrolovaně říkat pravdu a má s tím docela úspěch. Halle Berry je jen hezká, nic víc...65%(20.9.2016)

 • JBLamb
  ***

  Zbytečně nedoceněný film. Pravda řečená z úst politika, zde kolikrát tak nekompromisní (ale taky relativní), pro obyčejné smrtelníky je a ještě dlouho bude nepředstavitelnou situací… Natočit o tom film je tak velmi originální. I když, na druhou stranu jsme viděli, kam až může taktika „hoďme diplomacii za hlavu“ vést… Skandálně velmi dobré tři hvězdy!(2.3.2008)

 • Ivoshek
  ****

  Představte si senátora, seriózního chlapíka, který si kvůli pojistce na sebe objedná vraha. A od té chvíle začne žít naplno - k úděsu svých poradců vyrazí do drsného podniku uprostřed ghetta, kde rapuje, hulí, sjíždí kokain a sbalí pohlednou lehkou děvu.... A k tomu začne kašlat na všechny zásady politické mluvy, což ho zvolna vynáší výš a výš v popularitě. Warren Beaty je super, ale Oliver Platt jako jeho šokovaný poradce je ještě lepší. Možná by si ten film zasloužil trochu lepší vysílací časy než ve středu ve dvě ráno, aby ho ocenilo víc lidí.(17.12.2007)