Malá mořská víla (TV film)

Pohádka

Československo, 1966, 47 min

Předloha:

Hans Christian Andersen (kniha)

Miloš Vacek

Málo vysílaná černobílá televizní studiová pohádka, se smutným koncem. Jedná se o známý příběh, který v tomto případě ozvláštňuje umělecké taneční vystoupení baletu v choreografii Pavla Šmoka, příjemná hudba a průvodní slovo Štěpánky Haničincové. Slušná výprava a kostýmy, škoda že ne v barvě, ale i tak si myslím, že dnešní děti by svou zvláštní poetikou asi neoslovila. Já jsem se s potěšením podívala.(26.10.2017)

Poetické, jak už staré černobílé pohádky z 60. a začátku 70. let byly, s krásnou Zuzanou Martínkovou, která je mořskou vílou vzhledem i pohybem (a ona tehdy i ta Štěpánka Haničincová byla kus ženský). Taky je zajímavé vidět, že i Alfred Strejček byl někdy mladý tak, že mohl hrát prince. Až na ty mužské lidové tance, na nichž by ujížděl Arnold J. Rimmer, je to bez výhrad.(23.11.2017)

Divadelně stylizovaná Malá mořská víla, kde velkou roli má slovo průvodkyně a vypravěčky, Štěpánky Haničincové. Její přítomnost hraje na nostalgickou strunu těch, kdo ji pamatují s Čertíkem Bertíkem v Klubíčku pohádek. Krásná, křehká, éterická víla dojímá, pohledný princ budí sympatie, princezna tady sehraje svou roli, jako ve většině verzí, aniž by budila nějaké výraznější pocity. Zde nechali tvůrci příběh doznít až do závěru tak, jak ho autor napsal. Nevím, zda představa, že na nás prší kousky malé Mořské víly, která si tak získává nesmrtelnou duši, je spíš strašidelná nebo romantická. Stejně si myslím, že radši měla zapíchnout prince.(23.11.2017)

Divadelně contemplativní baletní pohádka, kde má výraznou roli vyprávěné slovo a scéna je takovým doprovodným vizuálem. Škoda, že to není lépe technicky zpracováno (kamera, střih, zvuk). Potěší hudba i verše z ust Felixe de Breux. Jinak asi nejdoslovnejší přepis této pohádky.(4.11.2017)