Good Omens (TV seriál)

• Nový Zéland

Good Omens

Komedie / Fantasy

Velká Británie, 2019, 5 h 35 min (Minutáž: 51–60 min)

Tvůrci:

Neil Gaiman

Předloha:

Neil Gaiman (kniha), Terry Pratchett (kniha)

Neil Gaiman

Gavin Finney

David Arnold

David Tennant, Michael Sheen, Frances McDormand, Sam Taylor Buck, Daniel Mays, Sian Brooke, Jon Hamm, Jack Whitehall, Michael McKean, Amma Ris, Alfie Taylor, Miranda Richardson, Paul Chahidi, Ilan Galkoff, Ned Dennehy, Doon Mackichan, Simon Merrells, Gloria Obianyo, Ariyon Bakare, Anna Maxwell Martin, Mireille Enos, Brian Cox, Yusuf Gatewood, Bill Paterson, Lourdes Faberes, Georg Nikoloff, Nina Sosanya, Nick Offerman, Laura Evelyn, Benedict Cumberbatch, Bryony Corrigan, Niamh Walsh, Nicola Harrison, Schelaine Bennett, Brice Bexter, Susan Brown, Jim Meskimen, Tim Bentinck, Nicholas Parsons, Adria Arjona, Stewart Scudamore, Philip Wright, Josie Lawrence, Amanda Hadingue, Ben Willbond, Phelim Kelly, Mark Cameron, Marianna Palka, Rowan Polonski, Mark Gatiss, Steve Pemberton, Joe Vaz, Reece Shearsmith, Jackie Clune, Neil Gaiman, Derek Jacobi, Dan Starkey, Kristofer Kamiyasu, Paul Kaye, Jenny Galloway, Johnny Vegas, Jonathan Aris, Elizabeth Berrington, Steve Oram, Mercedes Grower, Rosie Day, Euan Macnaughton, Kevin Millington, Jennifer Armour, Sanjeev Bhaskar, Tim Wallers, Niall Greig Fulton, Michel Diercks

Scénografie:

Michael Ralph, Bronwyn Franklin (set dekoratér), Barry Coetzer

Kostýmy:

Claire Anderson

Rozhodně povedená taškařice. Ústřední démonandělská dvojice je naprosto skvělá, stejně jako humor, mnohdy hraničící až se satirou, a celej ten pratchetovskej vizuál (protože když si prostě představím čarodějnici tak, jak jí popisuje Pratchet, představím si jí přesně tak, jak je tady!) a celých pět epizod to náramně baví. Počkat... napsal jsem pět epizod a přitom jich to dohromady má šest? Skutečně! Je to tím, že ta poslední, rozuzlující epizoda v rámci všech těch rozuzlení a konců a jakéhosi pokusu o epičnost lehce ztratila to kouzlo epizod předchozích, humor byl docela naředěn a celý to tak nějak malinko vyšumí do prázdna. Na druhou stranu to ale v člověku zanechá přesně ten pocit, že chce ještě další epizody a další, protože to prostě po většinu doby zábava byla a to neskutečná a je těžký se s andělem Sheenem i démonem Tennantem tak snadno a rychle rozloučit.(22.6.2019)

• sirien

Připomíná mi to Zeměplošské filmy - převyprávění momentů z knihy, kterým ale chybí potřebná seriálová dynamika a dramatická linka. Vybrané scény (momenty z knihy) a jejich zpracování navíc mnohdy ani nejsou zajímavé a občas jsou bohužel až zprzněné (střetnutí Adama s kamarády s Jezdci mě svým pokřivením a naprosto se nehodícími přidanými věcmi téměř fyzicky bolelo). Andělsko-démonské obsazení je ok, bohužel děti mi přijdou dost o ničem (a srovnání např. s dětmi ze Stranger things naprosto neustojí) a zbytek (lidé, Jezdci) je tak půl na půl. Božský vypravěčský voice-over je dost otravný a dabérka má navíc bohužel naprosto tuctově nezajímavý hlas. Celkově mi to přijde jako nepovedené a místy až nudné (!!!) zpracování předlohy a narozdíl od např. Hvězdného prachu bych ho asi nikomu nedoporučil a pokud seriál někdo vynechá, tak vlasntě o nic nepřijde.(27.7.2019)

Už od oznámení natáčení této minisérie jsem se těšil. Předchozí ataptace Pratchettovo knih byly vždy jiné, ale vždy věrně kopírovaly jeho vymyšlený svět. Dobrá znamení je má oblíbená kniha a svět v ní jsem chtěl vždy vidět i na plátně. Očekávání naštěstí nezůstává daleko za realitou. Zpracování je výborné a vyprávění odsýpá. Občas je sice zřejmé, že se nejedná o velkofilm a některé kostýmy a kulisy působí trochu levně, na druhou stranu jindy člověk ani nestíhá koukat na všechnu tu nádheru kolem. Potěšilo poměrně věrné zpracování, pár scén očividně chybí a čtyři jezdci Apokalypsy nejsou až tak moc démoničtí, jak byli v knize popsáni. Celkově hodnotím velmi pozitivně. Jen by to chtělo více pratchettovek převedených do filmové podoby. Svůj potenciál mají všechny!(4.6.2019)

Pokud nemáte rádi knihy Terryho Pratchetta, na seriál se nedívejte, nebude vás bavit. Pokud jste horlivými vyznavači největšího z tesařů a nemáte smysl pro humor, na seriál se nedívejte, mohla by vás postihnout mozková příhoda. Pokud jste ještě nic od výše zmíněného autora nečetli, radši to před tímto seriálem napravte, ať víte, do čeho jdete. Pokud jste četli Zeměplochu a Dobrá znamení, určitě si seriál užijete. Jestli mi na britské tvorbě v současnosti něco vadí, je to ta pitomá korektnost, které jsem tady musel překousnout docela hodně. Když jsem i tak hodnotil plnou palbou, je jasné, že jsem se skvěle bavil.(3.6.2020)

Sir Terry. Neil. Michael Sheen a David Tennant. Po těchto jménech vám je pak skoro jedno, jestli ten konec světa přijde, protože jste do děje zažraní jako mol do kožichu a v mezičase si ještě stihnete vychutnat drobné perličky, jako vojáka u letištní brány, čtoucího Americké bohy nebo třeba klející anděly... Na druhou stranu jako fanynka Pratchetta a Gaimana ("logika" zápletky je taky trochu cítit Douglasem love him Adamsem) chápu, že to nebude každého šálek kávy. Pokaždé, když čtu/koukám na něco od těchto chlápků, mám pocit, že píšou o mém světě, ve kterém jen nějakým krutým (nebo zlomyslným?) nedopatřením nežiju a... díky nim se v něm můžu octnout aspoň na chvilku. Thank you, guys.(5.10.2019)

• - Když se v restauraci setkávají čtyři jezdci, Smrt hraje vědomostní hru. V žebříčku nejlepších skóre Smrt zaujímá každé místo kromě prvního, to drží Terry Pratchett. (jandastlouky)

• - Na začátku ve scéně, kdy se děti baví o mimozemšťanech, jedno z nich pronese: „Exterminate!“ Což je hláška mimozemšťanů Daleků ze seriálu Pán času (od r. 2005). (Nathaniell)

• - V epizodě si voják hlídající vojenskou zakladnu čte knihu „American Gods“ od spisovatele Neila Gaimana. (Evra)