Good Omens (TV seriál)

• Nový Zéland

Good Omens

Komedie / Fantasy

Velká Británie, 2019, 5 h 35 min (Minutáž: 51–60 min)

Tvůrci:

Neil Gaiman

Předloha:

Neil Gaiman (kniha), Terry Pratchett (kniha)

Neil Gaiman

Gavin Finney

David Arnold

David Tennant, Michael Sheen, Frances McDormand, Sam Taylor Buck, Daniel Mays, Sian Brooke, Jon Hamm, Jack Whitehall, Michael McKean, Amma Ris, Alfie Taylor, Miranda Richardson, Paul Chahidi, Ilan Galkoff, Ned Dennehy, Doon Mackichan, Simon Merrells, Gloria Obianyo, Ariyon Bakare, Anna Maxwell Martin, Mireille Enos, Brian Cox, Yusuf Gatewood, Bill Paterson, Lourdes Faberes, Georg Nikoloff, Nina Sosanya, Nick Offerman, Laura Evelyn, Benedict Cumberbatch, Bryony Corrigan, Niamh Walsh, Nicola Harrison, Schelaine Bennett, Brice Bexter, Susan Brown, Jim Meskimen, Tim Bentinck, Nicholas Parsons, Adria Arjona, Stewart Scudamore, Philip Wright, Josie Lawrence, Amanda Hadingue, Ben Willbond, Phelim Kelly, Mark Cameron, Marianna Palka, Rowan Polonski, Mark Gatiss, Steve Pemberton, Joe Vaz, Reece Shearsmith, Jackie Clune, Neil Gaiman, Derek Jacobi, Dan Starkey, Kristofer Kamiyasu, Paul Kaye, Jenny Galloway, Johnny Vegas, Jonathan Aris, Elizabeth Berrington, Steve Oram, Mercedes Grower, Rosie Day, Euan Macnaughton, Kevin Millington, Jennifer Armour, Sanjeev Bhaskar, Tim Wallers, Niall Greig Fulton, Michel Diercks

Scénografie:

Michael Ralph, Bronwyn Franklin (set dekoratér), Barry Coetzer

Kostýmy:

Claire Anderson

Velmi, velmi britské. A je to mnohem víc Pratchett než Gaiman, přesně jeho styl humoru a pohodové atmosféry, a starší filmové zpracování jeho knih to připomíná i skvělými herci (Tennant se pro roli démona narodil a rodiče ho pro ni vychovali) a nedobrou kvalitou triků (ne že by na tomto jakkoli záleželo). Jen na rozdíl od čistokrevných Pratchettovek to skutečně má koherentní děj a dobré gradování do finále. Skvělé. 9/10(8.6.2019)

Good Omens je seriál, který stojí a padá na ústředním dvojici. Ta je skutečně fantastická. Zejména pak David Tennant zahrál Crowleyho naprosto bravůrně. Ale ani jeho kolega Michael Sheen v roli Aziraphalea nezůstává vůbec pozadu. Jejich scény a vzájemná interakce je to nejlepší co seriál nabízí. Všechno ostatní je však takové divné. Především je třeba říct, že je to hodně britské. A jak známo britský humor i styl je velice specifický a nemusí sednout každému. Mnoho scén se snaží být hodně cool, obzvláště ty při kterých hráli Queeni (a že jich bylo), ale také hodně scén, které jsou prostě divné až bizarní. Nejspíše to mělo vyznít vtipně nebo jako satira, ale musím říct, že ve většině případů to bylo prostě divný a nezajímavý. Ostatně divné a bizardní jsou také ostatní postavy v seriálu. Obzvláště pak postava, kterou ztvárnil Michael McKean, byla absolutně debilní. Nejvíce je tahle nevyrovnanost vidět ve druhé a třetí epizodě, kde ve druhé epizodě první půl hodinu sledujeme origins vedlejších postav, a ve třetím pak origins ústředního dua. Což je mimochodem nejlepší část celého seriálu. Po audiovizuální stránce je seriál super. Obzvláště soundtrack je opravdu skvělý. Po příběhové stránce to ovšem žádná velká pecka není. V některých scénách to ještě zhoršujě zvláštní způsob natáčení. V některých to naopak vylepšuje. Zkrátka řečeno, nebýt fantastického ústředného dua, šel bych s hodnocením o dost níž, ale postavy Crowleyho a Aziraphalea jsou opravdu vynikající, stejně jako jejich představitelé, a táhnou celý seriál. Škoda toho, že se v seriálu nachází i dost scén, ve kterých nejsou. Slabší 4* 70%(5.6.2019)

Uff. Vzdycky jsem si myslel, ze zpracovat Pratchetta do vizualni podoby je pri zachovani kvality nemozne (protoze ty vtipy jsou proste PODSTATNE lepsi kdyz je ctete z papiru) a tohle je zel bohu dukaz. Svet, postavy a ostatne cely koncept je samozrejme bozsky a v ramci moznosti se to povedlo prenest solidne. Bohuzel je to cele obrovsky uspechane a tomu kdo to tocil zjevne chybela vize. Vetsine momentu, kterym bych se v knize smal a povazoval je za uzasne vtipne, jsem se na obrazovce nesmal skoro vubec. Vetsina napadu, ktere by v knize byly naprosto genialni, zde pusobi jen jako promarneny potencial a jsou tak akorat na pokrceni rameny. Serial by potreboval byt minimalne dvakrat delsi, aby dobre fungoval, protoze diky brutalne osekanemu scenari nema polovina postav v podstate co hrat a na hercich je videt, ze se citi casto jako figurky v nejakem divnem loutkovem predstaveni (nejpalcivejsi je v tomto ohledu Mireille Enos a jeji War). Vsechny ostatni postavy krome ustredni dvojice angel/demon jsou naprosta bida a to vcetne, pro dej, velmi dulezitych postav. I kdyz buhvi, ono to nakonec mozna ani neni scenarem, ale strihem, ktery je i v konverzacnich scenach naprosto straslivy a nesmyslne usekavani zaberu ke konci vety je joke specielne v poslednich dvou dilech. Jakoby strihac dostal pokyn or rezisera, ze musi usetrit alespon 1-2 sekundy v kazde scene. Kapitolou samou pro sebe jsou pak vsechny dalsi remelsne chyby a nedodelky, pocinaje tim, ze polovina hercu je mluvena nekym jinym a jejich hlasy zni polovinu casu jak kdyby mluvili v male koupelne (Anathema je zdaleka nejhorsi) a konce specialnimi triky, ktere do zaberu casto vubec nesedi a je zjevne, ze je postavy "nevidi" (protoze herci hraji pred zelenym pozadim). Ve vysledku to vypada, ze pres zjevne velky rozpocet, si Amazon Original ukousl vetsi sousto, nez byl schopen spolknout. Z latky, ktera ma na platne potencial byt stejne legendarni jako Monty Python nebo prinejmensim Jistě, pane ministře, tak zbyl jen lehky nadprumer.(15.10.2019)

Na čistých pět hvězd to sice není, pocit, že je to až moc dlouhé, jsem měl až nepříjemně často, jinak ale není co vytknout. Předlohu jsem nečetl (ale v tomto případě to velmi rád napravím), takže jsem neměl potřebu řešit, co všechno je jinak a špatně. Celý seriál je krásně britský. Úžasný humor, jak slovní, tak vizuální, výborný a správně ujetý (a správně temný) příběh, perfektní vizuál, geniální soundtrack (jak ten obsahující Queeny, tak původní hudba) a zejména fantastické herecké výkony. Tennant a Sheen jsou geniální a mají mezi sebou neskutečnou chemii, a všichni ostatní do jednoho včetně dětí taky válí na výbornou. A kromě toho jsou všechny ty postavy tak nádherně milé a ujeté, takže není co řešit. Všechny flashbacky, závěrečný soud a zejména celý třetí díl (Hard Times) jsou klenotem celého příběhu. A Tennant a Cumberbatch jsou konečně (jakž takž) spolu v jedné věci. Dobrá znamení jsou rozhodně mými oblíbenými. 90%.(15.6.2019)

V Good Omens je několik zajímavých originálních nápadů, to ale nestačí na pět a půl hodiny děje. Troufám si říct, že líp by materiál dopadl ve formě filmu. Takhle v seriálu sledujeme nekonečnou třídílnou expozici, abych nakonec zjistili, že - a asi to nebude spoiler - se zase tolik nestalo a Crowley a Azirafal si zase pokecají v nějakém útulném londýnském podniku.(8.7.2019)

• - Když se v restauraci setkávají čtyři jezdci, Smrt hraje vědomostní hru. V žebříčku nejlepších skóre Smrt zaujímá každé místo kromě prvního, to drží Terry Pratchett. (jandastlouky)

• - Vždy když jede Crowley (David Tennant) autem, hraje mu k tomu hudba kapely Queen. (Nathaniell)

• - V epizodě si voják hlídající vojenskou zakladnu čte knihu „American Gods“ od spisovatele Neila Gaimana. (Evra)