A Moment in the Reeds

Velká Británie / Finsko, 2017, 108 min

Mikko Makela

Mikko Makela

Iikka Salminen

Leevi, Tareq a chata na prodej. Láska, vášeň a žal. Jeden z nejzajímavějších queer filmů posledních let, výborně nasnímaný a s uchvacujícími hereckými výkony Jannea Puustinena a Boodi Kabbaniho.(13.1.2019)

Nádherné finské drama, ke kterému bylo potřeba minimum - 3 důležité postavy, chata (až na pár výjimek při jízdě autem), kamera snímající detaily. Touto kombinací vznikla další finská bomba. Druhá, které se u nás dostalo větší pozornosti je Neznámý voják, i když to je úplně z jiného soudku, ale přesto to stojí za zmínku.(28.10.2018)

Vztah mladého studenta a staršího imigranta u mě trochu kulhá na realističnosti, nicméně jsem rád za každý film, kde gay nerovná se karikatura gaye. Nakonec to, jak se tento příběh odvíjí dál, se mi velmi líbilo. Ocenit musím taky kameru a zvuk. To vše spolu s krásnou finskou krajinou by stačilo na nejlepší hodnocení, kdyby ovšem filmu nechyběl konec.(2.12.2018)

Krátká letní lovestory, ale taky příběh vztahu otce a syna. Řekla bych, že hlavní devízou filmu je autenticita. Ten trochu odtažitý vztah Leeviho a jeho otce, nevyřešné věci mezi nimi. Ta mírná trapnost rozhovorů mezi Leevim a Tareqem, kdy musíte trávit čas s někým naprosto cizím a ještě konverzovat v cizím jazyce. Otcova špatná angličtina a vysvětlování rukama nohama. No a nakonec i ten konec je bohužel dost autentickej. K tomuv výborní herci, prostředí, hudba a super extra luxusní postelové scény. Jediné co bych vytkla, je příloš mnoho takových těch vyplňujících scén, kdy jen hraje hudba a kamera zabírá poetické obrazy - určitě to má nějaký svůj název - hoši na louce, hoši se objímají, hoši běží, hoši leží na molu atd.(23.10.2018)

Není nad kvalitní minimalistická dramata s malým počtem herců. A tenhle finský snímek o jednom několikadenním vztahu na mě zapůsobil s maximální intenzitou. Je to díky perfektní chemii ústředního páru, kterému skvěle sekunduje otec jednoho z nich. Vše přesně doplňuje ambientní hudba a nádherná kamera zaměřená na detaily tváří obou hlavních hrdinů, ve kterých se zračí rozmanitá škála emocí. Těch několik milostných scén patří k tomu nejlepšímu, co lze ve snímku vidět, a rozhodně se nejedná o nic samoúčelného, jak by se na první pohled mohlo zdát. K tomu si připočtěte vynikající dialogy, přesnou režii, nepatetický závěr a máte tu výbornou pecku z Finska.(20.10.2018)