The Darkness of Day

všechny plakáty
Krátkometrážní / Dokumentární
USA, 2009, 26 min

boogieman

Dlho som mal z Rosenblattových filmov trochu zvláštny pocit, a nevedel som presne pomenovať v čom spočíva. Asi ide o to, že občas pôsobia tak strašne banálne aj napriek komplexným témam. A to asi po každej stránke - od členenia do menších celkov, ktoré filmom dodávajú až didaktickú štruktúru, cez síce pekné a silné jednotlivé obrazy, ktoré sa k rozoberanému materiálu aj hodia, ale postrádajú nejaké unikátne nápady vytvorené pomocou nápaditej montáže - v podstate sú tie obrazy závislé na textoch bez ktorých príliš nefungujú. Potom je tu občas dojem, že samotné filmy tlačia až príliš na pílu v emocionálnom smere - viď napríklad poznámka o smrti blízkeho člena rodiny počas natáčania tohto filmu, ktorá bola viacmenej ireleventná, alebo mohla fungovať iba v rámci kontextu blízkej rodiny režiséra. A aj samotné texty doprevádzajúce tieto filmy nedisponujú skutočnou hĺbkou natoľko, aby dokázali vnímavého inteligentného diváka obohatiť v zásadnom zmysle. Literárne a dramaturgické kvality režisérových filmov tak málokedy prekročia hranicu nadpriemernosti. Napriek tomu sú obrazy ktoré sú k textom zobrazované vhodné a nepôsobia lacno, hudba je tiež primeraná, a v budovaní atmosféry filmov režisér podľa mňa väčšinou uspeje. Najväčším plusom sú však samotné témy - keďže ide o psychologické filmy, spracovávané témy sú natoľko univerzálne, že sa musia dotknúť každého kto má trošku empatie. Kvalita samotných filmov spočíva teda aj v tom, koľko je do nich schopný divák investovať - čo platí všeobecne pre kinematografiu, ale v tomto prípade možno ešte o štipku viac ako pri klasickej naratívnej kinematografii. Na základe filmov, ktoré som od tohto tvorcu videl, musím konštatovať, že tvoria viac ako len súčet ich častí, ktoré sú neraz samé o sebe iba nadpriemerné. Ako celok však vo väčšine prípadov pôsobia ako solídne a kvalitné zamyslenia nad rôznymi psychologickými témami, ktoré síce môžu pôsobiť trochu banálne, ale fakt je, že pri témach ktoré sú tak ťažko obsiahnuteľné ide o z mojho pohľadu o hodnotné filmy, ktorým sa oplatí dať šancu. (Komentár sa dotýka predovšetkým režisérových found footage filmov). ()