Mars

Benjamin Tuček

Zdeněk Janáček

Zvuk:

Ivan Horák
  • - Americká nevládní organizace Mars Society vypisuje od roku 1998 soutěž, ve které se projekty z celého světa uchází o možnost pobytu na stanici Mars Desert Research Station v poušti amerického Utahu. Pobyt slouží k simulaci života na Marsu. V září 2014 byl český projekt "Mars" vybrán do užšího kola soutěže a v únoru 2015 byl na základě scénáře definitivně potvrzen. Natáčení proběhlo na jaře 2015. Česká mise se stala první posádkou na světě, která na základně realizovala filmový scénář. „Naše generace je příliš stará na to, aby se na Mars podívala. Války a rozpočtové škrty průzkum vesmíru zásadně zpomalují. Technologii k dosažení Marsu už máme, ale chybí peníze i odhodlání je investovat. Takže nám nezbývá, než se tématem kolonizace Marsu raději bavit. Mainstreamová filmová produkce nabízí snímky z vesmíru založené na katastrofách a globálním ohrožení. Náš film žádné příšery – kromě lidí – nenabízí. Mars má své kouzlo a Země je z něj malinká. První lidé na Marsu budou pod velkým tlakem. Můžeme ten tlak vydržet? Jsme připraveni být ztraceni ve vesmíru? O tom je naše sci-fi komedie," říká k filmu producent Zdeněk Janáček. (Zdroj: 2media.cz)