Mars

Trash on Mars

Komedie / Drama

Česko, 2018, 85 min

• Oktavianus

Já nevím... já vážně nevím. Bezpochyby jsem to nepochopil, ovšem nejsem si jist, zda bylo co k chápání. Tvůrci na tiskovce po novinářský projekci hovořili o "experimentálním filmu", s čímž lze bez výhrad souhlasit. A já asi nejsem správnej typ na experimenty... nebo prostě nevím. Určitou poetiku jsem ve filmu viděl, ale nebyla mi moc blízká. Viděl jsem tam jasné ozvuky humoru založeného na trapnosti (což je termín, nikoli urážka) v podání členů Vosto5, ale ani to mi není moc blízké. Některé fóry byly senzační (Whitney Houston, máme problém), jiné trapné hluboko pod úroveň (Your Eyes September - to se scénář na víc fakt nezmohl??) Alespoň mě bavili herci: ze všech nejvíc neherec Ondřej Doule jako pošahanej autistickej rodokapsovej robot. Nezklamali ani Tomino Jeřábek a Halka Třešňáková. Velmi potěšily Tereza Nvotová a i v kombinéze příjemně sexy Petr Nesvačilová (jíž bych přál, aby si alespoň jednou zahrála pořádnou femme fatale, protože na to má nejen fyzické dispozice a byla by v tom skvělá). Jenomže co začíná jako podivnost, končí jako mnohem větší podivnost a já už si vůbec nebyl jistej, na co koukám, jestli jsem nic nepochopil, nebo co se to dělo. Strašně bych si přál být na jedné vlně s tvůrci, pak bych si tuhle ujetost bezpochyby užil, a závidím těm, kteří to dokážou. Asi jsem příliš konvenční divák. Nebo... vážně nevím.(16.10.2018)

• JamesSi

Češi neumí mluvit anglicky (smích) Robot mluví o indiánech a nedává to smysl (smích) Sex (smích) Robot mluví o tom jak ho trefil blesk (smích) Tlusťoch je nenažraný (smích) Vtip který nedává smysl (smích) Tohle je většina vtipů v tomhle filmu, které se neustále opakují. Skoro to vypadá, jakoby jeli do té Amériky bez scénáře a řešili to na poslední chvíli než spadla první klapka. A pak se to snažili nějak sestříhat - přidali robotovi monology a doufali, že to nějak bude držet pohromadě. Obraz vypadá neuvěřitelně neprofesionálně - jsou chvíle, kdy to celkem jde a pak je tu najednou ohavný záběr z Go Pro nebo Drona, který tam naprosto nesedí. Kostýmy vypadaj jak s Hell-o-vínské párty a i když to bylo natáčené ve skutečném prostředí, interiéry vypadají zatraceně levně. Na tenhle film jsem se tolik těšil a neuvěřitelně mě to zklamalo. Staří Apači říkali, že člověk neodejde z premiéry filmu před koncem... Už chápu, proč jim ty kolonizátoři zabrali většinu Ameriky. PS: Vendy, že byla na tom filmu nejlepší? Představte si, že letíte na Mars, musíte si udělat veškerý zkoušky, testy, letíte tam několik měsíců a nikdo vám neřekne, že je to reality show a VY SI TO MYSLÍTE AŽ DO KONCE!(9.7.2018)

• hero_bk

Velký špatný. Vtipy založené na tom, že Češi neumí anglicky (haha, humor), recyklace extrémně zastaralých vtipů (Your eyes September, jako fakt?), neustálé střídání češtiny a angličtiny, absolutní absence děje. Nejhorší film letošních Varů, na kterém jsem vydržel do konce, a to asi jen proto, že jsme byli uprostřed řady...(6.7.2018)

Jak můžou Češi kolonizovat Mars? Hravě. V tomhle slově se skrývá klíč k odemčení tohoto báječného filmu. Já jsem na hru přistoupil a odměnou mi byl neskonale milý a originální zážitek, u kterého jsem se mimozemsky bavil.  Zarytá potřeba mluvit anglicky, i když to neumí ani velitel, lahodně pitomá Vendy, zamilovaný pár absolutních nekosmonautů a robot šířící rodokapsová moudra, to je jen pár z mnoha hravých atributů, na kterých Mars frčí. Je mi líto diváků, kterým film nesedl, a jsem rád, že k nim nepatřím. Naposledy jsem se takhle cítil na Nudě v Brně, kdy půlka sálu jela na vlně a druhá zoufale kroutila hlavou. Na marťanské vlně jsem se svezl moc rád. Koneckonců, je tam voda, ne?(6.7.2018)

• Filmmaniak

Zmatený, špatně vyprávěný a neuvěřitelně nekonzistentní blábol bez děje. Je to po všech stránkách od režie a hereckých výkonů až po katastrofální střih a dialogy nepodařené tak epickým způsobem, že se to možná dá doporučit jako bizarní zajímavost, ale jinak těžko. Asi jen pět vtipů je relativně slušných a veškerý zbytek humoru se míjí účinkem natolik, že mnohdy ani není zřejmé, v čem měl ten humor spočívat. Nemůžu se ani pořádně rozhodnout, co označit za pomyslnou třešničku na téhle nesmyslné žumpě - jestli rádoby kovbojsky stylizovaného vypravěče, příšernou angličtinu všech protagonistů, nebo raději závěrečný zvrat, který sice staví veškeré předchozí dění na hlavu, ale protože na něj žádná z postav nereaguje, tak je nakonec takřka bez povšimnutí zameten pod koberec.(7.7.2018)

• - Před českou kino premiérou filmu proběhla premiéra na Karlovarském IFF 5. července 2018. (Varan)

• - Film byl natočený na vědecké základně uprostřed pouště Mars Desert Research Station v Utahu. Natáčení probíhalo od 25. dubna do 16. května 2015. (Bioscop)

• - Ondřej Doule, který hrál humanoidního robota, je v reálném životě zaměstnanec NASA a věnuje se výzkumu pilotování letů do vesmíru. (Bioscop)