11.22.63 (TV seriál)

• Austrálie

11.22.63

Mysteriózní / Thriller

USA, 2016, 7 h 6 min (Minutáž: 42–81 min)

Předloha:

Stephen King (kniha)

Alex Heffes

James Franco, Sarah Gadon, George MacKay, Chris Cooper, Cherry Jones, Daniel Webber, Kevin J. O'Connor, Lucy Fry, Nick Searcy, T.R. Knight, Brooklyn Sudano, Josh Duhamel, Joanna Douglas, Shauna Macdonald, Juliette Angelo, Gil Bellows, Braeden Lemasters, Leon Rippy, Jack Fulton, Christian Lloyd, Kristian Bruun, Boyd Banks, Kevin Jubinville, Annette O'Toole, Michael O'Neill, Eric Woolfe, Jadon Clews, Cody Gallant, Martha Girvin, Tony Munch, Michael Izquierdo, Jonny Coyne, Wilbur Fitzgerald, Antoni Corone, Percy Hynes White, Pip Dwyer, Kevin Dennis, Michael Rhoades, Greg Fallon, Tonya Pinkins, Stewart Arnott, Bob Stephenson, Allie Gallerani, Ben Beauchemin, Jen Goodhue, Kayleigh Shikanai, Peter J. Calvin, Vitali Makarov, Hannah Levinson, Max Silvestri, Michel Issa Rubio, Colin Doyle, Erica Anderson, Addison McGarry, Jake Michaels, Andres Munar, Kelly McCormack, Grantham Coleman, Savannah Solsbery

Kombinace cestování v čase se špionážním thrillerem a trochou romantiky a kombinace vydařená. Sice jsem měl občas pocit, že filmaři se snaží až příliš držet psaného textu, což se jim ne vždy dařilo přenést na obrazovku, ale těch pár hluchých míst se dalo v pohodě přehlédnout. Na jedničku vyšel i casting, kdy Francovi sedla role cestovatele a samozvaného zachránce prezidenta Kennedyho jak p*del na hrnec a zdatně mu sekundovala kouzelná Sarah Gadon. Vše pak korunovalo výborné finále, kterým mě King víc než potěšil, ačkoliv věřím, že řadě Američanů mohlo hnout žlučí. Jeden z nejlépe zfilmovaných resp. zeseriálovaných Kingů. 85%(6.4.2016)

Dobrá televizní limonáda v cool retro obalu. V praxi to znamená, že uvidíte minisérii o peripetiích s časovou anomálií, která mrská vyšinuté jedince do stále stejného dne a oni se pokoušejí změnit histórii a pořád jim nedochází, že jen pouhé uprdnutí může mít fatální následky, takže po návratu nemohou nikdy přijít na to, co bylo tím spouštěčem následných změn. A tak to máte se vším. Ale je to pěkný, poctivě vyrobený, vyplatí se pokukat.(7.9.2016)

Tento seriál byl sám o sobě speciální tím, že jsem se o něm dozvěděl asi dva týdny před premiérou a to holou náhodou a v celku se mi zalíbil námět a příběh. Nějak je to ironie... byla to náhoda a tento seriál o tom v podstatě je. Seriál je pro mne hodně zvláštní záležitostí. Nebyl snad ani jeden jediný díl, který by se mi nelíbil a natož, že se jedná o počin od menší stanice, tak byl kvalit vysoko rozpočtového počinu. Tohle je něco, co mi vstoupilo do života a asi dlouho v něm zůstane, protože postavy byly dokonalé k zalíbení a jejich příběh se úžasně prožíval. Finále je obrovsky dojemné a hudebně podkreslené jako kdyby ho měl na starost pan Zimmer. jedno z největších překvapení roku 2016 a asi i zároveň jeden z nejlepších seriálů jaký jsem kdy viděl.(6.4.2016)

"If you do something, that really fucks with the past, the past fucks with you." --- touto větou vystihl vše Al úplně přesně. Takže děti, pokud budete někdy cestovat do minulosti, určitě v ní nic neměňte, jinak s vámi paní minulost pěkně vyjebe. 11/22/63, natočený podle stejnojmenné knihy od mistra Stephena Kinga, doporučuji všem, kteří se zajímají o konspirace, ale i cestování v čase a podobný bejkárny. Knihu jsem dočetl 30.6. a 1.7 jsem pozeral celý seriál (i když kvůli koncertu jsem se vrátil pozdě domů, a finále si pustil 2.7. v jednu hodinu ráno, takže sakra skvělý). Vím, že King nejen o atentátu na JFK toho hodně prostudoval a chtěl mít svoji knihu pěkně propracovanou, a je to znát, protože pro nějaká individua to může znamenat složitý bordel. King si taky velmi dobře pohrává s butterfly effectem, za což dávám palec hore. Je to prostě pánmistr spisovatel, a to se mu nedá odepřít. No ale k seriálu... tohle je určitě jedno z největších seriálových překvapení roku 2016. Tvůrci provedli atmosféru šedesátek k dokonalosti. Jakub Francouz určitě předvedl jeden ze svých nejlepších výkonů své dosavadní kariéry. Sarah Gadon jako Sadie je skvělá a sexy. Pro mě je tedy 11/22/63 po Stranger Things největším seriálovým překvapením roku 2016. Kdybych to měl ale jen porovnat původní román s minisérií, u mě by zvítězila kniha. Určitě doporúčám chalani. Ale na Back to the Future to nemá ani zdaleka!(2.7.2017)

Jestli se k tomuhle seriálu někdy dostanete, tak se pokuste, aby mezi puštěním prvního dílu a vypnutím posledního uplynulo co nejméně času. Atmosféra je na začátku parádní, ale kulminuje zhruba ve třetí epizodě a poté následuje pozvolný a nezadržitelný sestup. S napětím je to podobné. Tahounem tak zůstává zápletka, která i díky rozvíjení několika vedlejších linií působí natahovaně a rozbředle. Jediný opravdu výborný nápad, tedy pohled na realitu s imunitním systémem bránícím změně "minulosti", podobně jako bílé krvinky brání tělo před cizími strukturami, je využitý jen sporadicky. Á propos, pokud by takhle svět fungoval, tak by to znamenalo, že je předurčen a je si vědom toho, že se něco snaží tuto předurčenost nabourat. Musel by totiž poznat, kam směřuje a kam by směřovat měl. Děsivá myšlenka, která v ději ovšem nikdy nezazní.(10.4.2016)

• - Spoiler: Zatímco v seriálu hraje Bill Turcotte (George MacKay) významnou roli Jakeova (James Franco) parťáka, v předloze umírá již při zabití Franka Dunninga (Josh Duhamel). (Tristaver)

• - Rodina Dunningových v knižní předloze nebydlí v městečku Holden v Kentucky jako v seriálu, ale žije ve městě Derry v americkém státě Maine a má také o jednoho člena rodiny více. Kromě matky Doris, dcery Ellen a bratrů Harryho a Arthura "Tuggy" je dalším členem rodiny i nejstarší syn Troy. (Koldyn)

• - Majitel nočního klubu, který se Jakeovi Eppingovi (James Franco) a Billovi Turcottemu (George MacKay) ve 3. epizodě 1. série "Other Voices, Other Rooms" představí jako Jack Ruby, byl ve skutečnosti odsouzen k trestu smrti za vraždu Lee Harveyho Oswalda, hlavního podezřelého z Kennedyho vraždy. (FTP)