• DwayneJohnson

Vzdávám po třech dílech, hodnotit raději nebudu, protože bych šel asi hodně nízko, ale těch pár vět napsat musím, snad, aby se mi lépe spalo. Blbější seriál už jsem dlouho neviděl, i když je možné za A: že jsem ho nepochopil, nebo za B: ono se to rozjede v dalších dílech. Fakt velká škoda, že se to nikdy nedozvím.(4.6.2016)

SPOILER ALERT! Je to super seriál a když má člověk volný nedělní odpoledne, tak se to dá sjet celý najednou. Konec je však zklamáním. Jakeovo rozhodnutí ponechat Sadie svému osudu a životu bez něj nedává smysl. Beztak se na konci dozvíme, že v roce 2016 je pořád slečnou, takže se buď rozvedla vícekrát a nebo zůstala single po zbytek života, každopádně by tím Jake minulost nijak zásadně neporušil a žádnou smyčku by vytvářet nemusel, protože by po jejím boku zaujal pozici, která beztak nikomu nenáležela. Dalším rozčarováním, které závěr seriálu nabídl, je alternativní budoucnost, ve které JFK přežil. Respektive zklamáním je fakt, že se o ní alibisticky téměř nic nedozvíme, krom toho, že zjevně byla třetí světová, protože si Harry pamatoval bomby a Maine vypadalo jako klasicky post-apokalyptický mrtvý město. Tři roky se Jake snaží zachránit prezidenta pro lepší budoucnost a když do té budoucnosti dorazí, tak si ani pořádně nezjistí, co a hlavně jak se to všechno vlastně podělalo. Je to škoda tím spíš, že to kazí dojem nad celým zbytkem seriálu, jehož většina epizod je svou kvalitou nadstandardních. Funguje to ve špionážní i osobní rovině, tím pádem vůbec nevadí odbočky od atentátu. Naopak, vedlejší zápletky mají kolikrát větší náboj, než celá kauza JFK.(9.1.2017)

Takže máme seriál za sebou. Nemyslím si, že budeme mať ďalšiu sériu, nakoľko nevidím moc priestor na to, aby sme pokračovali. Možno ma tvorcovia prekvapia, ale moc by som sa na to nespoliehal. Musím povedať, že oproti knihe je seriál úplne iný a je tu dosť veľké množstvo zmien, ktoré uvidíme už v začiatočných epizódach. A preto som sa rozhodol, že nebudem tento seriál vnímať ako adaptáciu, ale radšej sa na neho budem dívať ako svoje samostatné dielo. Inak by som bol asi moc sklamaný. Musím ale povedať, že seriál má jeden element, ktorý doťahuje do absolútnej dokonalosti a to je vzťah medzi Jakom a Sadie. Vďaka vynikajúcej chémii medzi Jamesom Francom a Sarah Gadon sú všetky scénky, kde sa dívame na ich vzťah pastva pre oči. Má to charizmu, lásku a veľkú dávku uveriteľnosti a úprimnosti. Toto funguje fantasticky. Výber hercov je podľa mňa tiež veľmi dobrý a musím pochváliť aj fakt, že je seriál dobre režírovaný. Sú ale momenty, ktoré ma ťahajú trošku von a tu nastupujú zmeny v scenári. Ako je napríklad Jakov "brat" Bill. To nefunguje pre mňa vôbec. A jeho zasahovanie do života manželky Oswalda pre mňa skutočne nefunguje. Samo o sebe to ale nie je zlé stvárnenie. Ako fanúšik pôvodnej predlohy som s tým ale musel chvíľku bojovať. A sú tu aj ďalšie, ktoré pre mňa nefungujú ale nie sú to zlé nápady. Aspoň z môjho uhla pohľadu. Len by som asi chcel, aby sa viac využil muž so žltou kartou a originálne posolstvo, ktoré do príbehu dával. A možno by bolo zaujímavé keby Jake z času na čas navštívil súčasnosť a pozrel sa ako to afektuje súčasnosť. Viem, že by sme sa potom možno motali v kruhoch, ale práve tam bolo vidno aj to, že nie každá zmena, ktorú vykonal bola nutne dobrou a osud dobehol jeho kroky nakoniec úplne inou cestou. Myslím si, že stojí za to seriál vidieť, a keď sa človek od predlohy trošku odosobní, tak je to podľa mňa veľmi dobré. Chcel by som vidieť viac vecí z knihy namiesto predstavy scenáristov? Určite. Ale z toho čo tu máme, je to pre mňa skutočne schopne natočený a dobre podaný seriál podľa vynikajúcej knihy. Hodnotenie: B+(18.2.2016)

Tohle přišlo zčistajasna. Koncem r. 2015 se zničehonic objevila zpráva, že se Kingův román 11.22.63 dočká seriálové adaptace, a k tomu rovnou v produkci J. J. Abramse a s Jamesem Francem v hlavní roli. Pamatuju, jak jsem knihu zhltla před pár lety během jednoho dne a šla spát k ránu, protože se nedalo přestat. Těšila jsem se neskutečně a má očekávání byla značná. Podařilo se je naplnit? Řekla bych, že beze zbytku. Dobovky miluju a když se k tomu přidá cestování časem a ještě atentát na Kennedyho, slintám blahem. Přidejte skvělé songy, perfektní herecké výkony, nenásilné zapracování historických postav (teď nemyslím Oswalda, ale nechci spoilerovat), něco navíc, aby byli překvapení i čtenáři, a máte skvělou jednohubku, kterou dáte třeba i na posezení. Ano, dva díly navíc by tomu neuškodily, stejně tak jako přidání vynechané úvodní části z knihy, ale zase to seriálu neublížilo. Konec se mi vzhledem ke znalosti předlohy líbil a 11.22.63 považuju hned po Billions za nejlepší novinku sezóny 2016.(3.7.2016)

Jestli se k tomuhle seriálu někdy dostanete, tak se pokuste, aby mezi puštěním prvního dílu a vypnutím posledního uplynulo co nejméně času. Atmosféra, na začátku parádní, kulminuje zhruba ve třetí epizodě a poté následuje pozvolný a nezadržitelný sestup. S napětím je to podobné. Tahounem tak zůstává zápletka, která i díky rozvíjení několika vedlejších linií, působí natahovaně a rozbředle. Jediný opravdu výborný nápad, tedy pohled na realitu s imunitním systémem, bránící změně "minulosti", podobně jako bílé krvinky brání tělo před cizími strukturami, je využitý jen sporadicky. Á propos, pokud by takhle svět fungoval, tak by to znamenalo, že je předurčen a je si vědom toho, že se něco snaží tuto předurčenost nabourat. Musel by totiž poznat, kam směřuje a kam by směřovat měl. Děsivá myšlenka, která v ději ovšem nikdy nezazní. 11.22.63 je slušný seriál se skvělými herci a několika logickými dírami.(10.4.2016)

• - Ve scéně, kdy Jake (Dave Franco) odchází o Halloweenské noci z domu Dunningových, je vidět, že je pozorován postavou s dřevěnou maskou, která je nápadně podobná postavě Frank the Rabbit z filmu Donnie Darko (2001), který se také soustředí na cestování časem. (Senorgrinch)

• - Spoiler: Zatímco v seriálu hraje Bill Turcotte (George MacKay) významnou roli Jakeova (James Franco) parťáka, v předloze umírá již při zabití Franka Dunninga (Josh Duhamel). (Tristaver)

• - Ve scéně, když se Jake (James Franco) vrací zpátky do roku 2016, je vidět, že v místě, kde prochází časem stojí černé auto a před ním strom. Tento strom se nepřirozeně hýbe, takže je nejspíš přidán digitálně, ale je chyba v grafice. (Ace.A.T.L.)