Potvora

A Horrible Woman

Potvora

Dánsko, 2017, 86 min

Christian Tafdrup

Autenticky a precítene, na referenčných situáciách zobrazený typ partnerského vzťahu, ktorý znamená smrť chlapa.(5.2.2018)

Bylo mě toho kluka líto, ale jen než započala druhá fáze, protože to už bylo moc i na mě. Natočeno je to velmi realisticky až mám dojem, že Christian věděl až moc dobře o čem píše a točí. Oba hlavní představitelé zahráli velmi věrohodně.(12.7.2018)

Kdybych by dramaturgem filmu, zeptal bych se režiséra, proč do své civilní, téměř improvizačně plynulé a realistické metody vnáší barokní podkres (ten bych pochopil) a dvojí pohled skvělé Amandy Collin do kamery. V té chvíli ten film působí misogynně, když jinak poměrně nejednoznačnou figuru "potvory" banalizuje. Hodně tomu pomáhají dobře odpozorované situace a striktně komorní rámec. Název tomu dává možná až zbytečně jasné vyznění, nerozhodná a nejistá mužská figura do téhle rovnice manipulací vnáší pochyby. Je to příběh dvou lidí, kteří nedokáží být bez sebe, ale už vůbec nedokáží být spolu. Ale taky portrét člověka, pro kterého je dominantní a manipulativní partnerka alespoň nějakou kotvou. Škoda, že tohle zjevně přišlo Tafdrupovi málo, takže přidal laciný "ďábelský" motiv. Odpozorované detaily a všednost ale cením.(11.12.2017)

Film, který mě psychicky totálně rozhodil a myslím, že nebudu sama. Žel, tohle téma je reálné a jak už se tady píše, každý to možná v životě v nějaké formě zažil. Jistě, že to může být i z té druhé, chlapské strany. Je to hnus a měla jsem chuť tu babu rozsekat na malé kousíčky a hodit rybám. V porovnání s tímhle je film Teorie tygra úsměvná fraška......ale taky výborná, jen jinak laděná.(12.7.2018)

Taky se přiznám, že jsem čekal trochu více a to hlavně mezi hlavními hrdiny. Jinak film účel rozhodně splnil. O čem film vlastně je? Myslím, že tady je to jasný. Marie (potvora) je manipulátorka, se kterou bude hoch svádět ''souboj'' o svojí vlastní identitu (aby vlastně pochopil čím a kdo je). Rasmus je velmi ovlivnitelný, neukotvený a možná ještě na vztah nepřipravený, co já vím.....vím ale jistě, že bude muset bojovat o své důstojné místo jak v životě, tak i doma. Ať už udělá Rasmus cokoliv, všechno je pro ni špatně. Nemá prostor, přemýšlí o sobě jestli není v něm něco špatně, je nejistý - zkratka je v prdeli. Ale vesměs (hlavně v závěru) si za to může sám. Musíme si říct, že ustupování ve vztahu má své hranice. Jsem rád, že tohle doma nemám, protože jinak bych to musel poslat do piče.(14.7.2018)

Zajímalo vás někdy, jak by vypadalo 500 dní se Summer, když by je natočil dánský režisér pod zcela pod povrchem zakořeněným vlivem Dogma 95? Zkuste Potvoru. Precizně odpozorovaný a roztomile podvratný tutorial pro (ne)šťastný vztah. I když je to vlastně film docela dost vážný, nemohl jsem se přestat skoro celou dobu smát. Těch momentů, které v nějakém vztahu zažil skoro asi každý z nás je v Potvoře požehnaně a právě asi díky tomu mě film i emočně zaháknul a zajímal. 8/10(10.5.2018)

Takhle to dopadne, milé děti, když vezme do ruky kameru zhrzený chlap. Intimní vztahové drama je pojednáno jednoznačně subjektivně s misogyním pohledem na všechny ženy, nejenom na manipulativní hlavní hrdinku. Zatímco mužská zábava je trochu dětinské kamarádství, partičku bavících se žen ukazuje film jako klubko upištěných slepic, které muže potřebují jen k tomu, aby se jim vysmály poté, co od nich získají zajištění. Pak je ještě rafinovaně trápí tím, že po nich chtějí tak šílené věci, jako občas pohlídat děti. Všechny ženy jsou tady zlé karikatury. ___ Byla to zábava, s dobrými a přirozenými hereckými výkony, ale režisér má evidentně problém.(9.5.2018)

Působivá sonda do hlubin toxického vztahu, člověk je rád, že se ho to pro jednou netýká (ale stejně mu je úzko, páč přesně ví, která bije). Jen ty pohledy do kamery - potažmo do objektivu fotícího téma na plakát - jsou zhola zbytečné a hází to trochu do jiného žánru.(3.7.2018)

Čekal jsem trochu více - film, který byl bez šťávy jako hlavní hrdina, a proto mu kudlanka postupně ukousla koule - opakované téma, i u nás např. v Teorii tygra(21.4.2018)

Podle trailerů a současného celkového rozpoložení mě nejvíc z celého festivalu Scandi 2018 nejvíce oslovila právě "Potvora" a rozhodně jsem neprohloupila.. "Potvora" zachycuje příběh jednoho vztahu.. Rasmus má celkem klasický staromládenecký život,do kterého mu nečekaně zasáhne kráska Maria.. Oba zahoří velkou vášní a možná lehce povrchní láskou.. Rasmus má vedle sebe kočku, kterou nedokáže moc zkrotit.. Maria si z Rasmusovi osobnosti ukrajuje zpočátku pomalých kouskách, později po velkých kusech.. Rasmus opojen láskou skáče tak, jak Maria píská.. Když počáteční zamilovanost opadá, nastává "a-ou" efekt a Rasmus se ve svém životě poněkud ztrácí a tak nějak neví, jestli to, o se mu děje v vztahu ještě normální nebo není.. "Potvora" je velmi vtipný a odlehčený příběh, který by před vstupem do nového vztahu měli vidět všichni muži.. A leckterá žena se v něm minimálně v jedné ze scén zaručeně pozná.. Trošku bych se vyhranila proti názvu "Potvora".. Ano, Maria je manipulativní ženská, která si jde ženskými zbraněmi tvrdě za svým cílem, ale Rasmus je tak trošku trouba, pokud se nedokáže včas ohradit a začít si hájit svou osobnost.. Každá mince má dvě strany.. "Potvora" je spíše než drama tragikomedií lehce extrémnějšího vztahu.. PS: Amanda Collin, která mě zaujala už ve filmu "Vzkaz v lahvi" je vážně nádherná..(4.2.2018)

Hlavní hrdina je nesympatický a z velké části si za své problémy může sám svým neasertivním chováním. Potvora není zase až taková potvora a její démonizace skrz pohledy do kamery je laciná. Myslím, že celkově film vyznívá trochu jinak než tvůrce zamýšlel. I přesto (nebo snad díky tomu) je celkem vtipným a občas trefným vztahovým pojednáním.(15.7.2018)

Rasmus chtěl sexy holku s hezkým zadkem, a tak ji má. Nevím, jestli Maria chtěla nezralého, poddajného chudáka, se kterým může jednat jak s onucí. Ale má ho. Každý má přece to, co si sám vybral. A já si myslím, že se ti dva k sobě skvěle hodí.(12.7.2018)

Je to filmařsky velmi povedené a taky realistické, ale výše prostě jít nemůžu. Ten Rasmus byl takový trouba, že mě svým (ne)jednáním neskutečně vytáčel a nakonec ani nemůžu říct, že by mi ho bylo líto. Když myslel tím, co má mezi nohama a ne tím, co má v hlavě dobře mu tak..(10.7.2018)

No, popis zněl velmi slibně, ale víc než tři tomu dát nemůžu. Autoři si do filmu vybrali psychopatku a lehce uťápnutého frajera, což je v tomto typu filmu dost extrémní dvojice. Hlavní hrdina má navíc problém, že všichni jeho kamarádi, se kterýma chodí na fotbal a pivo, jsou ve stejné situaci. A když už se Rasmus konečně odhodlá k akci, tak nic netrvá dlouho a přemýšlení čurákem ho vrátí zase na začátek. U pár scén jsem se zasmál, ale film nic převratného nepřinesl a naopak zklamal asi hlavně v nedostatku napětí mezi partnerskou dvojicií, tam bych si dovedl představit více. 60 %(15.6.2018)

Úchvatná studie jednoho vztahu, ve kterém ta vyvolená je ničící a uchvacující. Opravdu důkladně popsané zničení muže, který se nakonec podrobí a stane se nulou ve prospěch své vyvolené. Moc jsem si to užíval a pořád jsem věřil, že to nakonec dobře dopadne. Nedopadlo.(2.7.2018)

Ha, skutočnosť, že som sa v tej žene videla, ma trošku znepokojila. Amanda Colin to hrá dosť dobre, vie pekne liezť na nervy svojím chovaním, čo je vždy dobre. 3,5*(7.7.2018)

Celkom dobrý snímok zo zivota -Ženy zmeňte myslenie a nehľadajte chybu len v nás chlapoch(2.7.2018)

Už nikdy nebudu vidět krásné holky stejným způsobem jako dříve. :-) PS: "Potvora" je podle mého zavádějící název. "Potvůrka" by bylo výstižnější. :-) Ale na druhou stranu na tyto věci mám sníženou citlivost vnímání, tak nevím.(1.2.2018)