poster

Martin Luther (TV film)

 • USA

  A Return to Grace: Luther's Life and Legacy

 • USA

  Martin Luther: The Idea that Changed the World

 • Slovensko

  Martin Luther: Myšlienka, ktorá zmenila svet

Dokumentární / Drama / Historický / Životopisný

USA, 2017, 2x55 min (Alternativní: 56 min)

Režie:

David Batty

Hrají:

Hugh Bonneville (vyp.)
 • Mallinali
  ****

  Na americkou produkci to nebylo vůbec zlé. Zájemce se tu stravitelně dozví zásadní věci o životě a dílu Martina Luthera a dokonce se povedl i vizuál. Horší je, že se tu méně pohodlné informace o Lutherovi zamlčují a už vůbec není jasné, proč tehdy mluvil řadě evropských věřících ze srdce. Rovněž důvody, proč by měl dneska někoho mimo věřící vůbec zajímat, jsou jen naznačené (Bůh vám dal milost, tak se chovejte hezky jeden ke druhému....) a ten ohromný význam jeho díla si tak člověk musí složitě domýšlet. Ale pokud si divák dá tu práci, pochopí např. důvod, proč v protestantských zemích byl dáván větší důraz na roli státu, rovnostářství, ale také aktivní individualitu jednotlivce atd. To jsou modely, které po vítězství v anglosaském světě vytvořily během industrializace základní vzory fungování společnosti i pro zbytek naší civilizace. No vidíte, až takové výsledky mělo přibití 95 tezí jednoho rozčileného neurotického kněze na dveře kostela ve městě, o kterém jste patrně nikdy předtím ani potom neslyšeli...(6.11.2017)

 • tuntavala
  *****

  Pochopil pravdu.(24.5.2019)

 • Ampi
  ***

  Dokument o význačné osobě reformace, který však mohl být mnohem lepší. Třeba by v něm nemuselo účinkovat tolik odborníků luteránských univerzit, trochu to ovlivňuje objektivnost dokumentu.(20.11.2017)

 • 710.cz
  *****

  Lipsko (resp.Sasko) je Martina Luthera plné a já potřeboval vědět proč. Nějaký základ jsem měl, ale bylo to málo. Sehnal jsem si tlustou knihu a pak ji pro nedostatek času překrýval jinými knihami. A díky tomuto filmu už ji nemusím otevírat, protože mi film asi odpověděl na nejdůležitější otázky. Možná se zdá být pět hvězdiček moc, ale tento film si je v téhle škatulce, v tomto formátu a žánru, opravdu zaslouží. A možná právě díky tomuhle dokumentu knížku skutečně nakonec otevřu, protože Luther za to asi stojí.(30.10.2017)

 • Tominecek
  **

  Dokument, který jen glorifikuje postavu reformátora křesťanství. Dokument zcela opomíjí, že měl na svědomí desetitisíce životů, které padly při následných bouřích. Luther např. přinesl do křesťanství princip demokracie, ale sám se posléze zděsil, když viděl, co způsobil. Věřícím se nelíbila zpověď, tak si odhlasovali, že ji zruší. Luther už mohl jen zvolat, když to zjistil: "Pro Boha, bratři, co jste to učinili? Vždyť teď budeme sedět za jedním stolem s ďáblem!" To však v dokumentu nezazní...(31.10.2017)