Nastala chyba při přehrávání videa.
 • tomtomtoma
  ****

  Příjemně svižná nkomedie, kde září Vlasta Burian v půvabné dvojroli bojácného krále Fernanda XXIII. a smolaře Františka Lelíčka. Díky ustrašenosti Fernanda XXIII. a skvělé práci Sherlocka Holmese (dobrý Martin Frič) se Lelíček dostává z nesnází a dluhů a udělá závratnou kariéru krále. Sice nejdříve dělá trochu drahoty, ale moc a spravedlnost se mu tak zalíbila, že se ujmul definitivně vlády po smrti skutečného krále. Získal tím moc, bohatství a postel královny (Lída Baarová). A s pomocí Sherlocka také udělá ve vládě pořádek, když byli odhaleni spilkenci (v čele s Janem Svitákem). Další půvabné role: ministerský předseda (Theodor Pištěk) a dvorní maršálek (Čeněk Šlégl). Aneb přivedení svěžího čerstvého vzduchu do zkostnatělé monarchie.(24.4.2010)

 • Karlos80
  ***

  Vlasta Burian ve své již druhé filmové dvojroli (předtím němý film "Milenky starého kriminálníka"), jeho partnerkou mu zde byla mladá a krásná Lída Baarová, která si zahrála rovněž dvojroli. Dnes už nic nového, ale ve své době to muselo být něco fantastického. V této komedii mě ale víc než svérázný Lelíček, překvapil suverénní Mac Frič v roli Sherlocka Houmese, s jeho rychlokursy angličtiny a francouzštiny. Sám Burian, pak určitě překvapil do této chvíle svými milostnými výstupy, ačkoli byl jako herec i jako člověk velmi cudný až antieroticky zaměřený. Není to úplně to "NEJ" z jeho "RANNÉHO" filmového období (i z jeho pozdější tvorby), ale díky některým jeho zdařilým kreacím včetně těch převlekovým, uchu lahodícímu hudebnímu motivu, a nezapomenutelným humorným scénám, stojí tento film za skouknutí, i když ho zná člověk jako většinu Burianovek už pomalu nazpamět.(10.5.2006)

 • Nonna
  *****

  Vlasta Burian jako milovník a král je zábavný. Přerod z moravského podvodníčka a dlužníka v elegantního a rozhodného krále, který si získá národ, vyžene atentátníky a konspiranty a okouzlí samotnou královnu, zvládl Burian s bravurou sobě vlastní. Jeho druhá role, zbabělý král trpící stihomamem (..."tuhle jsem měl dokonce pumu v kartáčku na zuby"!), je tak jinace zahraná, až se vnucuje pocit, že jsou herci snad skutečně dva. Skvěle jim k tomu sekunduje Sherlock Frič ve své zřejmě nejslavnější herecké roli. Scénář je napsán natolik dobře, že Burianovi nezbývá přehršel času na obvyklé šaškárny a předvádění svého komického talentu, ale skutečně hraje. I když jeho výuka jazyků je naprosto nezapomenutelná. Film pokládám ze všech s Vlastou Burianem za nejlepší.(1.4.2013)

 • honz
  *****

  Televizní repríza této báječné veselohry byla opravdu příjemná. Král komiků Vlasta Burian v dvojroli - jako zadlužený Lelíček z moravského maloměsta se stává dvojníkem bázlivého portorického krále a jako takový rozproudí jednotvárný a nudný život panovnického dvora. Film je zajímavý i tím, že roli slavného anglického detektiva ztvárnil známý režisér oblíbených filmů Martin Frič a v roli partnerky Vasty Buriana se blýskla mladičká Lída Baarová.(6.1.2012)

 • kaylin
  ****

  Je to taková strašná blbina a Vlasta Burian se zde možná až moc předvádí, možná se až moc opakuje a je až moc absurdní, ale celá zápletka a provedení mi sedly natolik, že jsem se prostě skvěle bavil a film mi učaroval. To je tak, když se člověk k některým starým filmům dostane v době, kdy mu prostě sednou.(22.11.2014)

 • - K tomuto filmu vydala spoločnosť Elektafilm skutočnú známku v hodnote 50, s Lelíčkem na koni. Tá sa skutočne objavila po premiére filmu, a to na pamätnom liste tejto spoločnosti. Známka bola orazítkovaná špeciálnym pečiatkou kráľovstva PORTORICCO. (Raccoon.city)

 • - Úvodná scéna, kde Sherlock Holmes (Martin Frič) hovorí po anglicky, nebola ešte v 90. rokoch súčasťou kópie filmu. (Raccoon.city)

 • - Na jednom z reklamných plagátov bolo napísané, že "Vlasta Burian hrá prvý krát vo filme dvojitú úlohu", čo však nie je pravda. Dvojrolu si prvý krát zahral ešte v nemej ére v komédii Milenky starého kriminálníka (1927). (Raccoon.city)