Tajemství Starého Řecka

Režie:

Chad Cohen

Scénář:

Matt Hill

Vydejte se spolu s tvůrci za tajemstvími Starého Řecka. Od počátků řecké civilizace až po důsledky jejich touhy po dokonalosti... Byl to zvláštní národ zrozený z bílých skal a modrého moře. Vynalezli demokracii a logické myšlení, psali divadelní dramata o sestupu do nejtemnějších hlubin lidské duše a podařilo se jim zachytit dokonalost lidského těla v umění i atletice. Jednoduše řečeno, starověcí Řekové stvořili náš svět. Dnešní Řecko na tom pochopitelně bylo ještě nedávno úplně jinak: občanské nepokoje, finanční krize a dlouhé řady u bankomatů. Ale jak potvrzuje historie této jihoevropské země, spory a hádky často stojí u zrodu něčeho velkého. Řekové se zrodili jako národ lovců a sběračů v drsných podmínkách nehostinné krajiny, přežili tváří v tvář největšímu impériu světa a překonali i nejvážnější krizi lidských dějin. Obstáli za vyloženě nepříznivých podmínek, a díky tomu vydláždili cestu současnému západnímu světu. V tomto seriálu se přední historikové a archeologové, herci a sportovci nebo vědci a umělci vrací ke všemu, co Řekové dokázali. Nejen proto, abychom lépe porozuměli minulosti. Ale hlavně proto, abychom si uvědomili, jak odkaz starověkého Řecka hluboce ovlivnil naši současnost i jak pomůže utvářet budoucnost celého lidstva. (TV Prima)

MM_Ramone

Ó, slnečné Grécko, Ty krajina krásna, pradávna. Ty si kolískou európskej kultúry a demokracie. Z Tvojich ušľachtilých ideálov sa sformoval náš životný štýl. Tvoje víťazstvá nad ukrutnými barbarmi nám dali príklad sily a hrdinstva. Tvoja filozofia, umenie, veda, šport... to všetko má pre nás nevyčísliteľnú cenu. To od Teba pochádza všetko, čo nás charakterizuje, Ty nádherná, starobilá Hellada. Si perlou Stredomoria. Si matkou Európy. Si kusom raja na Zemi. Ach, Ty moje milované Grécko ako Ťa ja len zbožňujem. Starovekí, chrabrí "Gréci" máte môj obdiv a rešpekt. ***** ()