Spartakus - Krev a písek

(série)

Epizody(13)

Zradou římského vojevůdce je Spartakus uvržený do otroctví a podstupuje trénink ve škole gladiátorů ve městě Capua, kterou vede Lentulus Batiatus. (Netflix)

Webb

Třináct hodin zhlédnuto za jediný den, do děje jsem byl vtažen. Snaha vnést do historického seriálu novou vlnu současného trendu byla tentokrát z mé strany zúročena podstatně více než jindy bývá u mě skoro zvykem. Díky velice schopným vůdčím rukám jsem viděl hnus Capui prolezlý červy všemožných intrik do posledního písku v kamenných základech. Rakovina si nevybírá a tak byl bohužel tento potenciál utnut dříve, než mohl být Spartakův příběh kompletní. Season 1 [8/10] ()

Enšpígl

Nadržení násilníci a nadržený intrikánky, to byla pane doba. Digitální krve, že by s ní jeden vymaloval Karlštejn. Nebylo to úplně marný, ale další série dávat nebudu, jsou tam všichni sráči, navíc homo záběrů na skoro nahý gladiátory tolik, že bych na konci celého serieálu moh ještě změnit sexualitu a to není v ničím zájmu. ()

NinadeL

The Red Serpent Úvodní díl je zatím jen opatrným našlapáváním k hlavnímu ději. Jakési pozadí Spartacova příběhu, počátek jeho nenávisti ke Claudiu Glaberovi a jeho lásky k manželce Suře. Vizuál ostře interpretuje populární vzhled 300, který ovšem velice rychle zmizí z tváře série a bude to tak dobře. Za poutavý lze označit všeho všudy jen nástup hlavní bitch, novomanželky Glabera Ilithye. Sacramentum Gladiatorum Zmatený Spartac se seznamuje s Varrem, kdysi svobodným občanem, nyní přítelem v ludu pod vedením Gnaea Cornelia Lentulia Batiata. Pomalu získává svůj prostor i Batiatova manželka Lucretia, zajím jen jako nebezpečná sexy žínka se zataženými drápky. Legends Zatímco se ukazuje, že Spartacus v ludu nějaký ten čas pobude, vyprávějí se legendy o místních šampionech a jejich zásadních protivnících. Lucretia se učí, jak zvládnout provokující a zároveň velice naivní Ilithyi. Crixus se zamilovává do Lucretiiny osobní otrokyně Naevie a soupeří se Spartacem v aréně. The Thing In The Pit Rozehrává se hra na pokraji bankrotu, která nicméně otevírá srdce Lucretie i Batiata. Zmatky a delirium v mysli Spartaca jsou ničím oproti poutu, kteří mezi sebou Lucretia a Batiatus chovají. Neexistuje překážky, které by je mohla odloučit. Shadow Games Lucretia rozkvétá jako polední slunce s každou další myšlenkou na coitus v náručí svého milence. Ale nikdy nepřestává milovat - víc než svůj život - Batiata. Společně s přípravami na souboj s Theoklem začíná vřít svár mezi Sparatacem a Crixem, Doctoreho tajemství je poodkryto a Solonius si pod sebou definitivně podřezává svou větev. Umění režiséra Michaela Hursta dosahuje nových výšin. Seriál se mi definitivně dostává pod kůži, všechny dosavadní výtky jsou promlčeny. Delicate Things Obrazy zrady, několika zbytečně zmařených životů a obrat několika charakterů k Tartaru. Batiatus ve svém zaslepení ještě dlouho nebude tušit, kde udělal chybu. Nicméně Ashur se patrně stane nesmrtelným. Ten tam je sen o homosexuální idyle na svobodě v područí Barcy. A Sura? Společně s ní odešly i poslední zbytky 300. Great And Unfortunate Things Jsou snad až příliš spirituálním dílem, Spartacus truchlí a směňuje vlastní identitu za víru své ženy. Reálný svět za zdmi ludu doléhá na Varra a Doctore tuší zradu v kauze odchodu Barcy. Ilithya přestává být zvladatelnou. Lucretia má příliš málo prostoru pro vlastní kouzla. Mark of the Brotherhood Detektivka pominula stejně rychle, jako se Crixus chopil příležitosti dokázat na každé frontě, že je schopen konkurovat skutečnému šampionovy. Nad Lucretií se otevřela nebesa, Spartacus přežil Ilithyin atentát a sama Ilithye se dostala skutečně do úzkých při marnotratné společenské události. A Ashur? Však víme, jak už to s takovými bývá. Hledí si jen svého vlastního váčku s penězi. Whore Patří mezi vrcholné práce režiséra Michaela Hursta na seriálu, po té, co vystřihl dokonalý přelom ve všem dosavadním vývoji společně s porobou Theokola, dále pokračoval s dalším razantním úkolem - zničením Ilithye. Lucretia a útroby Batiatova domu se staly pravou slují neřesti a zatímco vysoce postavená Licinia vydechla naposled, Lucretia se zavázala k novému přátelství. Takovému, které mělo svázat jí a Il navždy k sobě. Party Favors Bohužel nepřinesla takové ovoce, v jaké Batiatus a jeho apetit po politické kariéře doufal. Mladičký Numerius se stal pouhým nástrojem v Ilithyině pomstě, kterou si slibovala provést na Spartacovi drahně předtím, než se on sám stal šampiónem vznešeného města Capua. Chtíče mladého panice neporučíš, žel je velikým bolem, že tento pouze chladně vykalkulovaný manévr stál život i nejlidštějšího gladiátora ze všech, chrabrého Varra. Old Wounds Ze zpětného hlediska se ukazuje, že zásadní chybou Batiatovi cesty k moci bylo jeho eliminování Lucretie z povědomí o jeho plánech. Svou budoucnost si sám zpečetil nesmyslnou vraždou Sury. A přitom z příkladu lítosti, kterou projevil v kauze s Varrem, je jasné, že nikdy nejednal slepě. Zaslepila ho až jeho vlastní touha po překonání sebe sama. Návrat Spartaca k jeho staré thrácké povaze má na svědomí náhoda a sobecká láska otrokyně Miry. A s něčím takovým jistě nemohl počítat ani všemi mastmi mazaný Ashur. Comeback Crixe je už pouhou třešinkou na jízdě do pekel, kterou představují poslední tři díly epochální série Blood and Sand. Revelations S očekáváním finále přichází geniální odchod dobrého přítele Solonia, setkání Ilithye s jejím drahým manželem, Spartacovo vědomé připravování se na pomstu. Sličná vdova po Varrovi odmítá od Spartaca jeho finanční pomoc a sama se stává otrokyní v Batiatově domě. Co může chybět ke štěstí? Nic, než rázný konec zakázané lásky gladiátora a osobní otrokyně Dominy. Kill Them All Bloodbath finále se vším všudy. Pro zatraktivnění závěrečného příběhu povstání gladiátorů a vyvraždění římské nobility se vyprávění tříští do série flashbacků a na své si přijde skutečně každý. Mira si vyžádá na Spartacovi coitus, Varrova vdova Aurelia dojde pomsty na mladém Numeriovi, Crixus se pomstí Lucretii a Ilithya nabude dojmu absolutní převahy... Doctore očekává svobodu a proto věnuje pár minut Ashurovi. Levicový Spartacův proslov nemůže samozřejmě chybět a proto se opět s těmi, kdo přežili, setkáme již 21. (27.) ledna 2012. () (méně) (více)

Shakers

Spartacus: Blood and Sands (100%) je ďalší seriál z dielne HBO, ktorý je predovšetkým kvalitný. Možno vám to príde ako vykrádačka 300 a Gladiátora, ale presne tak to aj malo byť. Tvorcovia mi naservírovali posvätnú pôdu, na ktorej ukázali fajn akcie. Čo sa týka hereckého obsadenia, tak u mňa herecký objav Andy Whitfield rozhodne zabojoval a svojou charizmou dokázal moju pozornosť upútať aj pri menej zaujímavých scénach. Ostatný herci boli tiež dobrý (Manu Bennett, Peter Mensah) a dokonca by som povedal, že si tie role podaktorý aj užívali (John Hannah, Lucy Lawless). Tento seriál, ale neokúzli len 300-vkovým vizuálom, ale aj prekvapivo brutálnymi akciami, erotikou, skvelou hudbou a hlavne dobrým príbehom, ktorý je v každom diely dosť zaujímavý aby ste sa nenudili. Za seba môžem povedať, že som sa moc nenudil a skôr som si to užíval ako tie dobroty, ktoré som konzumoval počas tých 13 hodín. ()

DJ_bart

Když si vzpomenu na naše nejdiskutovanější seriály ze základky, přední příčky krom Top Gearu, The Walking Dead a Kdo přežije si vždy uzmula tahle gladiátorská oslava gore. Jednoduše nostalgický guilty pleasure hadr, jemuž odpustíte obsesi hektolitrových cákanců krve, papundeklový interiéry, schematickou šablonovitost, béčkovost a emocionální vypjatost. Andy Whitfield navždy zůstane v našich srdcích 💔 ()

InJo

Nečekaně šťavnatá pecka plná brutality, krve (byť pouze digitální), slušné (převážně arénové) akce (zpočátku hodně ve stylu Snyderovy 300, což některým divákům asi nesedne), dekadence (velká míra nahoty, sexu a vulgarity v dialozích), intrik, zajímavých postav (mimo Spartaka stojí ještě za zmínku například jeho charizmatický konkurent Crixus, nevyzpytatelný a podlý kariérista Batiatus, či respekt vzbuzující trenér gladiátorů Doctore) a stále se zlepšujícího děje. Excelentní seriálová droga, jejíž scénáristé i režiséři jakoby si s každým dalším dílem byli jistější v podání své vize (ubývá komiksových cákanců krve a dalších pozlátek ve prospěch kulervoucího příběhu), díky čemuž jsou emoce čím dál tím silnější, stejně jako divákova závislost a nedočkavost po následujících epizodách (slastné finále navnadí na druhou sérii úplně nehorázně). Zkrátka starověk krutý, prohnilý, amorální a především zábavný jako snad nikdy předtím! Oproti "ŘÍMU" je to možná tak trochu béčko, ale mě osobně počáteční osudy thráckého otroka a gladiátora, který se rozhodl ukázat zkaženým Římanům, zač je toho useknutý loket, bavily a uchvacovaly neporovnatelně víc... ()

slunicko2

Komiksová limonáda má všeho tak akorát - množství bublinek, je sladká, ale ne přeslazená, je studená, ale nebrní z ní zuby, je štiplavá a především je neobyčejně chutná. 1)  Dějem, intrikami a souboji hojně oplývající svižný scénář je hlavní předností díla. 8 scenáristů a 7 režisérů odvedlo dobrou práci._____ 2)  Působivě vyznívá vztah Římanů k otrokům i vzájemné vztahy Římanů mezi sebou. Výprava je přiměřená a tu digitální krev a násilí jsem nějak skousl, k tématu patří._____ 3)  Některé postavy se scenáristům podařilo vykreslit vskutku parádně. Úskočná zvrhle sadistická manželka legáta Glabera Ilithya (27letá Australanka Viva Bianca), za kariérou se ženoucí šéf gladiátorské školy Batiatus (48letý charismatický Skot John Hannah), nadšený magistrátův synek Numerius (přitažlivý 16letý Novozélanďan Lliam Powell) anebo lehce záhadný šéf gladiátorského výcviku Doctore (51letý Peter Mensah - narodil se v Ghaně, pak žil v Anglii a pak v Kanadě)._____ 4)  Historické okénko. V Capui skutečně byla známá gladiátorská škola - ludus, kde bojoval i Spartakus. Batiatus či Glaber jsou historicky doložené postavy, stejně jako někteří gladiátoři. Jak se Spartakus ocitl v otroctví není jasné stejně jako okolnosti jeho smrti._____ 5)  Přesvalení umělovci nejsou předmětem mých erotických tužeb a tak na ně i tady koukám spíš jen jako na maso a další maso. Připouštím, že někomu mohou způsobit bezesnou noc, ale já to nejsem. A tak mě zaujali spíš ti méně vyvinutí: 21letý Australan (otec Jamajčan, matka Kanaďanka) Eka Darville (Barcův milenec Pietros), 24letý Australan Jai Courtney (Spartakův přítel Varro se žlutým melírem), 35letý americký Libanonec Nick E. Tarabay (Ašur), 40letý Fidžijec Craig Parker (legát Glaber)._____ 6)  Věk protagonistů uvádím k roku vzniku první řady seriálu (2010)._____ 7)  Komentář se vztahuje pouze k této řadě._____ 8)  Výstižný koment: InJo*****. ()

M.i.k.e

Spartacus byl v době premiéry poměrně dost vyhlášený,úspěšně se vezl na vlně skvělé Snyderovi třístovky a byl jedním z těch seriálů,které jsem měl na seznamu.Přesto mi trvalo víc jak deset let než na něj přišla řada a trochu sem se bál,zda bude mít i po takové době co nabídnout.A on má.A má co nabídnout i přesto,že po vizuální stránce už dnes působí trochu papunděklově a místy hodně lacině.Slabší stránky totiž bohatě vynahrazuje (ne)sympatickými postavami,brutalitou a sexem/nahotou a to prostě bude fungovat v každé době.Dokonce bych řekl,že v té dnešní už by podobný seriál neměl šanci vůbec vzniknout.Nebo měl,ale asi by vypadal úplně jinak...80% a pátá hvězda prostě jen tak. ()

DragonnCZ

9/10. - Prostě nádhera. Je krásný u celý série vidět vývoj všech postav, do toho krásně napsaný story do, kterýho vtáhne snad každýho a k tomu zakomponovaná řezničina kde krev stříká na každým rohu, akční scény narvaný adrenalinem a nikdy nevíš kdy jakákoliv hl. postava umře a do toho se režiséři vyřádili s velkou řadou sexuálních scén, kterých mohlo být trochu i s mírou, ale co už to už v těchto historických řezničinách hold bývá 😂 Potom musím vynachválit dobře odvedený český dabing který se mi prostě mega líbil, dokonce musím říct, že snad lepší jak originál. Potom herec Andy Whitfield budiž mu dneska země lehká, prostě super herec a Spartaca kurevsky dobře zahrál a celkem si budu u druhý sérii dlouho zvykat na jeho re-cast. Celkem se těším na druhou sérii až si ji pustím, takže tak. Doporučuju tuto masakrózní hanbařinu😂👌 ()

Arkanoid

Reakcie davu v koloseách sú výborné. Zneuctia gladiátora, ukážu mu nahé prsia, zahádžu ho všetkým, čo majú po ruke, vypískajú, skandujú jeho meno, onemia pri náhlom comebacku a sú vo vytržení z preliatej krvi. Škoda, že dav je skôr CGI, ale inak plní svoju úlohu výborne. CGI akcia mi hlavne v prvej epizóde nezapasovala, no neskôr som vďaka aj iným kvalitám seriálu vydržal do konca a bolo to potešenie. Nečakal som, že okrem gurážneho, rebelelijúceho a riskujúceho Spartaca dostanem aj Crixa, hrdého gladiátora, ktorý po mnohých úspechoch konečne spoznáva niečo aj iné, ako slávu, a to lásku, ktorú si začne vážiť viac ako svoje renomé. Doctore, vybičujúci z gladiátorov maximum je zasa striktne morálny, skoro až stoický tréner, ktorý plní dominove príkazy, ale chápe ľudskosť, ktorú sa snaží zachovať aj voči iným, pokiaľ je to možné. Batiatus, manipulatívny, bezozdne ambiociózny, zákerny, vyžadujúci poslušnosť, ale aj odmeňujúci a postupne naberajúci čoraz viac moci okolo všetkých najbližších. Glaber, neustále s urazenou pýchou, ale neustupujúci zo svojich požiaviek, teda len vtedy, pokiaľ už nemá veľmi na výber. Blúciaci, ale vždy obetavý Varro. Manipulujúci a veľmi prefíkaný Ashur. Aj ženské postavy sú výborné. Hviezdi tu Lucrecia v podaní Lucy Lawless, ktorá sa snaží naplniť manželovu ambíciu dostať sa do vyšších kruhov manipuláciou Glaberovej ženy Ilythie cez jej sexuálne chúťky. Zradená jej výberom jej nachystá pascu, ktorá síce nedopadne podľa jej predstáv, no dokáže ju využiť vo svoj prospech. Verné ženy ako Sura či Naevia im zdatne sekundujú. Akcia je známa slow motion, CGI a hektorlitrami striekajúcej krvi, no po čase sa na to dá zvyknúť, aj keď prvá epizóda pritom vyzerá ako päsť na oko. V ďalších epizódach sa ale táto kombinácia gýčovitej akcie a kvalitného vedenia príbehu spojí do jednej kontinuálnej masy, od ktorej nebudete vedieť odtrhnúť oči. Okrem akčných scén je tu výborne natočených aj niekoľko sexuálnych. Máme tu úprimnú vášnivú lásku, zhýralé hrátky mocných s otrokmi, ale aj tvrdý sex gladiátorov z povinnosti.  Kvalitná séria, odohrávajúca sa skoro celá v meste Capua, riešiaca nespravidlivé zaobchádzanie gladiátorov v arénach a ich tréningových centrách. Zamrzí len smrť Andyho Whitfielda, ktorý nemá adekvátnu náhradu v ďalších sériach v roli Spartaca. ()

Loki_Six

"My husband on his knees, bowing before a great red serpent. The life draining from his veins. A warning. If you go to war, you are destined for great and unfortunate things. Kill them all." ()

Renfield

Mně pojetí soubojů a nejen jich překvapivě sedne, má své opodstatnění, ději dává v části, ve které začne kráčet více svoji cestou, takovou fajn skorooriginální atmosféru. Od přílišné inspirace se totiž velmi brzy upustí, stejně tak se od soubojů v aréně rychle přesuneme do ludu, k soubojům spíše dialogového ražení. V nich vyniká John Hannah jako všehoschopný Batiatus, zřejmě nejlépe napsaná postava, která má i své světlé chvilky, v nichž působí vlastně sympaticky, aby v tom vždy bylo ukryté jediné, prospěch. Vzhlíží stále výš, aby byl těmi nad ním neustále přehlížen, shazován, za což především ve výborné předposlední epizodě právě oni zaplatí. Mnoho v tomto ohledu řeknou i Lucretia s Ilithyií, skutečný zlom v jejich vztahu nastává s výbornou scénou vyplnění tužeb a následné vraždy jedné z vlivných. Na čemž má zásadní podíl samotný Spartacus, jenž plány všech dokonale pohřbí, když v posledním souboji myšlenkově udolá a na svoji stranu dostane samotného Crixa. Jatka můžou začít, výborná poslední epizoda tak zúčtuje se všemi. 80% ()

Likan7

Naprosto s klidným srdcem můžu tvrdit, že se jedná o jednu z nejlepší, ne-li nejlepší seriálovou řadu co jsem viděl. Naprostá fantazie, která se snad od 3. dílu drží na mým hodnocení 4,9. Na styl a vizualizaci jsem si zvykl a hned zapínám další sérii! ()

Ceberus

Speciální efekty jsou, pravda, nižší kvality, ale je to umně maskováno jako stylizace seriálu. Nejoblíbenější postava - Crixus. Když jsem pak Manu Bennetta objevil i v Arrowovi, to už mi seriál stihl zarýt jméno herce do hlavy. A hned v závěsu Lucy Lawless, kterou naopak samozřejmě musím znát z dětství jako Xenu. Obecně lze ale pochválit veškerý casting - Peter Mensah jako Doctore, Nick Tarabay jako Ashur, John Hannah jako Batiatus a mnozí další, včetně Spartaka samotného, Andyho Whitfielda - rest in peace, bratře. A abych nezapomněl, u Jupiterova ptáka, k sexu a krvi pochopitelně patří i vulgarity a nutno uznat, že seriál dobře ví, jak správně tyto odvážné ingredience dávkovat, aniž by se divák jednou z nich přesytil. ()