Avicii: True Stories

Švédsko, 2017, 139 min

Levan Tsikurishvili

Avicii

Nils Moström

Dokument pojednává o začátcích DJe Aviciiho. Vlastním jménem Tim Bergling. Který se stal díky své odlišnosti v hudbě celosvětově známý. Dokument je natáčený v době kdy samozřejmě Tim byl mezi námi. Ve filmu jde přímo vidět jak se Tim během své cesty DJování změnil. Z obyčejného kluka se díky Ash Pournourovi stal během malé chvíle velký člověk v hudební branži. Já osobně jsem těch 7 let Aviciiho poslouchal od jeho mega hitu ''Levels'' a když jsem se dozvěděl že už není mezi námi, tak mi to bylo opravdu líto, a celý týden jsem si pouštěl jeho songy. Tento dokument doporučuji všem fanouškům, ale i nefanouškům, aby zjistili kdo to vlastně ten Avicii byl. Pro mě to bylo velké jméno, které mě provázelo dlouhými lety. Naposled ti přeji, odpočívej v pokoji Time 🎧(6.6.2018)

Kvalitní dokument. Tim byl fakt dobrej kluk, bohužel se minul povoláním. Těžký introvert, který přemáhal sám sebe na stagei, aby pobavil miliony fanoušků. Svoje špatné pocity blokoval před vystoupeními alkoholem, mezi lety 2008-2016 se účastnil více než 800 vystoupení, což se také dost podepsalo na jeho zdravotním stavu. Nezvládal svoje černé myšlenky a stres, navíc na něho byli nalepení lidé, kteří se snažili jen rýžovat. Byl to fakt velice milý a citlivý člověk. Svoji slávu ale bohužel neunesl. Byl jsem naprosto zaražen názory zejména starších lidí po jeho smrti, kteří říkali, že "umřel další feťácký DJ, který jen kradl a předělával tvorbu cizích interpretů". Je vidět, že tyto starší ročníky jsou naprosto mimo. Současní DJové jsou zároveň v drtivé většině případů i producenti, vytvářejí tedy novou hudbu od základů. Další komenty lidí se týkaly toho, že vůbec "tohoto feťáka neznali". Přitom (asi nevědomky) každý den poslouchají jeho nejznámnější skladby jako Wake me up, Hey Brother, Waiting for love nebo Without you v rádiu a museli je určitě slyšet. Předsudky české společnosti k DJům a celkově ke scéně "klubové hudby" jsou naprosto směšné. Všichni, kdo tuto hudbu poslouchají včetně těch, kdo ji tvoří, jsou automaticky považováni za feťáky, alkoholiky, posluchače "tuc tuc" muziky a podobně. Když ale do scény více proniknete, zjistíte, že to většinou vůbec není pravda a že hlavně DJové (producenti) jsou velice inteligentní lidé, kteří mnohdy vytvářejí hudebně velice kvalitní písničky. Tim mezi ně rozhodně patřil... Velká ztráta pro hudební svět. PS: Já osobně poslouchám tvrdší odnož elektronické taneční hudby zvanou Hardstyle, v životě jsem nebral drogy a dokonce ani nekouřil. A znám spoustu inteligentních a slušných lidí, kteří tuto hudbu poslouchají a rádi se při ní baví (jen takový příklad).(25.4.2018)

Jsem rád, že jsem mohl žít v době, kdy vznikla hvězda jménem Avicii, tvořila a odešla, ač bohužel tak mladá. Dokumenty těžko soudit řemeslně - buď vás životopis chytne nebo ne. Natočený je to fakt dobře - hra s tmou, tichem, úžasná atmosféra koncertů a snaha divákovi vnutit myšlenku, že není až tak super pro zamlklého kluka ze Stockholmu být dennodenně pod palbou pozornosti na více než 660 koncertech během pár (3-4) let. Čest jeho památce, to tetování jeho symbolu jsem fakt vážně zamýšlel a kdo ví, jak jsem k nim zdrženlivý, už ví, že to něco znamená..(2.5.2018)

Pomalu až drama jedné osoby,než dokument.Parádní kamera podrthla slušnou instrumentáž života jednoho Dje,který nedokázal nejspíš přestat včas a zubatá na něj už čekala v těch letech co byl natočen tento dokument.Já jsem vždycky rád spíš za autobiografické ztvárnění.Takže začátek jak začal Tim na Fl Studiu a vznikl hit Levels je přesně to,co jsem bral plnýmy doušky.Nejsem zrovna fanoušek Aviciio,ale celkově dění okolo Djingu mě zajímá.Celá ta pravda je,že nemít manažera tak jste pořád nikdo,ale ten manažer Vás nakonec pohltí a je to jen o slávě a penězích.Někdy to bohužel končí tragicky.Hodně věcí vrtá hlavou,protože dost lidí zažívá stres neustále a nechce se věřit,že i po tom,co koncertní šńůry byly pryč,zrovna to,co Tima bavilo nejvíc a to je skladání hudby,si veme život.V dokumentu vystupují především jeho kamarádi,pes Liam,Tiesto,Guetta...(27.4.2018)

pocitově až moc přepálené na stopáži,ale jinak hodně povedený dokument,který není vůbec o elektronické hudbě,ale o jednom stydlivém klukovi,který dokázal něco o čem by si mohli mnozí jiní DJs nechat jen zdát,aby byl nakonec převálcován děláním něčeho co nebylo vůbec pro něj.Hodně si cením toho,že se o svůj pohled se všemi negativy i pozitivy nebál nasdílet.Potom co se stalo pak z toho dokumetu místy až mrazí...RIP Time...80%(26.4.2018)

• - Tim Bergling si vybral své umělecké jméno Avicii, protože mu přítel řekl, že „Avīci“ znamená nejnižší stupeň buddhistického pekla. Bergling to upravil jako „Avicii“ přidáním extra „i“ poté, co zjistil, ze název účtu MySpace „Avici“ byl již zabrán. (Macik1982)

• - Avicii zemřel ve věku 28 let. Spáchal sebevraždu v Ománu, kde byl na návštěvě přátel. (Macik1982)