Vice

• Česko Muž v pozadí (více)
USA, 2018, 132 min

Režie:

Adam McKay

Scénář:

Adam McKay

Kamera:

Greig Fraser

Christian Bale, Amy Adams, Steve Carell, Sam Rockwell, Alison Pill, Eddie Marsan, LisaGay Hamilton, Jesse Plemons, Bill Camp, Don McManus, Lily Rabe (více)

Příběh Dicka Cheneyho, nejvlivnějšího viceprezidenta, jehož politika významně ovlivnila průběh dějin. Životopisné drama Vice získalo osm nominací na Oscara včetně kategorie za nejlepší film. Christian Bale ztvárňuje Dicka Cheneyho v tomto epickém příběhu o tom, jak se obyčejný washingtonský úředník nepozorovaně dostal až po bok amerického prezidenta George W. Bushe a stal se nejmocnějším mužem planety, který zásadně změnil zemi i celý svět. V dalších rolích této temně komediální sondy do zákulisí americké politiky se představují Amy Adamsová, Steve Carell a Sam Rockwell. (Cinemax)

Pepinec

Asi havně těm, kteří ještě pořád doufají, že Oscaři nejsou o politice, byl natočen tenhle film. Já tomu všemu rozumím asi jako Kanaďan legraci, ale podle toho co jsem viděl na tom zdaleka nejsem nejhůř. Protože když se v politice nevyzná ani politik, je asi načase tenhle sport zakázat. Jestli je to kvalitně udělaná práce? Tak to určitě jo, Christian je zase špička, i když mnohem víc mě letos oslovil ve westernu Hostiles. Jestli na to ale budu nějak extra vzpomínat? No tak to těžko... Mnohem Vice se těším na film Pravda o Mynářovi. (Vancouver, Kanada) ()

KlárkaS

Dobrej i špatnej film. Tam, kde byl Big Short zábavnej a svěží, tak tam je Vice trapnej a otravnej. Jeden by mohl argumentovat, že je to McKayův režijní styl, ale tou svojí sugestivní montáží si akorát neúspěšně hraje na Ejzenštejna 21.století (furt vám bude cpát, jak se máte cejtit a jaký asociace máte mít... ) . Je to škoda, protože ten film se tváří intelektuálně, ale v podstatě je strašně primitivní. Všichni herci hrajou samozřejmě skvěle, jen teda ten hyperrealistický make-up možná víc škodí než pomáhá. Připadám si teď jak nějaká konzervativní republikánka (což nejsem), hejtit takhle ultra liberální film (čehož si je ten film samozřejmě sám vědom a snaží se to zahrát do outu meta humorem). Je to prostě jako dívat se na dokumenty Michaela Moora. Je to všechno strašně poutavý a člověk by tomu chtěl věřit. Ale je jen jeden úhel pohledu. Ach ta politika. Sorry, mrzí mě to:( McKayi, natoč raději Anchormana 3, prosím. ()

JohnnyD

Christian Bale to fakt hrá famózne a masky sú úplne bezchybné. Podobne skvelý je aj zvyšok castingu s výnimkou Steva Carrella, ktorý zase hrá Michaela Scotta. McKay sa tu snaží zreplikovať punkový štýl Big Short, bohužiaľ chýba tu pero geniálneho rozprávača ako Michael Lewis. Napriek tomu, že potitulkovou scénou sa snaží vyviniť z liberálneho biasu, poziciovanie sa do morálne nadradenej pozície padá na prízemných scénach zacielených na jadro svojho vlastného politického prúdu. Dokonalým príkladom je moment, keď sa Cheney pýta Rumsfelda "What do we believe in?" a ten sa strašne začne rehotať. Ideologická prázdnota oboch pánov sa dá vyjadriť aj sofistikovanejšie. ()

Dzeyna

Amerika a její politika je jeden velký fake. Nicméně, i přesto je tohle opravdu výborná podívaná. Když člověk neví, že Dicka hraje Ch. Bale, tak ho ani nepozná. Tudíž velká pochvala maskérům, předvedli opravdu vynikající práci. A myslím, že k memorandům a k válce v Iráku se nemá ani smysl vyjadřovat. To je celé kapitola sama o sobě. A jsou v tom jen prachy a moc. ()

Kothy

Neskutečně zajímavý film. Dozvěděl jsem se tam spoustu věcí. Bohužel je dost podhodnocený. Každému asi tohle téma nesedne. Christian Bale se do role Dicka Cheneyho neskutečně položil. Mapuje to jeho život od počátků politické kariéry až po samotný konec. Celou dobu měl ostré lokty a dělal si věci tak nějak po svém. Jeho funkce prezidenta už je kapitola sama o sobě. Pokud je to pravda, tak je to vážně síla, co se tam tehdy dělo... "To není práce viceprezidenta. Teď už je." ()

Ant

Rodinu Cheneyů najdete ve slovníku pod definicí slova "zlo". To, co tyhle zrůdy, dokázaly napáchat během Bushova volebního období je opravdu k neuvěření. Množné číslo, protože za každým úspěšným mužem hledejte ženu. Lidé velmi rádi historii zapomínají. Adam McKay si zaslouží potlesk a poděkování, že nás historii nenechá jen tak zapomenout. Prakticky po každé větě jsem musela film zastavit a jít se vydýchat a nahlas se ptát, jestli je tohle opravdu realita. Christian Bale je neskutečný a věřím, že s výkonem mu opravdu pomáhal Satan. Film sice nemá takový náboj a soudržnost jako McKayův geniální The Big Short, ale to je pro mě odpustitelná maličkost. Tady šlo o to, jak naštvaní po filmu odejdete. Já si půjdu dát skleničku něčeho ostřejšího. ()

silentname

Neviem ako reálne na tento filmu budú ľudia reagovať. Možno by to bolo zaujímavé vidieť, no určite to bude film, ktorý zapolarizuje. Bude mať svojich fanúškikov, bude mať svojich odporcov a určite sa nájdu aj ľudia, ktorým príde ako slabo spracovaný. Alebo moc komplikovaný a politický. A pravdou je, že by som všetkým povedal, že majú pravdu. No nejdem riešiť názory sveta na tento film, poviem vám čo som si o ňom myslel ja. "Vice" má určite zaujímavú tému a je super vidieť Christiana Bala, ako sa skoro absolútne perfektne zmení na Dicka Cheneyho. Kus poriadnej roboty. Sam Rockwell ako George W. Bush je pre mňa už trošku iná story. Musím povedať, že sa snažili a s prižmúrenými očami by som v ňom bývalého prezidenta našiel, no reálne som hlavne videl Sama Rockwella. Ale aj tak je to asi jedno z najlepších spracovaní reálnych postáv vo filme. V roku 2001 som mal 13 rokov a tieto veci som vtedy nejako výrazne nevnímal a neštudoval som si potom poriadne históriu. Takže film mal možnosť mi povedať svoje dojmy tak ako chcel. Viac menej by som mu zožral asi všetko. Ale aj tak si nemyslím, že sme tu mali diabla v tele. Ľudia sú zložitejší a tento film to nevie poriadne ukázať. Čo je škoda. Okrem toho musím povedať, že naratív je miestami trošku zmätený. Postupne som tomu začal viac rozumieť a určite je to celkom originálne (nie úplne). Niekomu to sadne, niekomu možno nie. Plus tie falošné titulky... zaujímalo by ma koľko ľudí začalo z kina v tom čase odchádzať. Mám pocit, že film sa úprimne snaží niečo povedať a byť úprimný, no akosi nedokázal poriadne držať moju pozornosť, nedokázal ma nejako presvedčiť to chcieť sledovať so zatajeným dychom. Bolo to dosť politické a spracované štýlom, že som sa miestami mal naozaj problém orientovať. Napriek relatívne vysokému ratingu to skôr spôsobuje schopná réžia, dobré herecké výkony a kreatívny naratív než reálna story, ktorá ma akosi viac sklamala. Stojí to za pozornosť? Ak máte radi politické filmy, tak si myslím, že to stojí za jedno pozretie. Čo sa týka odporúčania ostatným, asi nie som ten, ktorý by to mal rozhodnúť. Preto poviem, že najlepšie uvidíte ak sa na to pozriete sami a zistíte či to je film pre vás. Neviem to s určitosťou posúdiť ako na to budú ľudia reagovať. No rozhodne si myslím, že názory budú pestré. Hodnotenie: B ()

Arsenal83

Z Christiana Balea je právom favorit na Oscara, hoci ho dostane asi ten Egypťan. Bale sa ale opäť chopil role, kde ho niekedy po tvári ani nespoznávate, je vynikajúci. Za sparing partnerku mu vybrali jednu z najlepších herečiek súčasností, na ktorú číha možno už šiesta nominácia na Oscara. Hereckú silu obohacuje aj Carell. Všetci traja fungujú výborným spôsobom, ale film vám musí sadnúť. Ste fanúšikom americkej politiky alebo politických drám vo všeobecnosti? Potom vám tento film sadne oveľa viac ako mne. ()

Chrustyn

Christian Bale má v oblibě pro své role hubnout, tentokrát však přehodil výhybku a výrazně přibral, aby si zahrál viceprezidenta spojených států Dicka Cheneyho. Bale hraje jak o život a je tím jediným dobrým co jinak nudný a pro Evropana nezajímavý film nabízí. Ve filmu se nestane prakticky nic zásadního a funguje tak pouze pro příznivce amerických dějin. ()

classic

Hm... tak, a p-o-d-o-b-a je naprosto strhujúco - vierohodná, t.j. Walesky rodák Christian Bale sa fascinujúcim spôsobom prevtelil do amerického „sviniarskeho” politika Dicka Cheneyho... Netušil som, že sa obidvaja narodili v rovnaký deň - 30. januára, samozrejme, rok je iný, ale i napriek tomu si dali maskéri extra, vehementne záležať, aby sa podobali, ako vajce-vajcu, a čuduj sa svete, ako to parádne zafungovalo. Bývalý predstaviteľ “Batmana” veľmi dobre vedel, že „fyziognómia“ stačiť sama o sebe nebude, a tak tomuto reálne jestvujúcemu predobrazu vtisol svoj typický kreatívny, herecký rukopis, kedy sa na 2 a štvrť filmovej hodiny stal perfektným „Dickom i dickom” . Je taký priebojný, že ostatní herci sú v jeho neustálom ústraní, skrátka - nemajú ani najmenšiu šancu - poriadne sa predviesť ! I keď minimálne Adams s Carellom podali taktiež ucelené h. výkony - par excellence. Už som spomenul, že snímok trvá niečo nad dve hodiny, a síce dvorný McKayov strihač, Hank Corwin, opäť odviedol dobrú strihačskú robotu, no miestami sa mi film trochu vliekol, že by sa patrilo niečo poskracovať alebo vynechať ? Adam je pozoruhodný scenárista, producent a režisér v jednej osobe, ale mám príliš rozpačitý dojem z jeho politickej ambicióznosti, kde sa už začína opakovať, prehrávať, že by mal rapídne zmeniť svoj režisérsky štýl, tak ako to urobil Alejandro González Iñárritu. ()

Flego

Technokratická dráma o živote politika Dicka Cheneyho ( Christian Bale je výborný ) si udržuje pozornosť občasnými medzititulkami, ktoré dovysvetľujú okolnosti, ale hlavne množstvom nápaditých sekundových flashbackov. Videl som však oveľa lepšie životopisné "politické" filmy. ()

MontyBrogan

Nie je to životopis od Formana, ale úctyhodný pokus o niečo podobné (dokonca mnohými tak ospevované titulky uprostred filmu boli predsa aj v Mužovi na mesiaci). Rôzne tieto vsuvky objasňujúce divákom určitú problematiku dokážu byť vtipné a zaujímavé, ale je ich moc, čo sa podľa mňa dialo už v The Big Short. McKaya tak môžeme začať podozrievať, či si tým neuľahčuje prácu so scenárom. A hlavne nadobudnúť dojem, že nám film nie je premietaný, ale vysvetľovaný. Na druhej strane, kto okrem Adama sa môže pochváliť tým, že natočil vyslovene zábavný politický počin? ()

rikitiki

Tuhle podobiznu si Dick Cheney za rámeček nedá. Sarkastický portrét politika, který neváhal ohnout zákony na maximum, je ryze subjektivní pohled. Tvůrci ho nemají rádi. A předkládají ve vtipných kolážích a střizích důvody proč. Vsuvky a doplňky příběhu jsou hravé a nápadité. Pomalejší rozjezd se posupně mění ve smršť, kdy bezskrupulózní muž neváhá nad svým jednáním, které vede ke smrti statisíců lidí a svět dodnes nese jeho následky. Cheneyho manželka Lynn je zobrazená jako pravá lady Macbeth. A přes všechen vtip z toho mrazí. SHRNUTÍ: Jak to dělat po trumpovsku, když jste chytřejší než Donald. ()

claudel

Konečně pořádný film mezi oscarovými nominanty. Sice mi není příjemné dívat se na tu americkou politickou verbež, která rozpoutala chaos v některých částech světa, což se dodnes nedaří vrátit zpět do nějaké minimální rovnováhy. Snímek Vice se svým polodokumentárním stylem, mnohdy jízlivými komentáři, zvláštními uměleckými postupy a celkově neotřelým aranžmá diváka strhne, ačkoli jej nutí být neustále ve střehu a orientovat se mezi střídáním časových rovin, ale ani minutu nenudí narozdíl od některých osatních oscarových konkurentů. A pak je tady pan herec Christian Bale, jenž už dlouho patří mezi chameleony, a to platí i o fyzickém vzezření, dokáže se objevit jako na kost vyhublý, stejně jako pořádně přifouklý. Jeho ztvárnění Cheneyho je mimořádné, výrazně převyšuje Maleka, takže očekávám napínavý souboj v mužské hlavní kategorii. Moje milovaná Ady Adams je zase pro jednou šedou myškou, ale zásadní osobou v životě Dicka Cheneyho, konečně by toho Oscara už mohla dostat. Vedlejší mužské role, zvláště Steve Carrell jako Donald Rumsfeld, jsou neuvěřitelně přesně zahrány. Bravo a držím pěsti. ()

luka4615

Fenomenální herecký chameleon Christian Bale jako Dick Cheney, šedá eminence prezidenta USA. Režisér Adam McKay nám tento mimořádný životní příběh servíruje na netradičním, komediálně laděném filmovém podnose s lehkým nádechem satiry, což má za následek velmi detailní podívanou, plnou údajů, jmen a konspirací. A právě tento atribut je největší slabinou snímku Vice, jelikož člověku neznalému fungování politiky USA většina oněch údajů neřekne téměř vůbec nic. Ve finále tedy dostaneme perfektně zahranou, avšak "humpolácky" podanou záležitost, na níž si za pár měsíců málokdo vzpomene. Škoda. „I can feel your incriminations and your judgment, and I am fine with that. You want to be loved? Go be a movie star. The world is as you find it. You've gotta deal with that reality that there are monsters in this world.“ ()

mm13

Najlepšie (a najsmutnejšie!) na tom je, že o Dicka Cheyneho tu vôbec nejde. On sa stal iba terčom, objektom (aj keď je nutné podotknúť, že mimoriadne príhodným) na satirické vykreslenie prostredia najvyšších amerických politických kruhov všeobecne. A že sa Christian Bale do svojej role rozplynul na tom nič nemení. Pohoršeným a absolútnej spravodlivosti a objektivity (wtf?) za akýchkoľvek okolností a za každú cenu (tak prisahám!) sa dovolávajúcim komentátorom odporúčam pripomenúť si definíciu pojmu satira (stačí wikina) a následne si vyhľadať aspoň tých pár neodškriepiteľných faktov (na čas len trošku náročnejšie). ()

Listeroman

Příčiny a následky války v Iráku jsou odfláknuté a šíleně zjednodušené. Způsob, kterým McKay natočil světovou krizi v The Big Short (2015) měl být podle mě použit i zde. Tedy pohled řady lidí na stejnou problematiku, komplexní náhled do události, která formovala dějiny. Vice místo toho prezentuje Cheneyho jako člověka, který způsobil válku v Iráku, zasloužil se na založení ISIS a mohl více méně za všechno špatné, co se kdy od 11. září 2001 do teď stalo... Film potom rychle ztrácí na důvěryhodnosti a Adam McKay místo toho, aby se ponořil hlouběji do americké (potažmo světové) politiky, radši všechno svádí na Dicka Cheneyho, aby mu ten životopis trošku zpestřil. Na druhou stranu je to poměrně dobře zahrané, není to úplně nudné a člověk se pár nových informací snad i doví. Každopádně je tu pořád prostor pro nějaký lepší film, který příčiny a důsledky války v Iráku pojme poctivěji. ()

ScarPoul

Adam McKay má potrebu byť angažovaný. A neberiem mu to. Dokonca musím povedať, že dokáže svoje skúsenosti z komediálneho žánru veľmi dobre zúžitkovať aj na tomto poli. Vice je film na diskusiu. Čo je veľká rarita. Nastoluje presne dané otázky, fakty a situácie, ktoré by nám mali hlavnú postavu výrazne znechutiť. Na druhú stranu si ale udržuje rozprávačskú integritu a prezentuje nám Dicka Chaneyho ako family mana. A je v tej pozícií uveriteľný. Najlepšie na filme je duo Bale a Carell. Tí si kradnú všetko pre seba. Ale spôsob akým je film vyrozprávaný. To, že sa snaží byť pre široké publikum aj napriek téme o ktorej rozpráva( niečo čo sa Reitmanovi vo The Front Runner až tak nepodarilo), ukazuje na túžbu vypovedať o tomto človeku o stave Ameriky a o ľuďoch čo v nej žijú a prinútiť k zamysleniu(čo ešte podtrháva vtipná a trefná potitulková sekvencia). Za mňa dobré, hravé a aktuálne. A zároveň si to našlo priestor na mierne náznaky, doslovný symbolizmus aj absurdný humor( scéna v reštaurácií alebo idylický koniec uprostred filmu). Treba vidieť a spraviť si vlastný názor. Vôbec nie také zlé ako sa môže z hodnotení zdať. ()

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (více)

Christian Bale končí s nabíráním váhy

19.03.2019

Studio United Artists znovu ožívá

Studio United Artists znovu ožívá

06.02.2019

Sto let poté, co legendární tvůrci D. W. Griffith, Mary Pickford, Charlie Chaplin a Douglas Fairbanks založili první distribuční a produkční společnost na podporu nezávislých filmových umělců, studio… (více)