Děti z mokřin

Deti z močarísk

Children of the Marshland, The

Komedie / Drama

Francie, 1999, 111 min

Tohle je film, při němž nemám co řešit. A když nemám co řešit, nepotřebuji o něm ani psát. Řešení se ukáže hned na začátku a další děj (?) ho jen potvrzuje. Nic nového k němu nepřidává, jen ho rozšiřuje, a tím potvrzuje. Jean Becker je pokračovat té nejlepší lyriky francouzských románů. Pozn. (celkem nesmyslná): Představuji si "Paní Bovaryovou" natočenou Caludem Chabrolem (rozhodne ne podle mých představ), jak by ji udělal Jean Becker. Možná si to stačí promítnout v hlavě..., ale to už by zas nebyl Jean Becker. Pozn. 1: Hloupý Riton zde dává na pravou míru známé, byť značně pokleslé, provolání chytrého Václava Havla: "Trpělivost a víno vítězí nad uspěchaností a silou!" Pozn. 2: Flm velmi bystře akcentuje problém svobody! Pozn. 3: Včera (2. listopadu!) jsem našel, kromě hřibů kovářů, největšího hřiba pravého, kterého jsem kdy viděl. Zítra bych šel třeba na slimáky... a když bude škaredě, budu fermentovat tabák.(2.11.2017)

Čistokrevná krása duše. Mně se po tom konci nedostávají slova, film o svobodě a přátělství, jistě ano, ale především o časech kdy nemateriální věci neovlivnovali naše štěstí a hon za konzumem byl na míle daleko. Ke štěstí stačilo natrhat konvalinky, pochytat žáby a dát si s přáteli dobrou láhev vína. Jean Becker umí pracovat s lidskou povahou jako nikdo druhý, nádhera.(27.8.2016)

Život na okraji společnosti podaný s takovou dávkou nostalgie a poetiky , že by jeden zatoužil takový vésti. I "malé" životy mají svá velká dramata. Galerie postav a postaviček, která se ovšem vyhýbá jakékoliv šabloně. V nynější době plné klipovitě pojednaných filmů plných násilí a okázalosti je to balzám na pro oči, uši i duši.(3.6.2015)

Příjemně poklidný a pohodový snímek z doby mezi dvěma světovými válkami. Hrdinové příběhu jsou prostí lidé, kteří žijí na břehu močálu v pařížské čtvrti Le Marais. Jejich dny plynou v běhu každodenních starostí i radostí při shánění živobytí na den příští. Film, který je oslavou krásného lidství a nezištného přátelství byl natočen podle stejnojmenného románu Georgese Montforeza.(9.12.2013)

Pán režisér Becker, hlboká poklona za tento film. Ide o ... skôr až existencionalistickú, .... krásnu oslavu slobody, voľnosti a krásu jednoduchosti človeka osadeného v lone prírody, tento krát pri močiaroch. Postavy sú vyšperkované svojim správaním , myslením , ... konaním ....počnúc deda "žabožrúta" - milionára čo nevedel ani písať ani počítať a čo sa "najbohatším cítil, keď žil pri močiaroch"... cez skoro prostoducho jednoduchého "milovníka vína" Ritona ... dobráka od kosti.... po zádumčivého vojnou zoceleného Garrisa. Božinku ! ako som len zatúžil byť razu s nimi v podvečer pri močiari ujedajúc žabacie stehienka a počúvať jazzovú trúbku Amstronga ... priznávam ... je malo filmov kedy banujem , že už skončil ... tu som naozaj banoval a určite sa k filmu budem vracať s radosťou a znovu a znavu aspoň vizuálne nasávať tu krásnu atmosféru.(12.2.2015)