poster

Motorband: Restart

Dokumentární / Hudební

Česko, 2017, 100 min

Komentáře uživatelů k filmu (25)

 • cariada
  ***

  Pro tuhle kapelu mám roky slabost a o to víc mě mrzí jak se zachovali k fanouškům ohledně toho dle filmu a nejen jeho. Pořádali sbírku na získání peněz na natočení 2 cd (jedno nové a druhé mělo být best of nově natočené dle výběru fanoušku) a natočení dvd filmu o kapele. To že se to celé protáhlo a víc jak rok by bylo v pohodě. Celé to bylo na principu kolik kdo chce dát peněz na natočení a podle toho si mohl dopředu objednat balíček, který mu skupina garantovala to jest, 2 cd + tričko a pod. Já si zaplatil za 800kč 2cd+dvd, poděkování v bookletu a 2 vstupenky na koncert. Když konečně vydali cd tak se ukázalo, že je jen jedno to druhé ani nenatočili, prý by to byla finanční sebevražda (absolutně žádná informace o tom dopředu) místo toho sice druhé cd dostaneme, ale jedná se o předešlé roky staré album, který každý z nás už doma dávno má, tak že je mu k ničemu. DVD se nekoná, neboť jde nečekaně film do kin a tak že se musí počkat a nakonec se ho ani neobtěžovali vyrábět jen dali jakýsi kód ke stažení zdarma, což si může stáhnout zdarma kdo chce i bez kódu. Vstupenky na koncert žádný! Když jsem psal byla odpověď že až se bude připravovat turné, že budou a k dvd už taky nikdo nevyjadřoval Co z toho plyne? To že za 800 kč mám jedno cd , poděkování v bookletu a podtácek pod pivo (2 staré cd). Když jsem po čase opět psal, že mám to a to zaplacený už se nikdo neobtěžoval ani napsat. Opravdu mě to připomíná jednání tvz "šmejdů" Tím chci jen upozornit, aby si lidi dali pozor než někomu budou na něco přispívat, tím spíš oblíbené skupině. Co se týká samotného filmu není to nic víc než jen povídání o kapele, kde je spousta věcí zamlčená, třeba že tam jistou dobu (ne moc dlouhou, ale byl) zpěvák Palo Drapák ex-Metalinda, či vůbec se tam nevyjádřil třeba jiný bývalý zpěvák Radek Popel (ať už záměrně) mohli to tam aspoň poznamenat. Či že se kapela vykašlala na vystoupení na Masters of rock,(protože se rozhádala se zpěvákem) ikdyž jim jiný bývalý zpěvák nabízel, že to odzpívá. Za mě tam toho moc chybí. Mísí se ve mě smíšené pocity cd je výborné, film je průměrný, ale to jednání je ubohé!(2.6.2019)

 • Mr.Apache
  ***

  Motorband měli spoustu es v rukávu: Výborné instrumentalisty, vynikajícího zpěváka, ambiciózního šéfa, snaživého manažera... Jen jednu věc neměli: Dobré písničky. A jelikož zrovna to je asi ta nejdůležitější ingredience ze všech jmenovaných (což je fakt, který si nevím proč uvědomuje jen velice málo muzikantů), tak pohořeli. A to je konec příběhu (bez ohledu na to, kolik restartů pak proběhlo, nebo ještě proběhne). Jinak kvalitní dokument. Takový poučně-pamětnický.(28.12.2018)

 • eraserhead666
  *****

  O Motorband jsem věděl od samého začátku, co jsem v devadesátém roce přičichl k metalu. Ale tak nějak jsme se s tou kapelou pořád míjeli. Vybavuju si Střihavkovo razítkování na poště, vybavuju si, že jednou avizovali jejich koncert v televizi a já jako pako na to čekal až do půnoci a oni ho nedali, vybavuji si, jak jsem v obchodě s deskama pořád chodil kolem jejich německé desky a říkal si, že bych si ji chtěl koupit, ale nikdy si ji nekoupil. A tím vlastně má anabáze z Motorband skončila. v tomhle ohledu mě tedy dokument hodně zaujal a překvapil, protože jsem zjistil historii kapely, kterou jsem ani neregistroval (a nevěděl třeba, že jsem půlku Motorbandu vlastně viděl na koncertě Kreyson). Dokument mi přijde hodně dobře udělaný, ač má dvě hodiny nenudí, dodává spoustu zajímavých informací, odhaluje hned několik opravdu lidských situací. Není jen o jedné kapele, nastiňuje a zachytává vlastně počátky a zrod českého heavy metalu, prostřednictvím několika aktérů sděluje hodně vpravdě historických událostí. Hodně sympatickým dojmem působí Petr Janda, to se prostě musí ocenit. Naopak, dost nesympaticky na mě působil v podstatě hlavní aktér dokumentu. Tohle je prostě příběh člověka (Matějčíka), který tak moc šel za svým, až přestal brát ohledy na ostatní, ale pořád hledá chyby jinde (to dramatické skuhrání, jak ho za socíku zabásli - ne z politických důvodů, ale proto, že se prostě choval jako debil - mi přišlo až komické). Čest každému, kdo s ním v té kapele vydržel. Já bych to nedal. Je až překvapivé, že to v podstatě má asi možná nějaký happy end. A já si teď jdu tu desku Motorband konečně splašit. Rád bych viděl podobně zpracovaný dokument třeba o Törr.(1.11.2020)

 • 6thSun
  *****

  Viz recenze.(9.1.2019)

 • zette
  ***

  Mozna jsem nazev skupiny nekdy slysel, pisnicku od tehle sestavy vsak neznam zadnou. Dvouhodinovemu dokumentu chybi nejaky ucelenejsi prehled o kapele. Vzpominky na vyvoj metalu u nas v osmdesatych letech jsou zajimave..., pak uz jen mluvi cela rada hlav, ale vesmes nic zasadniho. Rad jsem se podival, ale nabyl jsem dojmu, ze si tato kapela takovy dokument snad ani nezaslouzi. Ciste subjektivne.(31.7.2019)

 • šerminator
  *****

  Možná se později rozepíšu víc, ale teď to shrnu jen na MUST SEE!!! Povinnost pro všecky metal fans, ať už máte rádi a znáte Motorband nebo ne... Je to prudce koukatelné.(13.8.2019)

 • Disease
  *****

  Motorband jsem viděl kdysi tuším v roce 90 a čuměl jsem, jak to bylo profi, i když to tenkrat nebyl můj šálek čaje. Ale tenhle dokument se fakt povedl, jak co se týče informací, tak i lidsky. Mimochodem, netušil jsem, že po odchodu Střihavky ještě pokračovali, natož těch několik restartů. Kdyžtak tady.(6.12.2018)

 • keoma26
  *****

  Výbornej dokument... kromě rockový muziky je to hlavně o lidský vytrvalosti a možná až sebedestruktivní touze po dokonalosti.(15.12.2018)

 • bidja
  ****

  Přehledně udělané. Ač překvapen kam všude se tito hráči rozprchli, nedivím se, že to tak dopadlo. Neznám od nich jedinou známější skladbu. V dokumentu nezazněla ani jedna skladba s nápadem. Překvapil mě vcelku pozitivní obraz Petra Jandy.(3.12.2018)

 • lubospoti
  ****

  Dokument je zajímavý nejen tím, že mapuje historii jedné kapely, ale i tím, že podává vcelku ucelený obrázek začátků naší metalové scény jako takové.(11.3.2020)

 • Olík
  ***

  Počin určený prioritně pro „fotry“, kteří s lahváčem v ruce a slzou v oku vzpomínají, jaké to bylo, když v tričku Iron Maiden obráželi vesnické zábavy. Možná trucpodnik, možná další z řady pokusů vyškrábat se na vrchol, možná nostalgická nahrávkou do osobní sbírky, možná sebereflexe, možná polechtání ega…..to vše pod jmenovkou Libor „Máča“ Matějčík. Žádná velká filmařina, žádná překotná invence. Jenom jednoduché vyprávění „tenkrát to bylo takhle a tehdy jsme udělali tohle“. Určitě se nebudeme bavit o tom, že co se týče tématu, našlo by se dost kapel, které by si podobné zmapování zasloužily víc (Vitacit, Citron, Arakain a další)., každopádně jsem rád nakoukl pod pokličku teplického bandu.(15.10.2020)

 • bearmeedek
  *****

  Tak nejprve: film má v kině délku asi dvě hodiny a ne uvedených 100 minut. Dále si neodpustím poznámku k zatím jedinému komentáři. Proč byl dokument natočen zrovna o této kapele a ne o několika dalších vyjmenovaných kapelách? V první řadě proto, že vždycky musí být někdo, kdo chce něco o něčem nebo někom natočit. A je to jen jeho vůle a rozvaha. Docela jednoduché, že? A má to i další logické důvody. Motorband ve své době dokázal muzikantské úsilí jako málokterá naše kapela. Akorát se o tom kromě teplicka moc nevědělo. A spousta muzikantů z kapel vyjmenovaných v onom komentáři si nejprve prošlo právě Motorbandem. Pepa Vojtek tam prý chvíli dělal bedňáka! Dokument jako takový mě ohromě bavil, a to je co říci, protože nevím, jestli bych u jiného tématu vydržel dvě hodiny jen poslouchat monology několika lidí. Je to ovšem FILM PRO PAMĚTNÍKY (ROCKERY). A i kdyby to bylo o kterékoliv jiné kapele z té doby (socialistického Československa), vystihovalo by to stejně atmosféru celého toho muzikantského nadšení, lásky k metalu (rocku), snahy postavit se režimu a naděje, že jednou prorazí „ven“. O věčném hudebním boji Motorbandu zde hovoří jak bývalí hráči, tak různé osobnosti naší rockové scény. A celé je to na pozadí podloženo spoustou hudby z té doby. A dále historickým obrazovým materiálem. Celou tu dobu znám, protože jsme s kapelou hráli na zábavách - na okresní úrovni. Motorband byl na krajské úrovni a do vedlejšího kraje už nemohli vyjet. Ale úroveň měli, jak vyplývá z dokumentu, přesahující hranice naší zemičky. Takže my na Moravě jsme je zaregistrovali až po vydání Rockmapy Petra Jandy a hlavně po v Německu natočeném albu Made in Germany (v roce 1990). V té době u nás neviděný počin. Film také hodně „povídá“ o Kamilu Střihavkovi. O zrodu velkého zpěváka na naší rockové scéně. A toho zpěváka (proti jeho vůli) z něj udělali právě v Motorbandu. Toto období s Kamilem byla kapela nejsilnější a nikdy potom už nedosáhla takového úspěchu. A také je to o tom, že slibně nakopnutá kariéra směrem za hranice skončila na našem malém čecháčství. Pro mě byl film milým návratem do minulosti a rozšířením vědomostních obzorů. Po návratu z kina jsem zapátral ve své diskotéce a našel originální CD Motorbandu Made in Germany. Hurááá! Dnes nesehnatelné, tudíž klenot.(20.1.2018)

 • knihovna
  *****

  Viděno včera na Rebelu. Pro člověka, který si tuto dobu zažil a heavy metal miloval samozřejmě povinnost. No a pro ostatní, alespoň je vidět, že má-li v životě něco vyjít, musí se sejít spousty věcí a dotyční musí mít i velkou porci štěstí. A možná trefil hřebíček na hlavičku Pepa Vojtek:"My jsme to vždycky brali jako koníček". Každopádně výborný dokument.(18.11.2018)

 • Rockerman
  *****

  Možná trochu dlouhý a příliš podrobně zpracovaný životopis známé kapely. Trnitá cesta ambiciózního kytaristy za úspěchem, který se vlastně nikdy nedostavil. Kde hledat viníka, že se to nepovedlo? Těch faktorů je určitě víc, ale nejspíš je za tím složitá "Máčova" povaha. Tak to aspoň z dokumentu cítím.. Na druhou stranu mi velmi imponuje, že se nevzdal a po tolika nezdarech opět oživil ten svůj Motorband a zase věří v úspěch. Přeji mu ho!(24.4.2019)

 • Fujtajksl
  *****

  Ten hlupák Křížek si snad vážně myslí, že se může srovnávat se Střihavkou a ještě má tu drzost veřejně prohlásit, že v něm viděl konkurenci. Čim větší sebevědomí, tim větší blb. Láďo, Kamilovi si nikdy nesahal ani po kotníky!!! Pařízka jsem skousnul jenom s vypětím všech sil, protože tuhle kreaturu opravdu nesnášim a nechápu co v dokumentu pohledával. Na druhou stranu Tomáš Krulich s mladším Hurvajzem mě opět výborně pobavili. Ale i přes těch pár (suběktivně myšlených) nešvarů, vynikající dokument pro všechny fanoušky rockový hudby. Na závěr snad jen jedno malé upozornění pro pana Holýho (J.A.R.), Judas Priest nepatří do NWOBHM.(15.12.2018)

 • subic
  *****

  Na mě to obrovsky zapůsobilo, i když jsem MOTORBAND nikdy vlastně neposlouchal. Já byl v osmdesátkách ještě cucák a ke mě se dostal až ten dozvuk začátkem devadesátek, což byla doba divoká, taky jsem už měl dovoleno jít na první koncerty.(12.10.2020)

 • rublik05
  *****

  Velmi mě potěšilo, že i když člověk zrovna moc neoplývá znalostmi o kapele Motorband, tak si zde přijde na své každý fanoušek české rockové muziky. Je to dáno zejména díky stylu, jakým je celý dokument pojatý, respektive jeho první polovina. Uvidíme zde nejen některé členy/ex-členy samotného Motorbandu, ale i více či méně slavné osoby, které u nás položili základy rockové, potažmo heavy mealové hudby, a které se podíleli na vzniku našich nejslavnějších kapel. Jmenovitě třeba Aleš Brichta, Petr Janda, Pepa Vojtek, popřípadě hudební publicista Petr Korál. Dokument má úžasnou atmosféru, lehký retro nádech, nenudí a má spád. Filmařsky je taktéž zpracován vcelku dobře. Pokud nebudu brát v potaz fakt, že se v dokumentu neobjevuje spousta faktů, anebo proč tvůrce Miloslav Levek, ať už záměrně či nikoliv, v dokumentu zapomněl na některé bývalé členy kapely. Nicméně chápu, že vzhledem k počtu lidí, kteří Motorbandem prošli, by to bylo asi na dlouho. Celkově jsem však s dokumentem moc spokojený, o metalových kapelách se v ČR moc mediálně neinformuje, natož tak točí filmy, takže tohle považuji opravdu za velmi cennou a vzácnou záležitost. I přes všemožné vzlety a pády přeji kapele Motorband do budoucna jen vše dobré a spousty vydařených koncertů. 9/10.(6.10.2020)

 • Sunwheel
  ****

  Zaujímavá sonda do československej hard'n'heavy scény v období prechodu z komunistického do kapitalistického zriadenia. A tiež príklad toho, ako ego jedného človeka dokáže zničiť budúcnosť celkom dobre rozbehnutej kapely.(11.12.2018)

 • Tomas_PO
  *****

  Výborný dokument. Po filmovo-dokumentárnej stránke síce za 4 hviezdy max, no tá piata ide práve zato, že natočený bol. Ak je marketing jednou zo slabých stránok tejto kapely, tak jeho natočením to 'hoši' nielenže napravili, ale urobili veľký kus práce aj pre dokumentaristiku hard rockovej, či heavy metalovej hudby 80tych a 90tych rokov. Skvelé obsadenie, v podstate celá špička legendárnej českej rockovej scény. Výrazné plus ide filmárom za vyspovedanie všetkých podstatných muzikantov (kto je Petr Bende??), aj tých, žijúcich v zahraničí. To vytvára zaujímavú komunikačnú líniu podanú z rôznych uhlov pohľadu, mne doteraz neznámu (Hurvajs má staršieho brata s takýmto muzikanstkým osudom??). Lepšie zvukové spracovanie by potešilo, ani pri viacnásobnom pretáčaní človek občas nerozumie. Podobný film: Anvil! The Story of Anvil (3.1.2019)

 • topi80
  *****

  Moc povedený dokument, kterému může někdo, kdo na tehdejším metalu vyrůstal, dát stěží méně než maximální hodnocení. Hudba není sport, takže ani píle, cílevědomost, perfekcionismus, drill a chuť jít nekompromisně za svým snem nemusí stačit. Může v tom hrát roli smůla, může v tom hrát roli pár nesprávných rozhodnutí, může v tom hrát roli svérázná osobnost kapelníka, která v dokumentu není nijak zastíraná, může to být i to, že po skvělých singlech vydávaných v edicích Větrník a Rockmapa už chyběla hitovost. Motorband se ocitl na několika křižovatkách. Mohlo se to vyvíjet jinak, kdyby např. Made In Germany natočili u Petra Jandy a soustředili se na český trh? Těžko, neboť jak poznamenává Láďa Křížek, nejpozději v roce 1995 byl s metalem prostě konec. Všichni kromě Máči a jeho spoluhráčů asi víme, že se navzdory názvu filmu žádný restart už asi nikdy konat nebude. I přes ohromující výkony z nové tvorby, které v dokumentu zazní, už Motorband zůstane uznávaným pojmem v srdcích zejména těch, co si k této muzice utvářeli vztah v 2. polovině 80. let stejně jako já. I když bych jim to světové turné přál.(12.10.2020)

 • Azitras

  Nejde mi do hlavy, proč se točil dokument zrovna o této kapele. V té době žánr formovaly jiné. Ať už jde o Arakain s jejich legendárním Thrash the Trash, Vitacit s Křížkem či později Dodem a LP Vzhůru přes oceán, nebo o Citron s jedním z nejzásadnějších českých alb Radegast. Skupina Motorband je známá leda tak kvůli tomu, že v ní působil Kamil Střihavka, který stejně slávy dosáhl až v pozdější éře – jakožto zpěvák skupiny BSP, nebo později jako přední muzikálový herec. A mezi rockery taky kvůli tomu, že to byla domovská skupina Tomáše Krulicha, jednoho z hlavních skladatelů Kabátů. Nejzásadnější počin od Motorband je jejich LP Made in Germany, které však má jeden z nejhorších zvuků, co můžeme na českých nahrávkách slyšet. Jako celek je toto LP neposlouchatelné a Motorband z té nejzásadnější éry světu nedali nic jiného, než pár singlů z Rockmapy – alespoň Petr Janda v Propasti uměl dělat rozumný zvuk. Třeba tento dokument Motorbandu pomůže se zviditelnit. Ale na co jim to bude v této době, to netuším. EDIT: Tak Máča na demonstracích po boku české extrémní pravice a společná tour s Ortelem tomu dodala korunu. Tleskám...(10.12.2017)

<< předchozí 1 2