La enfermedad del domingo

• angličtina Sunday's Illness

solisoli

Zložitý psychologický príbeh veľmi hlboko zasiahnutý do psychiky matky, ktorá opustila rodinu za vidinou lepšieho zajtrajška. Obeť tohto činu si ju ale našla a dala jej pocítiť za desať dní, ktoré jej ešte zostávali na prežitie, čo je materská povinnosť. V priebehu 7 dní sa udialo niečo čo sa už nedá vrátiť ani nahradiť a zanecháva stopy do večnosti. Veľmi pochmúrny, mrazivý dej pri skvelých hereckých výkonoch, zasiahne diváka do hĺbky duše a zviera ho v napätí až do úplného konca, kde aj potom je nad čím uvažovať. ()

Aljak

Tak toto nie... Po celý čas som mal z toho pocit akoby sa Ramón Salazar snažil "opisovať" od velikánov typu Almodóvar, Aronofsky či Trier, avšak celkový výsledok na mňa vplýval veľmi nevýrazne. Nemám nič proti filmom, ktoré pôsobia takmer lyricky a všetko sa odohráva skôr pod povrchom ako navonok. Avšak La enfermedad del domingo sa akosi až príliš uzavrelo do svojej ulity, ktorá sa zatočila v jednotvárnom "tajomstve" o(d)pustenia dvoch hlavných hrdiniek. Chýbala tomu nejaká emočná iskra, alebo aspoň poriadne dialógy a nie tie rozhovory typu "čo chceš? - neviem". Takže tak, 1* za to, že to nebolo až tak úplne na zahodenie. ()

Marze

Annabel je úspěšná byznysmenka s bohatým manželem. na recepci v její vile potká ženu, která je členkou cateringového personálu , jenž byla najmuta na tento večer. Tato žena je její dcera Chiara , kterou opustila před třiceti lety , když jí bylo osm let. Nyní má ke své matce neobvyklou žádost - být s ní deset dní. Řekl bych, že jen někdo z diváků bude vpuštěn do tohoto filmu.Barbara Lennie jako Chiara podává fantastický emocionální a psychologický výkon. ()

Malarkey

Lyrická báseň o dceři a matce, kteří se mnoho let nepotkaly, aby se na sklonku života našly. Obrazově nádherné, Španělsko mývá nádherné lokace, ale příběhově něco jako Brabcův Máj. Ta scéna na bobové dráze byla dobrý WTF?! Za mě těžko stravitelné. ()

black8

Ramóna Salazara vraj na základe predošlej tvorby porovnávali k Almodóvarovi. Nepoznám jeho predošlé filmy, avšak tento film je dôkazom toho, že sa silných ženských príbehov nebojí. Obdivuhodný je aj herecký koncert Susi Sánchez a Bárbary Lennie. Aj by som možno vedela niečo vytknúť, ale nechce sa mi, lebo tú hlavnú úlohu to splnilo. Dotklo sa ma to. ()