90 minut v nebi

90 Minutes in Heaven

90 minút v nebi

90 Minutes in Heaven

USA, 2015, 121 min

Darth Vader se opravdu přidal na světlou stranu síly a začal být pastorem (alespoň v tomto filmu)...Je opravdu těžké si herce zapamatovat jinak...Opět je tady film, kde je vše až náramně sladké, americké, uhlazené, kde nám k modlitebnímu zápasu hraje jeden smyčcový tón, semtam pár akordů klavíru a s pohledem na lidi u tlumeného světla se svíčkama...Obrazy nebe jsou taky "do nebe volající", zřejmě nemají ukázat realitu, ale spíš smyslové vnímání té zkušenosti...Když na to koukám z pohledu křesťana, ano, je to ten film, který si křesťané budou pouštět k povzbuzení a utvrzení jejich víry a naděje na krásný život v nebi...Avšak z mé zkušenosti vím, že otázka osobní víry a zkušenosti se těžce převádí na plátno...A jestli byl boj hrdiny o tom, proč ho Bůh vracel zpátky, když v nebi bylo tak krásně, chápu jej...Taky bych i po jedné minutě strávené v nebi, zpátky nechtěl...(27.12.2015)

Asi takto: poziciate hluchemu Bachove CD-cko - o den vam ho vrati, ze preco hodinu a pol cumel na tociaci sa plastik.. Je mi vzdy zas smutno z tychto zobrakov, pretoze sami sa raz vratia do prachu a nebudu mat po ruke toto forum, kde by mohli pisat svoje hnusy. Film je natoceny velmi dobre - nevykresluje malebne nebo, ako nejeden komentator marne cakal. Ani neprinasa dokazy o Bohu. Ukazuje len utrpenie, bolest, lasku, vieru - a cloveka tak nemohuceho i na prelome tretieho tisicrocia. Staci par sekund na blbom mieste a serieme zasa do plienok, chceme umriet od bolesti, ucime sa zasa chodit.. Vtipkovat o tychto veciach medzi nebom a zemou moze len duchovny impotent. Komu uz knotik zivota mdlo plapolal, doceni realnost vykreslenia pocitov toho tipka. Vykladat cloveku premknutemu bolestou, ze by mal "dakovat dobremu Panu za tuto skusku", to mi pride ako z Knihy Job, svatuskari, co za Jobovou bolestou hladali jeho pomyselne zhresenia a s tlstymi papulami ledabolo debatovali o Bozej voli a trestoch. Bolest i smrt si chodi denne po ludi a rehuna sa ludskej hluposti, jak sa tu drzime zubami-nechtami, planujeme nekonecny zivot a piseme si do blog-ov vtipky, nez neprdime do hliny vospolok aj my. Aktualna Popolcova streda cloveku neda nespomenut si na "Pamataj, ze si prach a na prach sa obratis" za tymto filmom. Film je uzasnym svedectvom sily vztahu clovek-clovek i clovek-Boh. Je vzacnou vypovedou chlapa, ktory presiel za prah smrti. Kazal o nebi a o Bohu, a sam musel padnut do hovien, aby chapal, o com kaze. Som prijemne prekvapeny, ze film je brutal realny, drzi sa pri zemi a nezachadza do nijakych americkych klasik ala lietajuce anjeliky, ziarive vily a podobne. Co film v hrubom nacrta, svetlo, mrtvi pribuzni, hudba.., su len dobre zname a vsade dostupne svedectva tolkych ludi, co sa vratili z klinickej smrti - a hromada su z nich komplet ateisti, vid knihy ako Svetlo na druhom brehu, Raymond A. Moody (sam hodne dopleteny, reinkarnista, no ale prave tym su vzacne jeho vyskmy, coby ne-krestana). Film nie je nijako 'nabozensky', iba ukazuje ludi konajucich zo zivej viery a traviacich cas v dennej modlitbe: pozname. Film nie je ani 'sladky', iba ukazuje milujucu manzelku a zdrave deti: pozname; ano, dnes je to uz pohadka starej matere, ze dakto miluje a obetuje sa, ale i tu zostava len polutovat chudakov, co sami lasku nemali/nemaju/mat nebudu, pretoze kedysi na nu nemali to stastie a neskor nemaju uz chut. Je mi mizerne, ked si uvedomim, kolko imbecilov okomentovalo tento film a inde dali plny pocet kdejakym americkym sragoram, kde uz v uvodnych titulkoch hromadne lietaju naboje a sperma; preco si tito tvorovia vzdy zas potrebuju pozriet hodnotny film a kazit mu rating, sa casom zacina javit logicke a nie paradoxne. 5* bez vahania.(14.3.2017)

Filmová adaptácia knihy o mužovi, ktorý pravdepodobne zažil klinickú smrť, alebo to bol iba sen? To sa asi tak skoro nedozvieme. Podľa mňa mohol byť film poňatý o niečo inak a asi aj lepšie. Čakal som, že tam bude to nebo viac vyobrazené, ale vo výsledku bolo o nebi povedané celkom málo. Väčšina filmu bola o tom, ako sa Don Piper lieči, čo prežíva, ako to zasahuje jeho blízkych a strašne veľa motlitieb a viery. 90 minút v nebi je viac o viere ako o faktoch, čo by až tak nevadilo, ale 121 minút to mať nemuselo. 60% (Videné v TV, 28.8.2019, SK dabing)(29.8.2019)

• kaylin

Dvouhodinový film, v kterém se nám představitel Anakina Skywalkera snaží namluvit, že síla je vlastně bůh a víra v něj. Je to tak otřesně propagandistické, že se na to prostě nedá dívat, navíc je to často nasvětlené, jako kdyby se bůh pořád díval. Ne, já opravdu nesnáším křesťanské filmy. Je to jak nábor pro fanatiky.(19.11.2015)

Příběh o hluboce věřícím muži, který se přesvědčil, že po smrti existuje Nebe. Pastor Piper skutečně žil, o svém zážitku napsal úspěšnou knihu a dočkal se i filmu, který se "nebeskému" zážitku věnuje jen pár (závěrečných) minut. Dvojhodinovou, mnohdy vražednou stopáž, ubírající filmu na síle, si ve velké míře uzmulo nemocniční prostředí a na nemocničním lůžku válející se Hayden Christensen s retro knírkem, však jsme v roce 1989. Pastor dostal zabrat, po těle i ksichtě se mu projel kamion. V příštích dvou hodinách budeme svědky, jak se pacient zotavuje, srůstají mu polámané kostičky, navštěvuje ho sličná manželka Kate Bosworth. A záhy se o slovo přihlásí problémy se zdravotním pojištěním, což je asi největší drama, ke kterému dojde. No, pardon, Christensen sveřepě bojuje s otoky na těle i duši. Nebeskému zážitku se film věnuje opravdu až téměř okrajově. Tento fantaskní výjev poměrně naruší reálný půdorys filmu. Přemrštěná stopáž je mnohdy únavná. Film totiž nemá žádné vyloženě atraktivní scény, až na pěkně natočenou úvodní autonehodu, takže abyste film pojali, musíte akceptovat Christensena (nesleze se scény) a najít zalíbení v sexuálním výrazu Kate Bosworth. A venku z toho úplně nebudete, neb film je protkán náboženskými moudry a plky o síle víry v Boha, což je poměrně logické, je-li hlavní postavou pastor. Nejsem asi jediný, co čekal, že film bude mít jiný vývoj. Určitě to nevypadalo, že v hlavní roli bude ležák v nemocnici, spíše se čekalo, jaké úžasné informace nám poskytne muž, který se na devadesát minut ocitl na druhé straně. Určitě nejsem o nic moudřejší ohledně posmrtného života, ale bylo to podáváno takovým uklidňujícím způsobem, až ten film nemám potřebu strhat. 6/10(6.1.2018)