90 minut v nebi

90 Minutes in Heaven

90 Minutes in Heaven

USA, 2015, 121 min

Asi takto: poziciate hluchemu Bachove CD-cko - o den vam ho vrati, ze preco hodinu a pol cumel na tociaci sa plastik.. Je mi vzdy zas smutno z tychto zobrakov, pretoze sami sa raz vratia do prachu a nebudu mat po ruke toto forum, kde by mohli pisat svoje hnusy. Film je natoceny velmi dobre - nevykresluje malebne nebo, ako nejeden komentator marne cakal. Ani neprinasa dokazy o Bohu. Ukazuje len utrpenie, bolest, lasku, vieru - a cloveka tak nemohuceho i na prelome tretieho tisicrocia. Staci par sekund na blbom mieste a serieme zasa do plienok, chceme umriet od bolesti, ucime sa zasa chodit.. Vtipkovat o tychto veciach medzi nebom a zemou moze len duchovny impotent. Komu uz knotik zivota mdlo plapolal, doceni realnost vykreslenia pocitov toho tipka. Vykladat cloveku premknutemu bolestou, ze by mal "dakovat dobremu Panu za tuto skusku", to mi pride ako z Knihy Job, svatuskari, co za Jobovou bolestou hladali jeho pomyselne zhresenia a s tlstymi papulami ledabolo debatovali o Bozej voli a trestoch. Bolest i smrt si chodi denne po ludi a rehuna sa ludskej hluposti, jak sa tu drzime zubami-nechtami, planujeme nekonecny zivot a piseme si do blog-ov vtipky, nez neprdime do hliny vospolok aj my. Aktualna Popolcova streda cloveku neda nespomenut si na "Pamataj, ze si prach a na prach sa obratis" za tymto filmom. Film je uzasnym svedectvom sily vztahu clovek-clovek i clovek-Boh. Je vzacnou vypovedou chlapa, ktory presiel za prah smrti. Kazal o nebi a o Bohu, a sam musel padnut do hovien, aby chapal, o com kaze. Som prijemne prekvapeny, ze film je brutal realny, drzi sa pri zemi a nezachadza do nijakych americkych klasik ala lietajuce anjeliky, ziarive vily a podobne. Co film v hrubom nacrta, svetlo, mrtvi pribuzni, hudba.., su len dobre zname a vsade dostupne svedectva tolkych ludi, co sa vratili z klinickej smrti - a hromada su z nich komplet ateisti, vid knihy ako Svetlo na druhom brehu, Raymond A. Moody (sam hodne dopleteny, reinkarnista, no ale prave tym su vzacne jeho vyskmy, coby ne-krestana). Film nie je nijako 'nabozensky', iba ukazuje ludi konajucich zo zivej viery a traviacich cas v dennej modlitbe: pozname. Film nie je ani 'sladky', iba ukazuje milujucu manzelku a zdrave deti: pozname; ano, dnes je to uz pohadka starej matere, ze dakto miluje a obetuje sa, ale i tu zostava len polutovat chudakov, co sami lasku nemali/nemaju/mat nebudu, pretoze kedysi na nu nemali to stastie a neskor nemaju uz chut. Je mi mizerne, ked si uvedomim, kolko imbecilov okomentovalo tento film a inde dali plny pocet kdejakym americkym sragoram, kde uz v uvodnych titulkoch hromadne lietaju naboje a sperma; preco si tito tvorovia vzdy zas potrebuju pozriet hodnotny film a kazit mu rating, sa casom zacina javit logicke a nie paradoxne. 5* bez vahania.(14.3.2017)

Příběh o hluboce věřícím muži, který se přesvědčil, že po smrti existuje Nebe. Pastor Piper skutečně žil, o svém zážitku napsal úspěšnou knihu a dočkal se i filmu, který se "nebeskému" zážitku věnuje jen pár (závěrečných) minut. Dvojhodinovou, mnohdy vražednou stopáž, ubírající filmu na síle, si ve velké míře uzmulo nemocniční prostředí a na nemocničním lůžku válející se Hayden Christensen s retro knírkem, však jsme v roce 1989. Pastor dostal zabrat, po těle i ksichtě se mu projel kamion. V příštích dvou hodinách budeme svědky, jak se pacient zotavuje, srůstají mu polámané kostičky, navštěvuje ho sličná manželka Kate Bosworth. A záhy se o slovo přihlásí problémy se zdravotním pojištěním, což je asi největší drama, ke kterému dojde. No, pardon, Christensen sveřepě bojuje s otoky na těle i duši. Nebeskému zážitku se film věnuje opravdu až téměř okrajově. Tento fantaskní výjev poměrně naruší reálný půdorys filmu. Přemrštěná stopáž je mnohdy únavná. Film totiž nemá žádné vyloženě atraktivní scény, až na pěkně natočenou úvodní autonehodu, takže abyste film pojali, musíte akceptovat Christensena (nesleze se scény) a najít zalíbení v sexuálním výrazu Kate Bosworth. A venku z toho úplně nebudete, neb film je protkán náboženskými moudry a plky o síle víry v Boha, což je poměrně logické, je-li hlavní postavou pastor. Nejsem asi jediný, co čekal, že film bude mít jiný vývoj. Určitě to nevypadalo, že v hlavní roli bude ležák v nemocnici, spíše se čekalo, jaké úžasné informace nám poskytne muž, který se na devadesát minut ocitl na druhé straně. Určitě nejsem o nic moudřejší ohledně posmrtného života, ale bylo to podáváno takovým uklidňujícím způsobem, až ten film nemám potřebu strhat. 6/10(6.1.2018)

• Olík

Bůh - srazilo mne auto - bůh - bolí to - ležím v posteli - Kate Bosworth by neuškodilo pár kilo navíc - bůh -bůh - pořád to bolí - bůh - postavil jsem se na nohy, ale stejnak to bolí - bůh - nebe - bůh. Na můj vkus hodně naivní a jednoduchá agitka (teda pardon, příběh podle skutečné události), které by číslovka "90" neuškodila pouze v názvu, ale i délce trvání. Šeď, jednotvárnost, lacinost....za jediné pozitivum lze snad považovat nečekaně slušný herecký projev Haydena Christensena, který i přes má mírná slova chvály potvrdil, že cesta Anakina Skywalkera povede již pouze směrem dolů.....a nebo nahorů? co myslíš bože?(5.4.2016)

• fafejt001

VÍM , že je něco po smrti , ,, vím , že každý má zde na sobě pracovat , aby se posunul kupředu ,,,, vím , že utrpením ke štěstí ,,,, vím , že tam čas neexistuje ,,, vím , že pro někoho je to nádherný nebo hloupý film ,,, ALE NEVÍM , proč tak podivně tento film natočili . Místy takové až naivní , věřící jsou tam jako ovce bez názoru , takové přeslazené až nelogické . TEN úraz to bylo hrozné i ta léčba , to teda jo , musel hodně vytrpět , to musím smeknout jak to zvládl Don ve skutečnosti , nejen ve filmu !!! PĚKNÝ moment byl v kostele s tím mladíkem na vozíku . Jinak tomu filmu jsem moc nevěřil i když věřím ....ono víra a církev, to není to samé . Alelůůůja .(8.3.2016)

Tímto snímkem jsem dost zmaten. Popis tohoto filmu jakoby né úplně seděl k vlastnímu filmu. Téměř celou stopáž zde sledujeme Dona, jak se léčí po autohavárii. Spíše se ale léčit nechce... A téměř na konci filmu se několika větami svěří manželce, že byl v nebi. Tomu reálnému Donovi jeho zážitek nezpochybňuji ani neberu. Ale tohle filmové zpracování mne hluboce zklamalo... TIPseznam dalších křesťanských filmů.(23.3.2016)