poster

Švéd v žigulíku

 • anglický

  The Russian Job

 • Slovensko

  The Russian Job

  (festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2017, 64 min

Režie:

Petr Horký

Scénář:

Petr Horký

Kamera:

Milan Bureš

Producenti:

Martin Juza

Střih:

Filip Veselý

Zvuk:

Jan Hála
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (31)

 • xxmartinxx
  ****

  Působivý mikrokosmos s osobním důrazem na konkrétní postavu. Dobře vytěžený námět, takhle si představuju to, o co se Remunda pokoušel s Krtkem, ale nevyšlo to(9.11.2017)

 • Dragoni
  ***

  Co k tomuto "manažerskému" dokumentu dodat? Prostě Rusko! Manažer ze Švédska, který už dostal nejednu společnost ze srabu, se nyní vydává opět do Ruska, aby zde pomohl obnovit již dávno zašlou slávu automobilky Lada, která dodnes vyrábí automobili Lada.(8.11.2018)

 • Morien
  *****

  Žánrové zařazení "dystopická sci-fi" by bylo myslím celkem na místě.(17.10.2018)

 • LiVentura
  ****

  Nemá chybu! Rusko 4ever!(16.10.2018)

 • Crocuta
  ****

  Zajímavý i zábavný dokument, který diváka vybízí k zamyšlení nad různými národními mentalitami a rozdílnými přístupy k práci a řízení, ale zároveň ve značné míře i nad lidskými vztahy na pracovišti v čistě osobní nebo dokonce partnerské rovině. Jako bonus stojí za to pročíst si i zdejší komentáře - některé svojí blbostí trumfnou i tu zmiňovanou "současnou ruskou komunistickou společnost" :-D.(2.11.2018)

 • Slarque
  ****

  Absurdní komedie o střetu západního přístupu k práci s ruskou mentalitou. Dobrá práce s kamerou a střihem.(16.10.2018)

 • dopitak
  ****

  Zajímaly by mě okolnosti vzniku tohoto filmu. Jak dlouho dopředu to domlouvali, jak dlouhou část věnovali přípravě, jak to Petr vyřešil právně, a vlastně i, jakto, že jim dovolili natáčet porady atd. Bo Anderson není kladnou postavou, je to typický příklad organizace firmy, v níž rozhodují lidé, kteří nemají dostatečné množství informací. Na obranu této věty říkám, že lepší způsob bych nevymyslel. Tohle je film o lidech, kteří nikdy pracovat nebudou, a takových je i mezi námi hodně. Nová Anderssonova partnerka je poněkud nečitelnou postavou - je to souhra osudů a náhod (která vedla k rozpadu minimálně jeho manželství) anebo klasická zlatokopka, jen s dobrodružnější povahou?(27.10.2018)

 • Hwaelos
  *****

  Ideální start letošní Filmovky. Podle režiséra chtěl Bo Andersson docílit soudního zákazu promítání filmu, což je zvláštní, protože z toho ruského bordelu vlastně vychází jako kladná postava. V každém případě jde o skvělou sondu, která elipsou (neintencionálně) zkoumá, jak moc komunistický režim poznamenal myšlení lidí, kteří v něm vyrůstali. Což je stejně zajímavé a platné pro Rusko, jako pro naše země.(7.8.2018)

 • slunicko2
  **

  Promarněné atraktivní téma. Tak jsme se dozvěděli, že pan Andersson nastoupil do firmy a uprostřed reforem musel odejít. To je na hodinový dokument dost málo.(22.12.2018)

 • dr.fish
  ***

  Pro nás "lidi z východního bloku" je tento dokument ještě mnohem přínosnější než pro diváky ze Západu. Koukáme na toho Švéda, který umí dobře matematiku, sestaví tým a jde do toho. Ukazatele hovoří jasně a on nemá problém. Ale...je tu post-socialistický dělník, zvyky, vazby. A "východní" divák už ví. A vlastně to tomu Švédovi i trochu přeje, aby si vylámal zuby. Zároveň si ale říká: Rusko, no jo, tam to nikdy nepůjde, to je jasné. Andersson to taky pochopil. Na jednu stranu je nám ten ruský přístup v něčem blízký, na druhou stranu jím opovrhujeme. Podle toho to pak i u nás vypadá. Proto je dobré takový dokument vidět. Nastavili zrcadlo, o tom žádná. 70%(23.12.2018)

 • KRYSIOPICE
  ****

  Dobra sonda do duše ruského národa. Trochu mi tam vadilo, že tam nebylo více k tomu co předcháze vyhození Andersona a pak ten střih kdy tam byly zbytečné záběry ve kterých se nic neděje a jen vyplňovaly stopáž asby film němel 10 minut...(20.12.2018)

 • sator
  ***

  Zajímavý...komunismus stál za ...a s kapitalismem se to má stejně...asi bude problém v tom "ismu"...:-)(16.12.2018)

 • Fox85
  ****

  Pokud si přečtete popis k tomuto dokumentu, tak budete přesně vědět, co vás čeká. Ale to neznamená, že nebudete občas kroutit hlavami :) [LFŠ2018](3.10.2018)

 • ghatos
  ****

  Jsou tam naznačené určité vrstvy Ruska (psychologický národní obraz) na příkladu jedné automobilky. Švéd prochází (očekávanou) cestou/katarzí. Jeho idea je maximálně ambiciózní, vzhledem k tomu, v jaké zemi se nachází. Není ani příliš těžké rozklíčovat, proč státní establishment instaloval "kapitalistického cizáka" do národní pýchy. Putin ví, že jsou potřeba změny, ale ty nemohou dělat (nejen) v tomto případě Rusové, protože by popřeli sami sebe a svou minulost, na kterou jsou lidé hrdí a s pochopitelnou nostalgií vzpomínají na staré časy (selektivní paměť je normální). Na druhou stranu je i experiment s cizincem určitý posun v myšlení (strukturální změny ve společnosti). Největší problém ruské duše je rozpor mezi reálnou vyspělosti/velikostí národa a vysněnou představou národa. S tím souvisí další věc, po které obyvatelé této federace touží a to je respekt ve světě, ten ale pouze silnou armádou a exkluzivní vývojem vlastních zbraní nezískají. 74%.(9.1.2019)

 • P1tr
  ***

  Spíše než dokumentem bych tento snímek nazval komedií, neboť jsem při jeho sledování měl výrazný pocit, že spíše, než o příběh titulního Švéda šlo tvůrcům o zprostředkování co největšího počtu humorných momentů a mnohdy se zdá, že režisér nechal postavit na místo kameru a čekal, až se něco vtipného stane. V této rovině snímek funguje na jedničku a mnohokrát jsem se nahlas zasmál, neboť je nám zprostředkována spousta vskutku absurdních momentů ukazujících Ruskou mentalitu a potvrzujících mnohá povahová klišé. I přes dobrou zábavu jsem nicméně z filmu odcházel zklamán, neboť jsem od něj očekával větší hloubku a doufal jsem, že se dočkáme detailnějšího pozorování samotné práce krizového manažera a jeho snahy o záchranu továrny řítící se do pekel. Tato linie je nicméně bohužel pouze okrajově načrtnuta a je jí věnována minimální pozornost a měl jsem mnohdy pocit, že pokud by se tento člověk v dokumentu nevyskytoval, na většinu záběrů a dění by to ani nemělo moc vliv. Švéd v žigulíku je zkrátka velmi zábavná komedie, ale špatný dokument.(29.3.2018)

 • Gekacuk
  ****

  Velmi zajímavý a výborný film. Přesto si myslím, že k dokonalosti mu ještě kousek chybí.(30.7.2018)

 • Autogram
  ****

  Takto vyzerá v praxi konflikt dvoch kultúr. Švédskej západnej a ruskej socialistickej, a to v 21. storočí. My sa tiež nemusíme veľmi naparovať, lebo stále balansujeme niekde medzi tým. Aj v mojom bezprostrednom okolí prekonal jeden podnik, dávno v súkromných rukách, podobnú očistu od socializmu len pred pár rokmi, keď bolo nutné prepustiť polovicu zamestnancov, ktorí nevedno čo robili, od siedmich riaditeľov až po upratovačky. Bo Andersson to mal trochu vo väčšej mierke, keď prepustil 30000 zamestnancov, aby dostal AvtoVAZ do konkurencie schopného stavu. Dokument sa nevenuje žiadnym detailom výroby, modelom vozidiel ani finančným parametrom. Sústreďuje sa na osoby, ich myslenie a príhody, ktoré to všetko charakterizujú. Všetko je v podstate tak, ako sme si mysleli, že v Rusku je.(16.10.2018)

 • Ixbalanke
  ****

  Sonda do způsobu ruského myšlení a do současné ruské komunistické společnosti. Sledujeme rozmazlenost některých ruských občanů státem. Kamera je vtipná a střih důvtipný.(1.4.2018)

 • beniczech
  *****

  Ať už si o Rusku myslíte cokoli (je to zaostalá žumpa, nebo náš vzor?), doporučuji zhlédnout tuto jedinečnou sondu do ruské polostátní firmy a geniální vyobrazení ruské mentality. Získat takovýhle materiál chtělo pořádné gule, takže RESTEKP! /95%/(15.11.2018)

 • Evander
  ****

  Poutavý dokument, který určitě stojí za zhlédnutí. 80%(17.11.2018)

 • Inozuka
  ****

  "Chtějí revoluci, ale nechtějí nic měnit." Dobrá a zajímavá sonda do rozdílu západního a východního myšlení a přístupu k řešení problémů. Mrazí z toho, že část té mentality je pořád přítomna i v řadě tuzemských lidí. Nicméně jsem čekal hlubší sondu, chyběly vyhrocené situace a detaily problémů i managerské práce. Konec s Anderssonovým ústupem byl dost uspěchaný a ne úplně jasný. Každopádně pochvala za excelentní nápad a tak trochu i za nastavené zrcadlo. Jinak doporučuji rozhovor s Petrem Horkým na Radiožurnálu.(27.10.2018)

<< předchozí 1 2
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace