Varga (studentský film)

Slovensko / Česko, 2017, 52 min

Soňa Maletz

Soňa Maletz

Marian Varga

Portrét o skutočne významnom hudobníkovi a umelcovi menom Marián Varga. Milo ma prekvapila veľmi dobrá kvalita filmu začínajúcej a ešte neznámej režisérky. Možno by som vytkol prácu s kamerou, ktorá bola často nestabilná, no nemalo to pre mňa rušivý efekt. Určite bolo zvláštne zachytiť túto osobnosť v poslednej dekáde života a prišlo mi aj ľúto, že samotný Marián Varga si film o sebe už nikdy nepozrie. 75%(8.1.2018)

Mariána Vargu ako hudobnú osobnosť nám za posledných 20 rokov predstavilo niekoľko viac či menej vydarených dokumentov. Doteraz však žiaden z nich nedokázal celkom zachytiť Vargu tak, ako ho poznali jeho najbližší - ako večne premýšľajúcu ľudskú bytosť so špecifickým pohľadom na svet a nezameniteľným humorom. Je veľké šťastie, že sa to na poslednú chvíľu podarilo tomuto študentskému (!) dokumentu. Vďaka zdanlivo jednoduchým otázkam režisérky Varga presahuje žáner hudobných dokumentov a ponúka niečo viac - vzácnu výpoveď génia na konci svojej cesty.(7.1.2018)

Na študentský film celkom dobré. Vlastne výborné. Ale určite by som sa Mariána Vargu (ani nikoho iného) nepýtal, čo je to láska. Čo je to za otázku? Na to neexistuje rozumná odpoveď. Mňa by oveľa viac zaujímalo, aký by bol Varga nebyť Prúdov. Čomu by sa venoval? Vážnej hudbe ako jeho učiteľ Ján Cikker? Mohol by sa aspoň teoreticky vyhnúť rockovej hudbe?(15.1.2018)

• vizonto

Moje hodnotenie odzrkadľuje hlavne prácu režisérky. Pri niektorých situáciach a otázkach som sa cítil pri sledovaní trápne. Na to koľko času strávila s legendou, mala dosť času pripraviť sa oveľa dôkladnejšie. Vynára sa mi veľa nepoložených otázok - čo ho ovplyvnilo, čo počúval, ako sa vyvíjal v kapele, vzťah s manželkou, úspechy aj v zahraničí, hlbší pohľad na dobu v ktorej tvoril. Najzaujímavejšia časť bol pohľad fanúšika, ktorý si Vargu našiel v telefónnom zozname. Inak to bolo neprecítené, nezrelé. Bol to človek veľký svojou hudbou, nie myšlienkami. Neviem načo ho do takých filozofických polôch ťahali. Človek na konci života utrápený chorobami a depresiou pochopiteľne nemusí mať chuť zdieľať svoje vnútro. Premrhaná príležitosť, mal to robiť niekto, kto žil jeho hudbou.(4.1.2018)

• teplic

Z tohto dokumentu sa dozvieme nasledovné: varga bol mladý, varga bol v strednom veku, varga bol starý, varga robil hudbu. čiže úplné hovno. nechcem ani vedieť, akému intelektuálnemu výpeku napadlo, že keď už sa mu/jej podarilo točiť dokument o vargovi s príležitosťou spýtať sa ho na ČOKOĽVEK, že by bolo dobré sa spýtať také dôležité veci, ako čo preňho znamená láska a čo by si zobral na opustený ostrov. keby som bol študent na všmu a toto odovzdám ako nejaký výsledok môjho štúdia a práce, tak sa radšej presťahujem do trebišova a nájdem si prácu v zelovoci. erudovane povedané: kvázi-poetický, pseudo-hĺbavý, romantizujúci a idealizujúci pohľad na vargu, ak vôbec dačo.(1.1.2018)