Varga (studentský film)

Soňa Maletz

Soňa Maletz

Marián Varga
  • vizonto

Moje hodnotenie odzrkadľuje hlavne prácu režisérky. Pri niektorých situáciach a otázkach som sa cítil pri sledovaní trápne. Na to koľko času strávila s legendou, mala dosť času pripraviť sa oveľa dôkladnejšie. Vynára sa mi veľa nepoložených otázok - čo ho ovplyvnilo, čo počúval, ako sa vyvíjal v kapele, vzťah s manželkou, úspechy aj v zahraničí, hlbší pohľad na dobu v ktorej tvoril. Najzaujímavejšia časť bol pohľad fanúšika, ktorý si Vargu našiel v telefónnom zozname. Inak to bolo neprecítené, nezrelé. Bol to človek veľký svojou hudbou, nie myšlienkami. Neviem načo ho do takých filozofických polôch ťahali. Človek na konci života utrápený chorobami a depresiou pochopiteľne nemusí mať chuť zdieľať svoje vnútro. Premrhaná príležitosť, mal to robiť niekto, kto žil jeho hudbou.(4.1.2018)

• Medvedialaba

Premárnená príležitosť a nevyužitá šanca obsahovo uchopiť tak skvelú tému, ktorou osobnosť Mariána Vargu nepochybne je. Voľba kladených otázok naplno odkrýva autorkinu neskúsenosť, neznalosť Vargovej muzikantskej tvorby, až nezáujem... O to smutnejšie vyznieva fakt, že túto príležitosť nevyužili ani profesionálni filmári a dokumentaristi za uplynulých 50 rokov jeho pôsobenia na hudobnej scéne.(6.1.2018)

,,KEĎ SOM SÁM SO SEBOU, SOM V DOBREJ SPOLOČNOSTI." __ O Vargovi som videl dokumentárne filmy k jeho šesťdesiatke a veľmi solídny ,,Obyvateľ vlastného ostrova", ktorý nazerá viacej do neveľmi známeho súkromia známeho hudobníka. Na najnovšom počine čerstvej absolventky FAMU oceňujem predovšetkým plagát a nápad otitulkovať jeho problematický jazykový prejav. Horšie hodnotením nakrúcanie na fotoaparát (alebo mobil?) a už spomínané kladené otázky, na ktoré nevie vhodne zodpovedať ani sám Varga (opakom lásky je ,,neláska"). Lepšie známku preto udeľujem skôr za zábery z posledných dní života. (65. hodnotenie, 10. komentár k filmu)(29.1.2018)

Portrét o skutočne významnom hudobníkovi a umelcovi menom Marián Varga. Milo ma prekvapila veľmi dobrá kvalita filmu začínajúcej a ešte neznámej režisérky. Možno by som vytkol prácu s kamerou, ktorá bola často nestabilná, no nemalo to pre mňa rušivý efekt. Určite bolo zvláštne zachytiť túto osobnosť v poslednej dekáde života a prišlo mi aj ľúto, že samotný Marián Varga si film o sebe už nikdy nepozrie. 75%(8.1.2018)

• teplic

Z tohto dokumentu sa dozvieme nasledovné: varga bol mladý, varga bol v strednom veku, varga bol starý, varga robil hudbu. čiže úplné hovno. nechcem ani vedieť, akému intelektuálnemu výpeku napadlo, že keď už sa mu/jej podarilo točiť dokument o vargovi s príležitosťou spýtať sa ho na ČOKOĽVEK, že by bolo dobré sa spýtať také dôležité veci, ako čo preňho znamená láska a čo by si zobral na opustený ostrov. keby som bol študent na všmu a toto odovzdám ako nejaký výsledok môjho štúdia a práce, tak sa radšej presťahujem do trebišova a nájdem si prácu v zelovoci. erudovane povedané: kvázi-poetický, pseudo-hĺbavý, romantizujúci a idealizujúci pohľad na vargu, ak vôbec dačo.(1.1.2018)