1917: Jak se dělá revoluce

• Francie Lénine, Gorki : La révolution à contretemps (více)
Francie, 2017, 91 min (Alternativní 52 min)

Režie:

Stan Neumann

Prostřednictvím hlasů LeninaGorkého poznáme dvě strany revoluce – teorii a realitu. Ruská revoluce roku 1917 znamenala začátek nové éry. Šokovala celý svět a úplně převrátila dosavadní politické myšlení. Dva paralelní příběhy nám poskytnou široký úhel pohledu: na jedné straně prudký, nepředvídatelný, proměnlivý Maxim Gorkij, na straně druhé Vladimír Iljič Lenin, chladný taktik, pečlivě plánující každý krok. Díky vzácným archivním snímkům a vynikající animaci nás režisér Stan Neumann vtáhne den po dni do událostí v Rusku od února do října 1917. (Česká televize)

Arsenal83

Trocha nudnejšie spracovanie založené na oznamovaní faktov a citovaní Leninovych bludov. Zabudli však na niektoré známe listy, z ktorých mrazí a ktoré svedčia o tom, aký nepredstaviteľne bezcitný človek to bol: „Musíme ísť ďalej než len popravovať zločincov. Popravy nevinných zapôsobia na davy predsa omnoho viac.“ ()

Flego

Pozadie októbrovej revolúcie v Rusku v roku 1917 je podporené hlasmi Lenina a Gorkého a animáciou. Očakával som hutnejši, obsažnejší dokument, ide skor o priblíženie udalostí pre divákov, ktorých dejiny príliš nezaujímajú. Druhý komentár, druhé hodnotenie. ()

Autogram

Socialistická revolúcia podaná s odstupom, bez príkras a často aj s humorom. Práve takto môže história baviť aj tých, ktorým inak dejepis nevonia, čo je aj môj prípad. Možno mohlo byť trochu menej citátov Gorkého, a to som videl iba skrátenú verziu filmu. Aj v tej je hustota informácií taká, že sa treba dobre sústrediť na rýchlo čítaný komentár. ()

solisoli

Ja som si užil komunistickú výchovnú propagandu o Leninovi, Stalinovi a o veľkých hrdinských činoch boľševizmu. Nikdy som z toho neveril nič, aj keď som v tom čaše v ZSSR nebol. Preto som ignoroval túto historickú ideológiu. Potešilo by každé skutočné a hlboko realistické dielo o tomto významnom prevrate režimu, ktorý nedokázali potlačiť ani buržoázia, šľachta a zbohatlícka cirkev z celého sveta pre, ktorých boľševické Rusko bola veľká hrozba. V tomto dokumente sa divák nedozvedel v podstate nič. ()

copstp

Nijak zvlášť zvládnutý dokument, zaobírající se pozadím říjnové revoluce a vlivu Gorkého a Lenina na ni.  Poměrně nudné zpracování s minimem dobových záběrů, které jsou často nahrazeny stupidními animacemi. Za mě opravdu velká nuda, kdy dávám hvězdičku navíc jen proto, že se v záplavě nudy, přeci jen něco málo nového dozvím. ()