U pokladny stál...

Pri pokladnici stál...

He Stood at the Till

Komedie

Československo, 1939, 99 min

U pokladny stál som videl už nekonečne veľa krát a patrilo by sa o ňom aj niečo napísať. Vlastu Buriana nekonečne obdivujem, pretože na každom jeho slove a geste je vidno, ako ho humor a herectvo bavia. A málokedy je vidno, koľko hľadania , pokusov a omylov v divadle stojí za každou vydarenou scénkou vo filme. Nešťastím filmov s Vlastom Burianom je, že v nich až neprirodzene vyčnieva nad spoluhráčmi. Sú to vlastne také one man show, kde ostatní skôr zavadzajú, než prispievajú k úspechu. Snáď iba Marvan a svojím spôsobom aj Šlégl fungujú ako dôstojní sparringpartneri. A tento film, ktorý radím do trojky jeho najlepších, je pre mňa zaujímavý aj tým, že posledných šesť rokov pracovného života som strávil v zdravotnej poisťovni. A v spojitosti s týmto filmom som zistil iba to známe "nihil sub sole novi".(31.12.2010)

Na tento nadčasový film se dá dívat pořád. Nadčasový ať z hlediska komiky či obsahu, klidně by se mohl odehrávat v dnešní době. Burian je ve své vrcholové formě a ostatní herci mu skvěle sekundují. Mezi moje nejoblíbenější scény z této klasiky patří výměna zubů za bahno v nemocniční pokladně, bar v lázních a řezání prstu. A ty Burianovi hlášky! Zaručeně vždy pobaví a zlepší náladu.(4.1.2015)

Zatiaľ najlepší film s Burianom, ktorý som mala možnosť vidieť. A hoci je on kráľom scény aj v momentoch keď tam nebol, film nestrácal nič zo svojej kvality a vtipu. Scenár je naprosto bezchybný, s nádhernou pointou a miestami kruto pravdivý a platný aj po mnohých rokoch. Tlieskam tejto krásnej predvojnovej filmovej tvorbe.(13.5.2015)

V úvodních titulcích nás tvůrci filmu upozorňují, že nejde o záměrnou satiru, ale povídejte to někomu, kdo si snímek potom s gustem vychutná a nachází vtipné a sarkastické narážky v každé druhé scéně. Je to SATIRA JAKO HROM a dá se krásně použít i na dnešní dobu a zkaženou společnost. Ve zkratce - nadčasová podívaná a nejlepší film Vlasty Buriana, který nemá hluchých míst a smršť gagů na diváky spustí od první minuty. Nestárnoucí klasika.(12.4.2014)

Až takové terno to IMHO není. Z Vlastou jsem už viděl filmy co mě pobavili více. Začátek v nemocenské pojištovně mě moc nebavil, potom v lázních se to naštěstí trochu vylepšilo.. Za sebe musím vyzdvihnout scénku s opilým Marvanem kterému Vlasta Burian vypraví baladu o deliiru tremens. Vlasta Burian uměl skvěle pracovat s hlasem. Potom je výborná scéna ve které Pěna záhledne dceru a následně výjde vše najevo. Operace prstu byla ale zaručeně nejlepší (Toho jsem taky operoval.) Nicméně pokud tady vychvaluji tři scény tak musím říci, že zbytek mi tolik vtipný nepřipadal. Škoda že dokonale slízký Čeněk Šlégr má tak málo prostoru a námět není víc využit. Víc jak 3 této klasice ve svém dát osobně nemůžu. Viděno v rámci Challenge Tou 2016.(22.7.2016)

• - Keď Rozruch prišiel do poisťovne reklamovať, že dostal namiesto bahna umelé zuby, vysvetľoval, že má v pravej nohe ischias. Pritom ale stále ukazuje na ľavú nohu. (J.J.1972)

• - Slavná „Balada o deliriu tremens“ ve skutečnosti nebyla Burianovo slavné kabaretní číslo. Pravdou je, že text k této baladě napsal sám autor předlohy – divadelní hry – MUDr. Jiří Verner (1905 – 1942) speciálně pro film těsně před natáčením v ateliérech na Barrandově. Podle svědectví manželky Jiřího Vernera Blaženy se Vlasta Burian celou baladu naučil nazpaměť za pouhé dvě hodiny a ihned ji s Jaroslavem Marvanem a Karlem Lamačem natočili. Už nikdy jindy Burian tuto baladu veřejně nerecitoval (ani na divadelních či estrádních scénách). (krib)

• - Burianova role je v hotelové knize podepsána Antonínem Streitem jako Krištof Rozruch, ale na navštívence, kterou Vlasta Burian rozdává v závěru filmu, je vytisknuto Kryštof Rozruch. (krib)