Malá čarodějnice

Di chli Häx

The Little Witch

Pohádka / Rodinný / Fantasy / Komedie

Německo / Švýcarsko, 2018, 103 min

Tak tohle byla opravdu, ale opravdu dobrá a krásná pohádka. Vtipná, kouzelná, se suprovým spádem, skvělým obsazením, efektama na úrovni, co by jste u pohádky v roce 2018 čekali, byly chvíle, kdy jsem se upřímně i zasmál a má to hlavu a patu. Karoline byla skvělá volba. Je správně trhlá a na 127 let vypadá skvěle. Měl jsem z toho strach, protože od sousedů z Deutschlandu jsem čekal míň kvality, ale velice mile mě to překvapilo. Čekáte pohádku o čarodejnici, dostanete přesně to, co čekáte. Za mě skvělý 4* a DOPORUČUJU(27.9.2018)

Svět začíná být na hlavu, když nejlepší pohádku za poslední dobu natočili Němci. Pokud je Malá čarodějnice řazena k žánru rodinný, rozhodně lze říct, že děti od určitého věku, stejně jako dospělci a starci určitého založení se budou bavit, děti do určitého věku a dospělci a starci jiného založení se bavit nebudou. Já se bavila a Malou čarodějnici řadím k těm filmům, které až vyjdou na DVD, "koupím dětem". Pro milovníky Malé čarodějnice je jistou zajímavostí datum jejích narozenin, které je 8. března, pro milovníky Abraxase je zase podstatná jeho záliba v rozinkách, co kdyby chtěl zajít na návštěvu, člověk nikdy neví u kouzelných tvorů. Staré čarodějky jsou zlé, škaredé a škodolibé, opravdová mrcha je tetička Bimbula, která se pro Malou čarodějku dožaduje trestu a pak ji rok šmíruje. Její inkoustem obarvený jazyk mi bude noční můry působit ještě nějakou dobu. Tanec o Valpuržině noci má složitou davovou choreografii, která působí zdánlivě nahodile, živočišně a spontánně, to vše provázeno skvělou hudbou, rock 'n' rollový drive člověk víc věří Malé čarodějnici než těm starým rašplím, ale nás mladé to na sedadlech v kině svádělo k tanci. Jen mladická ostýchavost a obava ze ztrapnění mě udržela v klidu. Ale o příští filipojakubské noci už to roztočím.(23.9.2018)

Pohádku o Malé čarodějnici, jsem měl rád jako malý a toto filmové zpracování se mi též líbilo a docela mě překvapilo, jak bylo pěkně provedené. Určitě bych byl rád za pokračování, nebo se mi na to koukalo lépe, než jak vypadají novodobé filmy těch vycucprstů z Hollywoodu. Zde dámy a pánové, nezbývá než dát plný počet bodů a palec nahoru. Skvělá práce.(13.9.2018)

Okouzlení. A taky uhranutí Malou čarodějnicí. Dalo by se hodně hrát se slovy na téma, jak tahle pohádka zapůsobila, ale postačí říct, že jsem hodinu a půl okouzleně zíral na nádherný barevný svět, kde se nesmí kouzlit v pátek a starý havran dokáže připravit narozeninovou oslavu. Bez chyb ten film není, občas sklouzává k hodně infantilní rovině, a to i co se týká humoru, a po trikové stránce by vše šlo taky provést lépe, ale jinak je mix vtípků, dojáku a morálního ponaučení připravený velmi slušně. Valpuržina noc při tancích kolem ohně bere dech - a Karoline Herfurthová je dokonale rozkošná malá čarodějnice! (A díky bohu, že ji nedabuje Bohdalová jako ve večerníčku. Byť ani Vondráčková není žádná výhra, pořád je to prima.) Celkově mi poslední roky významně napravují dojem z německé kinemtagorafie. Ať už jde o komedie (série Fakjů nebo geniální Toni Erdmann), anebo o pohádky. Samozřejmě že mají víc peněz atakdále, ale hodně výrazně nám ukazují záda. V posledních letech se žádná z našich pohádek Malé čarodějnicí ani nepřiblížila. Potlesk do Německa a povzdech nad tím, že kvůli dementnímu odsunu sudetských Němců jsme přišli o tak skvělého spisovatele, jakým byl Otfried Preußler.(12.9.2018)

Jakožto milovník a obdivovatel naší skvělé kreslené verze jsem se přirozeně zděsil, když jsem na tento film narazil. Přesto jsem do toho šel a kupodivu odměnou mi byl skvěle převyprávěný příběh tak jak jsem byl na něj zvyklý. Jen samozřejmě zasazený do "reálného" světa. Hlavní herečka je kupodivu sympatická (a od dob Holky to chtěj taky se příliš nezměnila), teta Bimbula i Abraxas neurážejí a ztvárnění kouzelnického domečku Malé čaodějnice a okolního lesa je krásně pohádkové a barevně kouzelné. Jednotlivé epizody příběhu doznaly jen kosmetických změn a musím říct, že nepůsobí rušivě, i když se tak v prvních chvílích mohou jevit. Za mě plný počet, příjemná a zručně natočená pohádka pro děti i dospělé, která se díky kvalitní předloze vyhýbá mnohým brutálním stereotypům německých pohádek. A obyvatelé Jeseníků se navíc od srdce zasmějí, až uvidí monumentální Petrovy kameny...(4.9.2018)