Malá čarodějnice

Di chli Häx

The Little Witch

Pohádka / Rodinný / Fantasy / Komedie

Německo / Švýcarsko, 2018, 103 min

Jakožto milovník a obdivovatel naší skvělé kreslené verze jsem se přirozeně zděsil, když jsem na tento film narazil. Přesto jsem do toho šel a kupodivu odměnou mi byl skvěle převyprávěný příběh tak jak jsem byl na něj zvyklý. Jen samozřejmě zasazený do "reálného" světa. Hlavní herečka je kupodivu sympatická (a od dob Holky to chtěj taky se příliš nezměnila), teta Bimbula i Abraxas neurážejí a ztvárnění kouzelnického domečku Malé čaodějnice a okolního lesa je krásně pohádkové a barevně kouzelné. Jednotlivé epizody příběhu doznaly jen kosmetických změn a musím říct, že nepůsobí rušivě, i když se tak v prvních chvílích mohou jevit. Za mě plný počet, příjemná a zručně natočená pohádka pro děti i dospělé, která se díky kvalitní předloze vyhýbá mnohým brutálním stereotypům německých pohádek. A obyvatelé Jeseníků se navíc od srdce zasmějí, až uvidí monumentální Petrovy kameny...(4.9.2018)

Dlouhá léta jsem očekával, že naleznu nějaký film, který by se alespoň po kotníky přiblížil Malé čarodějce Kiki, ale vždy to bylo jen plácnutí sedřených rukou na mokrá stehna. Teď jsem se konečně dočkal. ■ Die kleine Hexe je sice určena především dětem, respektive se jedná o rodinný film s dětskou tematikou, ale milovníkům pohádkové fantasy to stejně bude šumák, protože tenhle film je fakt skvěle odvedené dílo. Je zábavný, hravý, plný optimismu a dobré nálady a navíc Karolína je coby 127 let mladičká a nezkušená čarodějka prostě rozkošná. Svou energičností a vřelým úsměvem připomíná Evu, co tropí hlouposti. ■ Film, který mě na hoďku a půl dokáže vytrhnout z každodenních starostí a ještě mi navíc vykouzlí úsměv na tváři, tak si zaslouží mé uznání. ■ Die kleine Hexe v sobě snoubí to krásné pohádkové vyprávění, které známe ze sedmdesátých let dvacátého století, kdy spolu Češi a Němci spolupracovali na pohádkových filmech, které jsou dnes již klasikou a moderní pojetí kino-televizní zábavy, která nenudí, pěkně odsýpá a hezky se na ni dívá. Barevně a graficky je to kouzelné, zvukově a hudebně vyzývavě optimistické. Je to jednoduchý příběh? Je, ale je dobře zahrán. Malá Čarodějnice a její věrný Abraxas jsou nerozlučná dvojka a skvěle jim to spolu pasuje. ■ Malá Čarodějnice je ve své natvrdlosti nepochopit ostatní čarodějky k popukání a svou dobrosrdečností k nakousnutí. Líbila se mi dokonce více než její starší kolegyně. Takže pohádková neděle se vydařila a zazvonil zvonec a to je, milé děti, konec. ◢ ■ ◣ (R) [90/100] ■ (K) [84/100] ■ (V) [77/100] ■ (H) Karoline HERFURTH [95/100] ● Axel PRAHL [85/100] ● Suzanne von BORSODY [72/100] ■ (♫) [90/100] ■ (E) Malá čarodějnice (1984) ● Majo no takkyûbin (1989) ● Die Gänsemagd (2009) ● Mimi wo sumaseba (1995) ● Amelie rennt (2017) ● Majo no takkyûbin (2014) ● Eva tropí hlouposti (1939) ● Kokowääh (2011) ● Tonari no Totoro (1988) ● Hotel de grote L (2017) ● Kamisari nânâ nichijô (2014) ● Lola rennt (1998) ● Nebojsa (1988) ● Arîte hime (2001) ● Koloběžka první (1984) ● Čarodějův učeň (1977) ● Kačenka a strašidla (1992) ● S čerty nejsou žerty (1984) ● Dívka na koštěti (1971) ● Princ a Večernice (1978) ● Yamamba (1985) ● Harry Potter and the Sorcerer's Stone (2001) ● Arabela (1980) ● Bewitched (2005) ● The VVitch: A New-England Folktale (2015) ● Catweazle (1970) ● Tři oříšky pro Popelku (1973) ● Morozko (1964) ● Witch Hunter Robin (2002) ● Mahô tsukai Sarî (1989) ● Vzpoura hraček (1946) ● Yamada kun to shichi nin no majo (2013) ● Lesní ženka (1974) ● The Secret of Moonacre (2008) ● Mahô tsukai ni taisetsu na koto (2003) ■ (Č) 1 ■ (P) [Neděle, 12-VIII-2018] ϿϾ [PZ-cz] [90/100] ■ (C) [90/100](12.8.2018)

Okouzlení. A taky uhranutí Malou čarodějnicí. Dalo by se hodně hrát se slovy na téma, jak tahle pohádka zapůsobila, ale postačí říct, že jsem hodinu a půl okouzleně zíral na nádherný barevný svět, kde se nesmí kouzlit v pátek a starý havran dokáže připravit narozeninovou oslavu. Bez chyb ten film není, občas sklouzává k hodně infantilní rovině, a to i co se týká humoru, a po trikové stránce by vše šlo taky provést lépe, ale jinak je mix vtípků, dojáku a morálního ponaučení připravený velmi slušně. Valpuržina noc při tancích kolem ohně bere dech - a Karoline Herfurthová je dokonale rozkošná malá čarodějnice! (A díky bohu, že ji nedabuje Bohdalová jako ve večerníčku. Byť ani Vondráčková není žádná výhra, pořád je to prima.) Celkově mi poslední roky významně napravují dojem z německé kinemtagorafie. Ať už jde o komedie (série Fakjů nebo geniální Toni Erdmann), anebo o pohádky. Samozřejmě že mají víc peněz atakdále, ale hodně výrazně nám ukazují záda. V posledních letech se žádná z našich pohádek Malé čarodějnicí ani nepřiblížila. Potlesk do Německa a povzdech nad tím, že kvůli dementnímu odsunu sudetských Němců jsme přišli o tak skvělého spisovatele, jakým byl Otfried Preußler.(12.9.2018)

Mile natočená pohádková jednohubka z německé produkce, která sice svým zpracováním diváka neuzemní, nicméně ho ani neurazí. Děj filmu nenásilně utíká a člověk se během těch sta minut nestihne nijak výrazně nudit. Herecké obsazení bylo vesměs dobře zvolené - roztomilá Karoline Herfurth vs. úlisná Suzanne von Borsody - a musím uznat, že po technické stránce byl snímek též obstojně natočený. Zkrátka sympatická oddychovka pohybující se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, která naštěstí nesází na laciný a infantilní humor, čímž se distancuje od většinové žánrové tvorby posledních let.(14.9.2018)

Pohádku o Malé čarodějnici, jsem měl rád jako malý a toto filmové zpracování se mi též líbilo a docela mě překvapilo, jak bylo pěkně provedené. Určitě bych byl rád za pokračování, nebo se mi na to koukalo lépe, než jak vypadají novodobé filmy těch vycucprstů z Hollywoodu. Zde dámy a pánové, nezbývá než dát plný počet bodů a palec nahoru. Skvělá práce.(13.9.2018)