The End of the F***ing World (TV seriál)

Komedie / Drama

Velká Británie, 2017, 2 h 43 min (Minutáž: 8x25 min)

„Jmenuji se James, je mi 17 a jsem si celkem jistý, že jsem psychopat.“ Takhle začíná jedna z nejoriginálnějších road-movie poslední doby. Originálnost spočívá v tom, že krutě přesně vykresluje svět dospívajících, se všemi hrůzami, nejistotou, strachem a vztekem. Pichlavá romance dvou looserů postupně odhaluje jejich rodinné zázemí a důvody, proč jsou takoví, jací jsou. Jejich dosavadní zkušenosti se světem jsou většinou na prd a oni ještě nemají zmáknuté obranné mechanismy. Ještě ke všemu - k neuvěřitelně siným hereckým výkonům - mi oba dva připadali mladší než sedmnáct. Nejenom sexem: někdo se k němu hrne, jiný to odkládá. Ale i celkovým postojem k smutně praktickým stránkám světa. Oba byli jak děti. _____ Proto čtu Alyssino zuřivé: „Všechno stojí za hov…“ ve skutečnosti takhle: „Všichni mi říkají, že já stojím za hov… možná mají pravdu.“ A Jamesovo: „Chci někoho zabít,“ překládám jako: „Chci něco cítit.“ Ona se obrnila vztekem, on rezignací, protože jiný způsob obrany zatím neumí. A takhle outsiderská dvojka si klestí cestu dalšími hrůznými zážitky, které ale nepostrádají drsný humor. Společně se vydávají na útěk, ze kterého už není – myšleno emocionálně – návratu. Proto doufám, že další řadu už nenatočí. ___ Přidejte si záměrně super ironický americký feeling, perfektní dialogy, gradaci scén, dobrý soundtrack a i takové drobnosti, jako je Jamesovo oblečení, kterého poprvé vidíme v černém, jako prototyp mladistvého podivínského vraha, aby nakonec skončil ve vesele pestré havajské košili. ______. Škoda, že se podobné seriály nevysílaly, když bylo sedmnáct mně. Necítila bych se tak vyloučená.(15.2.2018)

„LIDI NEMŮŽOU BÝT ODPOVĚĎMA. JSOU SPÍŠ OTÁZKAMA. JAKO TŘEBA: PROČ JSEŠ TAK NESCHOPNEJ TÁTA?“… /// Netflixovská týnejdžerská jednohubka o smutnejch věcech, z níž si můžou vzít ponaučení mladí i staří. Jde jen o to, jestli to ti první poberou a ti druzí vydržej. Příběh je, stejně jako jeho hrdinové, zvláštní. Vulgarity, krvavý cákance, rebelie hlavních postav, hra s divákem..., můžou vzbudit dojem, že sledujete něco neobvyklýho. Hodně lidí seriál osloví právě díky tomu. Asi bude záležet na věku. Oba hrdinové nemají z různých důvodů jednoduchý dospívání. Jsme svědky mnoha vnitřních monologů, kterýma dávají světu vědět něco o sobě. Svojí bezprostředností poukazujou na svý problémy. Postupně se z toho stává sociální drama, v němž je situace hrdinů čím dál víc bezvýchodnější. Obě postavy prochází vývojem a nutí diváka na ně měnit názor. Postupně odhalujou onu rejhu, kterou mají na srdci a v duši. Snaží se ukázat, že ten rebelskej útěk má za cíl něco víc, než jen užít si života. Že v tom jejich zkurveným světě je pro ně lepší bejt banditou a poslat všechny do hajzlu. Což je mimochodem přání každýho normálního teenagera. Nejsem dospívající puberťák. A už vůbec ne outsider (teda... aspoň si to myslím...). Možná proto na mě tenhle seriál nepůsobí nějak výjimečně. Vidím, že je jinej, odlišnej od televizní klasiky, ale čekal jsem něco jinýho. Víc odlehčenýho, vtipnýho. Tady jde o vážný věci (a nemyslím tím zabití). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennej komiks, kterej v roce 2013 napsal Charles Forsam, neznám. 2.) Abych něco cejtil, strkám ruce do friťáku. 3.) Thx za titule „jneck“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ *(31.1.2018)

James, rád zabíjí a od zvířat by se rád přesunul k lidem, si vyhlíží kořist, když v tom k němu přijde Alyssa, držkatá a vulgární nymfomanka, která je ve skutečnosti ještě panna, a dá se s ním do řeči. James si pomyslí, že má perfektní kořist a začne se s ní scházet, ona myslí na sex s ním a nadává na všechny okolo. Jednou se rozhodnou zdrhnou a začíná kolotoč různých situací. Bavil jsem se celou dobu, epizoda většinou nemá ani 20 minut, takže to rychle utíká, navíc seriál je docela nevyspitatelný, takže pokaždé nečím překvapí, celé drsné a vulgární vyznění se jen tak nevidí, navíc v podání dvou "dětí". Tuhle zběsilou jízdu jsem si užil a finále zůstalo temné jako celý seroš. 80%(12.1.2018)

Nečakané prekvapenie! Výborná seriálová jednohubka, ktorá poteší netradičným námetom, britským čiernym humorom, filmárskou originalitou, výborným soundtrackom a výberom ústrednej hereckej dvojice. Tých dvoch, bez ohľadu nato, ako veľmi strelene sa chovajú, proste musíte mať radi a držíte im palce na ceste na koniec poj***ného sveta.(7.1.2018)

Tohle bylo skvělý, a to hned v několika bodech. Nebyl to pro mě ten typ seriálu, na který prostě potřebujete koukat 5 dní v kuse. Prostě kouknete, když máte čas, epizoda má 20 minut, takže vás to nezničí. Je to britský seriál, ale zároveň asi ten nejnebritštější, který jsem zatím viděla. Nebýt přízvuku, řeknu, že se to odehrává ve Státech. Docela originální děj, herci fajn, soundrack super, stopáž parádaa hlavně, nejspíš nebude druhá série! Konečně seriál, který začne a skončí! Nádhera.(27.1.2018)

• - Seriál byl inspirován stejnojmenným komiksem od Charlese Forsmana z roku 2013. (Nelitos)

• - Ačkoli oba hlavní představitelé hráli postavy, kterým je v seriálu 17 let, ve skutečnosti jsou mnohem starší. Představiteli Jamese (Alex Lawther) bylo v době natáčení 22 let a představitelce Alyssy (Jessica Barden) bylo 25 let. (Nelitos)

• - Jessica Barden je jediná herečka, která si zopakovala svou roli z krátkého filmu TEOTFW (2014). (radecacek)