Manjhi: The Mountain Man

• Indie माउंटेन मैन (více)

Andrea1717

Príbeh zaujimavy, hudba minimálna, ale obsah vzhľadom na stopáž dosť slabý. Film o nešťastnom a trochu podivnom mužovi, ktorý sa spriatelil s horou a vysekal do nej na pamiatku svojej lásky cestu. ()

Ramanam

Příběh o umanutém podivínovi (Nawazuddin Siddiqui), založený na skutečných událostech z let čtyřicátých až osmdesátých, mapující jeho život a mnohé tragédie, které ho provázely. Právě po jedné, končící smrtí jeho milované ženy (Radhika Apte), se rozhodne uskutečnit svoji vizi a zároveň i pomstu. Prokopat zkrze horu (která mu jeho ženu vzala) cestu, umožňující rodné vesnici, jinak odříznuté, rychlé spojení s okolním světem. Zpočátku čiré bláznovství mysli se po neuvěřitelných dvaadvaceti letech neúnavného rozbíjení kamene proměnilo ve skutečnost a cesta byla dokončena... Jako zdroj motivace pro všechny lidi, snažící se v životě dokázat cokoliv si přejí, je to opravdu přínosné. Rozhodnout se a pak dřít a dřít, a dá-li vyšší moc a naše vůle, tak se dílo podaří, ale... Vše by mohlo být velmi zajímavé a poučné, kdyby se však mnohé věci udělaly, či udály jinak. Co byla fikce a co se opravdu stalo se už asi nedozvíme. Přesto se mi jeho fanatismus nelíbil. Zanedbával své dvě děti a nic jiného než lámání kamene ho nezajímalo. Též nechápu, jak se vůbec mohl bavit a něco domlouvat s tím morálně nuzným člověkem, který obtěžoval jeho ženu a jeho přátelům způsoboval jen bolest a smrt? To není o odpuštění a dobrotě, ale už o lidské blbosti. V ději samotném to občas vypadlo, že by se mohlo blýskat na lepší časy. Jeho pochod do Dillí alá Forrest Gump se zdál nadějný, stejně jako útok komunistických povstalců, ale vše bylo rázně utnuto a čekal nás opět klasický scénář lámání kamene, mužových halucinací a stavů, kdy bylo vidět, že už není mentálně svěží. Jako celek se to vleklo a nepůsobylo mi to žádnou radost, zvláště po mnohých nehezkých ukázkách indických obyčejů a prohnilosti mocných. Opravdu jediné, co bych vyzdvihl je právě ta myšlenka a odhodlání, jít si za svým předsevzetím. Osobně bych raději více popřemýšlel nad cílem našeho snažení, neb vše má i svoji druhou stranu mince. A z hlediska obsazení je to jasně Radhika Apte, jenž umocňuje můj zájem o ni film za filmem. Sympatická, hezká a přirozená. Ničím navíc mě to nenadchlo, nepotěšilo a neoslovilo. Rozbíjet kladivem horu je jako nápad pro boj s nudou v našich věznicích rozhodně zajímavý, ale jinak musím snímek hodnotit jen za dvě silnější hvězdy. ()