Zvěřinec časopisu National Lampoon

• slovenský

Študentský zverinec

Komedie / Romantický

USA, 1978, 109 min

Ževraj kultová teenagerská komédia o bujarom živote na vysokoškolských "kolejách" na začiatku šesťdesiatych rokov ma svojím dejom veľmi nechytila, ale kvôli sountracku s príslušnou dobovou hudbou ma to aj trocha bavilo - Sam Cooke a Wonderful Worl, Kingsmen a Louie Louie, Paul and Paula, a v neposlednom rade Otis Day a Shout na "Tóga Party" - to stálo za to ;-)(10.7.2012)

Největší chybou tohohle filmu je, že do podvědomí mladého diváka se dostal až poté, co skoukl moderní teenagerovské komedie. Veškeré vtipy vám pak přijdou jako již několikrát viděné. Důležité si je ale uvědomit, že tenhle film byl první a že ty "několikrát viděné vtipy" tady byli použity poprvé. Jinak jde o typickou teenagerovskou komedii, která se po zásluze stala klasikou. Škoda, že to není na vícero podívání. Takhle je pro tento žánr typický Prci, prci, prcičky.(24.9.2008)

Doteď nechápu smysl slovního spojení National Lampoon. Myslel jsem si, že je to jenom o Griswoldech, a ono to jenom o Griswoldech není. O to víc mě to udivuje u tohodle filmu, který s tím nemá společného už vůbec nic, ani v originálním nadpisu to poznamenané není, ale čeští distributoři si to takhle upravili. Tahle komedie mě totiž ve skutčnosti přišla hrozně průměrná. Vtipný scény byly vtipný, ale mně to tak vůbec nepřišlo. Přišel jsem si jak magor, když mi bylo jasný, že se mám smát, a já se ve skutečnosti vůbec nesmál...ale tak, ne každýmu sedne všecko na potkání.(25.12.2010)

Tak to jsem vůbec netušil, že už v roce 1978 se točily takovýhle komedie. Abych pravdu řek, tak jsem od toho moc nečekal. Myslel jsem, že to bude něco ve stylu American graffiti, ale tohle v pohodě snese srovnání s teen-komediema typu Prciček, Road tripu, atd... Docela jsem zíral, kolik vtípků a hlášek z tohoto filmu se později objevilo v nejrůznějších teen-komediích. Nejlepší z celýho filmu byl rozhodně John Belushi a nejvíc mě dostal jeho proslov o tom, že Němci bombardovali Pearl Harbor. A narvat si do huby celej hambureger najednou, to je taky slušnej výkon. Ale moh bych tady vypsat hromadu dalších scének, který mě spolehlivě rozsekaly. Jinak ve filmu jsou teda mraky různejch drobnejch chybiček (asi tam fakt všichni chlastali) a našla se tam občas i nějaká nudnější chvilka, tak stejně musim dát 5 hvězd. Škoda, že je tenhle film v ČR prakticky neznámej...(9.12.2008)

"Když Němci napadli Pearl Harbor, taky to tím neskončilo!" ___ Zábavný a energický obrázek nejen studentské generace, k níž by chtěl patřit každý. Příběh sice hodně sází na epizodní humor a vrozenou empatii soudobé mládeže, ale přesto drží pevně pohromadě a ve finále se ukáže, že nemá problém uvolněně zabavit i po čtyřiceti letech (nenáročné vtípky jsou navíc pravidelně prokládány hodně nápaditými a přesahujícími džouky). John Landis dobře rozuměl povaze své divácké cílovky - a těžko si dokážu na přelomu 70. a 80. let představit amerického režiséra, jenž by byl svou cílovkou více milován. 75%(4.6.2018)

• - Na banneru bratrství Delta můžeme vidět motto "Ars gratia artis". To se objevuje také v logu MGM. (D3VIL)

• - Na reklamu a propagaci filmu byly vynaloženy větší náklady než na samotnou tvorbu. (D3VIL)

• - Scéna, ve které si Bluto rozbije o hlavu lahev, aby rozveselil Floundera, se musela točit celkem 18x, protože Stephen Furst nemohl zadržet smích. (D3VIL)