Záhadný kontraband

Scappamento aperto

• Španělsko

A escape libre

• Západní Německo

Boss hat sich was ausgedacht, Der

Backfire

• Československo

Záhadný kontraband

Dobrodružný / Komedie / Krimi

Francie / Itálie / Španělsko / Západní Německo, 1964, 94 min

Já ty starší filmy s Belmondem moc nemusím. Tohle sice bylo docela fajn, ale žádná sláva. Zvláť když si člověk uvědomí, že zkušený pašerák pracující pro Organizaci, tedy Mafii,udělá takovou blbost, že se postaví svému živiteli a chce ho obrat o 300 kilo zlata. Jeho následný road trip z Libanonu do Francie není moc záživná a samotný konec je více než divný.(11.4.2013)

Když se ambiciózní pašerák David rozhodne nechat si a na vlastní pěst prodat 300 kilo zlata pašovaného v autě, které mu nepatří, a ještě k tomu se zblázní do půvabné Olgy (svého komplice), začnou se nad ním stahovat mračna. Mladý Belmondo zde doslova exceluje, zvláště několik scén je vysloveně vtipných, v jiných lze cítit, že jeho kariéra začala v divadle a mnoho gest mu zůstalo. Vlastní děj lze sice trochu předvídat, nicméně závěr může mít dvě různá rozuzlení a bohužel byl vybrán trochu fádnější konec. To však kvalitu snímku rozhodně nesnižuje. Navíc film má příjemnou atmosféru, která dnešním filmům velmi často chybí.(7.2.2010)

Režisér Jean Becker toho moc nenatočil, ale na počátku své kariéry stihl v poměrně rychlém tempu hned tři filmy s Jean-Paul Belmondem. Po adaptaci kriminálky José Giovanniho přišly dva podvodnické filmy a hned na okraj řeknu, že druhý z nich, Sympatický dareba, se mi líbí víc. Záhadný kontraband má sice dobrou zápletku, ale na thriller je hodně odlehčený a na komedii je tu málo humoru. Ani tempo vyprávění nedosahuje přílišné rychlosti, takže film je vlastně takový nijaký. Jednu hvězdičku získává díky dvěma hercům, šibalovi Belmondovi, ale také díky Gertu Fröbe. Tento věčný představitel bodrých podšivků a gaunerů z mezinárodních produkcí 60. let mě vždy dokáže natolik zaujmout, že mám skoro chuť těm jeho vesměs záporákům fandit. V tomto filmu jsou Belmondovi partneři kromě něj a Jean-Pierra Mariella tak nevýrazní (Beaune a Rey jsou tu jen chviličku), že jsem se vždy těšil na jeho nástup na scénu. Pro Belmondovy fanoušky film určitě za zhlédnutí stojí, ale nejspíš pouze jednou, příště vyberou nějaký osvědčenější kousek.(29.8.2010)

Byl jsem tedy přinejmenším zvědavý na starý film s Jean-Paul Belmondem. Ať tak či onak, žádné filmové překvapení se nekoná. Z dnešního pohledu velmi jednoduché, předem očekávané a předvídatelné. Ale na druhou stranu, mám rád staré filmy. A nejpodstatnější věc, ke které je třeba přihlížet při hodnocení takového filmu, že mu dokážu odpustit i slabší děj protože v tom hraje bohem nadaný herec Jean-Paul Belmondo.(16.11.2009)

Největší překážkou na cestě k českému divákovi je (pominu-li fakt, že film se v původním, ale vlastně ani ve druhém, už porevolučním dabingu, vůbec nedá sehnat), že JPB vůbec nemá situaci v rukách a zdaleka není velký šéf. Nejprve pracuje pro někoho, to by se ještě dalo zkousnout, ale pak se po vlastním rozhodnutí stane psancem a to nikoliv podle obvyklého scénáře, kdy si ze všech dělá prdelky, nýbrž je vytíráno s ním. Přesto, Jan Tříska podává fantastický výkon a především díky jeho intonační barevnosti je tenhle evropský road trip opravdovým zážitkem.(12.12.2014)