Reklama

Reklama

Záhadný kontraband

  • Francie Échappement libre (více)

Obsahy(1)

Příběh mladého muže (Jean-Paul Belmondo), který se vydává za žurnalistu, který cestuje do ciziny za reportáží a přitom v klidu před celníky pašuje diamanty ukryté ve fotoaparátu. Po zdařilé akci dostane za úkol propašovat tři sta kilogramů zlata z Francie na blízký východ od šéfa pašeráku. V akci mu je přidělena mladá a pěkná plavovláska (Jean Seberg), která ví přesně co a jak dělat. V okamžiku kdy je konečně zlato v Damašku začíná dobrodružství nabírat na obrátkách… (tahit)

(více)

Recenze (20)

tahit 

všechny recenze uživatele

Asi tady je počátek mého obdivu k Belmondovi. Na tyhle filmy se před bijáskem v době totality stály nekonečné fronty. Vždycky se mi nesmírně ulevilo, když jsem sehnal lístek do kina. Dost možná z dnešního pohledu velmi jednoduché, předem očekávané a předvídatelné. No ale furt je lepší koukat na Belmonda, než sledovat nějakou telenovelu. ()

borsalino 

všechny recenze uživatele

Když se ambiciózní pašerák David rozhodne nechat si a na vlastní pěst prodat 300 kilo zlata pašovaného v autě, které mu nepatří, a ještě k tomu se zblázní do půvabné Olgy (svého komplice), začnou se nad ním stahovat mračna. Mladý Belmondo zde doslova exceluje, zvláště několik scén je vysloveně vtipných, v jiných lze cítit, že jeho kariéra začala v divadle a mnoho gest mu zůstalo. Vlastní děj lze sice trochu předvídat, nicméně závěr může mít dvě různá rozuzlení a bohužel byl vybrán trochu fádnější konec. To však kvalitu snímku rozhodně nesnižuje. Navíc film má příjemnou atmosféru, která dnešním filmům velmi často chybí. ()

Reklama

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Líbilo se mě, jak Jean paul dostane přidělanou novou kolegyni neztrací ani sekundu a okamžitě jí začne balit a nebyl by to Bebel, kdyby si jako bonus nenadělil polízanice s mafií. Film chce být zábavný a současně gangstreský, ale ve finále není pořádně ani jedno z toho, ale nám to zase až tak nevadí, protože proč ? Protože v tom hraje Belmondo a my mu co ? My mu fandíme ! ()

bloom 

všechny recenze uživatele

Režisér Jean Becker toho moc nenatočil, ale na počátku své kariéry stihl v poměrně rychlém tempu hned tři filmy s Jean-Paul Belmondem. Po adaptaci kriminálky José Giovanniho přišly dva podvodnické filmy a hned na okraj řeknu, že druhý z nich, Sympatický dareba, se mi líbí víc. Záhadný kontraband má sice dobrou zápletku, ale na thriller je hodně odlehčený a na komedii je tu málo humoru. Ani tempo vyprávění nedosahuje přílišné rychlosti, takže film je vlastně takový nijaký. Jednu hvězdičku získává díky dvěma hercům, šibalovi Belmondovi, ale také díky Gertu Fröbe. Tento věčný představitel bodrých podšivků a gaunerů z mezinárodních produkcí 60. let mě vždy dokáže natolik zaujmout, že mám skoro chuť těm jeho vesměs záporákům fandit. V tomto filmu jsou Belmondovi partneři kromě něj a Jean-Pierra Mariella tak nevýrazní (Beaune a Rey jsou tu jen chviličku), že jsem se vždy těšil na jeho nástup na scénu. Pro Belmondovy fanoušky film určitě za zhlédnutí stojí, ale nejspíš pouze jednou, příště vyberou nějaký osvědčenější kousek. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Největší překážkou na cestě k českému divákovi je (pominu-li fakt, že film se v původním, ale vlastně ani ve druhém, už porevolučním dabingu, vůbec nedá sehnat), že JPB vůbec nemá situaci v rukách a zdaleka není velký šéf. Nejprve pracuje pro někoho, to by se ještě dalo zkousnout, ale pak se po vlastním rozhodnutí stane psancem a to nikoliv podle obvyklého scénáře, kdy si ze všech dělá prdelky, nýbrž je vytíráno s ním. Přesto, Jan Tříska podává fantastický výkon a především díky jeho intonační barevnosti je tenhle evropský road trip opravdovým zážitkem. ()

Galerie (14)

Reklama

Reklama