Paříž 15:17

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Životopisný

USA, 2018, 94 min

Clint Eastwood už asi senilní, nebo čím to je, ale natočil první nudný film... Filmová rekonstrukce zmařeného teroristického útoku v rychlovlaku do Paříže se vleče a úsek ,,dětství - trip po Evropě" (což je většina filmu) bych vlastně ani nemusel vidět, byl víceméně nadbytečný - nebo tedy pro mne jako diváka, ta druhá část připomíná ze všeho nejvíc amatérské video z dovolené. Jistě, jde o zajímavý herecký experiment, kdy Clint použil do hlavních rolí trojici skutečných amerických vojáků (respektive dvou vojáků a civila), kteří zachránili onen vlak před islámským teroristou, dokonce i francouzského prezidenta Hollanda hraje skutečný François Hollande (respektive je ve filmu použit skutečný televizní záznam předávání státních vyznamenání), výsledek je ale sporný - amatérští herci hrající sami sebe vyznívají rozpačitě a celý film trochu unyle...a přitom čin sám byl projevem esence hrdinství a zasloužil si lepší dramatizaci! Clint prostě není ranej Forman! Škoda promarněné příležitosti...(11.5.2018)

Eastwood nakrútil niečo úplne, ale úplne iné, ako všetci očakávali. Trailery navnadzovali na napínavú akčnú hru vo vlaku, pričom tejto pasáži sa venuje až samotný záver filmu. Blyskalov scenár totiž akoby neobsahoval druhé dejstvo, pokiaľ teda berieme 15:17 ako film o prepadnutí vlaku. Celých nejakých 75 minút je potom iba dlhá expozícia. Eastwoodovi sa ale podarilo zobraziť život súčasných dvadsiatnikov presne tak, ako ho žijú. Hlavne rýchlo, s nakúpenými letenkami do každého kútu sveta a s občasným balením cudziniek na žiadosť o fotku s panorámou Benátok. Režisérovi tak išlo najmä o civilizmus a oddramatizovanie, aby sa čo najviac priblížil realite. Jej súčasťou sú aj teroristické útoky, ktoré na nás čakajú za každým rohom. Takže očakávam veľmi odlišné hodnotenia, od odpadu po plný počet. A vážne to nie je Muž vo vlaku 2, treba sa na to pripraviť.(8.2.2018)

Uvolněná pohodová road movie po Evropě v kombinaci se snahou o věrnou rekonstrukci zmařeného teroristického útoku ve Francii rovná se lehký průser. Eastwoodova výborná dramaturgie a vycizelovanost charakterů je pryč. Půjčil si skutečné aktéry, ale výsledek se mijí účinkem. Konverzačky příliš mnoho, útoku příliš málo, včetně zcela nepochopitelných časových skoků ve scénáři. Z úcty k látce a ke klukům, kteří dávali do herectví obdobně vysoké nasazení, jako při záchraně životů ve skutečném světě.(18.5.2018)

Opět se Clint Eastwood zaměřil na hrdinský čin, tentokrát party tří kamarádů z dětství z nichž dva měli zájem být v armádě a z nichž jeden měl zřejmě odmala vytříbený smysl pro pomoc. Po příjemném tripu skrz Evropu přichází zvláštní stav střetu charakteru, který jakoby se pro nic jiného nenarodil s osobou, která se rozhodla už jen ubližovat. Celým tímto kouskem rezonuje jakýsi nevyhnutelný osud, ať se jedná o určitou cestu životem, vlakem 15:17 do Paříže, či nevystřelenou kulkou z kalašnikova, se skutečně použitými postavami tehdejší události. Já si říkal proč mi ti herci připadají tak zvláštně přímočaří bez nějakého kudrlinkového vystupování. Když se na scéně objevil skutečný François Hollande, došlo to nakonec i mému vedení. Někomu se tento rekonstrukční styl, jak tomu nejeden říká, nelíbí, já ho i přes jednoduší podání přijal spolu s neochvějnou vůlí samotného Spencera Stoneho. 75%(18.5.2018)

Pohodový film na jedno pozretie, ale od Clinta by som čakal viac. To, že tu hrajú týpci čo to prežili je fajn, ale väčšine je to asi jedno a na samotný film to nemá skoro žiadny dopad. Keby to boli povedzme moji kamoši tak je to iné, lenže týchto týpkov dokopy nikto nepozná. No a čo sa týka samotného filmu, tak je to životopisný dráma, ktorá na plátne vlastne ani nemá čím strhnúť, kedže finále trvá skutočne iba chvíľočku. Ale akože, zas klobúk dolu pred tými chalanmi. 65% - 3*(18.5.2018)

• - Spencer Stone má ve scéně z dětství v pokoji plakát k filmu Dopisy z Iwo Jimy (2006), který režíroval Clint Eastwood. (Rominator)

• - Natáčelo se na autentických místech v Evropě – Itálii, Belgii, Nizozemsku, Francii a Vatikánu. Scény odehrávající se v USA byly natáčeny na vícero místech v americkém státu Georgia. (Stoka)

• - Alek Skarlatos má v jedné scéně na tričku portrét muže v klobouku. Jedná se o postavu bezejmenného kazatele, kterou hrál Clint Eastwood ve filmu Bledý jezdec (1985). (Rominator)