Paříž 15:17

• Kanada

Drama / Thriller / Životopisný

USA, 2018, 94 min

• Filmer01

Clint Eastwood je môj obľúbený režisér i herec. Filmy, ktoré točí, obvykle majú niečo do seba. Takisto aj tento snímok je pozoruhodný tým, že 3 hlavné postavy hrajú samých seba. To sa nevidí často (alebo takmer vôbec). To je ale všetko, čo tomuto filmu možno pripísať k dobru. Natiahnúť totižto na celý film scénu z reality, ktorá trvá pár minút sa dá len ťažko a tak 4/5 filmu sledujeme detstvo a dospievanie 2 priemerných američanov (toho 3-tieho tam veľmi nerozoberajú), ktoré sa ničím výraznejšie nevymyká priemeru a dosť to diváka nudí. Ich "road" trip po európe taktiež ničím výraznejšie neosloví a teda jediným vzrušením je scéna z vlaku, keď likvidujú teroristu, ktorá trvá pár minút. Spencer Stone, Anthony Sadler a Alek Skarlatos si ako civilné osoby zaslúžia obrovské uznanie a obdiv (aj to najvyššie francúzske štátne vyznamenanie), nebyť ich, v tom vlaku by to bol krvavý kúpeľ. Ničmenej, na natočenie pútavého 94 min. filmu to v tomto prípade nestačilo.(9.2.2018)

Clint Eastwood je môj najobľúbenejší režisér a je úctyhodné, že vo svojom veku točí stále nové veci. No dosť ma štvalo, ako sa v ostatných rokoch začal sústreďovať len na patriotické chujoviny ako Americká sniper či Sully. S podobným očakávaním som išiel do kina aj teraz a musím povedať, že to bolo v mnohom odlišné. Stále tam síce bolo dosť patriotizmu, ale už bez zbytočného pátosu. Clint to poňal ako civilný životný príbeh troch ľudí, ktorým sa prihodila taká situácia, pri ktorej zachránili vlak pred teroristom. Podobne ako pri Sniperovi či Sullym potreboval Clint vyzdvihnúť neobyčajných z obyčajných ľudí, ktorých príbeh by mal poznať každý. No v tomto prípade mal človek pocit reality.(9.2.2018)

Clint Eastwood začínal v úlohe nekompromisného policajta Harryho Callahana. Uplynulo bezmála polstoročie a dnes už 87-ročný herec a režisér sa stále aktívne pohybuje vo svete filmu. V posledných približne pätnástich rokoch, možno ovplyvnený vlastnými životnými skúsenosťami a skoro určite ovplyvnený vlastným videním sveta, si Eastwood vyberá veľmi podobné námety pre filmy. _____ Väčšinu filmov počínajúc Million Dollar Baby, cez Gran Torino, Sullyho až po najnovší Paríž 15:17 spája štruktúra známa zo životopisných filmov. Teda, silný dôraz na jednu či niekoľko postáv. Ostatné postavy plnia úlohu tých, ktorí nejakým spôsobom formujú a významným spôsobom vplývajú na hlavných hrdinov (Gran Torino) alebo sú len pasívnymi pozorovateľmi udalostí (čiastočne Sully). _____ Eastwood si podobné námety nevyberá náhodou, nachádza v nich hrdinov blízkych jemu srdcu. Hrdinov nezlomných, odvážnych, ochotných sa obetovať a zariskovať v situáciách, kedy by deväť z desiatich ľudí zo stranu najradšej utieklo. Eastwoodoví hrdinovia sú vždy výrazní, nezabudnuteľní a ich činy vzbudzujú veľkú odozvu. Nie sú to intelektuáli, racionalisti, logici, sú to skôr ľudia z davu. Takto by sa dala v skratke zhrnúť Eastwoodova estetika. _____ To zároveň objasňuje a (do)vysvetľuje dramatickú štruktúru jeho najnovšieho filmu Paríž 15:17. Kým Greengrassov podobný film Let číslo 93 je viac akčnejší a viac anonymný, Eastwood sa vybral čiastočne opačnou cestou a namiesto toho, aby natočil akčný film, vytvoril v podstate životopisnú drámu o troch chlapoch na road tripe, ktorí vo vlaku do Paríža 21. augusta 2015 spacifikovali teroristu. _____ Namiesto toho, aby do filmu obsadil áčkových hollywoodskych hercov, nechal „hrať“ hlavných hrdinov „hercami“, ktorí skutočne pred rokom a pol zachránili vo vlaku životy možno desiatok spolucestujúcich. Herci teda nehrali postavy, ale samých seba. Silu celému projektu nedodáva len to, že je mrazivo skutočný, ale aj to, že sa natáčal na miestach, kde takmer došlo ku tej hroznej tragédií. _____Trochu básnicky a pateticky podané, Eastwooda v Paríž 15:17 nezaujímalo to, koľko nábojov bolo vystrelených, ale to, kto boli tí, ktorí zabránili tomu, aby ich bolo vystrelených viac. Zaujímal ho príbeh, hrdinovia, ľudia, tí ktorí vybočili z davu. Eastwood sa tak opäť pokúsil zodpovedať otázku, ktorá fascinuje ľudí bez rozdielu veku od nepamäti. Čo mimoriadne je ukryté v ľuďoch, ktorí sa takmer bez váhania postavia do dráhy strely? _____ V tomto je Eastwood podobný Michaelovi Haneke – obaja skúmajú vnútro postáv a chcú nám ukázať viac, než len napísané filmové postavy. Chcú, aby sme vedeli, čo cítia. Paríž 15:17 mohol byť výborným akčným filmom s Tomom Cruisom, ktorý by sa odohrával celý vo vlaku, ale nikdy by sme nespoznali, kto to bol Alek Skarlatos a jeho kamaráti a „bratia“, ako sa občas medzi sebou oslovia. _____ Kritici budú Parížu 15:17 istotne vyčítať jeho dlhú predohru k hlavnému dejstvu - toho, čo sa stalo vo vlaku. Nebolo by však premárnenou šancou premeniť takto silný a skutočný námet na rutinný akčný film, v ktorom by niekto ako Tom Cruise, Ansel Elgort či Miles Teller spacifikovali teroristu náramkovými hodinami, šnúrkou od topánok či dezertnou lyžičkou z jedálenského vozňa? Možno aj áno. _____ Eastwooda štúdia o povahe odvahy v nás neprináša jasné závery. To, čo z niekoho robí odvážneho a z iného nie, je niečo nepomenovateľné v nás. Nie sme a nebudeme všetci ako Alek Skarlatos. Časť z nás budú ľudia ako Alek Skarlatos fascinovať, iní ich budú považovať možno až za bláznov. Bez jedinečnosti a rozmanitosti by však ľudstvo už dávno vymrelo.(12.2.2018)

• kyblik2

Ešte nehodnotím film, ale zaujala ma rozporuplnosť komentárov a hodnotení. Takže film pôjde asi medzi TOP rozporuplné filmy. Každopádne ja osobne to nevidím ako akčnú jazdu, to myslím nie je zámer. Toto netočí Bay ale Eastwood, to treba chápať. Ja osobne to vidím na United 93 verzia vlak. Uvidíme po zhladnutí...(10.2.2018)

Eastwood nakrútil niečo úplne, ale úplne iné, ako všetci očakávali. Trailery navnadzovali na napínavú akčnú hru vo vlaku, pričom tejto pasáži sa venuje až samotný záver filmu. Blyskalov scenár totiž akoby neobsahoval druhé dejstvo, pokiaľ teda berieme 15:17 ako film o prepadnutí vlaku. Celých nejakých 75 minút je potom iba dlhá expozícia. Eastwoodovi sa ale podarilo zobraziť život súčasných dvadsiatnikov presne tak, ako ho žijú. Hlavne rýchlo, s nakúpenými letenkami do každého kútu sveta a s občasným balením cudziniek na žiadosť o fotku s panorámou Benátok. Režisérovi tak išlo najmä o civilizmus a oddramatizovanie, aby sa čo najviac priblížil realite. Jej súčasťou sú aj teroristické útoky, ktoré na nás čakajú za každým rohom. Takže očakávam veľmi odlišné hodnotenia, od odpadu po plný počet. A vážne to nie je Muž vo vlaku 2, treba sa na to pripraviť.(8.2.2018)

• - S 94 minútami ide o doposiaľ najkratší počin, na ktorom sa režijne podieľal Clint Eastwood. Dovtedy ich mal na svedomí dovedna 36. (WalterIK7)

• - Trojicu troch hlavných hrdinov, ktorí zachránili vlak pred teroristom si zahrali priamo tí vojaci, ktorí boli na mieste činu a teda Anthony SadlerAlek Skarlatos a Spencer Stone. Za tento fakt skritizovala režiséra Clinta Eastwooda drvivá väčšina kritických recenzií na agregátore Rottentomatoes. Eastwood odovzdaním hlavných úloh do rúk reálnych hrdinov, a teda amatérskych hercov, vraj podkopáva vlastné úsilie. (jakeer)

• - Približne osem týždňov po útoku na vlak Thalys bol Spencer Stone bodnutý niekoľkokrát do zadnej časti Jamesom Tranom mimo centrálneho nočného klubu v Sacramente. Stone utrpel poškodenie pľúc, pečene a srdca a musel sa podrobiť núdzovej operácii. V roku 2017 bol Tran uznaný vinným z pokusu o vraždu a odsúdený na 9 rokov za mrežami. (WalterIK7)