Po čem muži touží

(festivalový název)

Komedie

Česko, 2018, 95 min

• DwayneJohnson

Abych byl upřímný, vůbec nechápu ty odpadové komentáře. A vlastně ani ty pětkové, ale to je samozřejmě věc názoru. Po čem muži touží je veskrze průměrná komedie, která nenadchne a ani neurazí a kdyby mi bylo o patnáct, dvacet let míň a můj filmový vkus se teprve vyvíjel, dal bych možná víc. Máme ale rok 2018, je mi přesně, tolik, kolik mi zrovna je a jelikož se snažím hodnotit pokud možno co nejspravedlivěji, je ta moje dnešní dvojka nanejvýš spravedlivá. Kromě solidní a sympatické Anny Polívkové nabízí jen prachbídný scénář, pár úsměvných situací a po čem to muži vlastně touží, to se ve finále taky nedozvíme. Což je ve finále celkem škoda, protože soudě podle procent jsem čekal mnohem víc. A jediným důvodem, proč jsem vlastně do kina šel, byl fakt, že jsem se zase po hodně dlouhé době nechal přemluvit. Na druhou stranu, co bych pro klid v rodině jednou za rok neudělal...(27.9.2018)

• Dudek

Jako celovečerní snímek funguje Po čem muží touží docela obstojně. Na rozdíl od většiny českých pop komedií drží pohromadě a je jasné kam směřuje. Herecky je na docela snesitelné úrovni a nese prvky vypravěčství, nikoliv jen křepčení a sledu scén naroubovaných na něco co se tváří jako dějová struktura. Problém je však v samém základu a to docela zásadní. Scénář přináší naprosto zbytečně spoustu berliček a menších scén, které prostě nedávají smysl a zbytečně diváka vytrhávají ze sledování. Větší problém jsou ale postavy, které nejsou nositelem žádné myšlenky, ale jedná se jen o naprosto vyprázdněné amorální charaktery. Navíc pokud je hlavním motorem snímku cosi jako poznání žen, je dost smutné, že se snímek zmůže jen na vykreslení žen jako osob, které nesou životní tíhu světa skrze nutnost vypadat dle předpokladů západního světa a trávit spoustu času líčením a oblékáním. A je to škoda, protože některé věci prostě fungují dobře a jako celek je třeba uznat, že to poměrně dobře odsýpá.(3.3.2019)

Okey... tak niekedy asi je dôležité si zhodnotiť pár faktov. Človek sa nestane recepčnou po tom, čo ju šéfka uvidí za recepčným stolom. Noc talentov sa neodohráva sa počas dňa. A je tu ešte pár ďalších blbostí, ktoré sa stali v tomto svete realitou. Ale keď sa od toho všetkého odtrhnem, tak si myslím, že sa tu dá nájsť celkom energická a vtipná komédia s myšlienkou. Fakt je aj ten, že sú to klišé a videli sme to miliónkrát v každom inom filme, ktorý má rovnaký alebo podobný scenár. Vieme kam to dospeje, vieme čo sa bude diať, aj ako sa hlavný hrdina zmení. Alebo hrdinka. Toľko teda k mínusom filmu. Teraz poďme na tie plusy. "Po Čem Muži Touží" spracoval a režíroval Rudolf Havlík, ktorý natočil pár rokov dozadu jeden z mojich top českých filmov za posledné roky. Tak ako ide kinematografia našich susedov dole vodou, tak "Pohádky Pro Emu" bol pre mňa skvelý film, ku ktorému sa rád vrátim počas Vianoc. Takže som mu veril. A myslím si, že právom. Jiří Langmajer bol skvele zvolený do svojej role a pôsobí uveriteľne. Táňa Pauhofová mi bola tiež sympatická. A celkom som dúfal, že sa jej podarí niečo zmeniť. Hoci som mal najprv pocit, že chce spraviť časopisu Playboy časopis Evita. Ale ukáže sa, že v nej je o niečo viac. A potom je tu Anna Polívková. Ja jej fandím už nejaký ten čas, no jej posledné filmy na mňa buď neurobili moc veľký dojem, ale bo v nich mala moc malú rolu na to, aby dokázala niečo ukázať. Tu je to presne to čo som od nej chcel. Buď to neberie absolútne seriózne, alebo každým milimetrom svojej hereckej duše to berie seriózne. Tak či tak, nasmial som sa na nej poriadne. Pri každom páde z opätkov som si hovoril, koľkokrát sa na tom ešte zasmejem... a pravda je taká, že vždy. Okrem toho je ale super vidieť ako sa Karel čoraz viac stáva lepším človekom po tom, čo žije ako Karla. A funguje to. Celkovo to ako ľahkú komédiu dokážem odporúčať. Nie je to sprosté, nemá to blbý humor, no po technickej stránke je ten scenár miestami poriadne odfláknutý. Vôbec si nedali pozor na tie detaily, čo som spomenul vyššie a ako aj iní spomenuli. Lebo to sú dosť podstatné fakty. Ale myslím si, že film za jedno pozretie stojí ako pohodová ľahká komédia. Hodnotenie: B(11.3.2019)

Rudolf Havlík se opět hlásí do služby! Jeden z nejzajímavějších českých režisérů posledních let, který nabídl už dodnes fajn Zejtra napořád nebo slušné Pohádky pro Emu, opět stojí za kamerou a zároveň si opět psal scénář,tentokrát společně s Radkou Třeštíkovou pro kterou jde o první práci na scénáři. A ze začátku to vypadalo nemile! Trailer na Po čem muži touží totiž působil jako klasicky trapná česká komediální hrůza, která má sice solidní casting a zajímavého režiséra, zdálo se však, že ani toto film nezachrání. Trailer ale klame tělem! Po čem muži touží sice má spoustu chyb, zároveň se ale jedná o velice solidní, zábavnou komedii a pravděpodobně nejvtipnější český film roku! U Po čem muži touží jsem se neuvěřitelně bavil a nasmál. Vtipy, které v traileru působili uměle a nezáživně trapně, najednou fungovali. Všechny nechutné sexistické hlášky jsou vtipné/zábavné. Anna Polívková hrající chlapa nepůsobí trapně a navíc hraje skvěle! Kde sakra začít.... Po čem muži touží opravdu táhne nahoru solidní obsazení. Jiří Langmajer se na plátně pochopitelně dlouho neohřeje a typ postavy, kterou hraje hrál už několikrát takže tady nemá moc cenu řešit jak na tom je. Daleko zajímavější je to právě u Anny Polívkové. I přesto, že se Langmajerovi vůbec nepodobá, ho zvládne dobře napodobovat a to ať chováním nebo gestikulací. Polívková opravdu dokáže působit jako muž v ženském těle a zatím se pravděpodobně jedná o její životní výkon. Vždy perfektní je také nadále Matěj Hádek jenž se stává častým vykonavatelem nejlepších hlášek filmu. Zaujme i dcera hlavního hrdiny v podání Sary Sandevy, která potvrzuje status jedné z nejlepších mladých hereček české scény. Zbytek postav není špatný ale nezaujme. Produkční zázemí je na české poměry velice dobré. Kamera, zvuk, střih, hudba..... vše funguje na jedničku, stejně jako u půl roku staré Tátovy volhy. Jestli něco drhne je to asi přece jenom scénář. Ona hlavní zápletka je celkem zajímavá a na českou scénu netypická, zamrzí ale fakt, že film trvá pouhých 95 minut a přesto se v něm buďto objevuje vata nebo by se spousta scén mohlo vystřihnout a zbylý čas by se dal věnovat něčemu zajímavějšímu. Namátkou si vzpomenu na podzápletku kde se Matěj Hádek a Lenka Vlasáková snaží o třetí dítě (protože chtějí) nebo vztahové problémy ostatních členu redakce Playboye. Oboje zápletky jsou něco co by filmu vůbec nechybělo. Daleko zajímavější byla podzápletka o tom jak se dcera hlavní hrdiny pokouší dostat na vysokou uměleckou školu a snaží se cvičit na soutěž talentů aby vyhrála finanční obnos. Této zápletce je přitom věnováno celkem 10 minut a je to škoda jelikož se z ní dalo vytěžit víc. Jistý plus se však musí nechat za to, že film není černobílý a k žádnému pohlaví není vyhraněný. To znamená, že muži a ženy jsou si rovni, všichni muži tu nejsou sexistická prasata a všechny ženy tu nejsou hloupé slepice. Za tuhle genderovou vyváženost palec hore a je definitivně jisté, že každé pohlaví má své kladné i záporné stránky. Po čem muži touží je česká komedie, která neurazí a zkouší v českém žánru něco nového. Nejde sice o novou komediální klasiku, fajn film to ale je. Po traileru se z toho klidně mohlo stát peklo, což se nestalo. Havlíka nadále sledovat!(22.9.2018)

Čekal jsem kok*tinu typu Věčně tvá nevěrná. Ale manželka má prostě ráda tyhle filmy, takže nebyla jiná možnost. Ale nakonec jsem byl velmi mile překvapen. Opravdu jsem se několikrát upřímně zasmál. Langoš a především Polívková hrajou na hraně svých možností. Hádek taky příjemně překvapil. Dokonce mě bavily komentáře přítomných dam v kině. Prostě příjemná oddychovka, která pobaví a zpříjemní vám večer.(7.11.2018)

• - Herečky „pomučili“ maskéři ve scénách, které zná důvěrně každá žena – při aplikacích pleťové masky. Naštěstí se jim nepodařilo vyděsit režiséra, takže mohl štáb po několika nočních frekvencích slavnostně zaklapnout poslední klapku. (Zdroj: CinemArt)

• - K nejzábavnějším částem filmu i natáčení patří sekvence, kdy si právě proměněný Karel/Karla obléká punčocháče. Pro všechny tyto scény se použilo nejméně čtyřicet punčocháčů a punčoch, od ošklivě hnědých, kdy si je Karla neumí ještě vyladit, až po krásně elegantní. Paradoxně, na  tzv. první, „nešikovné“ oblékání jich nebylo třeba tolik, kolik si kostymérky myslely. Anička Polívková je totiž již na třetí pokus na sebe vtipně, „necitlivě narvala“ a tak krásně  punčocháče rozervala, že už jsme jen tuto verzi kopírovali. Anna Polívková měla kolem dvaceti variant oblečení, za nejvtipnější outfit štáb nakonec vyhlásil ten, kdy si vykračuje v trenýrkách a vysokých lodičkách v kuchyni. (Zdroj: CinemArt)

• - Lenka Vlasáková o natáčení prohlásila: „Zjistila jsem, že nebezpečná jsem já, protože při házení rekvizit jsem dvakrát trefila hlavní hrdinku Aničku Polívkovou do hlavy, a potom jsem zjistila, že mám neuvěřitelně přesnou ránu, protože když jsem po ní házela kabelku, tak jsem třikrát vypla světlo a čtyřikrát ji pověsila na kliku, takže myslím, že jsem dost nebezpečná pro okolí,“ prozradila se smíchem herečka. (Zdroj: CinemArt)