Vlk z Královských Vinohrad

Scénografie:

Aneta Grňáková

Kostýmy:

Tereza Kučerová

O Janu Němcovi jsem už něco málo věděl, takže tento příběh pro mě nebyl, zase až takovou novinkou. Na druhou stranu o to více, jsem si tento autobiografický snímek užil z hlediska provedení . Mám opravdu moc rád neotřelé a zajímavé nápady. Vlk z Královských Vinohrad spadá přesně do této kategorie. Vyloženě mě bavilo na film koukat, jako na hraný dokument s občasnými dobovými záběry. Mádl zapadl a Roden, tomu dává tou svou dikcí ,,je mi to fuk,, , potřebný audio komentář, jen kdyby občas tak nedrmolil. Film má dobrou stopáž, takže na pohodu. V tomto případě se jedná spíše o obsah, než o provedení, jde tu o filmařovu zpověď formou hraného dokumentu, ne o klasický biják.(9.7.2017)

Já jsem vlk z Vinohrad a všechny vás sežeru. Jak se dalo čekat, poslední Němcův film má mít mezi diváky buď zastánce nebo odpůrce. Konec konců Jan Němec se konfliktů nebál a sám si servítky taky nebral. Akorát, že jeho historky byly vždycky lepší než ty vaše, a lepší historka vždycky vyhraje. Životní peripetie režiséra Jana Němce, film natočený podle jeho knihy povídek Nepodávej ruku číšníkovi, od cesty do Cannes v roce 1968 až do slavného návratu do Karlových Varů. Nečekejte ale nějaký milý a uhlazený film ani, že se režisér bude nějak zbytečně moc zabývat fakty. A pokud jste překvapení z formy filmu, tak jste pravděpodobně neviděli žádný Němcův porevoluční film a je možná na čase se dovzdělat (nebo se s tím smířit). Česká premiéra na MFF KV 2016, v kinech od září 2016. MFF Rotterdam ohlásil, že v příštím roce (2017) uvede velkou retrospektivu filmů Jana Němce od Démantů noci po Vlka z Královských Vinohrad.(4.7.2016)

Životní příběh Jana Němce je samozřejmě zajímavý a je dalším dokladem toho, jak soudruzi za minulého režimu tu dokázali zkurvit osudy lidí. Jirka Mádl v hlavní roli opět nezklamal a Roden jako vypravěč byl taky fajn. Forma filmu je ale "zvláštní" a pro běžného diváka (včetně mě) hůře stravitelná, proto taky ta nízká hodnocení zde. Každopádně kinematografii jsem nestudoval, takže nedokážu posoudit jestli ta zvláštní forma je vlastně ta filmařská genialita. Je ale jisté, že takováto autobiografie se jen tak nevidí a možná proto to může být pro filmového nadšence a znalce dobrý film. Viděno na 51. KVIFF. Za mě 60%(4.7.2016)

• dopitak

Vysoce hodnotím formu, tj. pseudohistorický dokument. Tvůrci velmi svérázně vyřešili dobové záběry (nemyslím těch několik archívních), v niž se Mádl prohání po současném Cannes a Varech a film se tváří, že to je tehdy. Inu, ušetřily se nemalé peníze a nijak mě to neuráželo, protože tady šlo o obsah, nikoliv o atmosféru. Víc ale vadí, že po úvodním divákově šoku, na co se to dívá a že je to sakra divná forma, se vytrácí příběh, obsah i poselství, druhou polovinu a závěr jsem už doslova proklí(m)nal.(9.7.2017)

Trochu zžíravá a ironická autobiografie. Nostalgie za dobou velkých frajerů, talentů filmu a hlavně nadějí na skutečně velký film. A taky sebelítost , že to v Cannes 1968 nevyšlo. A může za to Forman. Film O slavnosti a hostech dokáže vyvolat tak tíživou atmosféru, trochu Kafky - k němu Němec bytostně inklinoval - parodie ( ani sama sebe) mu moc nejdou, ale 3*(1.8.2016)

• - Jan Němec, který se dokončení filmu bohužel nedožil, po několika letech příprav zahájil natáčení na filmovém festivalu v Cannes v létě 2015, kde zaznamenal osudový rok 1968. Tři zástupci české nové vlny včetně Němce (těmi dalšími byli Miloš Forman a Jiří Menzel) měli tehdy šanci získat Zlatou palmu. Levicoví francouzští filmaři v čele s Jean-Lucem Godardem ale pod vlivem revolučních studentských bouří festivalovou soutěž předčasně ukončili. Osudovou ránou Němcovy slibné mezinárodní kariéry byl pak o několik týdnů později příjezd ruských tanků do Prahy. (Zdroj: Boskovice Festival)