Spitfire: The Plane That Saved the World

Dokumentární

Velká Británie, 2018, 99 min

Chris Roe

Ant Palmer

Dokumenty se těžko hodnotí, protože dokáží být bezchybné. Historie s kusem lidskosti, skvěle zakončená příběhem pilotky, která si kdysi Spitfire podepsala.(29.10.2018)

Supermarine Spitfire - jedno z nejelegantnějších letadel Druhé světové války, které si podmanilo nebe nad kanálem La Manche v Bitvě o Británii a později i nebe nad nacisty zmítanou Evropou. Spitfire je úžasně nasnímaným a skvěle podaným dokumentem, který mapuje vývoj této legendy s motorem Rolls-Royce Merlin 66. A jako pomyslnou třešničkou na dortu se pak jeví autentické záběry či rozhovory s piloty a pilotkami. Skvělá práce!(10.10.2018)

Určitě krásný dokument, i když ho nehodnotím pětihvězdičkovým hodnocením. Předem je třeba upozornit, že v tomto díle nenaleznete podrobnou charakteristiku stroje s jeho jednotlivými variantami a s nimi se pojící technické informace. Tento dokument je čistě o pocitech, dojmech a významu, který přinesla snad nejikoničtější stíhačka druhé světové války, ke které máme blízko i my, slovanskými jazyky mluvící obyvatelé střední Evropy. Zmíněnou impresi ve snímku vyjadřují především úchvatné záběry. Proti nim skutečně nelze nic namítat. Dále zde máme rozhovory s pamětníky i současnými nadšenci. Oceňuji i použité dobové záběry. Pokud se nemýlím, nespatřil jsem žádnou videosekvenci z Bitvy o Británii, což bývá pro dokumentární filmy, jež se zabývají zmiňovaným konfliktem, dosti příznačné. Rozhodně i potěšilo, že komentář četl Charles "Tywin" Dance. Za mě tedy silné 4 hvězdy.(12.10.2018)

Z nespočtu dokumentárních filmů o druhé světové válce, Royal Air Force a Spitfiru se tento nejnovější britský počin vymyká především úchvatně natočenými letovými záběry na Spitfiry různých verzí. Potěší, že určitý prostor je zde poskytnut i konkurenční stíhačce od konstruktéra Sydneyho Camma Hawker Hurricane. Tento typ s plátnem potaženým trupem a bachratou siluetou sice nedosahoval výkonů Spitfiru a chyběla mu jeho subtilní elegance, nicméně byly to právě Hurricany, které v bitvě o Británii zachránily Albion před Luftwaffe, protože jich bylo v té době mnohem víc než Spitfirů. Potěšitelná je i technická kvalita dobových záběrů, mezi nimiž nechybí ani roll out prvního prototypu Spitfiru, ještě s dvoulistou vrtulí.(20.9.2018)

Zasloužená pocta krásnému stroji. Velmi povedené.(26.10.2018)

Létání, elegance, romantika a válka. Vše v jednom nádherném podání.(23.9.2018)

Úchvatný dokument.(27.10.2018)

Svet ste možno zachránili, ale Vaši kamaráti z US&A už nemajú ďaleko k tomu aby ho nadobro zničili svojim kapitálom, alebo 3 svetovou.(14.10.2018)