poster

Spitfire

 • Velká Británie

  Spitfire

 • Velká Británie

  Spitfire: The Plane That Saved the World

 • Slovensko

  Spitfire

 • Austrálie

  Spitfire

 • Nový Zéland

  Spitfire

Dokumentární

Velká Británie, 2018, 99 min

Hudba:

Chris Roe

Hrají:

Charles Dance (vyp.)
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (21)

 • Shakers
  ****

  Výživný dokument o anglických Spitfireoch, ktoré zachránili (nielen) Anglicko. Moc pôvodných záberov sa tu samozrejme nenájde, ale je tu všetko od výroby až po výpovede ľudí, ktorý pamätajú Spitfire s čias keď im dennodenne lietali nad hlavami v bitke o Britániu. Pre fanúšikov lietadiel, či obdivovateľov druhej svetovej, určite zaujímavý a hlavne pekne natočený dokument. 80% - 4*(8.11.2019)

 • Big Bear
  *****

  Pro leteckého fandu jako jsem já je tenhle dokument 99 minut nádhery z níž vám bude naskakovat prakticky celou dobu husí kůže. Což existuje něco krásnějšího než záběry na Spitfira letícího v nekonečné modři oblohy se svěží zelení Anglie pod sebou ? Což existuje hezčí zvuk než dokonalá souhra válců RR Merlin ? Tady není co dodat, napadá mne snad jen jedna báseň Owena Seamana - Mezi půlnocí a jitrem, kterou si do svého denníku poznamenal stíhací pilot David Moore Crook D.F.C.- jeden z těch, kteří se ve Spitfiru zůčastnili legendární Bitvy o Británii a který napsal knihu Pilot Spitfiru. Bohužel on sám v něm během války našel svoji smrt.. ------------- ,, Máš sílu hledět nebojácným okem, skrz tragédii znesvářeného světa a věříš, že noc a smrt dají vzejít úsvitu lepšího světa. --- Raduj se, ať sebehorší trýzeň v srdci máš, že Bůh ti dal neocenitelný dar, že žiješ v těchto slavných dnech a máš svůj díl na korunovační hodině Svobody. --- pak můžeš říct svým synům, uzřivším ja vysoko na obloze, když ujímat se budou svého dědictví: ,, Já viděl síly temnot prchat v dál! Já viděl úsvit dne! '' * * * * *(18.12.2018)

 • Jirka_Šč
  *****

  Dokumenty se těžko hodnotí, protože dokáží být bezchybné. Historie s kusem lidskosti, skvěle zakončená příběhem pilotky, která si kdysi Spitfire podepsala.(29.10.2018)

 • luka4615
  *****

  Supermarine Spitfire - jedno z nejelegantnějších letadel Druhé světové války, které si podmanilo nebe nad kanálem La Manche v Bitvě o Británii a později i nebe nad nacisty zmítanou Evropou. Spitfire je úžasně nasnímaným a skvěle podaným dokumentem, který mapuje vývoj této legendy s motorem Rolls-Royce Merlin 66. A jako pomyslnou třešničkou na dortu se pak jeví autentické záběry či rozhovory s piloty a pilotkami. Skvělá práce!(10.10.2018)

 • Othello
  ***

  Legrační důchodci vyprávějí o svém oblíbeném éru. Není to ani tak dokument jako spíš vyznání lásky, které pak musí uznat celou škálu hodnocení, protože jsem schopný pochopit, že sledování vrnícího letadla v oblacích je pro někoho stejně naplňující, jako pro mě řekněme vidět Willa Smithe střílet zblízka do obličeje dredatý haiťany a u toho mluvit sprostě. Jako inspirace na vánoční dárek dědovi parádní. Jako film-překvapení na první rande inspirující.(12.9.2019)

 • KIT.HL
  ***

  Spitfire je epický, rozsáhlý příběh odhodlání, vize a odvahy. Příběh stíhacího letounu a pilotů, kteří pomohli vyhrát bitvu o Británii ve druhé světové válce(30.3.2019)

 • Cocacolix
  *****

  Fakticky zde fanda pravděpodobně nenajde nic nového. Ale to zpracování! Překrásné novodobé záběry na zachovalé Spity ve stejném pořadí, v jakém nastupovaly do služby. To je skvělý nápad! Využití slow-mo záběrů přesně tam, kde se hodí. No a pak je tu závěr - Setkání pomocné pilotky se "svým" strojem. Úžasný konec dokumentu pro skutečné srdcaře.(21.2.2019)

 • anatheman
  ****

  Určitě krásný dokument, i když ho nehodnotím pětihvězdičkovým hodnocením. Předem je třeba upozornit, že v tomto díle nenaleznete podrobnou charakteristiku stroje s jeho jednotlivými variantami a s nimi se pojící technické informace. Tento dokument je čistě o pocitech, dojmech a významu, který přinesla snad nejikoničtější stíhačka druhé světové války, ke které máme blízko i my, slovanskými jazyky mluvící obyvatelé střední Evropy. Zmíněnou impresi ve snímku vyjadřují především úchvatné záběry. Proti nim skutečně nelze nic namítat. Dále zde máme rozhovory s pamětníky i současnými nadšenci. Oceňuji i použité dobové záběry. Pokud se nemýlím, nespatřil jsem žádnou videosekvenci z Bitvy o Británii, což bývá pro dokumentární filmy, jež se zabývají zmiňovaným konfliktem, dosti příznačné. Rozhodně i potěšilo, že komentář četl Charles "Tywin" Dance. Za mě tedy silné 4 hvězdy.(12.10.2018)

 • SpaceOdyseus
  *****

  Nejkrasnejsi krivky, hrdinove, krasny dokument.(10.7.2019)

 • pushover
  ****

  Zasloužená pocta krásnému stroji. Velmi povedené.(26.10.2018)

 • desade
  *****

  Úchvatný dokument.(27.10.2018)

 • Hemlock
  *****

  Úžasný dokument, který leteckého fandu jako jsem já nemůže nechat klidným. I přes to, že mám blíže k liniím letadel, jež za války produkovalo Luftwaffe, je Spitfire bezpochyby nádherný stroj, který se významě podepsal na výsledku letecké bitvy o Británii. Snímek je plný nádherných záběrů a vřele ho doporučuji nejen leteckým nadšencům.(16.11.2019)

 • route60
  *****

  Dokument jak má být a ta létající megera si to zaslouží, legenda II. světové války na kterých se proslavili i mnozí čeští letci, jsem fanda letadel a spitfire je vždy radost sledovat na obloze či zemi.(27.2.2020)

 • ShotgunED
  *****

  Létání, elegance, romantika a válka. Vše v jednom nádherném podání.(23.9.2018)

 • HennessyVSOP
  *****

  Krasne zabery jak moderni tak historicke, doplnene o rozhovory s piloty. Nadherny dokument a pro fanousky 2. sv. valky pripadne letectvi asi povinnost.(10.6.2019)

 • Skyw4lker7
  *****

  "Supermarine Spitfire is a symbol of freedom" ✈️✈🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿(14.9.2019)

 • Drozdo57
  ***

  Som obrovský letecký fanúšik a Spitfire XXIV je možno najkrajšie lietadlo všetkých čias. Tento dokument je 99 minút krásnych záberov na krásne lietadlo. Ale asi v polovici som sa sám seba pýtal, o čom tento dokument vlastne je? Je o vojne? O pilotoch? O komkoľvek kto sa zúčastnil vojny? Dlho sa hovorilo o Hurikánoch. Mnoho minút priestoru dostali ľudia, čo s lietadlom ani neprišli do styku. Po pravde som bol dosť sklamaný. Posledná polhodina ale dojem vylepšila. Ak by celý dokument bol ako záver, mohla to byť tutovka. Takto je to iba nostalgické rozjímanie nad kadečím a kadekým. S, v dnešnej dobe určite nutnou, spoločenskou korektnosťou v zastúpení pohlaví.(12.1.2019)

 • macejko1979
  ***

  Svet ste možno zachránili, ale Vaši kamaráti z US&A už nemajú ďaleko k tomu aby ho nadobro zničili svojim kapitálom, alebo 3 svetovou.(14.10.2018)

 • confisio
  *****

  Rolls-Royce Merlin si párkrát zhluboka odkašle. Z nozder dvanáctiválce se vyvalí oblaka černého kouře, následuje pár ohnivých jazyků, než se Merlinovi plíce zahřejí na potřebnou teplotu a začnou dýchat s libozvučnou pravidelností. Jeho dech je unikátní, nenapodobitelný a nezapomenutelný. Vnáší do vaší duše klid, jistotu, svobodu a bezpečí, přestože je srdcem vražedného nástroje vznášejícího se vysoko v oblacích, připraveného nemilosrdně rozervat a zahubit jakéhokoliv létajícího vetřelce, který se neprávem ocitne v jeho království. Kdykoliv se vydávám proti proudu času a nahlížím do dějinných událostí, vážím si čím dál více času, období a místa vyměřeného mému bytí. Dokument Spitfire je úžasnou vzpomínkou a poctou opravdovým hrdinům, kteří v minulém století obětovali své životy za dosažení svobody, které si po více než 70 letech tak trestuhodně a zbaběle nevážíme. Jedním z nejvýznamnějších hrdinů, kteří se o naši dnešní svobodu zasloužili, byl legendární stíhací letoun Spitfire. Vzdávám hold a poklonu tvůrcům tohoto filmu a všem opravdovým hrdinům, kteří bojovali a bojují za svobodu kdekoliv na naší planetě.(26.12.2018)

 • stihac10
  *****

  Nádhera s dokonalým zvukem motoru.. 10/10(13.6.2019)

<< předchozí 1 2