Chatrč

The Shack

Chatrč

The Shack

USA, 2017, 132 min

Rozpočet $20miliónovTržby USA $57,386,418Tržby Celosvetovo $93,501,393Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Tak keď sa to zoberie s patrčným nadhľadom celkom fajn film na to do akej témy načrel. Aj keď ide o dosť smutnú tému, opierajúcu sa o dosť smutný životný osud. Otec opilec, týranie, zlé detstvo, k tomu zmiznutie dcéry ale potom sa to nasmeruje k uzdraveniu takpovediac utýranej duše. Je to v celku šikovne podané, dá sa povedať s určitým citom nespútanej fantázie. Herci fajn, Worthington sa v poslednej dobe zas slušne ukazuje. Vizuálne farbisté, podmanivé. Na kresťanský film dobrá práca a to žvásty o bohovi a biblii fakt nemusím. Takže v rámci filmového média pozerateľné. /70%/(5.6.2017)

• Wacoslav1

Ou já předem úplně nevěděl o co jde a když jsem zjistil do jakých božích bažin jsem zapadl, tak bylo pozdě...0%(16.5.2017)

• misterz

Tak toto je ukážkový príklad násilníckej kresťanskej propagandy a tiež príklad toho, že všetkého veľa škodí. Aby ste si nemysleli, aj kresťanské filmy sa dajú točiť dramaticky pútavo a emotívne (napr. nedávno videné Zázraky z neba), no to žiaľ určite nie je tento prípad. Toto je len súvislá óda na Pána Boha, nič viac... Úvod ešte ušiel, stalo sa nešťastie a ja som si myslel, že sa tým naštartovalo k zaujímavej a hlboko precítenej dráme o vyrovnávaní sa so stratou blízkeho človeka (v tomto prípade dcéry). Čiže námet veľmi silný a emotívny. No akonáhle prišiel Mack do tej chatrče tak nastal hotový filmový armagedon - len súvislá paľba rečí o Bohu podoprená totálne hlúpymi a trápnymi sprievodnými dialógmi, kde Boha hrá černoška, Ducha Svätého prekrásna japonská modelka a Ježiša ani neviem zaradiť. Po vyše hodine týchto rečí mi už začalo mierne harašiť a začal som sa modliť za skorý koniec tohto trápenia. Pokiaľ bol práve toto úmysel filmu - aby sa ľudia začali k niečomu modliť, tak bravóooo.... to sa podarilo. Klobúk dole. Jedna hviezda za nádejný úvod. 20/100(26.5.2017)

Chatrč je silno veriaci film. Neponúka polemiku, ani diskusiu, nenastoľuje otázky, jeho cieľom je presvedčiť neveriacich, aby sa priklonili k Bohu. Taký je aj hlavný hrdina Mack, s ktorým sa život v detstve nemaznal, našťastie však našiel lásku svojho života, mal tri krásne deti a spokojný život. Rodinná tragédia a pochopiteľne jeho vlažný vzťah k Bohu sú odrazovým mostíkom k nasledujúcej kresťanskej propagande. Záverečný dovetok filmu je už len bezbrehým, násilným posolstvom, že len človek veriaci v Boha napokon nájde pokoj v duši a dokáže sa vysporiadať s nástrahami života. Technická úroveň snímku je viac ako dobrá, film je dobre natočený, herecké výkony sa mi páčili. Film je nadmieru dlhý, vzhľadom k absencii spomínanej polemiky, až predlhý. Vedel som, že je Chatrč náročný film a ortodoxných nevercov evidentne nezaujme, ale nečakal som vtieravú reklamu na kresťanstvo.(3.6.2017)

• Sofia

Nehorázná křesťanská propaganda. Není divu, že to na světě vypadá jak to vypadá, když Bůh jen celé dny vyvařuje nebo popíjí ledový čaj usazený v pohodlném křesílku na verandě. Takovou snůšku nesmyslů už jsem opravdu dlouho neviděla. Jedna hvězdička jen za krásnou přírodu a Sama Worthingtona.(11.5.2017)

• KrestanFilms

Silně kontroverzní snímek. Na jednu stranu má silnou výpovědní hodnotu (*****) na stranu druhou je až příliš troufalý, neboť autor si dovolil "ztělesnit" Boha v osobY a ještě mu přiřadit "přízemní" činnosti (odpad) - tedy činnosti, o kterých autor nemůže vědět, jestli je Bůh vůbec schvaluje, natož dělá... Ve výsledku dávám průměrné ** a UPOZORŇUJI, že oficiálně snímek doporučit nemohu, neboť snímek může ovlivnit podvědomé vnímání Boha. Ať každý uváží sám za sebe... Já za sebe mohu říct, že jsem si u filmu uvědomil jednu velmi vážnou věc, která mi dříve nedošla.(4.8.2017)

Po filmech o pomstě a odplatě tady máme zase film o tom druhém konci, odpuštění. Knihu jsem sice nečetl, ale zřejmě dalo práci ty obrazy dát na plátno. Natočeno je to profi, věcí k zamýšlení je tam taky spousta. Ono asi bude rozdíl, když se na to dívá věřící člověk. Pro ostatní to může zahánět takovým tím Njů Ejdž feelingem a může se kapánek ztrácet, nudit či mít naopak odpor co se týká odpuštění. To, že Bůh je zde zobrazen jako žena, jsem nijak negativně nevnímal, spíše naopak jsem viděl ten charakter, který vyjadřuje. To stejné u Ježíše a posledního z Trojice, Ducha Svatého. No jo, točit takové filmy o odpuštění a víře, je dneska trochu nevděčná práce. Pro mě zase film, který nejblíže vyjadřuje principy odpuštění. Ne jenom člověk člověku, ale vůbec, odpuštění Boha k nám lidem skrze Jeho syna.(17.6.2017)

• Lokutus

nejdementnější černoprdelnická agitka od 7th Heaven! 1* pouze pro Zigmana.(6.6.2017)

"Zem, tá je celá nebom preplnená, a v každom bežnom kríku horí Boh, no len kto vidí, topánky si zloží; tí druhí jedia plody pri kríkoch." Ja k tomu viac nepotrebujem povedať.(27.5.2017)

"Bolest je schopna nás vnitřně převrátit a učinit nás schopnými udělat nemyslitelné."(12.8.2017)

Chatrč je emocionálne veľmi silný film, ktorý prinúti každého s Mackom súcítiť. To umocňuje jeho posolstvo natoľko, že divák o ňom určite bude premýšľať. Nie som si istý, do akej miery by tento počin schválili teológovia. Osobne mi lepšie odpovede na otázku príčiny zla vo svete, dala kniha Jób než Chatrč, ale to je individuálne. Technická úroveň je oveľa vyššia než býva u kresťanských filmov zvykom. Naopak casting zlyhal, lebo žiadny z hercov nemal charizmu a "trojica" pôsobila dosť nesúrodo, priam individualisticky.(25.4.2017)

• Lord.Jim

Trochu zvláštní představa o božím plánu.(2.6.2017)

• kaylin

Je mi líto, ale i když tu jsou zajímaví herci, tak to rozhodně neznamená, že mě snímek bude bavit, když má vyloženě křesťansko-propagandistickou tematiku. Když budete věřit v boha - ale pozor, jen toho křesťanského - tak všechno bude v pořádku. Nebude! Radši se na to vykašlete a filmu se vyhněte.(5.6.2017)

• chelseaman22

Už u knižní předlohy jsem trpěl. U filmu mi stačilo třicet minut, abych pochopil, že dívání se na rozmluvy Ducha svatého s hlavním hrdinou mě vůbec netankuje. Celé je to jeden velký náboženský blábol inspirovaný Turínským koněm. odpad!(18.7.2017)

• laik_60

filmový projekt príliš zaváňajúci teóriou "New Age". Mam doma knihu a tesil som sa na ňu už po nej nesiahnem. Som s filmom sklamaný.(26.4.2017)

Bol som celkom zvedavý, čo nám "The Shack" prinesie. Kniha bola bestsellerom, v čase jej vydania o tom všetci hovorili a bolo to jedno z najsilnejších diel vôbec. Ja som príbeh nečítal, takže som išiel na film s celkom otvorenou mysľou zvedavý, čoho sa vlastne dočkám. Celkovo som nakoniec spokojný, no rozhodne mám pocit, že najlepšie dokážem tento film ohodnotiť ako nie moc dobrý film s pár skutočne vynikajúcimi scénkami, ktoré ostanú v pamäti. No je to občas trošku náročné sledovať kvôli tempu filmu. Počas sledovania som často mal pocit, že niektoré scénky, alebo dialógy sa dali skrátiť. Veľmi často rozprávali postavy o tom istom a iba to film naťahovalo. A to je ten najväčší problém. Nemal by som sa nudiť a film by mal ísť svižne. No reálne ide na môj vkus veľmi pomaly a tých 132 minút je tu ozaj citeľných. Aj keď by nemalo byť. Rovnako mám pocit, že je to trošku manipulatívny film. Nemôžem povedať, že by ma to vytáčalo, len občas som prevracal očami nad tými scénkami. Viem však pochopiť všetkých, čo mali pocit, že je to kresťanský nátlak. Ja si to osobne nemyslím. Podľa mňa film nie je ani kresťanskou propagandou ani nič. Je to hlavne o otcovi, ktorý sa potrebuje vyrovnať so smrťou svojej dcéry. A nedokáže svoj smútok reálne zvládať a rozvracia mu to život s jeho rodinou. A musím povedať, že všetky scénky pred cestou do chatrče a po odchode z chatrče sú naozaj dobré. A chápem úplne všetkých a rovnako aj ich vzťahy. Najlepšie je to vidno medzi Mackom a Kate, ktorých vzťah maximálne po tej tragédii zvädol. A ja im rozumiem obom. A nepotreboval som to vysvetľovať vo filme dialógmi, lebo som to pochopil zo scénky, kde sa len pozdravia s pohľadmi, ako keby nevedeli, čo si majú povedať. Režisér mal asi pocit, že vizuálne by sme to nepochopili a tak nám musel všetko ešte raz vysvetliť slovami. Zbytočné. Ale čo môžem povedať pozitívne? Je to pochopiteľný film a má podľa mňa dobrú myšlienku. Octavia Spencer je vynikajúca a rovnako aj Sam Worthington. Scénka v jaskyni, kde musí byť sudcom je podľa mňa jedna z najlepších. Veľmi dobre to ukazuje ľudskú tvár, a aké ťažké je byť nestranný a nesúdiť. Najmä, keď ľudia radi súdia druhých podľa toho, ako situácie vyplývajú na nich alebo ich blízkych. Lenže svet nie je čiernobiely. A film to dobre adresuje. Film vyzerá veľmi dobre a je mi jasné, že má film dobré myšlienky. Len občas by mohol nechať atmosféru viac dýchať a nedávať do toho toľko dialógov. Tak aspoň vidím film ja. Znovu by som si ho asi nepozrel, no som rád, že som ho videl aspoň raz a myslím si, že tie dobré myšlienky a momentky sú hodné toho, aby si ho človek pozrel aspoň raz. Pozrite sa, či je to niečo, čo by vás zaujalo a rozhodnite sa sami. Hodnotenie: C+(19.5.2017)

Není to vždy snadné Není to vždy spravedlivé Vím, že mě vždycky nepotřebuješ Ale slibuji, že tu budu vždycky ...(29.5.2017)

• Mathew55

Nuže, tohle bylo tak pobožný a křesťanský, až jsem málem začal googlit fotky mladých kloučků a dívenek. Sam Worthington je kvalitní herec a ve filmu působil důvěryhodně, ale i tak nedokázal zachránit otčenášskou a přeamerickou pointu. Pokud nevěříte v Boha a neztratili jste zrovna někoho blízkého, neztrácejte tímto filmem čas (jako já).(20.5.2017)

• jasse

...jako ateistovi mi centrální příběh křesťanství nedává vůbec smysl - jak by mohla smrt jednoho člověka vykoupit hříchy ostatních (a je jim odpuštěno) a PROČ VŮBEC? No však to malá Missi otci vmetla hned na začátku při vyprávění u vodopádu o malé indiánské princezně...Věřící lidé mají tu výhodu, že se prostě ze všeho vyzpovídají a jede se dál...kéž by bylo na světě vše tak jednoduché. - Jedna hvězdička za Sama Worthingtona, podal velmi slušný výkon.(5.8.2017)

Keďže som čítal knihu, vedel som do čoho idem. Mal som pochybnosti o tom, či sa táto kniha dá spracovať ako film (navyše viac ako dvojhodinový) a dopadlo to presne podľa mojich očakávaní. Priemerný film s peknými momentami a myšlienkou, pre ktorú nemusíte byť kresťan, aby ste ju pochopili. Jednoducho, žiť minulosťou a zožierať sa niečím, čo nemôžete ovplyvniť, vám nijako nepomôže. Odpustiť vrahovi svojej dcéry je možno silná metafora, ale aspoň to v divákovi viac rezonuje. Ďalší z dôvodov, prečo som tomuto filmu neveril, bolo obsadenie. To sa mi aj potvrdilo a väčšina postáv bola nesympatická a ani k Mackovi v stvárnení Sama Worthingtona som si nejaký vzťah neutvoril. Zachraňovala to aspoň Octavia Spencer v úlohe Boha. Taký Morgan Freeman v sukni. A najmä vďaka nej sú to aspoň tie tri hviezdy. Na záver pochválim aj hudbu, ktorá pekne vystihovala atmosféru filmu.(15.4.2017)

<< předchozí 1 2 3 4