The Shack

Chatrč

The Shack

USA, 2017, 132 min

Bol som celkom zvedavý, čo nám "The Shack" prinesie. Kniha bola bestsellerom, v čase jej vydania o tom všetci hovorili a bolo to jedno z najsilnejších diel vôbec. Ja som príbeh nečítal, takže som išiel na film s celkom otvorenou mysľou zvedavý, čoho sa vlastne dočkám. Celkovo som nakoniec spokojný, no rozhodne mám pocit, že najlepšie dokážem tento film ohodnotiť ako nie moc dobrý film s pár skutočne vynikajúcimi scénkami, ktoré ostanú v pamäti. No je to občas trošku náročné sledovať kvôli tempu filmu. Počas sledovania som často mal pocit, že niektoré scénky, alebo dialógy sa dali skrátiť. Veľmi často rozprávali postavy o tom istom a iba to film naťahovalo. A to je ten najväčší problém. Nemal by som sa nudiť a film by mal ísť svižne. No reálne ide na môj vkus veľmi pomaly a tých 132 minút je tu ozaj citeľných. Aj keď by nemalo byť. Rovnako mám pocit, že je to trošku manipulatívny film. Nemôžem povedať, že by ma to vytáčalo, len občas som prevracal očami nad tými scénkami. Viem však pochopiť všetkých, čo mali pocit, že je to kresťanský nátlak. Ja si to osobne nemyslím. Podľa mňa film nie je ani kresťanskou propagandou ani nič. Je to hlavne o otcovi, ktorý sa potrebuje vyrovnať so smrťou svojej dcéry. A nedokáže svoj smútok reálne zvládať a rozvracia mu to život s jeho rodinou. A musím povedať, že všetky scénky pred cestou do chatrče a po odchode z chatrče sú naozaj dobré. A chápem úplne všetkých a rovnako aj ich vzťahy. Najlepšie je to vidno medzi Mackom a Kate, ktorých vzťah maximálne po tej tragédii zvädol. A ja im rozumiem obom. A nepotreboval som to vysvetľovať vo filme dialógmi, lebo som to pochopil zo scénky, kde sa len pozdravia s pohľadmi, ako keby nevedeli, čo si majú povedať. Režisér mal asi pocit, že vizuálne by sme to nepochopili a tak nám musel všetko ešte raz vysvetliť slovami. Zbytočné. Ale čo môžem povedať pozitívne? Je to pochopiteľný film a má podľa mňa dobrú myšlienku. Octavia Spencer je vynikajúca a rovnako aj Sam Worthington. Scénka v jaskyni, kde musí byť sudcom je podľa mňa jedna z najlepších. Veľmi dobre to ukazuje ľudskú tvár, a aké ťažké je byť nestranný a nesúdiť. Najmä, keď ľudia radi súdia druhých podľa toho, ako situácie vyplývajú na nich alebo ich blízkych. Lenže svet nie je čiernobiely. A film to dobre adresuje. Film vyzerá veľmi dobre a je mi jasné, že má film dobré myšlienky. Len občas by mohol nechať atmosféru viac dýchať a nedávať do toho toľko dialógov. Tak aspoň vidím film ja. Znovu by som si ho asi nepozrel, no som rád, že som ho videl aspoň raz a myslím si, že tie dobré myšlienky a momentky sú hodné toho, aby si ho človek pozrel aspoň raz. Pozrite sa, či je to niečo, čo by vás zaujalo a rozhodnite sa sami. Hodnotenie: C+(19.5.2017)

FIlm nie je určený veriacim, lebo oni už majú o viere svoju predstavu a postoj a veľa im neprinesie, jedine možno príjemný oddych pri pozeraní. Tak isto nie je určený pre neveriacich, ako tento film prezentujú, pretože väčšina neveriacich v ňom bude vidieť len kresťanskú propagandu, ktorá navyše hrá na city. Je ale pre takých, ktorí si nie sú istí, či a v čo veria, ale musia mať pootvorené dvere pre vieru. Ak sú ochotní sa zamyslieť nad myšlienkami, ktoré vo filme odzneli, tak určite tam zopár zaujímavých nájdu. A aj neveriacemu tie "božské žvásty" dokážu nastaviť človeku zrkadlo, na základe čoho sa následne môžeme pokúsiť byť niekým lepším, prospešným sebe, či okoliu. Film až na pár odchýlok celkom verne stvárňuje knihu a aj keď sa dej točí v podstate okolo jednej krutej tragédie, konečne ďalší (v poslednej dobe z mála) filmov, kde sa nemuselo rozbiť niekoľko budov, zabiť niekoľko desiatok ľudí, alebo iným násilným spôsobom ako zabaviť diváka.(9.7.2017)

Keďže som čítal knihu, vedel som do čoho idem. Mal som pochybnosti o tom, či sa táto kniha dá spracovať ako film (navyše viac ako dvojhodinový) a dopadlo to presne podľa mojich očakávaní. Priemerný film s peknými momentami a myšlienkou, pre ktorú nemusíte byť kresťan, aby ste ju pochopili. Jednoducho, žiť minulosťou a zožierať sa niečím, čo nemôžete ovplyvniť, vám nijako nepomôže. Odpustiť vrahovi svojej dcéry je možno silná metafora, ale aspoň to v divákovi viac rezonuje. Ďalší z dôvodov, prečo som tomuto filmu neveril, bolo obsadenie. To sa mi aj potvrdilo a väčšina postáv bola nesympatická a ani k Mackovi v stvárnení Sama Worthingtona som si nejaký vzťah neutvoril. Zachraňovala to aspoň Octavia Spencer v úlohe Boha. Taký Morgan Freeman v sukni. A najmä vďaka nej sú to aspoň tie tri hviezdy. Na záver pochválim aj hudbu, ktorá pekne vystihovala atmosféru filmu.(15.4.2017)

Knihu som čítal, takže pointa bola vopred jasná. Mal som vysoké očakávania na prevedenie a tie sa úplne naplnili. film poskytuje okrem iného odpoveď na dlhodobú otázku - prečo Boh, keď je všemocný, dokáže pripustiť hrôzy a neprávosti sveta? Prečo existuje zlo a Boh sa len pozerá? odpoveď nebude akceptovaná mnohými, no hlavne tými, ktorí neakceptuju samotnú otázku. Na to ze ide o nábožensku tematiku sa čudujem že ateisticke česko dostalo tento film do červených farieb. Možno to sz taký odpadový film napokon nebol ;-)(17.4.2017)

Po viacerých pokusoch som sa dala prehovoriť na to ísť do kina. Aj ked som bola sprvu skeptická kvôli Worthingtonovi, kedže ho mám zakopenzovaného ako herca len s jednou tvárou. V tomto filme môj názor zmenil o 180°. Film je jednoduchý a pre niektorých ľudí bude určite ťažko pochopiteľný. Ale vysvetľuje veci čo najjednoduchšie aj ked cez takú udalosť, ktorá je hlavný gro filmu. Nebudú s ním všetci súhlasiť. Ako človek, ktorý zažil niečo podobné vo svojom okolí ma film hned vtiahol do deja. Áno kulisy a niektoré scény pôsobili gýčovo. Ale treba povedať, že takéto filmy nedostávajú veľký budget na tvorbu. Musím uznať, že scény boli neskutočné ako aj prevedenie Boha v úlohe Octavi Spencer. Tá te na svoju postavu ako stvorená. Chválim tvorcov. Celkový film nepôsobí lacno ani nudne. Nie jedno oko v kine zostalo suché. Chatrč je tým filmom po ktorom sa rozmýšľa ešte dlho po jeho pozretí. PS: F-red nie. V nebi nevyzerajú ľudia ako práve zomreli ale sú tam v tom období ked boli najkrajší. (tkaže žiadne babky s plienkami ;)(17.4.2017)

• - Producent Gil Netter priznal, že nakrútiť Chatrč ho prinútila manželka, ktorú kniha natoľko nadchla, že nakúpila desiatky výtlačkov a rozdávala ich všetkým známym. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)