The Shack

Chatrč

The Shack

USA, 2017, 132 min

• F-red

Ak sa rozhodnete veriť vo všemohúceho spravodlivého kresťanského Boha je to fajn, ale máte aj jeden problém. V prípade neočakávaneho vývoja vášho života by ste mali ísť do kina na film, ktorý vám pomôže sa vyrovnať s Božou krutosťou. Film sa snaží o to, aby ponúkaný Boh ostal v tejto kauze čistý a aby ste ho nezahadzovali. Prezentuje sa to tak, že aj iní majú slobodnú vôľu a napríklad môžu vraždiť malé dievčatká. Prečo? Pretože sa neprávom pasujú do role Boha aj keď Boh v podstate túto rolu sám nemá, lebo on také veci nerobí, teda ani nezačína napríklad vojny. Robíme to my ľudia a nikto za to nemôže, lebo každý mal nejakých rodičov, ale hlavne za to nemôže Boh. On je taká náhrada za blbých rodičov, ale s vašim osudom nemá nič spoločné. Modlenie bolo na nič. Keď to pochopíte, tak sa vyrovnáte s hocičím. Okrem iného kresťanstvo sľubuje skvelý bonus, a tým je nesmrteľnosť alebo záruka života na druhom svete ako na mieste radosti a pokoja, (táto marketingová stratégia (toto terno) donútilo konvertovať na kresťanstvo dokonca aj nemálo židov, avšak aj to má jeden háčik, ak zomriete ako malé dievčatko, tak ste v raji ako malé dievčatko, keď zomriete ako starena s plienkami, tak budete žiť vo večnom živote ako starena s plienkami z čoho vyplýva, že žiť príliš dlho sa neodporúča. Myšlienky sú pekné, ale toto je portál o filme a možno tu hodnotiť iba filmy a tento bol hrozný.(17.4.2017)

• Mathew55

Nuže, tohle bylo tak pobožný a křesťanský, až jsem málem začal googlit fotky mladých kloučků a dívenek. Sam Worthington je kvalitní herec a ve filmu působil důvěryhodně, ale i tak nedokázal zachránit otčenášskou a přeamerickou pointu. Pokud nevěříte v Boha a neztratili jste zrovna někoho blízkého, neztrácejte tímto filmem čas (jako já).(20.5.2017)

Film určite nie je určený militantným ateistom a vyznávačom toho, že sme nič len hlina, po nás už nič nie je a vlastne žiadna spravodlivosť neexistuje. Ale na druhej strane nie je určený a priori len kresťanom, vychutnať si ho môžu aj všetci fanúšikovia filozofie a rozjímaní nad tým, ako to vlastne v živote je. Veľmi silná je tu hlavná myšlienka odpustenia a neposudzovania. Tento snímok svojou formou nedáva veľmi na výber. Buď ho budete uznávať ako prínosný, alebo ho pošlete priamo pod zem. Nie je nič medzi tým. Film je plný duchovna, múdrostí, možno nie pre každého, ale prináša v návale vo filmoch večne opakujúcich sa tém niečo nové.(20.6.2017)

Keďže som čítal knihu, vedel som do čoho idem. Mal som pochybnosti o tom, či sa táto kniha dá spracovať ako film (navyše viac ako dvojhodinový) a dopadlo to presne podľa mojich očakávaní. Priemerný film s peknými momentami a myšlienkou, pre ktorú nemusíte byť kresťan, aby ste ju pochopili. Jednoducho, žiť minulosťou a zožierať sa niečím, čo nemôžete ovplyvniť, vám nijako nepomôže. Odpustiť vrahovi svojej dcéry je možno silná metafora, ale aspoň to v divákovi viac rezonuje. Ďalší z dôvodov, prečo som tomuto filmu neveril, bolo obsadenie. To sa mi aj potvrdilo a väčšina postáv bola nesympatická a ani k Mackovi v stvárnení Sama Worthingtona som si nejaký vzťah neutvoril. Zachraňovala to aspoň Octavia Spencer v úlohe Boha. Taký Morgan Freeman v sukni. A najmä vďaka nej sú to aspoň tie tri hviezdy. Na záver pochválim aj hudbu, ktorá pekne vystihovala atmosféru filmu.(15.4.2017)

Výborne podarené spracovanie knihy, ktoré absolútne nemusí mať žiadne veľké zvraty ani rozuzlenia na to, aby nás to nedokázalo udržať v pozore viac ako 2 hodiny. Kniha možno o kúsok lepšia, to detailnejšie spracovanie niektorých vecí nás viac vťahuje do deja ako vo filme. U mňa osobne pretrváva názor, že celý obsah knihy by sa nedal natlačiť na filmové plátno. Film miestami pôsobí veľmi stručne, ale zároveň necháva každej postave priestor na vyjadrenie sa. Myšlienky aj samotný motív celej knihy podla mňa nemusia každému sadnúť. Celková podstata ale aj všetky rozhovory, ktoré sa tu udiali sú pre typy ľudí, ktorím nevadí prijať novú prezentáciu alternatív viery a samotného vzťahu s bohom. Keďže sám nie som zrovna silný veriaci, tak tento film mi ponúkol na to úplne iný uhol pohľadu, ktorý mi vyhovuje. Človeku, ktorý sa od tohto čo najviac vzdaľuje, môže tento film posôbiť absurdne alebo sa mu vôbec nemusí páčiť. Aspoň vidíme, ako niektorí z našej ČSFD komunity s týmto zápasili a potom tu iba nadávajú a dehonestujú pre nás ostatných toto inšpiratívne dielo.(19.4.2017)

• - Producent Gil Netter priznal, že nakrútiť Chatrč ho prinútila manželka, ktorú kniha natoľko nadchla, že nakúpila desiatky výtlačkov a rozdávala ich všetkým známym. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)