Vrah mezi námi

(pracovní název)

M

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

Německá říše, 1931, 117 min

Parádní noir detektivka, která balancuje na pomezí němého a zvukového filmu. Fritz Lang tu výborně vybudoval atmosféru strachu a napětí, skrz obraz vypráví a naráží na politickou situaci a v závěru klade nespočet morálních otázek. Peter Lorre byl do role vraha díky svému zevnějšku velmi dobře zvolen, do své úlohy se vcítil a tím působil velice věrohodně. [8/10] (Nero-Film AG) (Čb. /// Produkce: Seymour Nebenzal /// Scénář: Thea von Harbou, Fritz Lang /// Kamera: Fritz Arno Wagner /// Nepůvodní hudba: Edward Grieg) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](26.6.2010)

Tento slavný film slavného Fritze Langa je pouze o 4 roky novější než jeho Metropolis, a už je úplně někde jinde. Největší změna samozřejmě přišla se zvukem, ač je jeho použití stále silně nedokonalé - ale to, že zde třeba není žádná hudba nebo že postsynchrony jsou úplně mimo lze jistě panu režisérovi jen stěží vyčítat vzhledem k datu vzniku. Herecké výkony jsou překvapivě dobré, a to včetně titulního padoucha, kterého si (určitě s chutí) zahrál Peter Lorre, jehož tato role o pár let později katapultovala do Hollywoodu, kde se již natrvalo zabydlel v rolích velmi podobných této, zejména v bogartovkách. Vrah mezi námi je skvělý kriminální film, mírně ohlodaný zubem času, který jistě potěší nejen všechny milovníky Hříšných lidí města pražského.(2.5.2005)

Film v sobě nese ještě prvky doznívající němé éry, ale vůbec to není na škodu, pomáhají dotvářet onu zvláštní nepopsatelnou atmosféru. Občas se s až dokumentaristickým nadhledem věnuje některé obzvláště zásadní scéně. Celý film je natočen mimořádně originálním způsobem, který je i přes svoji ojedinělost lehce stravitelný.(22.9.2013)

Velmi emocionální, nadčasový snímek, který, i když už je to osmdesátiletý dědula, svojí sílu nezapře. Každá scéna vypilovaná do posledního detailu, navíc absence hudby, čehož jsem si všiml až po nějaké chvíli, že mi tam pořád něco chybí, tomu dodává na autenticitě (samozřejmě s výjimkou pískání "In the Hall of the Mountain King, krásné to skladby). A díky "eMku" se snad konečně dokopu k Langovému slavnému Metropolis.(7.10.2014)

Vynikající thriller, který spíše otázky klade, než aby na ně odpovídal. A to není vůbec na škodu, protože i když se pouští do polemiky práva a spravedlnosti, nechává na divákovi, aby si udělal jasno sám. A je to dobře - ve chvíli, kdy bude právo v rukou "lidu", právní společnost přestane existovat. Ano, já fandil vrahovi, a jsem za něj spokojený :-) Hlavně proto, že ho zahrál vynikajícím způsobem Peter Lorre (s mladým Františkem Vnoučkem si jsou až podezřele podobní), jehož figura je slizká, úlisná, prohnaná, ale zároveň vzbuzuje soucit. Naopak galérka je od začátku do konce banda nesympatických chmatáků. Přesto plný počet nedám, především za zdlouhavé pasáže uprostřed filmu, kdy se vyšetřování popisuje příliš podrobně.(12.7.2013)

• - Melodie, kterou vrah píská je ´In the Hall of the Mountain King´ ze suity Peer Gynt od Edvarda Griega. (Kulmon)

• - Langova krutost vůči hercům byla pověstná. Lorre byl smeten ze schodů snad tucetkrát. (Kulmon)

• - Filmem se inspiroval rakouský zpěvák 80. a 90. let Falco pro svůj videoklip k písni Jeanny. Klip je rovněž černobílý, expresionisticky laděný a je v něm napodobováno mnoho scén, například písmeno "F" psané křídou na Falcových zádech místo "M" jako Mörder na zádech Petera Lorrea. (DareDeer)