poster

Vrah mezi námi

 • Německo

  M

 • Německo

  M - Eine Stadt sucht einen Mörder

 • anglický

  Murderers Among Us

  (neoficiální název)
 • anglický

  M - A City Looks for a Murderer

  (neoficiální název)
 • USA

  M

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

Německo, 1931, 117 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • MrCreosote
  ****

  Fritz Lang byl expert na umísťování ironických symbolů a nápaditá řešení většiny scén (zde se nejdříve místní galérka domlouvá na tom, jak odstranit škodnou v jejich revíru, kouří přitom ostošest a do toho se prolínají záběry se stejně vášnivě diskutujícími policejní oficíry, kteří taktéž chtějí zločince dopadnout a taktéž kouří tuny cigaret, až pro kouř skoro nevidíme scénu). Závěrečný "soud naruby" pak ukazuje tu věčnou potíž se spravedlností - je lepší nepohodlného a nebezpečného člověka prostě sprovodit ze světa, anebo má právo na řádný soud a možnost léčby či nápravy? To všechno se odehrává roku 1931 v Německu. S vědomím toho, co se stalo 2 roky poté pak tenhle příběh dostává zcela nový rozměr. Vedle toho pak působí Beckertova choroba skoro neškodným dojmem...(30.3.2010)

 • Pan Filuta
  *****

  9/10 Po dlouhé době jsme se opět dostal ke klasice. Rok výroby je opravdu neuvěřitelný. Nedivím se, že film popudil vládní představitele. Ještě dnes ve mně vzbuzuje jistý neklid. Jako by Lang tušil, jakým směrem se bude asi situace v Německu vyvíjet. Určitě jeden z nejlepší filmů 30. let.(25.5.2007)

 • Oktavianus
  ****

  Vynikající thriller, který spíše otázky klade, než aby na ně odpovídal. A to není vůbec na škodu, protože i když se pouští do polemiky práva a spravedlnosti, nechává na divákovi, aby si udělal jasno sám. A je to dobře - ve chvíli, kdy bude právo v rukou "lidu", právní společnost přestane existovat. Ano, já fandil vrahovi, a jsem za něj spokojený :-) Hlavně proto, že ho zahrál vynikajícím způsobem Peter Lorre (s mladým Františkem Vnoučkem si jsou až podezřele podobní), jehož figura je slizká, úlisná, prohnaná, ale zároveň vzbuzuje soucit. Naopak galérka je od začátku do konce banda nesympatických chmatáků. Přesto plný počet nedám, především za zdlouhavé pasáže uprostřed filmu, kdy se vyšetřování popisuje příliš podrobně.(12.7.2013)

 • NinadeL
  ****

  Klasické Langovo masterpiece M přivedlo slavného režiséra poprvé ke zvukovému filmu. Ve Výmaru mu po té bylo dopřáno realizovat už jen Testament dra Mabuseho, načež po Liliomu ve Francii zamířil rovnou do Hollywoodu. M dopřálo podobný stardom také Peteru Lorremu. Osobně si skutečně nedokážu představit role, které by mu svěřovalo Německo po roce 1933, protože stačí jediný pohled na jeho mládence v Jeho Veličenstvu Krise nebo L. P. 1 neodpovídá a je jasné, že Lorre byl jako zrozený pro hollywoodský odpad ;) Z jiných herců v M ještě poměrně vyčnívá skvělá Rosa Valetti, známá to Gusta z Modrého anděla, a vyšetřující Paul Kemp, veterán německého kina 30. - 50. let. Případně ještě univerzál Theo Lingen a mezi komparsisty neidentifikovatelný příští idol Rolf Wanka (toto ovšem jeho rodina vyvrací). Film samotný je senzační studií na téma spolupráce podsvětí a policie, přičemž práce s asynchronním zvukem odpovídá dobovému standardu, který byl hojně využívám náročnějšími režiséry. U nás se takto projevil například Machatý v Ze soboty na neděli.(12.8.2010)

 • mat.ilda
  ****

  Vrah jako narušitel rovnováhy mezi policií a galérkou, to se často nevidí. Langova poctivá pátračka podle indicií i vzácný případ spolupráce podsvětí nazapřenou, novátorské vychytávky, komiksové stínohry, lidový soud v režii kriminálníků, čerpajících ze svých bohatých zkušeností, emotivní vrahova zpověď i obhajoba řízená etickým kodexem... "M" není jen tak obyčejnou kriminálkou, ale i obrazem doby - stále živými dilematy se však zároveň stává aktuální a tím i nadčasovou. K diváckému zážitku už nezbývá, než popřát ostrý obraz, čistý zvuk a nekuřácké prostředí ;-)(27.5.2015)

 • - Fritz Lang sa v rozhovore s Jeanom-Luc Godardom rozpovedal, že film M vníma čiastočne aj ako dokumentárny. (MikO_NR_1909)

 • - Film byl založen na novinových článcích, které Frit Lang četl o sériovém vrahovi Peteru Kuertenovi z Düsseldorfu. (Kulmon)

 • - Komparsisté, kteří hráli členy kriminálního gangu v závěru filmu byli skuteční delikventi. 24 z nich bylo před koncem filmu dáno do vězení. (Kulmon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace