Poslední útěk Jeronýma Pražského (TV film)

Drama / Historický / Dobrodružný / Dokumentární

Česko, 2018, 81 min

Oproti Janu Husovi nebe a dudy. Film, kde postavám věřím jejich motivaci, dokáži se napojit na problematiku celé doby a nejsem iritován emocionální vatou okolo. Ondřej Vetchý v roli Jeronýma Pražského září a je radost jeho vývoj sledovat. Dokumentární vsuvka podporuje historickou linku příběhu a Vladimír Javorský do role Husa (byť ve vedlejší roli) sedl daleko lépe, než Matěj Hádek. Tvůrci konečně pojímají též 15. století daleko špinavěji, než je u jiných českých historických filmů zvykem a mít na to vše více peněz, komparsistů a efektů, šlo by o excelentní historický počin. Takže ač dávám tři hvězdy, rozhodně nejde o propadák. Právě naopak. Líbilo se mi to a určitě tomu dám šanci i do budoucna. 65%(30.5.2018)

Zajímavá postava, dobře obsazené... Ve filmu zaznělo že Páleč zradil. O koho se vlastně jednalo ? Štěpán z Pálče byl český kněz a učenec konce 14. a začátku 15. století. Byl blízký přítel a učitel Jana Husa a stoupenec reformního proudu na pražské univerzitě. Později, pravděpodobně zastrašen několika měsíčním vězením, vystupoval proti Husovi. Po čase si proti sobě popudil krále Václava IV. a byl ze země vyhnán a zbaven všech úřadů...(27.8.2019)

Po výborném Husovi velmi průměrný Jeroným... Spoustě lidí a filmařů zvláště asi vskutku nedochází, že pokud navlečeme herce do středověkých kostýmů, nestanou tím z nich středověce uvažující lidé. A to pomíjím nejen to, že bylo asi vážně složité narazit v té době na ženu, která umí číst (neuměla to ani většina mužů), ale třeba i na to, jak spolu ti dva konverzovali. Česky? Německy? Latinsky? Ostatně, v jaké řeči asi probíhaly hádky v hospodě? A proč všichni mluví jako kniha? Navíc jako kniha napsaná ve zcela jiné době? A proč je matka té vzdělané a citlivé venkovanky pochována mimo hřbitov, v neposvěcené půdě kdesi řeky jako hříšnice? Aby to bylo romantičtější? A proč i tam kde víme jak to bylo (a to mnohokrát nevíme), je to ve filmu jinak? Celkový dojem: 60%(6.7.2018)

Když porovnám tento polodokument s nedávným nezdarem o stavovském povstáním, tak Poslední útěk Jeronýma Pražského představuje o několik tříd lepší počin. Sice tu o naprostém nadšení nemůže být ani slovo, ale určitá spokojenost je jistě pocítěna. Film se v základní rovině snaží předat základní fakta o JP a o souvisejících událostech rodícího se husitského hnutí. Tvůrci sice v mnohém dali prostor fantasii (patrně většina toho, co se stalo v Hiršavě), ale tento přístup nijak zásadněji neruší. Z určitého pohledu je tím adekvátně doplněna historická realita. Jsem trochu zarmoucen zvolenými exteriéry a kostýmy. Je jistě obtížné pro natáčení zvolit 100% autentickou středověkou památku, ale faktem zůstává, že gotické stavby, pokud nebyly tvořeny kvádrovým zdivem, měly zpravidla omítku. Krom toho se úvodní scéna v Kostnici odehrává před manýristickou kaplí sv. Anny v Olomouci, která pochází ze začátku 17. století (to jako teda né...). A co mi vadí na kostýmech? Podoba ani ne. Je sice pravdou, že jsou vyvráceny mýty o středověké (ne)hygieně, ale zdejší kostýmy opravdu působí, jako by byly zhotoveny před chvilkou. Přiznávám, že je to hnidopišství. Pouze tím ale upozorňuji na problémy, které se netýkají jen tohoto filmu. Herci jsou výborní. Potěšil i Javorský, který ztvárnil Husa v polodokumentu JH - Cesta bez návratu, jenž pochází od totožných tvůrců. Nakonec Poslednímu útěku uděluji silnější tři hvězdičky. Kdyby takto vypadal každý druhý hraný dokument, byl bych celkem spokojen.(30.5.2018)

• Ironfood

Tak tohle se opravdu nepovedlo, ačkoli ze začátku to až tak špatně nevypadalo. Bohužel vše pohřbívá špatný scénář kladoucí zbytečně velký důraz na Jeronýmův náhodný milostný vztah s jakousi Annou. Ten je sám o sobě hodně klišovitý a navíc Annu hraje přespříliš okoukaná Čvančarová. Nečekal jsem zrovna dokument, ale čekal jsem, že se o Jeronýmovi dozvíme víc, než že byl hodný chlapík a že podobně jako Hus bojoval proti nepravostem v církvi. Vlastně to často působí spíše jako nějaká pohádka než jako historický film. Největším pozitivem je asi průvodní komentář komentář v podání Františka Němce...(13.9.2019)

• - Ve filmu zaznělo, že Páleč zradil. O koho se vlastně jednalo? Štěpán z Pálče byl český kněz a učenec konce 14. a začátku 15. století. Byl blízký přítel a učitel Jana Husa a stoupenec reformního proudu na pražské univerzitě. Později, pravděpodobně zastrašen několika měsíčním vězením, vystupoval proti Husovi. Po čase si proti sobě popudil krále Václava IV. a byl ze země vyhnán a zbaven všech úřadů. (sator)

• - Film Poslední útěk Jeronýma Pražského je volným pokračováním dokudramatu Jan Hus – cesta bez návratu (2015), za který režisér v roce 2016 obdržel Cenu Olomouckého kraje za přínos do kultury. Tvůrci chtěli způsobem zpracování oslovit především mladší generaci a zdůraznit, že máme „zapomenuté“ hrdiny, na které může být náš národ právem pyšný. (SimpanzJi)

• - Film vznikl v rozpočtu necelých čtyř milionů korun ve spolupráci Vistafilm Production a České televize. Natáčel se na tvrzi Malešov, hradech Helfštýn a Sovinec či ve skanzenu Řepora. (SimpanzJi)