Cesta časem

• angličtina

Man Divided

Sci-Fi / Drama

Dánsko / Finsko / Švédsko, 2017, 87 min

Chytrý film se silnou myšlenkou a s vynikající atmosférou. Vzhledem k tomu, že se nám ledovce na pólech skutečně dál úspěšně rozpouštějí, bych hrozbu budoucího nedostatku pitné vody nebral na lehkou váhu, byť už dnes máme technologie, které ji dokážou získat z vody mořské. Otázka je, zda v dostatečném množství. Ještě nikdy jsem se nesetkal s myšlenkou, že by nás časem měla cestovat jen část (část nás samých, našich osobností). Tady to ale měla být pojistka pro nepřerušené spojení (s quedou- agentem vyslaným do minulosti). Pak se ale musím ptát, jak mohl selhat myšlenkový most mezi oběma Fang Rungy. Tohle je podle mě slabé (nejslabší) místo Cesty časem. Fang Rung budoucnosti by věděl, proč se zdráhal vrátit se z minulosti. Nemusel by sám sebe vyhledat, aby na to dostal odpověď. Jinak má tenhle temný a dusný film jednu báječnou schopnost- pozorný, citlivý divák si díky němu aspoň na chvíli znovu uvědomí, jaké skutečné (!) bohatství představuje fungující ekosystém. Bohužel na to za normálních okolností nemyslíme a nesmyslně se ho zbavujeme. A když vidíme vizionářský, katastrofický film, jehož tvůrci si nám dovolí připomenout, jak bláhově se dnes chováme a k čemu by to mohlo vést, tak mu v naší neskonalé pýše dáme hodnocení, které z něj dělá zaměnitelnou, nezajímavou věc (aktuálně 60%). Tato naše pýcha zabila Cestu časem, její skutečné následky ale budou mnohem tragičtější.(10.5.2018)

• bourec

Stěží dvě hvězdy!Vlastně jenom komorní drama,s přesahem do scifi.Scifi ovšem v tomhle filmu neuvidíte,žádný triky,prostě nic.Bez většího pohybu,bez akce,neni to dramatický,nemá to žádný větší emoce,jenom ucajdaný ,depresivní nic.Jedno to ale splnilo.že pokud se budu chtít kouknout na nějakej severskej film,tak jenom krimi.To jediný tomuhle kousku Evropy jde,jinak uměj hovno.30%.(8.5.2018)

Film se skvělou atmosférou, kterou trochu sráží doslovný vypravěč (někde by se hodilo trochu ubrat) a trocha té nelogičnosti (tak jak to u filmů s cestováním v čase bývá). Jinak mi příjde, že častá výtka podobných filmů je pomalé tempo, přitom ale to je to, co zde funguje úplně perfektně a umocňuje to tíživý pocit a depku.(20.8.2018)

Výborný námet, myslím že aj celkom solídne spracovanie, na ktorom ale vidno, že peňazí na zobrazenie neutešenej budúcnosti v kapsičke nazvyš neboli. Pritom svet konca 21. storočia, ktorý sa ocitol z veľkej časti pod vodou, naskytuje veľa možností na vizuálne hody a nemusí ísť zrovna o hollywoodsky blockbuster. Každopádne film dokáže vtiahnuť, držať v napätí vďaka dvojníkovi nielen hlavnej postavy, len ku koncu akoby scenáristovi aj režisérovi došla šťava, respektíve nápady a potenciálne silný záver vyznie skôr do stratena a divák má pocit, že proste chcel toho vidieť o niečo viac.(14.7.2019)

Záležitosť z chladného Severu, ktorú by som priradil k malej skupinke (aspoň podľa mňa) dystopických filmov. Mám rád podobné námety, hlavne ak je do príbehu zakomponovaný môj obľúbený motív cestovania v čase. Ani ten námet ohľadom prostredia, v ktorom ľudia budúcnosti fungovali nebol zlý, pričom sa podarilo dosiahnuť aj celkom solídnu atmosféru. Samotný obsah ma však moc nechytil. Oceňujem snahu o akési artové vyznenie a tiež že tu odznelo veľa pekných myšlienok, no hlavná os príbehu bola taká nemastná neslaná, málo prepracovaná, čo sa prejavilo hlavne v závere, ktorý bol pre mňa sklamaním. Samotný scifi motív cestovania v čase sa tu skrátka využil len minimálne, čo je obrovská škoda, pretože to začalo ozaj zaujímavo. Lepší priemer. 65/100(14.3.2018)