Noc plná zázraků 3 (festivalový název)

• Polsko

Komedie

Polsko, 2017, 103 min

Tomasz Konecki

Marian Prokop

Tomasz Karolak, Agnieszka Dygant, Piotr Adamczyk, Magdalena Różczka, Borys Szyc, Izabela Kuna, Wojciech Malajkat, Katarzyna Zawadzka, Filip Pławiak, Stanisława Celińska, Andrzej Grabowski, Zbigniew Zamachowski, Bartosz Obuchowicz, Weronika Wachowska, Mateusz Winek, Danuta Stenka, Grażyna Szapołowska, Marcin Kwaśny, Nikodem Rozbicki, Agnieszka Wagner, Krzysztof Kowalewski, Kamila Kamińska, Anna Matysiak, Hanna Śleszyńska, Marek Bimer, Piotr Chlewicki, Katarzyna Cynke, Izabela Dąbrowska, Krzysztof Dutkiewicz, Barbara Garstka, Maria Gładkowska, Jarosław Gruda, Grzegorz Heromiński, Dariusz Jakubowski, Katarzyna Kołeczek, Mateusz Król, Joachim Lamża, Marcel Rajewski, Bartosz Rzepecki, Tomasz Sapryk, Rafał Szałajko, Kamil Szeptycki, Bronisław Wrocławski, Julia Wróblewska, Sławomir Zapała, Maria Gaca, Małgorzata Gieranin, Piotr Grabowski, Maciej Jachowski, Weronika Jaskółka, Violetta Kołakowska, Marta Leleniewska, Katarzyna Pudzianowska, Karolina Szafrańska, Liliana Cichoń, Filip Chiniewicz, Barbara Drużbicka, Annamaria Klosa-Zatońska, Wvarwzeky-Wez Kombo-Bouetoumoussa, Emilia Król, Halina Lipka-Kadaj, Piotr Mróz, Dawid Ozdoba, Sylwester Pokropek, Marta Romanowska, Juliusz Romanowski, Mikołaj Romanowski, Wojciech Sikora, Tomasz Skrętowski, Daniel Stępiński, Paweł Szczesny

Marta Grela-Gorostiza

Scénografie:

Joanna Kaczyńska, Alicja Olak (set dekoratér)

Kostýmy:

Dorota Roqueplo

Třetí zázračná noc už mě nepotěšila tak jako obě předchozí. Nevadilo by mi až tak, že přibylo mnoho nových postav, ale zklamalo mě, že zmizela značná část těch, které jsem už znal. Finále všech dějových linií byla sice taková, jaká jsem čekal, ale cesta k nim byla méně zábavná a někdy i nesmyslná. Úplně nelogický byl pro mě Wojciechův příběh, zatímco absence Malgorzaty byla jasná a očekávaná, nepochopil jsem, kam zmizela Tosia, a to co se kolem něj dělo dál, bych radši ani nekomentoval. Být na místě polských tvůrců, do čtvrtého pokusu bych už nešel.(2.1.2020)

Záver poľskej vianočnej trilógie je jednoznačne najslabším dielom, no stále je to veľmi milý a zábavný vianočný film, akých dnes už veľa nie je. Chýba tomu kvalita scenára jednotky a dramatické situácie dvojky a niektoré kľúčové postavy by si zaslúžili návrat, ale ťažko proti tomu protestovať. Príjemný film ktorý síce už tak neohúri, no ani nesklame.(25.12.2019)

Nečakal by som, že tretí diel u mňa zaboduje najviac z celej trilógie, ale stalo sa. Samozrejme je to opäť úplne mimo realitu, ale stále to pôsobí úprimnejšie a filmovejšie ako hrozivé slovenské kalkuly typu (Ne)Šťastný nový rok. Ono keď už tu máme tri diely, tak by to celé najlepšie fungovalo ako maratón, pochopiteľne iba cez vianočné sviatky, pretože po roku už fakt neviem, čo som videl v dvojke a jednotke. Záver je vo viacerých prípadoch príliš hrrr, ale dejové línie sú celkom fajn vymyslené. Emocionálne to najviac rezonuje pri týpkovi, ktorý v dvojke prišiel o manželku a má dilemu, či žiť v spomienkach, alebo žiť ďalej... na ďalší diel by sa mali už Poliaci vykašľať, obávam sa, že by toho už bolo skrátka moc a nemuselo by sa to vydariť.(25.12.2019)

Je priam ostudné, že žádná z českých televizí neuvádí polskou vánoční (nyní už) trilogii. Pravda, původní film kdysi nadabovala Nova, ale další dva díly už u nás nebyly uvedeny a znám je jen díky slovenskému dabingu. Netvrdím, že třetí díl je díra do světa, ale svoje kvality má. Ona polská kinematografie vůbec je u nás téměř neznámá, a je to škoda a pro nás ostuda.(28.12.2019)

• silentname

"Listy Do M. 3" podľa mňa už nenadväzujú na čaro predošlých dvoch filmov. Neviem čím to je, no mám pocit, že tentokrát sa scenár moc nepodaril. Ideme z bodu A do bodu B. Nemáme moc času sa postavám venovať a okrem toho je mi ľúto, že mnohé postavy z predošlých filmov sme v tomto filme nemali vôbec. Je to až škoda. A potom je pravda aj taká, že väčšina starých postáv je extrémne nevyužitých a ich príbehy sú viac divné, než milé. Atmosféru to celkom má, no aj tam by som nevedel s určitosťou povedať, že to stálo za to. Prvá hodina ma nudila, zvyšok filmu je pozerateľný, ale nie veľmi zaujímavý. Najviac mi tu asi chýba Toška. Tá sa tu podľa mňa objaviť mala. Okrem toho mám pocit, že film začína trošku naštvane a nie veľmi príjemne. A potom odnikiaľ to začne byť romantické a emocionálne. Ja neviem. Chcel by som povedať, že to bola podľa mňa skvelá poľská komédia, no nemalo to ani to správne čaro, ani moc dobrý humor, ani moc zaujímavé postavy. Nemyslím si, že je to nepozerateľné, ani nič podobné, no rozhodne to malo na viac, a príde mi to ako vysoko premrhaný potenciál. Škoda. Hodnotenie: C-(25.12.2019)