Řezník, kurva a jednooký muž

(festivalový název)
  • Maďarsko A hentes, a kurva és a félszemű (více)

Ačkoliv se příběh o rozčtvrceném řezníkovi, který umřel, protože miloval, podobá populární městské odrhovačce, vychází ze skutečných událostí. Odehrály se v Budapešti v roce 1925, kdy z místního nevěstince utekla jistá Mária Fekete. Je znechucená životem a z kolejí, kde se chystá ukončit svou bídnou existenci, ji zachrání zjizvený Gusztáv Léderer, bývalý četník. (3Kino Fest)

Sarkastic

„Dostanu svůj žold?“ - „Dostaneš hovno! Slyšel jsem, že máš dluhy.“ - „Sto tisíc.“ - „Víš co? Nech si tu zbraň…a střel se do hlavy.“ Psanec a prostitutka. Oba odepsaní, bez peněz a budoucnosti, se nezávisle na sobě rozhodnou v jednu noc ukončit svá trápení. Jenže osud je svede dohromady…Už od úvodu jsem podvědomě cítil, že půjde o podívanou s přívlastkem „zvláštní“. Tak se dá označit i pohlcující, dominantní atmosféra, která je skvěle podpořená černobílou kamerou (ta navíc podtrhuje i syrovost a naturální scény), střihem a hudbou. A podivný je i vztah ústřední dvojky, který není ani tak o lásce, jako spíš vzájemné potřebě, přesto jistá „blízkost“ nechybí. Podařila se nastínit i doba, to chladné, blátivé a šedé Maďarsko jsem cítil i chvíli po zhlédnutí. Vůbec ve mně ten film ještě dlouho dozníval, přesto, že se v něm toho tolik neděje a je odosobněný. Pár věcí mi vadilo (nejvíc asi řezníkova „nesmrtelnost“), i tak to vidím na 4*. „Co je to za znamení?“ - „Znak kurev.“ - „Kdy mi dáš?“ - „Nikdy!“ - „Proč ne? Vše je na prodej. I tebe si koupím!“ ()

Dzeyna

Tohle byl tak zvláštní film, že vlastně nevím, jestli se mi líbil nebo ne. Na jednu stranu je to celkem zajímavé a diváka to baví, nicméně na tu druhou je to strašná sračka. ()

topi

Maďarská filmařina má svůj výraz a jakousi zvláštnost, kterou ve filmech jiných zemích nenajdete. Příběh je zčásti inspirován skutečnou událostí, která se stala v Budapešti v roce 1925. Doba, která Maďarsku moc nepřála...Režisér János Szász svůj film natočil na černobílý materiál (s výjimkou snové pasáže), jenž podtrhuje depresivní temnotu a jedinečnost. Rekvizity, domy, jatka - to vše dýchá dobovou atmosférou. Dalšími plusy jsou zvuk, hudba, kamera, herci a vcelku odvážné sexuální scény. Vyvrcholení snímku je fakt brutálně naturalisticky ztvárněno. ()

radektejkal

Podle názvu a synopse film, který bych rozhodně ze svého promítacího plánu vynechal. Nicméně ho natočil János Szász a to se nedá jen tak přejít bez povšimnutí. Což o to, režie je výborná a udržuje diváka v neustálém napětí. Boj dvou mužů o "kurvu" je také podán dostatečně expresivně a s maximální hutností: chtějí ji (černou Dorku Gryllusovou) mít oba a za každou cenu. Kdo ovšem s něčím příliš zachází, tím také většinou schází. Proč si ale takový talentovaný režisér vybral právě toto brutální a primitivní téma pro svůj film mi z filmu samého nevyplývá. ()

Martin741

Udalosti tohoto filmu sa realne odohrali v madarku niekedy roku 1925 - tusim to bola Budapest. Reziser Janos Szasz natocil vskutku bravurny film, dobre je zobrazena prostitutka, jej umysly skoncit zo zivotom. No lenze potom sa prostitutka zaplietla s byvalym zandarom a veci sa kompliku. Ako sa komplikuju a v com, o tom je uz tento film. Madarske filmy velmi nemusim - vynimkou je Kontroll 2003, tento vsak brutalne dobre vysiel. natocene fakt na urovni, ta depresia z filmu sa priamo a plazivo sirila az do mojej chalupy - fu, pekny brutal. Vobec bych netipoval Madarsko, skor tou depresiou bych film tipoval na seversku skandinvsku tvorbu . 95 % ()

Skeksis

Konečne niečo, čomu môžem dať 5. Je to proste kurva dobré. Úchylný mäsiar, jednooký v podstate tiež mäsiar a kurva - to je základ úspechu. Dvaja potenciálni samovrahovia, blato, krčma, gýčové obrázky Panny Márie a Ježiša na stene, prasatá živé, a rozporciované visiace na hákoch, pálenka kade-tade, ktorú všetci pijú priam z povinnosti... A sem-tam vraždička (vrátane zvierat). V podstate mi nič iné netreba. Tvorcovia rozhodne nemajú v hlave nasraté a myslím, že sa im podarilo znázorniť to, čo chceli. ()

BOURQUE

Film Szásza Jánosa, natočený podľa skutočných udalostí, je v rámci možností tak surový a naturalistický ako len môže byť. To už potvrdzujú úvodné krátke snímky, ukazujúce, že čo všetko musí Mici vznášať pri jej „robote“. K tomu rýchle bubnovanie (hudba) pridá na intenzite. Tento „nutný“ úvod však slúži len k pochopeniu neskoršieho chovaniu slečny. Centrom príbehu je v podstate (milostný) trojuholník, ktorého body tvoria Mici, Léder G. a Kodelka F. To, že pán Kudelka musí dorovnať svoje staré účty pánovi Léderovi, je len „druhoradé“. Úprimne povediac, neviem, že čo všetko je pravdou v tomto príbehu, podľa užívateľa „krapek“ veľa vecí bolo „trošku“ inak. To však ešte nemení nič na tom, že J. Százsovi sa podarilo natočiť silný film. Je tu zopár zaujímavých scén, napríklad pobodanie pána Kudelky alebo pokus o jeho zabitie, ktoré hraničia s realitou. Najsurovejšou scénou však nie je samotný osud Lédera a Mici, ale „Dexterovský“ spôsob zbavenia sa pozostatkov pána Kudelky. Čo sa týka kamery, tak práca s ňou je dobrá a čierno-biely objektív len pridá na jej hodnotách. Všetci traja herci v rolách spomínaných postáv podávajú silné a presvedčivé výkony. (D. Gryllus nikdy nemala problémy s nahotou a erotickými scénami a to potvrdzuje aj v tomto filme.) Jedine, čo postrácam, je objavenie sa dominantnejšej vedľajšej postavy. Suma k sumáru: Maďari opäť dokázali natočiť film, ktorý so svojimi scénami sa dostane pod vašu kožu. Osobné hodnotenie: 82% (****) ()

septic

není nezbytně nutné, aby byl film nějakým způsobem originální, když se duše pase. Silně naturální, až dokumentární vyobrazení s vykostěným příběhem postaveným na chtíči a chamtivosti tří skvěle hrajících postav. Filmy se stejnou strukturou se dělali převážně v 60. a 70. letech a ačkoliv nebyly nijak zvlášť oblíbené, měly nezpochybnitelnou váhu ve vývoji umění a jeho chápání. Uspokojení z negativních pocitů je euforičtější než z těch hezkých. Určitým způsobem mi to připomíná ranného Jodorowskyho. Když připočítám skvělou hudební kulisu precizního Jóhannssona, Řezník, kurva a jednooký muž je skvělý film. Ačkoliv musím podotknout, že mi vadilo, jak je předkládána určitá sympatie s vrahy ()

rivah

Černobílý film (s krátkou barevnou vložkou zachycující krátké štěstí zločinné dvojice v šantánu) v expresionistickém pojetí (což odpovídá i době děje) je syrovým, viscerálním obrazem, pojednávajícím o mase lidském (živočišný a násilný sex) a užitkovém (jatka), kde je pak "poražen" i člověk, postupně proboden, dušen, topen a nakonec zabit jateční sekyrou. Film pro otrlé, v němž mj. násilník "mazlí" ženu cihlami zlata! Komentář: https://www.disapprovingswede.com/butcher-the-whore-and-the-one-eyed-man/ https://hessteg.com/hentes-krva-es-felszemu-2017-kritika/ https://www.filmtett.ro/cikk/4778/a-szep-a-rossz-es-a-csuf-szasz-janos-a-hentes-a-kurva-es-a-felszemu ()

krapek

Film podľa skutočnej udalosti, v ktorom je faktov úplné minimum. Vlastne skutočné sú len 3 hlavné charaktery a vražda. Jednooký bol v skutočnosti beštiálny sériový vrah, kurva bola jeho manželka a mäsiar sa ju nesnažil kúpiť, ale bol zavraždený po tom čo od neho vylákali peniaze počas fingovaného obchodu.. Film o dvoch netvoroch natočený tak, aby ich bolo divákovi ľúto. To by ešte samé osebe nebol taký problém. Problém je, že počas sledovania je každá jedna vymyslená scéna jednoducho identifikovateľná podľa toho, že je to neuveriteľná somarina jak traky. Taký typický maďarský film vytrhnutý z reality. ()

SAINTS

Ak existuje noir/expresionistická komorná dráma s východnými prvkami,tak Mäsiar,kurva a jednooky muž je toho príkladom.Janos Szász oprášil jednu z najneslávnejších madarských kriminálnych prípadov z obdobia medzi dvoma svetovými vojnami a vytvoril napinavé aj po štylistickej a jazykovej stránke zaujímave dielo.Dôraz na sexualnu vášen a silnú telesnosť v žiadnom prípade nie je samoučelný.Obrazy sexualnej tužby a nahoty su na sebe navrstvené priamou,primitivnou a stredovekou krutostou bitunku a rovnako prvotným inštiktom koristi.Sme surove mäso,zvieratá na uteku,ktore sa hádaju v zajatí našich biologických determinácii,ktore si zaslužia sucit,ale sotva odpustenie,preto žiju svoj život v iluzii,že môžu oklamať svôj vlastný osud. ()

solisoli

Poriadne divoká mäsiarska dráma s dokonalou výpravou, hereckým obsadením. Možno tento príbeh nie je úplne podľa svedectiev o masovom vrahovi Lédererovi a jeho manželke Mici. Léderer toho mal na svedomí o hodne viac. Osobne obesil dvoch ľudí v Dunaföldvári, troch v Keceli. Neskôr zabil muža na vlastnom opasku, zastrelil bohatého obchodníka. Ďalší muž bol ubitý k smrti. Neskôr sa zúčastnil popráv v dedine Tahi, ďalej masakru v Orgovány a mučenia a popráv väzňov dovezených z väzenia Kecskemét . Réžia ponúka brutálne satirický dej o tomto netvorovi a jeho Mici v období, keď sa stretli s veľkopodnikateľom mäsiarstiev Ferencom Kodelkom a pri pokuse získať jeho bohatstvo ho rozštvrtili a v kufri hodili do Dunaja, kde Léderera spoznal náhodný strážnik. Nakoniec bol Léderer, nie obesený, ale zastrelený. To nemení na tom že príbeh je natočený kvalitne a zaujímavo. ()

Fajolo

Silne naturalistický film, našťastie som nemal pocit, že by to bolo samoúčelné. Bola to súčasť pochmúrnej atmosféry filmu, ku ktorej sa hodil aj dej plný beznádeje. Jediný nedostatok filmu je to, že neukázal nič nové, len potvrdil, že ťažké časy dokážu z niektorých ľudí urobiť zločincov. ()

tomma

Lokace jak z filmů Bély Tarra - špína, marast, beznaděj, jen ten déšť chybí. Před šichtou na panáka, po šichtě na panáka, jeden nekonečně blbej televizní seriál. Jak z toho ven? ()