Narcos

USA, (2015–2017), 25 h 49 min (Minutáž: 44–61 min)

Pedro Pascal, Wagner Moura, Boyd Holbrook, Paulina Gaitan, Alberto Ammann, Raúl Méndez, Paulina García, Matias Varela, Diego Cataño, Julian Diaz (více)

Série(3) / Epizody(30)

Na konci 70. let dvacátého století se nechvalně proslulý zločinec Pablo Escobar poprvé zapojil do ilegální výroby kokainu. V červenci 1992 se mu podařilo uprchnout z vězení La Catedral, které kolumbijská vláda postavila podle Escobarových vlastních požadavků výměnou za to, že se vzdá úřadům a „odpyká” si tam trest nanejvýše pěti let odnětí svobody. Mezítím se Pablo Escobar stal legendárním drogovým baronem a narkoteroristou. Drsný kriminální seriál Narcos je inspirovaný skutečností a odehrává se v krutém a nemilosrdném světě kolumbisjkých drogových gangů. Jeho hlavním hrdinou je Steve Murphy (Boyd Holbrook). Agent DEA, amerického úřadu pro boj proti drogám, má za úkol dostat Escobara (Wagner Moura) a zničit jeho kartel Medellín. Murphymu pomáhá agent Javier Peña (Pedro Pascal), ale když oba dorazí do Kolumbie, zjišťují, že Escobar má mnohem závažnější problémy než nějakou DEA. (TV Prima)

Recenze uživatele tron k tomuto seriálu (24)

Narcos (2015)

Prvá séria bola skôr buddy movie o dvoch agentoch DEA, riešiacoch problém (ktorým nebolo nič menšie, ako osoba menom Escobar). Do toho živelná atmosféra, skvelé akčné scény, parádne postavy, tomu odpovedajúce herecké výkony a vymakaná výprava. Escobar bol samozrejme dôležitý, ale naplno si to pre seba ukradol až v druhej sérii. A za seba dodávam "bohužiaľ". Jasné, aj druhá séria je poriadna drsňáčtina, ale DEA ustúpilo do úzadia, v niektorých častiach druhej série sú to vyložene nedôležití štatisti. A Escobar? Escobar je hlavnou postavou, nanešťastie sympaticky môže pripadať len psychopatickému divákovi, nakoľko ide o šialeného masového vraha. Najneskôr po tom, čo vyvedie jednej z najsympatickejších postáv prvej série, som mu prial, aby ho rozstrieľali na sračky. Čo sa nakoniec, našťastie, aj vyplnilo. Na konci zostal uštvaný tučný chlap, ktorého dobehla karma. Kým prvá séria šla k 90%, druhá skôr "len" k 70%. Ale stále nadpriemer a spokojnosť. Bohužiaľ, oproti tretej sezóne i predsa len troška slabšia druhá bola hotovým zázrakom. Tretia séria je vyložený prúser a prepadák za 40%. Odišiel z nej Murphy (a tým pádom i jeho strašne zábavný "sprievodný monológ" z prvých dvoch sérií) a Escobara vystriedal mimoriadne nudný gang z Cali. Tretia séria chytila dych až v posledných dvoch (z desiatich!) častí. A z Narcos: Mexiko som zvládal ledva-ledva dopozerať prvú epizódu, strašná nuda. Takže ako celku tomu dávam len 60%. ()

Season 1 (2015) (S01)

„Ak toleruješ zlo, si jeho súčasťou.“ Nedôveroval som tomu, ale i vďaka cynickému rozprávačovi mimo záber ma to skvele bavilo od prvých momentov. Niektoré drobnosti sa filmárom síce rozutekali po lúke a už ich nechytili (partizánka, adopcia), ale inak ťažká tonáž s parádnou akciou, atmosférou i postavami. Veľmi sa mi páči, ak sú v trileroch vyrovnané strany. Ak dobro nie je len bezmocnou obeťou, ktorá sa zlu postaví 5 minút pred koncom, ale zdatným, vyrovnaným protivníkom, ktoré vie, že ak chce vyhrať, samo sa musí zašpiniť. V tomto prípade je Narcos skutočná šupa - drsňácky Carrillo, jeho drsňácke komando (namakaná neskorumpovateľná jednotka nemajúca problém umlátiť k smrti gangstra, ktorý každému z nich priamo alebo nepriamo zabil niekoho z rodiny.) a tvrďácke DEA (spomínate na Barryho Peppera z Práskača?). ()

Season 2 (2016) (S02)

70 %. Prvú sériu vnímam ako buddy movie Murphyho/Peňu, obohatenú o skvelú atmosféru, cynického rozprávača mimo záber, silného zlosyna v podaní nechvalne kultového Escobara a nekompromisný prístup (krv, sex). Druhá séria je takmer to isté, až na to, že z agentov DEA sa stali už iba nie príliš dôležití štatisti, na mnohé detaily načaté v prvej sérii takmer vôbec nepríde čas (adopcia, Murphyho návaly hnevu), Steveova manželka má iba cameo a hlavným (anti)hrdinom je Escobar. Druhej sérii nechýbajú silné a nečakané momenty (smrť jednej z najsympatickejších postáv prvej série), ale predsa len je to troška iné, než minule. Kým prvá polka druhej série Escobara definitívne zbavuje sympatií a robí z neho netvora, v druhej toho masového vraha začnete takmer až ľutovať, nakoľko sa mu v posledných častiach rozpadá celá ríša a opúšťajú ho spojenci a pomocníci a nakoniec mu zostáva iba úbohý Limon. Koniec je podľa očakávaní otvorený (kartel Cali), ale chýbalo mi dôstojnejšie uzavretie osudov väčšiny postáv. ()

Konečně volný (2016) (S02E01)

Štart ako sa patrí. Je to rovnako dobré, svižné a herecky zvládnuté, ako prvá séria. Vracajú sa všetky živé postavy až na Carrilla, ale neskôr príde aj ten. Nechýba ani v prvej sezóne obľúbený cynický rozprávač mimo záber, celé je to horúce, drsné, šikovné, krvavé, brutálne, desivé, obludné a výborné. Asi by bola blbosť sťažovať si, že je to "len" rovnako perfektné, ako prvá séria. ()

Cambalache (2016) (S02E02)

Slabší diel, vcelku dosť som sa nudil, ale bodaj by aj slabšie epizódy iných seriálov boli takéto vydarené. Ale v porovnaní s prvým dielom druhej série (a v porovnaní so všetkými dielmi prvej série) je to predsa len priemer. ()

Náš člověk v Madridu (2016) (S02E03)

Konečne sa do druhej sezóny vracia moja asi najobľúbenejšia postava prvej série, odhodlaný plukovník Carrillo - charizmatický, ale veľmi tvrdý muž, ktorý vie, s kým si zahráva a proti akým sviniam bojuje a tak veľmi dobre vie, že sa sám musí čiastočne stať sviňou, aby mal šancu nad takými parchantami vyhrať. ()

Hodný, zlý a mrtvý (2016) (S02E04)

Obsahuje spoilery. Tak Carrillo nám v druhej sérii dlho nevydržal. Tvorcovia sa rozhodli jednu z najsympatickejších postáv univerza drasticky zlikvidovať. Na jednej strane je to samozrejme ohromná škoda, ale paradoxne práve týmto brutálnym zvratom, ktorý asi nikto nečakal, vytvorili skvelý moment, ktorý sa pre druhú sériu stane pravdepodobne kľúčovým. Carrillova smrť mi svojou nečakanosťou (v štýle "kto preboha by si zabil takú obľúbenú postavu???") pripomenula smrť Randyho Meeksa vo Vreskote 2. ()

Nepřátelé mého nepřítele (2016) (S02E05)

Obsahuje spoilery. Mnohí nepredýchali nečakanú smrť jednej z najsympatickejších postáv univerza v štvrtej epizóde a už je tu piata. Carrillovi fanúšikovia si k nej zrejme sadali s rovnakým rozčarovaním a smútkom, ako ja. Čo nám tvorcovia môžu dať, aby sme po tom odpornom twiste v predchádzajúcej časti znova tento seriál sledovali s nadšením? Ale už od prvých minút je jasné, že to títo páni vedia veľmi, veľmi, veľmi dobre. Carrillova poprava, nech bola akokoľvek obludná, v skutočnosti odštartuje taký hon na Escobara, že už v tejto časti vám tej skurvenej svini začne byť tak trocha ľúto. Svojím spôsobom. Ono je to totiž o hierarchii. Za istých okolností môžete v hre zlikvidovať aj takého silného hráča, akým Carrillo bezpochyby bol. Musíte ale popredu počítať s tým, že si tým svojím spôsobom podpisujete rozsudok smrti. Možno nie hneď, ale váš koniec je neodvratný. Proste sa mu nemôžete vyhnúť. Escobara zabila jeho vlastná nadutosť a pýcha. A fakt, že bol masovým vrahom. ()

Los Pepes (2016) (S02E06)

Veľká satisfakcia, ale kto Narcos zbožňuje kvôli buddy dvojke Peňa/Steve, bude sklamaný, pretože druhá séria sa od týchto dvoch (a od DEA) pánov čoraz mohutnejšie odkláňa a sústredí sa na Escobarov (nevyhnuteľný) pád a na jeho mimoriadne silných a schopných protivníkov - ak si skutočne s drsným a pritom svojím spôsobom elegantným kartelom Cali budú bezpečnostné zložky tykať v tretej sérii, máme sa na čo tešiť. ()

Německo 93 (2016) (S02E07)

Obsahuje spoilery. On ich tam vážne poslal úplne samé, bez bodyguarda, bez tlmočníka, bez právnika? No kokos, tomu nerozumiem, sorry. Niekoho s čistým registrom by určite našiel. A nakoniec to dopadlo podľa očakávaní. Jeho pomsta ale bola krutá. Ako ostatne vždy. Nerozumel som príliš ani Steveovmu jednaniu - v minulých dieloch nemal problém ani so špinavšími praktikami, ak viedli k dobrej veci a zrazu toto? Za istých okolností by jeho záverečný akt na letisku bol logický, keby mu predchádzalo psychologické zdôvodnenie. Čo ho tak zmenilo? Odlúčenie od ženy a dieťaťa? Nie, sorry, trošku sa v tom strácam. ()

Konec narkobarona (2016) (S02E08)

"Feťáci radi vravia o lojalite. Kým im nezačne ísť o krk." Musím sa priznať, že si pády takýchto skurven*ch svíň, ako Escobar bez debaty bol, veľmi užívam. Akonáhle sa začnú obklopovať čoraz menšími pešiakmi, je to znamenie neodvratne sa blížiaceho konca. Jeho koniec bol od istého momentu nutný. ()

Naše farma (2016) (S02E09)

Panebože, táto časť je nakrútená a napísaná tak poeticky (prechádzky v prírode, návrat k otcovi). že by divák toho zmrda takmer až ľutoval. Našťastie sa tvorcovia na konci spamätajú a ukážu Escobarovu pravú, skutočnú, desivú tvár. A DEA už je blízko. Bližšie je snáď už len kartel Cali. Kto ho nájde skôr? ()

Konečný pád (2016) (S02E10)

Obsahuje spoilery. Tak je to definitívne - z obľúbených agentov DEA sa i v poslednej časti druhej série stali obyčajní štatisti, síce sympatickí, ale neveľmi dôležití. Dôraz bol kladený výlučne na Escobara a na jeho prerod - kým v prvej polke druhej série ho tvorcovia definitívne zbavili akýchkoľvek diváckych sympatií a navždy z neho urobili odvrhnutia hodného netvora, v druhej polke už je to len dožívajúca troska, ktorá sa už len veľmi zriedka zmôže na odpor. V tejto poslednej časti už ani to nie. Je to už nikto. A tak je smrť tohto brutálneho a zakrvaveného človeka svojím spôsobom smutná. Vcelku výrazne ma sklamal urýchlený koniec - v podstate žiadna z postáv, až na Escobara, nemá poriadny záver, taký, aký by si zaslúžila. Koniec je podľa očakávaní otvorený - ide sa na kartel Cali. ()

Season 3 (2017) (S03)

„Som dobrý človek. Bol som dobrý človek.“ Strašný prepad oproti prvým dvom sériám. Tretej citeľne chýba sarkastický cynik Murphy; bez neho na to snaživý Peña nemá, pôsobí skôr ako nekvalitný pornoherec z nemeckej produkcie zo 70. rokov, než ako špičkový agent DEA. Spolu s Murphym z 3. sezóny odišiel nielen jeho chytľavý uštipačný monológ, ale i silní spojenci - narážam na sympaťáka Carrilla a jeho bojové komando, ktoré robilo Escobarovi vrásky na čele. Výrazný pokles kvalít je však i na strane zla – gang z Cali je natoľko „džentlmenský“, že krvákov sa dočkáme len sporadicky. Na ich miesto prichádza nuda. Miestami to pôsobí dojmom, že Peñovým najväčším problém bude zaseknutý papier v kopírke. Sezóna dostane drajv až v posledných dvoch dieloch. A to už je neskoro. Na strane druhej, mnohým sa možno paradoxne bude páčiť až práve tretia séria viac, než predchádzajúce dve a to z toho dôvodu, že je vážnejšia, menej priamočiara a viac politická. Trochu niečo ako Krstný otec 3. Ja osobne zmenu atmosféry a štýlu oceňujem, ale dodávam, že ma neskutočne štvala a znechucovala (napr. na rozdiel od druhej série True Detective). Pozitívne hodnotím rovinu so Salcedom, ktorý na začiatku série pôsobil mdlým dojmom, ale na konci som si ho obľúbil a je mi ľúto, že dopadol tak, ako dopadol. Hoci treba jedným dychom rýchlo dodať, že v zvrátenom svete drog mohol dopadnúť ešte stokrát horšie a vlastne svojím spôsobom dostal happyend. ()

Bossí strategie (2017) (S03E01)

Hlava kartelu Cali sa po svojom preslove na oslave dočká len rozpačitého potlesku a taký by si zaslúžila aj prvá epizóda z tretej série. Mám pochybnosti, či agent Javier Peña dokáže sám utiahnuť celú sériu a to napriek tomu, že v prvých dvoch sériách bol po psychologickej stránke prepracovnejším a zaujímavejším charakterom, než jeho mladší a agresívnejší kolega Steve Murphy (celkom by ma zaujímalo, či by bol aj v tretej sérii, ak by Boydovi Holbrookovi tak nešla filmová karta – Logan, The Predator, Bloomtown). Keďže ten tu chýba, možnosť stať sa rozprávačom dostal práve starší agent. A od Pedra Pascala je to iné. Je to o čosi temnejšie a dospelejšie a síce možno pôsobivejšie, ale zas aj menej zábavné. Nové postavy nepôsobia (zatiaľ?) nijako zvlášť fenomenálnym dojmom a príbeh sa odvíja v možno až príliš pomalom, určite nie strhujúcom tempe. Na strane druhej, ja by som tomu dal šancu. Je jasné, že po Escobarovej smrti sa z toho musel stať trocha iný seriál. Trocha sa to rozbehne až na konci, keď sa na vlastné oči po 45. minútach bezcieľneho kecania presvedčíme, že si kartel Cali nebojí zašpiniť ruky. ()

Cali KGB (2017) (S03E02)

Konečne sa dostavil aspoň menší krváčik. Už to chcelo nejaký. Lebo Narcos bez krváčiku nie je Narcos. Keď sa však dostaví, už to nie je šupa, ktorá by vám vyrazila dych, ako tomu bolo v prvých dvoch sériách. Už je to zadýchané, matné a nudné. Mne v tretej sérii brutálne chýba Murphyho monológ. To, že v tretej sérii nie je, z nej síce možno na pohľad robí dospelejšiu a vyzretejšiu sériu, ale tiež nezábavnejšiu a rutinnú. Po druhej časti začínajú byť niektoré postavy z čudnej prvej časti zaujímavejšie, ale stále to nie je ono a mám obavy, či vôbec túto sériu s pani manželkou dopozeráme. Vedel som, že tretia sezóna bude iná, ale toto je trošku moc. ()

Sleduj tok peněz (2017) (S03E03)

No nie vážení, takto kamaráti rozhodne nebudeme. Áno. Tretia séria je úplne iná, než prvé dve. Ale je to plus? Nie, nie je. OK, „iný" bol aj Krstný otec 3 (v porovnaní s jednotkou a dvojkou), ale tam stále šlo o dobrý príbeh s dobrými postavami. To sa však netýka tretej sezóny Narcosu, ktorej brutálne chýba Murphy a jeho zábavný monológ mimo obraz. Tretia časť je rovnako katastrofálna, ako prvá a druhá. Neznesiteľne siahodlhé dialógy o ničom a keď už si myslíte, že sa to konečne rozbehne... nasleduje ďalší neznesiteľne siahodlhý dialóg o ničom. Takto veru vojnu nevyhráme, miláčikovia. Táto časť má len hodinu, ale pripadala mi ako režisérsky strih filmu od Terrencea Malicka. V polovici to začalo vyzerať tak, že sa to konečne rozbehne a začne sa akcia. Ale z potenciálne vďačnej prepadovky sa nakoniec stal len nudný zber dokumentov. Ak to takto pôjde ďalej, tak najnapínavejšou scénou tretej série sa stane moment, keď Peñovi dôjdu čisté papiere do tlačiarne. Mimochodom, Peña. V prvých dvoch sériách ma v spojení s Murphym bavil, ale sám nemá šancu takýto komplikovaný, náročný a ambiciózny seriál utiahnuť a väčšinu času pôsobí dojmom tzv. práve vyoranej myši. Ostatní mu bohužiaľ nepomáhajú a ide o galériu obdivuhodne nesympatických postáv (kladných i záporných). Vidím šancu na zlepšenie? Jedine ak by v ďalších dieloch bol ten charizmatický černoch z džungle naverbovaný ako Peñova pravá ruka. Ak nie, tak nie. Manželka na konci: „Tie titulky boli fakt zlé.“ – Ja: „Myslím, že ak by boli kvalitnejšie, nevylepšili by to.“ – „Ale už sa to začína rozbiehať.“ – „Takýmto tempom sa to rozbehne v 50. časti.“ ()

Šach mat (2017) (S03E04)

No konečne. Tak sa nám Narcos predsa len začína rozbiehať. Faktom ale je, že až uprostred sezóny (!) a navyše stále má plno nesympatických, nezaujímavých postáv, vedúcich dlhé minúty mdlé dialógy. Escobar bol manipulatívna sviňa a masový vrah. Ukrýval sa pod falošnou maskou láskavého a láskyplného Boha. Nezaslúžil si nič lepšie, než byť rozstrieľaný na cucky na špinavej streche. Nedali sa mu držať palce. Ale mal v sebe "niečo"."Čosi" vyžaroval. A to čosi vás nútilo dopozerať jeho život do konca. Navyše prvé dve série mali super kladné postavy (agenti DEA, Carrillo, prezident a jeho poradca). Tretej sérii toto brutálne chýba, až mi je z toho občas do plaču. Ale ako vravím, štvrtý diel 3. série konečne dupne na plyn a ukáže, že Peña vie, čo robí a hoci mu chýba vyrovnaný parťák, má na to, aby urobil túto vojnu s karterom Cali osudovou. V kvalitnom svetle sa ukáže aj doteraz nemastný neslaný nástupca sympaťáka Carrilla. Každopádne, tretia sezóna je úplne iná, ako prvé dve, no kým napr. u druhej série True Detective mi nevadilo, že je "iná", tu mi to vadí. ()

Miguel (2017) (S03E05)

"Za neschopnosť nikoho neplatíme." Nooo... strašne pomaly sa to rozbieha. A vlastne je otázne, či sa to vôbec rozbieha, lebo sme už v prostriedku tretej sezóny a stále to len nie príliš záživne kĺže po povrchu. Dlhé a mdlé dialógové scény, nezaujímavé postavy, herci vyzerajúci ako pornoherci z 90-tych rokov. Tretej sérii strašne chýba jednak Murphy, jednak agresívnejší nepriateľ (chápem, že kartel Cali bol oveľa sofistikovanejší, než "sedliak" Escobar, ale toto je proste nuda, nič viac) a jednak niekto, kto by agentom DEA (beztak oslabeným o absentujúceho Murphyho) kryl chrbát tak, ako sympaťák Carrillo so svojím komandom. Neustále čakám, kedy sa na stranu osamoteného Peñu postaví niekto extra schopný a extra drsný, kto sa nebojí prekračovať hranie medzi dobrom a zlom... a stále nič. Ale pár bodov hore za najvražednejšiu ľadvinku na svete. A za finálny cliffhanger. ()

Nejlepší plány (2017) (S03E06)

No veru nie, takto kamaráti nebudeme. Fakt strašná nuda. Definitívne preč sú vyložene sympatické postavy agentov DEA z prvých dvoch sérií. Zostal len unudený Peña a dlhé minúty absolútne nezáživných dialógov, pri ktorých zažívam ťažké ublíženia na tele. Tretia séria sa vôbec nevie vzchopiť a byť takou adrenalínovou jazdou, ako predchádzajúce. Chápem, že trojka mala byť iná, ale čo je moc, to je príliš. Veľmi negatívne hodnotím aj zbytočne dlhé minutáže epizód; takmer všetky majú ďaleko nad 50 minút. To je pri natoľko riedkom deji nepochopiteľne veľa. Som presvedčený o tom, že ak by tvorcovia viac strihali a každá časť by mala max. 40 minút, hodnotil by som tretiu sezónu o čosi lepšie. Tak ale čo narobíte, keď si niekto nie je dostatočne vedomý svojich limitov... ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

24.12.2017

House of Cards skončí šestou sérií

House of Cards skončí šestou sérií

01.11.2017

Streamovací služba Netflix se před pár lety vrhla na seriálovou tvorbu. A dnes už víme, že to bylo skvělé rozhodnutí, jež nám dalo Stranger Things, Narcos, Orange is the New Black nebo The Crown.… (více)