Nacistický projekt: plány zla

• Česko Síla Hitlerovy propagandy (více)

Epizody(6)

30. ledna 1933 se Adolf Hitler stal německým říšským kancléřem. Měl v úmyslu vytvořit nový národ dle svých představ. Nacistické Německo se tak stalo jedním z nejhrůznějších a nejdespotičtějších režimů v historii. Od té doby si však generace lámou hlavu, jak se vlastně nacistům podařilo přesvědčit běžné Němce, aby podpořili Hitlerovu vizi, která nakonec vyústila v genocidu a světovou válku. Tento šestidílný seriál zkoumá, jak byli Němci nalákáni k podpoře nacismu skrze přesvědčivou sílu jedinečné koncepce, geniálního plánování a vedení a rafinované propagandy. Je naprosto neuvěřitelné, že se malé a extrémně orientované politické straně v čele s neúspěšným umělcem podařilo přesvědčit celý národ, aby jí dal absolutní moc. (Viasat)

Arsenal83

Fakticky veľmi dobré, ale menej ma to zaujalo spracovaním a nevyrovnanými časťami. Napríklad diaľnice a kultúra pre mňa nedosahovali kvalitu prvej a poslednej časti. Takisto mi vadilo, že niektoré zábery sú zahmlené, vyretušované, napríklad pri vraždení v Liepaji. V roku 2017 snáď už nemusíme toľko dbať na citlivosť. ()

Volodimir2

Veľmi zaujímavý dokument ponúka iný pohľad na niektoré dôležité prvky nacizmu a nacistickej ideológie v šiestich dieloch. 1. Rodený vládca, 2. Hitlerove diaľnice, 3. Príprava na vojnu, 4. Kultúra ovládania, 5. Himmlerova ríša teroru a 6. Útek od reality. Útekom od reality sa dňom 30. januára 1933 začala nová etapa nového veľkého Nemecka, táto Hitlerova myšlienka stala viac ako 50 miliónov ľudí život a došlo takmer k vyhubeniu jedného celého národa. Dokument sa pokúša v šiestich dieloch odhaliť realitu najhoršieho režimu v dejinách ľudstva. Išlo o ideológiu nacizmu ale aj o zákernú propagandu tohto režimu. Hitlerove ministerstvo propagandy sa realizovalo pri svastike, pri uniforme SS, ale aj pri podpore samotnej nacistickej strany pri uchopení absolútnej moci. Hitler dával nádej a sny o svetlej budúcnosti svojmu národu cez nástroje verejných prác, zamestnanosti , vojenskej výroby ale aj pri výstavbe diaľnic (sľúbil výstavbu 22000 km diaľnic, čo nebolo nikdy splnené). Sľúbil vrátiť dôstojnosť nezamestnaným (skutočnosť milióny ľudí pracovalo v neľudských podmienkach na nútených prácach). Ale rozvoj ekonomiky brzdil nedostatok kľúčových nerastných surovín ropy a železnej rudy (tú bolo potrebné dovážať), alebo získať ich silou (cestou vojny). Hitler presadzuje nacistickú formu umenia a kultúry, nacisti kontrolujú filmový priemysel aj rozhlasové stanica a postupne získavali kontrolu nad všetkým. Jeho sila závisí od jeho najvernejších a najbrutálnejších priaznivcov SS. Pomocou zastrašovania, zatýkania, teroru, vrážd zničili všetkých nacistických nepriateľov a nesú všetku zodpovednosť za zločiny Hitlerovho režimu. ()

Trevor

Hodnotené na základe 3 a 4 epizódy - v tretej sa na priebeh vojny pozeráme z ekonomickej stránky a obrovskými problémami nacistického Nemecko so získavaním surovín, obrovským nepomerom ich spotreby na zbrojenie a možnosťami ktoré im ich vlasť poskytovala, ich zúfalú potrebu obsadiť Nórsko, Rusko aj Československo z hľadiska získania surovín či podniku Škoda a získať tak najlepšie tanky. Táto epizóda by bola za 5* napriek tomu že názory historikov občas vyznejú (tých nemeckých) akoby im bolo toho že prehrali ľúto. 4 epizóda sa venuje propagande pod vedením Goebbelsa a kultúre v Nemecku od nástupu Adolfa k moci, to by bolo tak za 3*. Môžem súhlasiť s komentárom Arsenala83 že epizódy boli nevyvážené a osobne mi slovenský komentár až príliš pripomínal dokument o Najväčších krimininálnych prípadoch Slovenska, tak celkový dojem za 4*. Hádam budem mať šťastie a na Dvojke narazím aj na zvyšné epizódy, rozhodne jeden z lepších dokumentov o druhej svetovej vojne s trochu iným uhlom pohľadu. ()

waits

Stotisici porad o Hitlerovi:). Nicmene docela nevsedni. 1.dil Rozeny vudce **** Zamereni na zajimave detaily (uniformy od Hugo Bosse, nacisticky pozdrav, plakaty, vlajka, symboly, instrukce k.projevum a celkove prezentaci, skoleni recniku, prodej suvenyru) a vzestup SA a jejich metody, pouziti propagandy (Horst Wessel), tedy predataveni nacistu jako politicko-obchodni firmy 2.díl **** Revolucionář a idelolog Hitler v roce 1918 a později, kdy jako charismatický řečník vytáhl NSDAP mezi poltiickou elitu, střety bolševismu a nacismu po válce v Německu a puč v roce 1923 3. díl *** Vůdce strany a řečník k davům 1926-32 ()

Ruda.neck

O nacistickém režimu již bylo natočeno mnoho dokumentů, že je opravdu těžké přijít s něčím novým. Přesto se o to různí tvůrci, k mé radosti, stále snaží. Od této série jsem od počátku také mnoho nového neočekával, v čemž mě utvrdil i první díl zabývající se nástupem nacistů k moci. Přesto se tam objevilo pár zajímavostí, kterým se v jiných sériích tolik prostoru nevěnuje, např. o nacistických uniformách, vlajce apod. Nevšednost série se naplno projevila v dalších dílech podrobně informujících o výstavbě dálnic, fungování průmyslu či podmanění si kultury. Na plný počet to celkově sice není, ale bylo to o fous. ()

mil@n

Teď je tento dokument aktuální. Lidi u nás se nechají rádi zblbnout populistickou propagandou. Stejně jako před 88 lety. ()