Dal mi jméno Malála

• Česko Já jsem Malála (festivalový název) (více)

Dokument vám přiblíží události, které vedly Taliban k útoku na pakistánskou školačku Malálu Júsufzaj, která veřejně podporovala vzdělávání dívek. V roce 2014 byla za své aktivity oceněna Nobelovou cenou míru. (National Geographic)

silentname

Veľmi dobre spracovaný dokument, pri ktorom sa človek vie zasmiať, vie so záujmom sledovať a rovnako aj prejaviť ľútosť v správnych momentoch. Takto by to malo podľa mňa vyzerať. Malala je skutočne zaujímavou osobnosťou a nechýbala jej veľká dávka odvahy, na ktorú skoro doplatila. Ale myslím si, že je len dobré, ak sa vďaka nej podarilo ukázať skutočnú tvár Talibanu, ktorí nechcú, aby ľudia boli inteligentní a vedeli sa proti nim postaviť. Potrebujú ovečky, ktoré budú poslúchať na slovo. V tomto film excelentne funguje. Ak máte radi dokumenty, tak doporučujem vidieť.Hodnotenie: A ()

Aljak

Koncept dokumentu celkom fajn, akurát že by som určite radšej ocenil keby bolo rozloženie pred a po zlomovom momente viac v rovnováhe. Väčšina dokumentu je nanešťastie totiž orientovaná na Malalin život po osudovom momente, ktorý jej navždy zmenil život. Mňa osobne by viac zaujímal to, čo bolo pred tým, keďže vývoj po tej udalosti viacmenej poznáme už z médií a rôznych článkov o nej. Jedno je však isté, je to odvážna dievčina, ktorá si zaslúži obdiv. O tom ako nástup Talibanu zmenil regióny jeho pôsobnosti vieme už dosť, ale riešenie aj tak zostáva v nedohľadne. Nič na tom nezmenia ani Malaine prejavy plné symbolických slov na adresu utlačovateľov, ktorých správanie nemá s islamom absolútne nič spoločné! ()

carly

Je to zaujímavý pohľad do života odvážnej mladej ženy, ktorá svojim odhodlaním mení svet. Hovorí ot tom, ako jej otec aj jej matka ovplyvnili jej rozhodnutia a pohľad na svet. Ako tieto rozhodnutia zmenili jej život. Ukazuje ju ako dcéru a sestru, ktorá ledva vyšla z puberty. Ako mladú ženu, ktorú počúvajú najmocnejší ľudia sveta. Ako človeka, na ktorého je vyvíjaný enormný tlak. Ale aj ako niekoho, koho zásluhy nie všetci dokážu oceniť. Príbeh prechádza z prítomnosti do minulosti a archívne a novinárske zábery sa striedajú s nádhernou animáciou, ktorá približuje detstvo Malaly aj jej otca a matky. Je to silný príbeh o tom, ako jeden učiteľ, jedno dieťa, jedna kniha a jedno pero dokážu zmeniť svet. ()

Maemi

Film o odvaze postavit se společnosti, ochotě měnit staré zvyklosti, snaze změnit svět k lepšímu, zhoubnosti fanatického náboženství a především o tom, jak klíčovou roli hraje vzdělání nejen v našem životě jakožto jedinců, ale i v celé společnosti. Kéž by na světě bylo víc takových lidí, jako je Malala. ()

kaylin

Přesně pro tohle mám rád dokumenty. Dozvím se něco o někom, o kom bych se asi jinak nedověděl. Přiznám se, že nesledují zprávy, nezajímají mě. Díky filmům se mi ale mohou odhalit osobnosti způsobem, který si sám zvolím a který mě bude bavit, navíc mi dá mnohem větší přehled, než nějaká zpráva. Je krásné vidět, co dokáže tak mladá dívka, škoda, že takových lidí je obecně málo. ()

• Malala se po útoku s rodinou přestěhovala do anglického Birminghamu. (LilyDeLarge)