Die 1000 Augen des Dr. Mabuse

The Thousand Eyes of Dr. Mabuse

Krimi / Mysteriózní / Thriller

Západní Německo / Itálie / Francie, 1960, 105 min

• Campbell

Budu pravděpodobně jedinej na světě kdo řekne že nesnáší filmy od Langa. Tohle je můj pátý film od něho a taky poslední. A zároveň nejhorší. Dobře ne všchny považuju za podprůměry. M(Vrah mezi námi) je hodně slušný. Ale zbytek a hlavně u mě naprosto nepochopitelně nadhodnocený filmy o Mabuse jsou příkladem že těmhle filmům nepřijdu na chuť. A při tom filmy z let minulých považuju za nejlepší. Tak proč, těmhle filmům ne a ne přijít na chuť? Asi je to pomalou režií Langa, nebo tím že jsem čekal něco jiného.(1.9.2014)

Motto: "Pánové, říká vám něco jméno Dr. Mabuse?" - "Nikdy jsem o něm neslyšel." Das Testament des Fritz Lang. Důstojné zakončení kariéry nepředstižitelného režiséra, jehož dodatkem není ani tak západoněmecká mabusovská série, kterou odstartovalo, ale jeho účast v Godardově Pohrdání. Pro každého Langova fanouška jednoznačně povinnost, ačkoli se ví, že doktor Mabuse je dávno v Pánu (což byl vlastně už v Závěti) a o něj tak úplně nepůjde (předlohou by navíc měla být v esperantu psaná knížka o panu Totovi kupujícímu tisíc očí od polského autora Jana Fethkeho). Tajemná figurka, jež chce svět opět uvrhnout do chaosu, však nabyla Langa dostatečnou silou, aby se role zhostil se ctí. Oproti indickému eposu (k němž Lang napsal rovněž scénář, ale tak, že opakoval nesmyslný příběh z němého filmu) nesrovnatelné a kvalitní. Tisíc očí doktora Mabuse(ho), jinak přebírající vzor Závěti se zemitým detektivem, je zcela moderní (minimálně v tom smyslu, že jsme na konci 50. let, ale film vypadá tak na 70. léta). "Proč jsme o případu dr. Mabuse nic neslyšeli?" Protože se na scéně objevil Hitler? Já teda slyšel o obou, ale upřednostňuju jediného.(23.7.2015)

Posledným filmom sa Fritz Lang vrátil k postave doktora Mabuseho ( v roku 1933 natočil posledný svoj film o tajomnom zločincovi ) a hoci si to vtedy neuvedomoval, odštartoval novú sériu 6-tich filmov. Na úvod sme svedkami ako komisárovi Krasovi ( Gert Fröbe ) telefonicky oznamuje slepý veštec Cornelius, že bude v mestskej premávke vo svojom aute zavraždený televízny reportér. Napokon sa tak stane, ale prvé vyšetrovanie naznačí, že ide o infarkt. Prekvapenie nastane, ak pitva ukáže, že mužovi bola vystrelená do mozgu tenká ihla a tá bola príčinou smrti... Nasleduje mnoho dejových zvratov, príde i na Langovu neodpustiteľnú vsúvku kritiky fašizmu. Mne ako fanúšikovi nemeckých mysterióznych kriminálok 60-tych rokov neostáva nič iné ako pridať jednu hviezdičku.(26.5.2011)

Příjemná, ale jako celek průměrná mysteriozní krimi nedosahuje kvalit nejlepších německýchn wallaceovek, ba co víc, nemá ani jejich napínavou až strašidelnou atmosféru. Divák může hádat, kdo je tajemný dr. Mabuse, pravdu se však dozví až v závěru. Mezitím sleduje podivné vraždy, nebezpečné flirtování, jasnovidce, někoho, kdo se dívá na druhé v hotelu Luxor, tajemného profesora a rádoby vtipného pojišťováka. Snímek vrcholí odhalováním lží, klamů a převleků. Nic třeskutého, jen slušná oddechovka na zamračené podzimní odpoledne....(7.11.2017)

Nielen ´´mayovkami´´ a ´´walaceovkami´´ bola nemecká kinematografia 60. rokov živá. Svoj návrat slávil aj jeden z najslávnejších zločincov strieborného plátna, Dr. Mabuse. A kto iný mohol niekoľkodielnu sériu naštartovať, ako jeho filmový otec Fritz Lang. Práve táto postava urobila z režiséra megahviezdu, takže to bolo akosi samozrejmé. Nečakajme však atmosférickú pecku, ako Langove predchádzajúce snímky z rokov 1922 a 1933, ale skôr akčnú kriminálku, ktorá nezošľapne príliš z plynu po celý čas. Myslím, že pán veľký umelec sa s filmovaním rozlúčil viac, ako dôstojne.(18.11.2017)